IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво да уча - финанси или счетоводство?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Indipendent Разгледай мнение
    Аз исках да попитам, тъй като казвате, че финансите в УНСС не стават (което ако е така, то УНСС като цяло не би трябвало да става), значи имате някакви впечатления... Та въпросът ми е за човек, решил да следва финанси, къде според вас би било най-добре да го направи?
    Датски колеж или славянски университет.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Indipendent Разгледай мнение
      Аз исках да попитам, тъй като казвате, че финансите в УНСС не стават (което ако е така, то УНСС като цяло не би трябвало да става), значи имате някакви впечатления... Та въпросът ми е за човек, решил да следва финанси, къде според вас би било най-добре да го направи?
      Бургаски Свободен Университет!

      Коментар


      • Аз исках да попитам, тъй като казвате, че финансите в УНСС не стават (което ако е така, то УНСС като цяло не би трябвало да става), значи имате някакви впечатления... Та въпросът ми е за човек, решил да следва финанси, къде според вас би било най-добре да го направи?

        Коментар


        • ето ти поле, където да се упражняваш

          http://www.parichnipatoci.com/compon...BD%D0%B8%D0%B5

          Коментар


          • Милият той
            Custodite sortem vestram

            Коментар


            • Първоначално изпратено от kirilsz Разгледай мнение
              Здравейте!

              Чета и немога да спра да се смея. Преди 3 години завърших специалност "Финанси" в УНСС и мога да ви уверя, че това е единствената специалност, която си струва да се учи в този университет и нека ви кажа защо: това е катедрата с най-голяма концентрация на преподаватели, които по един или друг начин са взимали и взимат все още активно участие в българската икономика и политика, погледнете, колко хора от мениджърският състав на банките е на хора със счетоводно образование, малцина. А и не само на банките. Сравнете само държавните изпити на двете специалности - държавният изпит е къде къде по труден при финанси, за разлика от този при счетоводство, което само по себе си предполага по-голяма подготовка. Финансите са широкоаспектна специалност далеч повече предпочитана от работодателите. Приятелката ми завърши наравно с мен специалност "Счетоводство" и до ден днешен съжалява за избора си, като това е мнение не само на нея, а и на доста от колегите й, преподавателският състав отдавна е амортизиран, липса на всякаква адекватна подготка, пълен абсурд, 70 % от предодавателите са от старата школа. В продължение на година и половина си търсеше работа като счетоводител (бакалавър и магистър счетоводство, има зад гърба си 3 години стаж, 2 езика (англ. и испански), и винаги работодателите я пренебрегваха за с/ка на студент завършил финанси. Твърдението, че няма да останеш без работа си толкова смешно, че даже не мисля да го коментирам. Когато трябваше да избирам специалност и аз подобно на голяма част от вас клонях към счетоводство поради изброените от вас причини, но се радвам, че не я избрах. Само искам да кажа, че родителите ми са счетоводители и съвета им беше да всичко друго, но не избирай счетоводство, лично удовлетворение там няма да получиш. Брат ми тази година завърши финанси отново в УНСС и казва, че студентите в двете специалности коренно се различават по знания, мотивация, резултати. А за реализацията съдя по моите колеги и колегите завършили счетоводство. Заплащането е 2-3 пъти по-високо в сравнение с гл. счетоводители.

              Приятел съветът ми е Финанси и не му мисли, няма да съжаляваш. Работя в една от най-големите банки и всичките ми колеги са завършили ик. специалностти в българия и чужбина, един няма завършил счетоводство. Идват ни одитори от чужбина и не се срещат с главният счетоводител, а с финансовият директор по сектори.
              Айде стига си лъгал.Защо караш човека да учи за лелка на гише и 500 кинта заплата.А тази простотия която си написал за даскалите и икономиката и управлението е поредното доказателство че УНСС е смешно училище.Там явно си си загубил времето да слушаш простотии от рода колко сме велики и как сме най доброто училище.Я си погледни преподавателите колко им е акъла па тогава говори.Щото ако почна да изреждам имена ще се смее цялата държава.Плеяда смешници със самочувствие.

              Коментар




              • Здравейте!

                Чета и немога да спра да се смея. Преди 3 години завърших специалност "Финанси" в УНСС и мога да ви уверя, че това е единствената специалност, която си струва да се учи в този университет и нека ви кажа защо: това е катедрата с най-голяма концентрация на преподаватели, които по един или друг начин са взимали и взимат все още активно участие в българската икономика и политика, погледнете, колко хора от мениджърският състав на банките е на хора със счетоводно образование, малцина. А и не само на банките. Сравнете само държавните изпити на двете специалности - държавният изпит е къде къде по труден при финанси, за разлика от този при счетоводство, което само по себе си предполага по-голяма подготовка. Финансите са широкоаспектна специалност далеч повече предпочитана от работодателите. Приятелката ми завърши наравно с мен специалност "Счетоводство" и до ден днешен съжалява за избора си, като това е мнение не само на нея, а и на доста от колегите й, преподавателският състав отдавна е амортизиран, липса на всякаква адекватна подготка, пълен абсурд, 70 % от предодавателите са от старата школа. В продължение на година и половина си търсеше работа като счетоводител (бакалавър и магистър счетоводство, има зад гърба си 3 години стаж, 2 езика (англ. и испански), и винаги работодателите я пренебрегваха за с/ка на студент завършил финанси. Твърдението, че няма да останеш без работа си толкова смешно, че даже не мисля да го коментирам. Когато трябваше да избирам специалност и аз подобно на голяма част от вас клонях към счетоводство поради изброените от вас причини, но се радвам, че не я избрах. Само искам да кажа, че родителите ми са счетоводители и съвета им беше да всичко друго, но не избирай счетоводство, лично удовлетворение там няма да получиш. Брат ми тази година завърши финанси отново в УНСС и казва, че студентите в двете специалности коренно се различават по знания, мотивация, резултати. А за реализацията съдя по моите колеги и колегите завършили счетоводство. Заплащането е 2-3 пъти по-високо в сравнение с гл. счетоводители.

                Приятел съветът ми е Финанси и не му мисли, няма да съжаляваш. Работя в една от най-големите банки и всичките ми колеги са завършили ик. специалностти в българия и чужбина, един няма завършил счетоводство. Идват ни одитори от чужбина и не се срещат с главният счетоводител, а с финансовият директор по сектори.
                Last edited by kirilsz; 15.12.2012, 23:48.

                Коментар


                • Мен ако питате нема кво да си губи времето със счетоводство или финанси, да запише школото в Симеоново и след това сладката службица му е гарантирана или да учи за пожарникар, на днешно време знаем, че професията има потенциал да се разгърне до най-високо равнище

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от rinaa Разгледай мнение
                    Агроном - осигуряван на около 1700 лв , заплата около 1500 , която взема редовно , частна фирма занимаваща се със земеделие , платен отпуск , компенсации за извънредния труд по време на кампаниите , премии , 13 заплата , чат - пат образователни екскурзии по света . Не е лошо като за малък град с висока безработица . Има и свестни работодатели все още .
                    Това е някакво изключение,което потвърждава правилото.99% от българските частници са просто тарикати и мошеници.И се правят на господари и чорбаджии.ма като са си намерили бунаци да им работят ангария.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Бате Пешо Разгледай мнение
                      В частна фирма ще бачкам само ако е моя.Ратай не съм бил и никога няма да бъда.Не желая да работя за хора които не спазват законите в страната и се правят на тарикати.Когато станат коректни може и да помисля.Давали били повече пари я не ме разсмивайте.Да сте видели частник да осигурява върху истинските доходи да спазва осемчасов работен ден да плаща извънреден труд празнични.Да пуска служителите си в платен отпуск.На българския частник му се ще някой да му работи ангария.Да духат супата.И разбира се че е по добре 800кинта в държавна фирма отколкото 1000 в частна.В държавната имаш отпуск осигуряват те върху истинската заплата и има осем часов работен ден.При частника се работи и в събота а през седмицата поне по 9 часа и половина.Отпуска когато той реши а не когато трябва на работника.Айде сметнете къде се вземат повече пари.Да не говорим че те осигурява на 500 а другите на ръка.
                      Агроном - осигуряван на около 1700 лв , заплата около 1500 , която взема редовно , частна фирма занимаваща се със земеделие , платен отпуск , компенсации за извънредния труд по време на кампаниите , премии , 13 заплата , чат - пат образователни екскурзии по света . Не е лошо като за малък град с висока безработица . Има и свестни работодатели все още .

                      Коментар


                      • Да учи за имам най добре

                        Коментар


                        • запиши Право и магистратура финанси, така ще обхванеш всичко най-важно
                          There is no right way. Only your own way!

                          Коментар


                          • Според мен финансите са по общото
                            Аз учих Финанси в УНСС и учихме ако не се лъжа към 3 до 5 счетоводства.
                            На фирмата, банково, имаше и някакви други.
                            Сметкоплан, осчетоводяване на операции, баланси, ОПР-та.

                            В общи линии финансите бидейки по общото са за предпочитане, че само със счетоводство голямо забиване в детайлите и малък поглед върху голямата картина.

                            При всички случаи ако ще ставате счетоводител може и с двете специалности. Има си специализация, която ще стане в процеса на работата. Има си детайли с НОИ, НАП, НСИ, дирекцията по труда и т.н., които не се учат в университетите.

                            Бюджетирането е по-скоро към финансите.
                            Нещата са много свързани, но общото е финансите. Хем е общо, хем е достатъчно специализирано. Освен това в последната година се специлизира осигуряване, банкиране, застраховане, корпоративни финанси или нещо друго (имаше още 2 профила, но ги забравих). Може би едното да е било счетоводство.

                            Имах колежка в университета, която учеше Финанси и като втора специалност Счетоводство и контрол. Явно за нея е имало смисъл, трябва да я питам дали от сегашна гледна точка е имало.

                            Но може да учиш и двете специалности едновременно. Няма да е трудно, защото общите изпити са доста и в повече ще са ти само специализираните.
                            Last edited by mpy_yordanov; 05.01.2012, 11:51.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от men79 Разгледай мнение
                              Ами то финансите се включват във счетоводството.....
                              http://www.dukascopy.com/traderconte...g&trader=men79
                              И обратното, счетоводството се включва в специалността финанси. Всеки, които е учил финанси, публична администрация, мениджмънт или други подобни е учил и счетоводство, статистика, висша математика... В момента водим спор ала кое е първото кокошката или яйцето...

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Forex Master Разгледай мнение
                                Знам си аз... Рано или късно всички ще оцените какво правеше за вас държавата по време на социализма!
                                Форки нещо па се убърка.Гледай Баш майстора на море внимателно и ако искаш да живееш така твоя воля.Но не ми натрапвай тази простащина наречена социализъм на мен.

                                Коментар

                                Working...
                                X