Guerre en Ukraine - На живо:
17:41 - Европа ще предостави допълнителни 40 милиарда евро на Украйна
16:41 - Зеленски обвини Путин, че „саботира демокрацията
16:26 ч. - ЕС облага с мита нови руски селскостопански продукти в опит да отслаби
16:09 ч. - Украинската армия опровергава твърденията на Тръмп за
15:53 - Русия „усложнява мирния процес“, казва Зеленски
16:24 ч. - Г-7 потвърди подкрепата си за Украйна и заплаши Русия
18:12 - Ръководителят на дипломацията на САЩ е „предпазлив оптимист“ за възможно споразумение
На пресконференция след срещата на Г-7 в Квебек държавният секретар на САЩ Марко Рубио заяви, че страната е „предпазливо оптимистична“ за споразумение за примирие в Украйна, съобщава Би Би Си. Той призна, че прекратяването на огъня няма да бъде лесно или просто и призна, че не знае до каква степен САЩ, Украйна и Русия ще се споразумеят.
На въпрос на журналист дали има доверие на Владимир Путин, той отговори, че въпросът е неуместен, като смята, че това не е въпрос на доверие, а на действия. Той призова Украйна и Русия да направят отстъпки, за да се постигне прекратяване на огъня.
18:10 ч. - Какви условия иска да наложи Путин на споразумението за прекратяване на огъня (3/3)
Макар че Владимир Путин заяви, че иска да разгледа подробностите на споразумението за примирие с Доналд Тръмп, той също така поддържа историческите си искания като условия за прекратяване на войната в Украйна. Те включват отстъпване от страна на Украйна на четирите региона на страната, окупирани от руските войски и незаконно анексирани (Донецка и Луганска област на Донбас, Запорожие и Херсон) в допълнение към Крим. Украйна обаче отказва да се откаже от своята „териториална цялост“.
Другите исторически условия на Русия са отказът на Украйна от членство в НАТО, който беше приет от Доналд Тръмп, пълната демилитаризация на Украйна и демонтирането на украинското правителство. Последните точки се разглеждат от Европа като искания за капитулация на Украйна, които не могат да бъдат приети.
18:06 - Какви условия иска да наложи Путин на споразумението за прекратяване на огъня (2/3)
Сред нюансите и условията, които Владимир Путин иска да наложи на споразумението за примирие, е отсъствието на европейски играчи в мирния процес. Русия отказва да позволи на Европа да участва в наблюдението на прекратяването на огъня и в изпращането на войски в Украйна. И все пак това е идея, която се защитава от европейците, включително Франция, и се подкрепя от Украйна. Говорителката на руската дипломация Мария Захарова предупреди, че подобно разполагане ще бъде разглеждано от Русия като „пряк въоръжен конфликт“ с нейни войски.
18:02 - Какви условия иска да наложи Путин на споразумението за прекратяване на огъня (1/3)
Владимир Путин спомена изрично или между редовете няколко промени и уточнения, които би искал да внесе в споразумението за прекратяване на огъня в Украйна, предложено от Съединените щати. На първо място, руският президент иска да гарантира, че примирието няма да позволи на Украйна да ремобилизира силите си на фронтовата линия срещу руските войски, нито ще позволи на Украйна да получи допълнителни оръжия и военна помощ. Всичко това би могло да бъде пречка за руския напредък на терен.
За да се избегнат подобни движения по време на примирието, Владимир Путин спомена за мерки за контрол и назначаване на арбитър, който да проверява правилното прилагане на примирието и най-вече неподвижността на Украйна. Господарят на Кремъл не назова името на евентуалния арбитър, но предложи списък от държави, които са съюзници или партньори на Русия: БРИКС, т.е. Бразилия, Индия, Китай и Южна Африка. Нито една от тези страни не е особено близка до Украйна, въпреки че всички те търгуват с Русия, която също е член на БРИКС.
Коментар