Първоначално изпратено от dmm
Разгледай мнение

------------------------
Въпросът за самоопределението в Крим е изключително спорен и включва сложни правни, исторически и политически измерения. По-долу е представен преглед на основните моменти:
### **Референдум и анексиране на Крим**
- През март 2014 г., след украинската революция, Крим проведе референдум, на който мнозинството, както се съобщава, гласува за присъединяване към Русия. Впоследствие кримският парламент обяви независимост от Украйна и поиска да се присъедини към Руската федерация. Русия признава това и скоро след това официално анексира Крим[1][7].
- Украйна, заедно с по-голямата част от международната общност, обяви референдума за незаконен, позовавайки се на нарушения на украинския суверенитет и международното право. Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) отказва да изпрати наблюдатели, считайки референдума за противоконституционен[1][2].
### **Правноправни аргументи**
1. **Оправданието на Русия**:
- Русия твърди, че народът на Крим е упражнил правото си на самоопределение съгласно международното право, като се позовава на Устава на ООН. Руски официални лица оприличиха действията на Крим на отделянето на Украйна от СССР през 1991 г.[4][7].
- Те също така заявиха, че този ход е бил необходим, за да се защити рускоезичното население от предполагаеми заплахи от страна на украинските власти[3].
2. **Перспектива на международното право**:
- Критиците твърдят, че „самоопределението“ на Крим не е легитимно, тъй като е станало под принуда. По време на референдума в Крим вече са присъствали руски военни сили („малки зелени човечета“), което е в нарушение на член 2, параграф 4 от Устава на ООН, забраняващ използването на сила срещу териториалната цялост на друга държава[3][6].
- Анексирането нарушава и споразумения като Будапещенския меморандум от 1994 г. и договора от 2003 г., в който Русия признава Крим за част от Украйна[6][8].
### **Исторически контекст**
- Крим има сложна история, като през вековете е бил част от различни държави. Той е прехвърлен от Русия на Украйна през 1954 г. от съветския лидер Никита Хрушчов. След като Украйна получава независимост през 1991 г., Крим става автономна република в рамките на Украйна[1][8].
### **Ролята на кримските татари**
- Местните кримски татари се противопоставят на анексирането и са подложени на значителни репресии под руско управление. Те отстояват правото си на самоопределение като местен народ, но до голяма степен са маргинализирани в политическите процеси[5].
### **Международна реакция**
- Общото събрание на Организацията на обединените нации прие резолюции, с които потвърди териториалната цялост на Украйна и обяви анексирането за незаконно. Повечето държави не признават Крим като част от Русия и наложиха санкции на Москва[2][6][8].
В обобщение, макар
Русия да твърди, че анексирането е акт на самоопределение на кримчани,
това е широко отхвърлено в международен план поради
- процедурни недостатъци,
- принуда чрез военно присъствие
- и нарушения на международното право.
[1] https://www.geneva-academy.ch/joomla...nification.pdf
[2] https://www.eeas.europa.eu/node/3547_en
[3] https://www.constcourt.md/libview.ph...OF-CRIMEA-AND-
[4] https://www.zaoerv.de/75_2015/75_2015_1_a_167_194.pdf
[5] https://www.londonukrainianreview.or...of-recognition
[6] http://www.ejil.org/pdfs/30/1/2964.pdf
[7] https://www.zaoerv.de/75_2015/75_2015_1_a_101_118.pdf
[8] https://en.wikipedia.org/wiki/Annexa...ian_Federation
Коментар