IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Министър Трайчо с 90 000 лв (62%) загуба от БФБ

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Re: Грую Груев

    Първоначално изпратено от supertrader
    Какъв ти е проблема на теб , не става въпрос за избран за спекулант а за министър. Като им потрябва спекулант ще викат теб , че и ти като Аско си по добър от Бъфет.
    темата изби на лични нападки, но какво да правиш - в твоя стил: суперумчо, аз никога не съм се хвалил, че съм хващал дъна и върхове и дори и някога да съм постигал подобен резултат, то това е било случайно, за разлика от теб, който се хвалеше, че си хванал дъното на Дау и че си купил злато на дъното на корекцията от миналата година.Не съм аз с идеята да се сложело 300 евро/квадрат такса за ново страителство, та да можело дасе продаде старото?!?! А още по-малко съм Асан 12345 и никога не съм дръзвал да се сравнявам с Бъфет или Сорос, макар да не вярвам в гурута.
    Ако имаш да кажеш нещо съществено или да отговориш на някой от зададените въпроси, или пък да ме обориш някъде - давай, ще се радвам, по възможност да е с ясна мисъл, че твоята доста се губи на моменти. Ако пък идеята ти е да изпраскаш ежедневния си флууд някъде - моля, нека не е в тази тема.
    Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Грую Груев
      Само с добри намерения нестава, защото те водят само до едно място (споменал съм го по-горе), трябват и доста качества, каквито поне на капиталовите пазари (а те са свързани с доста икономически познания), Трайчо няма и изборът му за икономически министър на един явно неграмотем финансово човек, за мен е загадка. Аз не искам нов Румен Гечев и фалирала държава като при Жанчо, който също беше с много добри намерения...
      следващия път се кандидатирай
      нито си с УНСС диплома, нито си се набутал на БФБ
      просто си идеалния Министър на икономиката))))))))))

      както казах вчера аман от профани!

      Коментар


      • Re: Грую Груев

        Първоначално изпратено от supertrader
        Какъв ти е проблема на теб , не става въпрос за избран за спекулант а за министър. Като им потрябва спекулант ще викат теб , че и ти като Аско си по добър от Бъфет.
        е той преди да стане министър е бил спекулант и то като гледаме съвсем нормален с оглед и 3 те си апартамента ако приемем за инвестиция. а Бъфет е номер едно за всички времена ние сме на светлинни години ... по скромност на приказките също

        Коментар


        • Грую Груев

          Какъв ти е проблема на теб , не става въпрос за избран за спекулант а за министър. Като им потрябва спекулант ще викат теб , че и ти като Аско си по добър от Бъфет.
          D.Y.F-091066

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Цар Кеш
            А та що не оставим Трайчо на мира, хубаво е да има в МС един спекулант. Пък може и да мрънка за сребърния фонд на ББ
            Трайчо е всичко друго, но не и спекулант
            Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

            Коментар


            • Тази тема май предизвика повече полимики отколкото очаквах, че даже и Инвестора я пусна като статия - едно благодаря не казаха, пък и сметките са им грешни - можеха просто да препишат моите, нямаше да им искам авторски права
              Интересно ми е защо защитниците на Трайчо го защитиха:
              - дали защото и той е "инвестирал" в същите компании като тях
              - дали защото имат същата загуба, че и по-голяма от Трайчо и се почувстваха щастливи, че цял министър е на техния хал
              - дали защото просто са привърженици на Герб, а щом баш боса (Б.Б.) е турил Трайчо начело, значи никой няма право да го критикува
              - или защото и той е "дългосрочен"(разбирай набуал се е на високите нива и сега няма как да излезе освен на колосална загуба - не зная, те сами ще се разпознаят

              Основната мантра, която се повтаря е, че Трайчо е пич и много ги кефи - ама защо, как и за какво никой не обяснява, просто ги кефи и че Трайчо е дългосрочен (това ще го разгледам малко по-късно). За мен лично (ще се радвам нщкой да ме обори) Трайчо е едно от следните неща (или съвкупност от всички тях):

              - Няма елементрана финансова култура - набил се е на високите нива в компании, които в последствие отчитат огромен спад, това че е имал добри намерения и бил подкрепял българското е пълна глупост - Пътят към Ада е осеян с добри намерения, а ние даваме на този добряга икономическото министерство,все трябва да има качества, а не просто добри намерения, защото от това, че Трайчо е пич, накрач може всички да ядем хурката!!!
              - Няма никаква стратегия - купил наш Трайчо и си трайка, щот нали е дългосрочен. АМи като е толкова дългосрочен и супер много вярва на Бг икономиката, що не си купи на прИмоция зимата - ПИБ беше левче, Хима и той, Еврохолд 70 стинки и т.н., как пък някои се усетиха и осредниха, а наш Трайчо не. Аз също съм купувал Хим на 16,80 кинта, но като видях, че се смарангясва ситуацията го ракарах на 15,50 - нищо, че беше на загуба. Купувал съм и Енемона на 17 кинта, н съм я продавал на 20 или Патки на 780 и продажба на 1100, естествено имам и по-сериозни ушивания на Еврохолд с доста К бройки, закупени на около 6,60 и продадени на около 5,50 - никой не е безгрешен, но поставянето на таргети е основно правило и то доста елементарно, но наш Трайчо не го знае.
              - Няма елементарен подход за вкарване на кинтата и му липсва какъвто и да е било резерв за последващо интервениране - Трайчо има всичко на всичко 54К налични кинти, от които 32 К са от заем, а е набил 145 К на борсата или ако общият му капитал е бил 200 К (от които 16% заеми) той е затворил 75% и от него в акции и дори не ги е пипал - нито е купувал за да осредни, нито е продавал, зада се предпази от нов спад!!! Аз на това му викам олигофренско поведение, освен ако парите не са твои, де, ама тогава умира мантрата как Трайчо ще се грижи повече за чуждото (държавното), а не за собстевното

              Та видно е, че Трайчо не може да борави със собствените си пари - явно му е все тая, че ще ги загуби, а тук някои колеги очакват, че Трайчо ще мисли за техните пари, вкарани посредством акциите, които те имат в родната икономика, щото бил много готин!?!?!? Приватизацита на табаците е типичен пример, че човекът с добрте намерения няма никаква визия или пък е безгласна буква в Правителството (и в двата случая това е много лошо) - не може да искаш да продадеш нещо, като преди това си го опоскал и си го изкарал на страшна загуба за Q1 (нали ви е ясно каква загуба ще извадят табаците за този период, щото тогава се плаща акциза, който пък е вдигнат основно за евтините цигари, и то се плаща авансово за цялата година), освен ако не искаш да гоподариш, но тогава пак умира приказката за добрия вълк Трайчо .

              Само с добри намерения нестава, защото те водят само до едно място (споменал съм го по-горе), трябват и доста качества, каквито поне на капиталовите пазари (а те са свързани с доста икономически познания), Трайчо няма и изборът му за икономически министър на един явно неграмотем финансово човек, за мен е загадка. Аз не искам нов Румен Гечев и фалирала държава като при Жанчо, който също беше с много добри намерения...
              Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Maq7
                Към Батя, Valuator, prodigal, B.Graham и останалите уважавани от мен форумци: само като видите кой е пуснал темата, защо въобще се занимавате...
                Уважаема Маq7, ти нали нямаше да комуникираш с мен? Или сърце женско не трае и си търси постиянно някой да те начеше Какво в темата е лъжа, инсинуация, глупост или каквото и да е нещо от този сорт? Едно нещо ми посочи.
                Бях задал едни въпроси към Батч, мога да го задам и към "останалите уважавани от теб форумци" (към другите няма да го задавам, щото щом ти не ги уважаваш, значи нищо не става от тях):
                1. Вие ще поверите ли бизнеса си на Трайчо?
                2. Какво и е дългосрочното инвестиране и пенсионната вноска на "инвестицията" в Химко?

                Ако само на тези въпроси ми отговори някой, ще бъда много благодарен.
                Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                Коментар


                • хайде стига клюки!
                  дайте оценка на структурата на портфейла, моля!

                  Коментар


                  • ...

                    Песимист за министър не става , точно оптимист трябва.Я си представете някой песимист министър , разбира се че ще се оправят нещата с икономиката и борсата ще възтанови капитализация , добрия инвеститор държи тренда и само най добрите такава корекция не ги плаши.
                    D.Y.F-091066

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Scrooge McDuck
                      Е, всяко зло - за добро. Таман един министър да има интерес да размърда борсата с някое монополно предприятие. Щото предишния хранеше сутрин компютъра с банички - да не го ухапе. Пробвал е как е водата човека, в чужбина е учил сигурно, че борсата може да падне едно до 5-10%, не повече. Можел е да пробва на сухо първо, ама трейса си беше изкушение. За несведущите. Както и да е, все пак точно икономическия министър се е доверил на родната икономика и то преди да стане такъв. Това го прави истински съпричастен с българските инвеситори и дано да му бъде мотор за по-добро управление на ресора.
                      А та що не оставим Трайчо на мира, хубаво е да има в МС един спекулант. Пък може и да мрънка за сребърния фонд на ББ

                      Коментар


                      • Е, всяко зло - за добро. Таман един министър да има интерес да размърда борсата с някое монополно предприятие. Щото предишния хранеше сутрин компютъра с банички - да не го ухапе. Пробвал е как е водата човека, в чужбина е учил сигурно, че борсата може да падне едно до 5-10%, не повече. Можел е да пробва на сухо първо, ама трейса си беше изкушение. За несведущите. Както и да е, все пак точно икономическия министър се е доверил на родната икономика и то преди да стане такъв. Това го прави истински съпричастен с българските инвеситори и дано да му бъде мотор за по-добро управление на ресора.

                        Коментар


                        • ".......Скромните 92 акции от Трейс Груп Холд притежава бившия зам. министър на финансите Кирил Желев, за които са заплатени 24 хил. лв., или по 260.87 лв. за брой при настояща цена от около 70 лв....."
                          Life won't wait for you.

                          Коментар


                          • Re: Министър Трайчо с 90 000 лв (62%) загуба от БФБ

                            Първоначално изпратено от Грую Груев
                            Пуснато на: Пон Ное 30, 2009 8:54 pm -Така, чета си аз из данъчните декларации на елита и на кво се натъквам - данъчната декларация на наш Трайчо, ама не Талисмана, а министъра и там изненадка - баш министъра на икономиката се ушил с 90К на родната борсичка и достигнал чутовната възвращаемост от минус 62% - и този човек ни управлява икономиката!??!?!?! Ми той собствените си кинти не може да управлява, пък те му дали икономиката на Бг ?!?!?!?!

                            Ето и детайлна разбивка на великия инвеститор:

                            Д-во Брой Вложени Ед.цена сег.ст/ст NPV Загуба % загуба
                            Chim 1 885 15 253 8,092 2,836 5 346 -9 907 -64,95%
                            Monbat 227 1 578 6,952 6,750 1 532 -46 -2,90%
                            Eubg 11 803 37 882 3,210 1,374 16 217 -21 665 -57,19%
                            Pethl 750 7 215 9,620 2,192 1 644 -5 571 -77,21%
                            Kao 278 3 753 13,500 5,870 1 632 -2 121 -56,52%
                            SLB 600 10 520 17,533 4,000 2 400 -8 120 -77,19%
                            Himko 1 000 255 0,255 0,078 78 -177 -69,41%
                            OTZK 142 9 572 67,408 14,050 1 995 -7 577 -79,16%
                            Cenhl 1 200 7 400 6,167 1,835 2 202 -5 198 -70,24%
                            Elarg 4 550 9 874 2,170 0,845 3 845 -6 029 -61,06%
                            FIB 800 8 560 10,700 2,660 2 128 -6 432 -75,14%
                            Sfarm 700 5 376 7,680 4,010 2 807 -2 569 -47,79%
                            Capmax 482 20 967 43,500 18,880 9 100 -11 867 -56,60%
                            Trace 25 2 750 110,000 70,210 1 755 -995 -36,17%
                            ENM 85 1 403 16,506 9,901 842 -561 -40,02%
                            ZHBG 1 000 2 790 2,790 0,720 720 -2 070 -74,19%
                            Общо 145 148 54 243 -90 905 -62,63%
                            Не може да не направи впечатление "чутовната инвестиция" във флагмана на българската икономика - Химко макар и малка като стойност, инвестицията е доста перспективна и показва как трябва да се подкрепя българското - предполагам само заповедта свише на баш боса (ББ) му е забранила да направи още една супер инвестиция в друг флагман - Кремиковци
                            Няма как да не отбележим и следните чудесни инвестиции, със загуба от над 75% по сегашната си цена - Синергон (77% загуба), Сл. бряг (77%), ОЦК (79%) и ПИБ (75%) - хвалъ на таквъзи инвеститори бих казал аз
                            Друг интересен момент е, че Трайчо ползва само една стратегия - buy and hold, която в нашият случай би звучала като купи и Трайчо или по модерно му казано - наш Трайчо е дългосрочен и него дребни флуктуации на портфейла и неква мижава загуба от 62% не би могла да го уплаши
                            Льбопитно в декларацията на Трайчо е и фактът, че Трайчо не знае колко акции има в Стара Планина холд - записани са 100 броя, закупени на цена от 74 лева/брой което при сплита на компанията прави 1200 нови акции. Подобно е положението и с Монбат, където ако Трайчо си е купил акции от ИПО-то, а това най-вероятно етака, то сега би следвало да има 2-но повече акции и това да е единствената му позиция на плюс.
                            Интересен факт е също така, че наш Трайчо е участвал в доста ИПО-та (поне според обявените цени на придобиване на част от акциите му,които поразително съвпадат с цените от ИПО-тата на съответните дружества), като интересно е да се провери дали акциите му на Трейс не са от ИПО-то на същата компания, където при презаписването от 1480 пъти, наш Трайчо трябва да е пуснал заявка за над 4 милки левчета, сума, която, както е видно от собственоръчно написаната му декларация, не притежава...

                            Пускам и една анкета към темата - да сравним колко от нас (едва ли всички ще си признаят, но все пак) са били "доходността" на Трайчо и дали стават за министри на икономиката - тук има и второ условие поставено от баш боса (ББ)- да имаш отлична диплома от люпилнята на таланти УНСС

                            П.С. Не се учудвам, че доста колеги искат да са портфолио мениджъри или го играят такива - все пак си има и награда - най-некадърните ги назначават за министри на икономиката - дерзайте колеги
                            Гледам ,че темите във форумът се четат и се постван като новини из новинарските сайтове .Това инфо го чета сега като новина в днес.бг
                            01.12.2009 08:54-Борсата стопила вложенията на министър Трайчо Трайков
                            Министърът на икономиката Трайчо Трайков отчита загуба от около 66% от инвестициите си на БФБ-София, показва декларацията на министъра, цитирана от Investor.bg.

                            От данъчната декларация на министъра става ясно, че е вложил 145 148 лв. в акции на дружества, търгувани на БФБ-София, и в договорни фондове, а текущата им стойност се е стопила до около 50 хил. лв.

                            Най-големи загуби, или около 70%, е натрупал министърът от вложенията си в ОЦК, ПИБ, Синергон и Зърнени храни България.
                            http://www.dnes.bg/politika/2009/12/...-traikov.81688
                            [color=#BF0000]Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово - писмено или ус

                            Коментар


                            • Вече не казвам къде имам акции
                              B.Graham,
                              Стратегията ти е правилна.... на падащ пазар?
                              Само да ми падне позицията и ме атакуват все едно са ми дали да управлявам техните пари... и съм ги обрекъл на глад и бедност за вечни времена ...
                              П.П. След няколко седмици ще заява ,че съм продал всичко и само някой да каже ,че е влязъл някъде ... ще го разкатая и втори път за тази акция няма да помирише... а и за борсата няма да се сети ....повече

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от meche_cveti93
                                Ми ако имаш предвид че надебелявам - да ще ми трябват тиратнти.А колкото до Трайчо - кефи ме.Дано да се справи
                                B.Graham,
                                имах предвид ,че когато един мъж почне да говори за екзотика , жена му го е хванала или ремонт да прави , да пере , почиства или да готви...
                                Още ли си в позиция при тютюните... ?

                                Вече не казвам къде имам акции
                                Life won't wait for you.

                                Коментар

                                Working...
                                X