IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Новите български облигации - доходност

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Григор Лилов във Facebook 07.07.2012 г.

    "Емисията родни бонове беше реализирана в понеделник. Както отбелязах, никой по света не я забеляза, понеже беше "закрита емисия". Едва днес, на петия ден след събитието уважаваният английски всекидневник "Файненшъл таймс" пусна "новината" със заглавие "950 причини за усмивка". Първото е, че потвърждават моята версия за "суап". Второто - твърдят, че фискалната ситуация у нас е зле (рецесия и бюджетни недостатъци) и без тази операция е щяло да се посегне на пенсионите фондове, резерва на валутния борд и ускорена приватизация (разликата: заемът е спасил тези неща, а аз го предвиждам в края на операцията - през зимата). До тук всичко е обективно, но има разлика в оценките, което е нормално. Колегите не са успели като мен да се докопат до размера на остъпките и замяната на дълг по пазарна стойност срещу дълг по номинал, което докара годишната доходност до почти 20%. Естествено е - аз съм в България, на мястото на събитието и съм разследващ журналист, докато колегата Андрю Макдоуъл не е разследващ, а репортер за Балканите и е на 3000 километра далеч оттук. Информацията му за самия заем се оказа от източника, цитиран в статията:
    "Продажбата е доказателство за доверието в България, в сегашното правителство и на неговата икономическа политика.". Той е от Надежда Дaфинкичева, ръководител на научните изследвания и корпоративни финанси в Първа Финансова Брокерска Къща в София. Тази къща е собственост на скандалния банкер Цеко Минев отпърва ивнестиционна банка и съдружника му - Ивайло Мутафчиев, който е рода на Бойко Борисов. Изводите всеки може да ги направи - уцелил съм десятката, понеже тези хора са сред допуснатите до емисията и аферата с нея! Явно много връзки и пари са хвърлени в спешен порядък, за да се измести и заблуди от задграничен авторитет казаното от мен. По същия начин преди години, през 1996 г., когато прогнозирах катастрофата на лева до 3000 за долар и фалита на изброените от мен уж читави банки в "Труд", се появи такава статия, публикувана отвъд океана, която твърдеше, че разговорите с МВФ на Виденов във Вашингтон са успешни и завършват със заем от 950 млн. (каква ирония на съдбата). Основният източник на публикацията, разгласена от всички родни медии, вкл. и от мен самия в "Труд" (със съответното опровержение) се оказа една колежка, която после стана съветник и пресаташе на президента Първанов. Естествено никакъв заем не ни отпуснаха, а на следващата година, в разгара на кризата Майкъл Деплер от МВФ като негов емисар ултимативно наложи на синьото управление у нас Валутния борд с думите - "иначе и за вас както при предшествениците ви няма да се ангажираме със заем!
    Авторът не е щатен журналист-финансист на "Файнешънъл таймс". Той е блогър - един от стотиците, пишещи в специалната интернет-притурка на вестника за блогърите (блогосферата - всички западни издания направиха такива), където е публикувана статията. Така изданието няма нищо общо с нея - просто е дало възможност на почитателите си да изказват мненията си в неговото интернет пространство, създадено специално за тях. Авторитетът също струва много скъпо, а "Файненшъл таймс" не го продава въобще. Ето как ви манипулират - уж авторитетно издание, а всъщност автор - един като нас. Предвиждам всичко онова, което се случи покрай постовете ми и Тв предаването ми за фалшивата американска диплома на Делян Добрев от март т.г., която доказах."

    Коментар


    • Първоначално изпратено от B.Graham Разгледай мнение
      Това на Лилов .... какво всъщност е?
      Полюция, мисловна, на профан.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Forex Master Разгледай мнение
        Сигурно днес си копал доматите цял ден и не си имал време да прочетеш, какво съм написал по темата?!
        Да, не съм стигнал до „бисери и вицове”, а в тази тема не си дал компетентно, или каквото и де е, мнение какво е трябвало да се направи?

        Сподели

        Коментар


        • Първоначално изпратено от prodigal Разгледай мнение
          Как пък един не каза какво е трябвало да се направи, че да е по-добре.
          Сигурно днес си копал доматите цял ден и не си имал време да прочетеш, какво съм написал по темата?!
          Седерастите, сините талибани, соросоидите и НПО простетата са безочливо нагла зомбирана сган!

          Коментар


          • Ей, странни хора пишат тук

            Как пък един не каза какво е трябвало да се направи, че да е по-добре.

            То бива бива, ама от сто кладенеца вода да носиш, че да кажеш на черното бяло, не го разбирам?!

            Коментар


            • Първоначално изпратено от rogers Разгледай мнение
              Любопитен съм освен автора на тази глупост има ли друг, който да я разбира - ако може да ми разясни смисъл, че белким разбера и аз.
              Веднага обяснявам като за теб, рогерсов... Отиваш в банката и вземаш кредит срещу 4,5% лихва. Подписвате договор и банката ти дава парите. Ти обаче вместо да ги вземеш веднага ги даваш на депозит за 6 месеца в същата банка при лихва от 0,75%. Пита се в задачата защо ЧИСТАТА лихвена загуба за теб от 3,25% ти обявяваш за огромен успех?!... То е успех, но за онези които си ги слагат в джоба без даже да се напрягат да търсят свежи пари за да ти ги дадат. За теб и за държавната хазна това си е чиста загуба!
              Седерастите, сините талибани, соросоидите и НПО простетата са безочливо нагла зомбирана сган!

              Коментар


              • И колко е печалбата?



                Първоначално изпратено от Forex Master Разгледай мнение
                Най-вероятно не е само в неговата глава и наистина има такъв!!! Фактът че ще "стоят" в БНБ 6 месеца, а БНБ пък съответно ще ги държи по сметка в чуждата банка означава, че няма да могат да се пипат 6 месеца докато не дойде падежа на Велчевите облигации. Тогава просто ще се прихванат от едните другите и няма да има изобщо движение на свободни пари от банката агент по плагежите навън! Само лихвата ще им е чиста, ама кристално чиста печалба за тези 6 месеца! Мммммм муцка... Сладка работа. Само прибираш пачките в джобето без даже да се напъниш да осигуряваш свежи пари за смотаната държавица Бантустания!

                Коментар


                • Първоначално изпратено от НАИВHИК Разгледай мнение
                  Тва със Суап-а може да е само в главата на този човечец. Може и наистина да има такъв.
                  Най-вероятно не е само в неговата глава и наистина има такъв!!! Фактът че ще "стоят" в БНБ 6 месеца, а БНБ пък съответно ще ги държи по сметка в чуждата банка означава, че няма да могат да се пипат 6 месеца докато не дойде падежа на Велчевите облигации. Тогава просто ще се прихванат от едните другите и няма да има изобщо движение на свободни пари от банката агент по плагежите навън! Само лихвата ще им е чиста, ама кристално чиста печалба за тези 6 месеца! Мммммм муцка... Сладка работа. Само прибираш пачките в джобето без даже да се напъниш да осигуряваш свежи пари за смотаната държавица Бантустания!
                  Седерастите, сините талибани, соросоидите и НПО простетата са безочливо нагла зомбирана сган!

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от B.Graham Разгледай мнение
                    Това на Лилов .... какво всъщност е?
                    Завършил:
                    Випуск 1980 · Софийски университет журналистика
                    1975-1980 · УНСС - икономика и организация на труда 1985-1990

                    Работил:
                    от БНТ през "168 часа" до "Труд" и "Кеш"

                    в момента - журналист на свободна практика.

                    Коментар


                    • Това на Лилов .... какво всъщност е?
                      Life won't wait for you.

                      Коментар


                      • мухахахахаа той не го знам дето го е писал що за идиот е ама целта му явно е да се хванат такива като тоя kat123. Не мога да си го обясня по друг начин. Още от сега си представям ако БГ постигне примерно растеж 6% на БВП някоя година, как ще наскачат олигофрените да убеждават простолюдието, че нормалния растеж всъщност е 16% и 6% е провал

                        Първоначално изпратено от kat123 Разгледай мнение
                        Григор Лилов във Facebook :


                        "АФЕРА ЗА ЧЕТВЪРТ МИЛИАРД И ВТОРА - ЗА МИЛИАРД ЕВРО НА ПРАВИТЕЛСТВОТО И ДЯНКОВ:

                        Днес в телевизионното си предаване изнесох данни за „огромния” успех с облигационния заем на правителството, истинските условия по него и далаверата за един милиард и още четвърт милиард евро с него. Ето ги фактите и изводите в резюме:
                        Оказа се, че за тази финансова операция на българското правителство няма никаква информация на нито една от трите основни борси: в Ню-Йорк, Лондон и Франкфурт на Майн. Липсва в котировките и новините на „форекс” бюлетините. На официалните сайтове на трите избрани банки-мениджъри – Париба, Райфайзенбанк, HSBS също липсват данни. Няма данни и в „Блумберг” – светилището на финансовия свят.Въобще няма данни никъде, въпреки официалното правителствено изявление, че банките-мениджъри в специално съобщение (каквото няма) са отчели резултатите от емисията.Все пак, когато една страна, макар и малка, 10 години не е участвала на тези пазари и лихвата й е ниска, това не е новина, който някой би пренебрегнал. Големият успех би трябвало да е отразен по някакъв начин. Да, най-сетне го открих в сайта на агенция Ройтерс: но не в раздела за новини, нито във финансовия бюлетин на Ройтерс за деловия свят. Последното съобщение от там за нас е от 28 юни и касае съвсем други проблеми. Оказа се, че Ройтерс поддържа блогове и някакъв блогер написал нещичко за българския заем.Защо е този „бойкот” от световните финансови центрове и агенции към нас? Какво установих. Бойкот няма, просто тези облигации не са такива, за каквото ни ги представиха.
                        1. Заемът-емисия е от типа закрита. Това означава, че не се предлага публично, за нея няма проспект, нито достъпна информация. Закрита емисия означава, че могат да я купуват точно определен кръг лица, отговарящи на определени условия.. Затова бяха спряни от участие родни пенсионни и инвестиционни фондове. Затова са и банките-мениджъри – да я предложат на кръга избрани клиенти Иначе вместо да им плаща комисионна за услугата (0.25% или 2.375 млн. евро) правителството и Дянков щяха да излязат открито на световните пазари.
                        2. Официално Дянков и кабинета обявиха постигнат резултат от 4.25% лихва за плащане. Като величина е много добър, но като спред (разлика) спрямо базовите книжа (немските, към които се изчислява) е с 3.25% отгоре. Точно преди 10 години, когато ЕС още се мерджелееше на хоризонта, този спред или разлика за нас бяха само 2.05%. това показва как се е влошило по света доверието към българското управление и финансовата ситуация на държавата.
                        3. Хвалебствията за евтиния заем – само 4-25% при очаквани около 5.5 до 6% са долна, нагла и гнусна лъжа. Оказа се, че доходността по него прескочи непонятно защо гласуваните от парламента космическои 10%, което е повече от книжата на почти обявилата фалит Испания (6.4%), Италия – около 6% и други загазили държави. Как стана номерът?
                        • освен закрита за точно определен кръг лица, емисията се води суапова. Това обяснява защо заявките бяха за 6 млрд. евро – горе-долу колкото целият ни държавен дълг. При 10% доходност и аз ще разменя старото, та дори да има високите за днешните времена 5-6% и дори 7% лихва.
                        • Заради тази размяна старите книжа по дълга в седмицата преди пускането на родните облигации надуха стойността си. Номинал за 100 евро се котираше на 104.90 евро в петък и след уикенда съответно ранния понеделник в деня на покупките на емисията на Дянков. При мизерните обороти на родни книжа (не повече от 150-200 000 евро), но при емисия от милиард не е никакъв проблем да се манипулират котировките (заради това борсите за официалните си пазари имат изискване за минимални обороти – дневни, седмични, месечни и годишни, за да се търгува на тях определена стока, ценни книги, дълг, валута и т.н.)
                        • Стойността от 100 евро се продаде с отстъпка – на 99.18 евро.
                        Нека да пресметнем: доход от лихвата 4.24% + доход от котировката 4.90% + доход от отстъпката 0,82%= 9.96%. Почти 10%, които за потрес на всички гласува парламентът, а финансовите апацитети у нас се питаха защо ли, щом фалиралата Гърция има по-изгодни условия. С едно щракване на пръста кръг от определени хора, фирми, близки до властта получиха за половин година 10% или преизчислено за година, все едно, че са им дали лихва от поне 20%."
                        Има и продължение:
                        http://www.facebook.com/notes/gergan...51029167872847

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от 4ervenasgan Разгледай мнение
                          "......Нека да пресметнем: доход от лихвата 4.24% + доход от котировката 4.90% + доход от отстъпката 0,82%= 9.96%. Почти 10%, които за потрес на всички гласува парламентът, а финансовите апацитети у нас се питаха защо ли, щом фалиралата Гърция има по-изгодни условия. "

                          Ахахахаххахахаха, по голяма, ОТКРОВЕННА ТЪПОТИЯ не бях чувал в тоя форум. Дори и теорията на Каро за чистите акции е мнооооого над нивото на този....ърррм журналист?!?!?
                          Във всичките му писания има толкова малко истина, че не би могъл да заблуди дори и 3 годишния ми син ). Оная лелка със семианюала от вчера ряпа да яде .
                          Аз може да критикувам Дянков за някои неща, но тоя безмозъчен плужек е написъл пълен булшит от който дори и студент 1 курс в УНСС ще се хване за главата.
                          Напоследък се навъдиха много кандидати да детронират недостижимия проф. Каро. Сещам се за оня юнак, който се чудеше кои са тия ненормалници в България, които биха могли да купят облигациите на 4.5% при положение, че могат да сложат мангизите на банков депозит от 7.5%
                          He was born poor, died rich, and never hurt anyone along the way.

                          Коментар


                          • Тва със Суап-а може да е само в главата на този човечец. Може и наистина да има такъв. Не знам как ги изчислява той, нещо не ми се връзва.... Но ако е успял Дянковчето да направи някакъв Суап за под 8-9% на годишна база до края на годината си е жива далавера

                            Щото то ниска лихва, ниска ама трябва да се плаща. А кинтите си стоят в БНБ на 0.?%. И тези кинти до 2013 ни струват 7,5+4,25

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Стамболов Разгледай мнение
                              Над 300 млн. лв. по-малко ще плати България като дълг за следващите 5 години благодарение на емитираните облигации
                              стамба, същото беше и при заменките на Велчев. Скъсваха се да се хвалят и да ги хвалят платени драскачи как дълга на България намалял с 300 милиона. Ама след това се оказа, че не е намалял с 300 милиона, а се е увеличил през всичките тези години досега с 1 милиард и 300 милиона спрямо това ако не бяхме правили никакви замени...
                              Седерастите, сините талибани, соросоидите и НПО простетата са безочливо нагла зомбирана сган!

                              Коментар


                              • "......Нека да пресметнем: доход от лихвата 4.24% + доход от котировката 4.90% + доход от отстъпката 0,82%= 9.96%. Почти 10%, които за потрес на всички гласува парламентът, а финансовите апацитети у нас се питаха защо ли, щом фалиралата Гърция има по-изгодни условия. "

                                Ахахахаххахахаха, по голяма, ОТКРОВЕННА ТЪПОТИЯ не бях чувал в тоя форум. Дори и теорията на Каро за чистите акции е мнооооого над нивото на този....ърррм журналист?!?!?
                                Във всичките му писания има толкова малко истина, че не би могъл да заблуди дори и 3 годишния ми син ). Оная лелка със семианюала от вчера ряпа да яде .
                                Аз може да критикувам Дянков за някои неща, но тоя безмозъчен плужек е написъл пълен булшит от който дори и студент 1 курс в УНСС ще се хване за главата.

                                Коментар

                                Working...
                                X