IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Моментът за изхарчване на Сребърния фонд отдавна е настъпил

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Opiten1 Разгледай мнение
    Димитър Коствов силно се е изложил. Той говори като пълен лайк. Представя капиталовата печалба като YTM. YTM ти локва доходност до падежа. От примера му звучи все едно всяка година ще правим 15% годишна доходност. "Ако била инвеситирана" е изключително неудачен пример. Едно на ръка, че ако суми от сребърния фонд се инвестират в български ДЦК е квази парична политика, което си е нарушение на валутния борд.
    Не е лаик, защото БНБ има най-добрите лостове да управлява сребърния фонд, стига да получи мандат под някаква форма. Сегашната форма няма как да позволи на БНБ да купи 10-годишни германски ДЦК и напрактика да реализира такъв тип доходност -доходността от облигации далеч не е YTM - а в БНБ са най-добрите мениджъри на такива портфейли в България. Друг е въпроса, че Дянков ежегодно прибира 20-30 милиона лева от доходността на сребърния фонд държейки го на най-краткия възможен депозит там и прибириайки 75% от реализирания марж, който БНБ постига и върху този депозит!

    С другото съм съгласен - далеч допълнителните пенсионни пари от български ДЦК. Не искам всичките ми пенсии да зависят от българския фиск единствено. Това важи за УПФ също, а за това всички траят!!!!!

    Коментар


    • Първоначално изпратено от dex Разгледай мнение
      Да, сега погледнах едни 2020, наистина е така, доста добре е подбрал периода да даде пример ..
      А дали БНБ са купили за резерва тогава и са направили пари, като са такива спекуланти

      ама то лесно като гледаш назад във времето

      Димитър Коствов силно се е изложил. Той говори като пълен лайк. Представя капиталовата печалба като YTM. YTM ти локва доходност до падежа. От примера му звучи все едно всяка година ще правим 15% годишна доходност. "Ако била инвеситирана" е изключително неудачен пример. Едно на ръка, че ако суми от сребърния фонд се инвестират в български ДЦК е квази парична политика, което си е нарушение на валутния борд.

      Коментар


      • И аз си вземам думите назад.
        http://www.boerse-frankfurt.de/en/bo...0+DE0001135390
        Не ми се рови назад да търся причината за спада на цената октомври-март

        Коментар


        • Първоначално изпратено от 4ervenasgan Разгледай мнение
          Абсолютно.

          Тогава YTM на тази книга, беше около 3.20%, сега е около 1.88% - смятай разликата в цената.

          Но това не оправдава тъпото изказване на господина.
          Да, сега погледнах едни 2020, наистина е така, доста добре е подбрал периода да даде пример ..
          А дали БНБ са купили за резерва тогава и са направили пари, като са такива спекуланти

          ама то лесно като гледаш назад във времето

          Last edited by dex; 20.03.2012, 15:50.

          Коментар


          • Абсолютно.

            Тогава YTM на тази книга, беше около 3.20%, сега е около 1.88% - смятай разликата в цената.

            Но това не оправдава тъпото изказване на господина.


            П.П. Още повече, че тази доходност "евентуално" е можело да се направи, но само за 1 година (изминалата),когато пазара е вървял в посоката на евентуалния купувач на DBR-a, но ако от утре вземе, че тръгне в другата посока, гусдина не казва, какви отрицателни преоценки биха били записани!!! Абе хитрец
            Last edited by 4ervenasgan; 20.03.2012, 13:22.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от 4ervenasgan Разгледай мнение
              Не се е объркал, а просто не е "пояснил", какво има предвид, като е казал 15% доходност .
              Това не е YTM, а нетната доходност, която би се реализирала, ако сте купили тогава и продадете сега ). Демек да сте хванали движението в цената.
              примерно ако сте си купили DBR 2 1/2 01/21 на около 94.00 на 01MAR2011 и го продадете сега, когато струва, около 105.17/100, може и да изкарете фантастичната доходност на господина.
              Но неговото изказване, предполага да управлявате супер АКТИВНО един такъв портфейл, а не да локнете дохода до падеж, което е малоумие за такива фондове (нискорискови).
              Ама добре го е замаскирал де ). направо да беше казал - ако бяхте купили 2006 СОФИКС и го бяхте продали октомври 2007, щяхте да направите 100% печалба )).
              Не знам, на мен не ми е известно някакви германчета, каквито и да са, да са се отваряли на такава доходност. Но аз съм тъп и нищо не разбирам. Сигурно е от това. А масовият българин разбира много по-малко от мен, така че колко му е да му обясним къде расте найлона. Ако може да споделиш някакви котировки

              Коментар


              • Първоначално изпратено от 4ervenasgan Разгледай мнение
                примерно ако сте си купили DBR 2 1/2 01/21 на около 94.00 на 01MAR2011 и го продадете сега, когато струва, около 105.17/100, може и да изкарете фантастичната доходност на господина.
                Сигурен ли си в котировките?

                Коментар


                • Не се е объркал, а просто не е "пояснил", какво има предвид, като е казал 15% доходност .
                  Това не е YTM, а нетната доходност, която би се реализирала, ако сте купили тогава и продадете сега ). Демек да сте хванали движението в цената.
                  примерно ако сте си купили DBR 2 1/2 01/21 на около 94.00 на 01MAR2011 и го продадете сега, когато струва, около 105.17/100, може и да изкарете фантастичната доходност на господина.
                  Но неговото изказване, предполага да управлявате супер АКТИВНО един такъв портфейл, а не да локнете дохода до падеж, което е малоумие за такива фондове (нискорискови).
                  Ама добре го е замаскирал де ). направо да беше казал - ако бяхте купили 2006 СОФИКС и го бяхте продали октомври 2007, щяхте да направите 100% печалба )).

                  Коментар


                  • Къде е този сега да го треснат за пазарна манипулация??? Ами и аз искам Германски артии на 15% доходност

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от BOBAN1 Разгледай мнение
                      Голяма манипулация ,наистина...Не знам дали се е пообъркал,ама вкарва хората в заблуда
                      Или е тотално неграмотен или наиситина се опитва да манипулира общественото мнение...

                      Ако е първото... какви хора управляват резервите ни!?!

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от dex Разгледай мнение
                        тоя май нещо се е объркал
                        Абе и аз ги търся тези артии, ама не ги намирам

                        http://www.bloomberg.com/markets/rat...bonds/germany/


                        Или аз съм пълен профан или всичките тези кибици се гъбаркат яко

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от dex Разгледай мнение
                          тоя май нещо се е объркал
                          Голяма манипулация ,наистина...Не знам дали се е пообъркал,ама вкарва хората в заблуда

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от kat123 Разгледай мнение
                            С подуправителя на БНБ ДИМИТЪР КОСТОВ разговаря ЦВЕТЕЛИНА ЙОРДАНОВА

                            За илюстрация ще посоча, че 7-8 годишни германски ценни книжа, закупени на 1 март 2011 г. дават доходност малко над 15% към 9 март 2012 г. С други думи, ако фондът бе инвестирал 1 млрд. лв. в този инструмент преди 12 месеца, сега щеше да има около 150 млн. лв. повече средства, при това в рамките на сегашния закон. http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=1286507
                            тоя май нещо се е объркал

                            Коментар


                            • С подуправителя на БНБ ДИМИТЪР КОСТОВ разговаря ЦВЕТЕЛИНА ЙОРДАНОВА

                              - Г-н Костов, министър Симеон Дянков твърди, че парите в Сребърния фонд, които са депозирани в БНБ, а и фискалният резерв като цяло, не носят почти никаква доходност. Вярно ли е това?

                              - Доходността на средствата, заделяни в т. нар. Сребърен фонд, зависи от решенията, които взема неговият управителен съвет с председател министъра на финансите. Когато решението е краткосрочен депозит, няма как да се очакват съществени лихви. Същевременно според действащия закон депозитите далеч не са единствената форма за инвестиране. За илюстрация ще посоча, че 7-8 годишни германски ценни книжа, закупени на 1 март 2011 г. дават доходност малко над 15% към 9 март 2012 г. С други думи, ако фондът бе инвестирал 1 млрд. лв. в този инструмент преди 12 месеца, сега щеше да има около 150 млн. лв. повече средства, при това в рамките на сегашния закон. Но пак казвам, това е решение на Управителния съвет на Сребърния фонд начело с министъра на финансите.

                              По отношение на доходността трябва да се отбележи, че тя далеч не се изчерпва само с лихвите, които се начисляват текущо. Към това се добавя и съответната част от вноската на БНБ в държавния бюджет - знаете, че всяка година централната банка внася в бюджета печалба от управлението на валутните резерви. Включително предстои и за 2011 г., въпреки световната финансова и икономическа криза. За последните 3 кризисни години БНБ е внесла в държавния бюджет над 950 млн. лева, като около 1/4 от тази сума е резултат от управлението на фискалния резерв. Управлението на Сребърния фонд пък е донесло около 85 милиона лева, така че нека бъдем прецизни, когато говорим за доходност в този смисъл.

                              - Според вас кой е по-добрият вариант за България да плати 1,6 млрд. лв. външен дълг през януари 2013 г.? Да се изхарчи остатъкът от фискалния резерв, да се вземе външен или вътрешен заем, или смесен вариант?

                              - Позицията на БНБ е, че правителството трябва да попълва фискалните резерви, а не да ги намалява и това неколкократно сме го споделяли с кабинета.

                              От гледна точка на националния интерес най-разумно е да се емитират глобални облигации. Така страната ще се обърне към най-широк кръг инвеститори, включително и български, които и сега държат една част от българските ценни книги, емитирани на международните пазари. Използването на фискалния резерв означава допълнително намаляване на нивото на държавния дълг, което и сега е много ниско. На практика това ще означава да кажем на външния свят, че толкова ни е страх от международните пазари, че предпочитаме да се изолираме, да затягаме коланите и да се оправяме сами, макар и с още по-малко резерви. Тъй като не сме нито голяма, нито развита икономика, такава стратегия не звучи никак убедително. Подобни измерения има и ориентацията към емитиране на дълг само на вътрешния пазар.http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=1286507

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение
                                Смях в залата.
                                Що ли сега да му е времето за инвестиции когато Софикса е 300.
                                По добре след 2-3 години когато и Софикса се е набалончил над 1000 както и повечето Европейски борси.
                                Все едно вместо да инвестираш 2004г. да решиш че е по-изгодно да го направиш лятото на 2007г.
                                Ум царува, ум робува, ум патки пасе.
                                +1

                                Купува се когато е паднала цената и когато е евтино, Очевидно цени доста под боок валю са евтини цени при доста от дружествата.
                                There are three ways to make a living in this business: be first, be smarter, or cheat

                                Коментар

                                Working...
                                X