Gerasim_Burgaski, има индикатори без грешка, в България нали идваха и руснаци да си купуват имоти и украинци. Украинците търсят работа, руснаци съм виждал да отварят дребни бизнеси. То е ясно къде безпаричието по голямо. Това как ще се разпадне Русия го знаем също, няма да е като Украйна и поляците да правят сметка да влязат пък да останат на някакви украински територии.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Ще има ли война Украйна - Русия / Конфликтът Хамас-Израел
Collapse
X
-
Първоначално изпратено от Flanker Разгледай мнение
Това сичкото и с мрията не могат да ги вземат.
Предлагам да му дадем .................................................. ..........................Евровизия.
- 3 Харесвания
Коментар
-
Ами ако Русия се разпадне? Възможно е. И дори е вероятно.
Ами ако Русия се разпадне? Възможно е. Вместо да стане новият "събирач на руски земи", Путин може да се окаже човекът, който разпилява Русия на онези парчета, които преди половин хилядолетие са обединени от Иван Грозни.
На третия ден от тази отвратителна война зададох немислимия тогава въпрос: Ами ако Киев не падне? Седмица по-късно вдигнах залога със следващ въпрос: Ами ако Путин загуби тази война? Време е за хеттрик: Ами ако Русия, губейки войната, престане да съществува?
Тази възможност е налична. Тя може да бъде видяна в руските и в украинските медии от всеки по-добре образован историк. И на двете места от няколко дни се въртят исторически образи, митове и метафори, отвеждащи не 50 или 100, а 500 и дори 1000 години назад - към времената, когато "Рус" е представлявала мозайка от княжества и господарства.
Да върнем филма назад
Да започнем с руските медии. В последните седмици пропагандаторите, следвайки примера на Путин, се опитват да разгръщат исторически образи, свързани с "Великата отечествена", натиквайки Украйна в ролята на хилтеристка Германия. Връщат, така да се каже, филма 80 години назад. Но по-силна продължава да е предходната историческа метафора, според която Владимир Путин е "събирател на руските земи". Това връща филма 500 години назад, към Иван Грозни, който с помощта на сила и измама (и със съдействието на татарските ханове) присъединява към московското княжество десетина други руски княжества и така ражда формированието "Русия".
Макар опитващ да реанимира спомени от 1940-те години, в своята реторика и в своите действия - както и чрез своите медийни рупори - Путин реанимира практики от 1540-те. За разлика от Сталин, Путин няма западни съюзници срещу страната, с която воюва. Това го поставя в ролята на Иван Грозни, който също като него искрено мрази и презира Запада, смята го за гнил и предателски и пише ругателски писма на своите западни короновани колеги.
Както Грозни, тия дни Путин обяви за предатели своите сънародници, които са се "поевропейчили". Предполага се, че ще ги подгони така, както Грозни е "прочиствал" държавата си от "нездрави" елементи. Засега Путин повтаря образите, с които Грозни ругае своя основен прозападен опонент Курбски, които образи са по един доста нелицеприятен начин свързани с устната кухина. Според Грозни от устата на Курбски излиза смрадта на Сатаната. А според Путин руският народ ще изплюе прозападните предатели, все едно са мушички, случайно влезли в устата на същия този народ. Нямам представа защо руските сатрапи са така трайно фасцинирани от хранително-речевия апарат, но това заслужава сериозен анализ.
Както Грозни, Путин се опитва да "събере руските земи", започвайки (но не свършвайки) с Украйна. Последното социологическо изследване в Русия разкрива останалите страни, които - според руския народ - трябва да бъдат "събрани" от Путин - например Полша, Молдова, балтийските републики и, разбира се, България.
Както Грозни, Путин "събира" Украйна с помощта на не-християнски и не-руски съюзници - чеченци и сирийци. В отношенията си със Запада Путин днес е отново в положението на Грозни, за чиито кораби западните пристанища са били затворени и чиито пристанища западните кораби, на свой ред, са отказвали да ползват.
Както Грозни, Путин обявява всички западни държави и техните ръководители за долнопробни лъжци и лицемери.
И накрая: както Грозни, Путин периодично обявява, че Русия не е част от европейския свят, който е пълен със слабаци.
Това бързо пропадане в далечната история е удивително и като че ли без прецедент в цивилизования свят. В руския официален наратив вече няма и помен от по-близки до нас във времето вождове и царе. Изцяло липсва Сталин, обявен преди няколко години от руснаците за най-великия вожд в историята на целокупното човечество. Дори Петър Велики, до оня ден постоянен репер в патриотичното говорене, сякаш никога не е съществувал.
При по-внимателен анализ се оказва, че пропадането е дори още по-дълбоко. Тия дни проницателни западни анализатори след контент анализ на официалния руски дискурс с удивление стигат до заключението, че Кремъл не живее с образите на СССР, а "с фантазиите за времето на покръстването на русите" (което се е случило в Киевска Рус, т.е. в днешна Украйна). Тези фантазии връщат филма с още няколко века назад.
От украинска страна също се мяркат образи на "Великата отечествена", което е разбираемо. Все пак от 1943 година украинските градове не са били подлагани на артилерийски обстрел и бомбардировки от въздуха. Но в аналитичните материали също започват да прозират по-далечни исторически митове, в случая пак за Киевска Рус, но с обърнат знак. Посланието е, че именно Киевска Рус е била цивилизованият, европейски център на "руските земи" тогава, когато Москва изобщо не е съществувала. Впоследствие, продължава посланието, московските сатрапи с помощта на татарите са завзели тази цивилизована земя и са я превърнали във варварска.
Оттук следва един любопитен извод, все по-често виждан в украинските медии: че след като Русия загуби войната, Киев отново ще стане столицата на цивилизованата, просветена и бързо развиваща се "Рус" - това ще бъде обетованата земя на "русите". А Москва отново ще се превърне в "столица на Ордата".
Възможно ли е това? Може ли днешна Русия в близко бъдеще да се окаже свита до размерите на Московското княжество отпреди времето на "събирането на руските земи"? Възможно е и дори е вероятно.
Първо, вероятно е от психологическа гледна точка: и двете воюващи страни постепенно се самополагат в параметрите на случващото се през ранното (Киевска Рус) и късното (Иван Грозни) Средновековие. А онова, което ти е в главата, рано или късно се отразява в действията ти.
Второ, връщането на Русия 500 (или 1000) години назад е възможно от геополитическа гледна точка. Причината за това е същността, природата на онази руска империя, която започва да гради Иван Грозни. Това е сухопътна империя, която няколко столетия подред само се разширява - с около 50 кв.км. на ден, според историка Стивън Коткин. Подобни държавоподобни образувания нямат идеята за установени, твърди граници. Тези граници са винаги флуидни, подвижни - както на терена, така и в съзнанието на съответния народ.
А този точно народ, тъй като винаги е живеел в имперско състояние (СССР беше руската империя под друго име), никога не успява да стигне до стабилното състояние на "нация-държава". Националното съзнание е флуидно точно толкова, колкото са държавните граници на империята. Липсва онова вътрешно сцепление, което прави устойчиви нациите държави като Германия, Франция или дори България. Под натиска на външни кризи вътрешните връзки внезапно се разхлабват и тогава от дълбините на историята извират стари начини на живот.
След болшевишката революция например руската империя се разпада не само на отделни държави (както стана след края на СССР), но и на отделни републики, княжества, атаманства, бейства и господарства. По време на гражданската война само на територията на днешна Украйна е имало половин дузина квази-държавни образувания (и едно антидържавно: анархистката република на Нестор Махно), както и седем различни армии, воюващи помежду си в различни конфигурации.
Нашият проблем, ако Русия престане да съществува
Сегашната криза оказва натиск в подобна посока. Този път обаче не Украйна рискува да се разпадне на княжества и атаманства. Пред очите ни, под натиска на руската агресия, Украйна се превърна в национална държава. Нейното вътрешно сцепление е вече многократно по-силно, отколкото е в Русия.
Оттук: княжествата и атаманствата, когато започнат да извират от историята, няма да го правят в Украйна. Много по-вероятно е това да се случи на самата Русия. Вместо да стане новият "събирач на руски земи", Путин може да се окаже човекът, който разпилява Русия на онези парчета, които преди половин хилядолетие са обединени от Иван Грозни.
- 1 like
Коментар
-
Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение
Ти може и да си ги отписал, ама те не знаят
Вижте, расли сме през 90-те И 2000+
Беднотията, гладът и студът не са страшни, свикнали сме.
От малък запомних едно заради родителите си: бедността може и да е весела, може и да е направо героична.
Най-важното е човек да не се прегъва в коленете, кръста и врата.
Никога!нН И К О Г А!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Така че е страхотно, направо великолепно, че руZките дървеняци ни прекъсват това или онова, че ни обявяват за неприятели и тъй нататък.
България беше готова да се огъне пред тези негодници.
Но те сами си създават врагове даже от потенциални роби. Отлично! Чудесно!
Това не е изнудване, а освобождение.
Първото и единствено истинско освобождение, което мръсната руска държава някога е реализирала спрямо нашия народ.
- 3 Харесвания
Коментар
-
Първоначално изпратено от better Разгледай мнение
Преди е било тай, ама вече рИвът за всеки труп (ако го върнат на майките им де)
Коментар
-
Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнениеredcretin, 40 милиона но само по стара статистика и преброяване, по нова имат смешна като численост армия.
(Не, не ме пробвайте със "Защо не казваш нищо за американците", а четете надолу)
Сигурно мнозина са забелязали, че през годините различни говорители на руските правителства коментират, че еди-коя си страна била укрепила своята държавност или пък съответно е загубила своята държавност. Това влияе и на историографията, писана по руски образец, включително и у нас. Обикновено се отнася до съседи на Русия и най-често е във връзка с плановете на Русия за тези страни. Откъде идва това отношение на Русия към чуждата държавност?
Хайде да се върнем назад във времето. На 17 септември 1939 тогавашният СССР нахлува в Полша, докато Полша се отбранява срещу нацистка Германия. Разбира се, в този момент полската отбрана рухва и страната е разделена между двете окупационни сили. Едно от няколкото обяснения на Русия за пред света е, че "полската държава се е разпаднала", тоест че в резултат от нацисткото нападение е възникнал властови вакуум, празна територия, на която населението е страдало и която е можела потенциално да стане източник на проблеми за самия СССР. Така че СССР не е нападнал някаква воюваща държава, а е присъединил ничия земя, в която е царял хаос. Разбира се, това изобщо не е вярно (и остава невярно дори под окупация), но то е определен начин на мислене.
В 1940 г., в пълно съгласие с нацистите, които също като СССР не признават вестфалските принципи на суверенитета и легитимизма, съветските власти окупират Литва, Латвия и Естония. Впрочем, техните правителства продължават да действат в изгнание (точно като полското), така че трите балтийски републики никога не са признати за съветска територия например от САЩ. Същият опит като в тях и Източна Полша съветските власти изпробват срещу Финландия, но се сблъскват с решителната съпротива на финландската армия и се принуждават да признаят, че Хелзинки ще запази своята независимост.
Играта на признаване или непризнаване на друга държава за държава по някакви уж обективни критерии е стар руски прийом. При разширяването на ЕС и НАТО на изток в Русия се говореше как тези страни, които минават в западните блокове, не са никакви държави, а просто територии със случайни властови центрове, просто периферия между големите играчи - от една страна самата Русия, а от друга "колективният запад", така че прав им път, те просто временно си сменят господарите. Има такива публикации, даже цели брошури по тази тема. Изобщо в Русия не стана дума за това, че независими нации със своя воля и свои правителства правят някакъв исторически избор.
Русия гледа като на държави само на неизменни световни сили - САЩ, Китай и още няколко по-големи или по-далечни нации. Разбира се - и на себе си, в което има известна ирония, защото руското държавно устройство е нестабилно, а границите и военното ѝ щастие - непостоянни. Всички останали управления в света Русия разглежда като зависими периферии на един или друг голям център, а не като равностойни партньори. Русия винаги си е служела с понятия като "суверенитет", "независимост", "държава" и "държавност" избирателно, оценъчно и условно. А най-вече - с оглед на моментните си планове. Отричането на чуждата държавност е нещо като последно предупреждение, че предстои руска инвазия. В 1968 г. Хрушчов директно заявява, че съюзничките на Съветския съюз имат само "ограничен суверенитет". В сегашната война първо украинската, а сега вече и молдовската държавност са декларативно омаловажавани и отричани от руска страна.
Първия подобен удар срещу вестфалския тип легитимизъм между държавите Русия допуска и провежда още през осемнайсети век чрез двете напълно незаконни поделби на Полско-литовската Жечпосполита - без никаква война или договор. За съжаление, тогава това става с одобрението и съучастието на две уж легитимистки сили, каквито би трябвало да са Прусия и Австрия. Оттогава досега руските власти във всяко свое превъплъщение действат винаги по този начин.
В 1886-87 Русия има опити за събаряне на българското правителство и дори заплашва с окупация на България. Това, впрочем, е нарушение на Берлинския договор, според който България е във формална зависимост от Османската, а не от Руската империя. Руската окупация не се случва, защото отговорът на българските власти е крайно недвусмислен: група руски агенти на влияние у нас веднага са хвърлени в затвора, а някои са и обесени. Поучително, защото Русия разбира и уважава само езика на силата.
В морално отношение руските правителства винаги са на равнището горе-долу на Асирийската империя. За тях легитимизмът не съществува. Съществува само сила. За щастие, Москва невинаги преценява силата си правилно и в резултат губи.
Коментар
-
Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение
Ти може и да си ги отписал, ама те не знаят
Коментар
-
Първоначално изпратено от deiveli Разгледай мнениеЕ, за разбиране - за микроклимата, който преобладава в 93-та бригада на въоръжените сили на Украйна, действаща край Изюм, в наша посока.
„Ние, военнослужещите от 3-та механизирана рота от 1-ви механизиран батальон на 93-та бригада, отказваме да служим по-нататък поради следните причини:
Липса на евакуация на ранените
Липса на адекватно командване
Липса на тежка техника
Липса на специалисти по противотанкова техника оръжия
Големи загуби на личен състав 3-та механизирана рота 1 механизиран батальон (60%)
Загуба на бойна способност роти
Липса на ротация за попълване на ротата
Отказваме да изпълняваме заповеди, които са насочени към унищожаване на личния състав.
https://t.me/sashakots/32004
The U.S House of Representatives has Passed the Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act of 2022 and sent the Bill to President Biden’s Desk to be signed into Law, this will allow the President to send Military Aid to Ukraine and Eastern European Countries without restrictions.
Камарата на представителите на САЩ прие Закона за защита на демокрацията в Украйна от 2022 г. и изпрати законопроекта до бюрото на президента Байдън, за да бъде подписан като закон, което ще позволи на президента да изпраща военна помощ за Украйна и източноевропейските страни без ограничения
Коментар
-
Не вярвам да се стигне до ядрена война в случай на украински победи. Причините са няколко:
- 1. ядреният полуразпад плюс културата на никаква поддръжка и огромно разсипничество у руснаците. Допускам, че по-голямата част от ядрения руски арсенал е неефективен;
- 2. страхът на руските генерали, че идва край на сладкия живот с любовници и яхти на запад, пък и въобще на всякакъв живот, при това не за света, а конкретно за самите тях и страната им. Путин е стар, болен и луд, няма какво да губи, но просто не може сам, еднолично да активира червеното куфарче;
- 3. дори да бъде реално изстреляно ядрено оръжие от руска страна (в което се съмнявам), то би било тактическо, а не стратегическо, тоест би било насочено конкретно срещу Киев или Варшава, но не би унищожило милиони, а още по-малко милиарди хора. Евентуално то може и изобщо да не сработи или да бъде свалено във въздуха;
- 4. при евентуален опит за истинска ядрена война с целия свят Русия ще загуби, при това вероятно още в конвенционалната фаза, когато голяма част от ядрения ѝ арсенал би бил обезвреден още преди да бъде изстрелян.
По-скоро мисля, че става дума за агресивен, опасен, нагъл, но не фатален ядрен блъф, а не за заплаха от истинска война. Може и да греша, а залогът е наистина много голям. Но не мисля, че взимам желаното за истина, даже напротив. Точно на този тип страх от грешка обаче разчита блъфът. Накрая вероятно без ядрена война Русия просто ще смени диктатора си и ще се откаже от Украйна, за да има мир.
- 1 like
Коментар
-
Първоначално изпратено от deiveli Разгледай мнениеЧаст от 1-ва бригада на Националната гвардия и въоръжените сили на Украйна са притиснати към язовир Оскол, съобщава украинският Telegram-канал "Резидент". Около 1000 бойци са били обкръжени.
Батальонът трябвало да настъпи към Изюм. Атаката обаче се провалила и украинците били обкръжени. Въоръжените сили на Украйна са блокирани от три страни от руската армия, от четвъртата страна има резервоар.
Сега войниците имат само две възможности: да загубят живота си или да сложат оръжие. Украинското командване обаче засега не може да прати подкрепления, които да се опитат да деблокират обсадените.
Черна мъка ни налегна. Товариш Радев увяхна.
Но пък Президент Зеленски може и да присъства. Дори и неканен. С украинската армия.
- 2 Харесвания
Коментар
-
Украйна си е върнала 4 населени места до Харков
https://www.pravda.com.ua/rus/news/2022/04/30/7343178/
- 1 like
Коментар
-
Част от 1-ва бригада на Националната гвардия и въоръжените сили на Украйна са притиснати към язовир Оскол, съобщава украинският Telegram-канал "Резидент". Около 1000 бойци са били обкръжени.
Батальонът трябвало да настъпи към Изюм. Атаката обаче се провалила и украинците били обкръжени. Въоръжените сили на Украйна са блокирани от три страни от руската армия, от четвъртата страна има резервоар.
Сега войниците имат само две възможности: да загубят живота си или да сложат оръжие. Украинското командване обаче засега не може да прати подкрепления, които да се опитат да деблокират обсадените.
Коментар
-
Е, за разбиране - за микроклимата, който преобладава в 93-та бригада на въоръжените сили на Украйна, действаща край Изюм, в наша посока.
„Ние, военнослужещите от 3-та механизирана рота от 1-ви механизиран батальон на 93-та бригада, отказваме да служим по-нататък поради следните причини:
Липса на евакуация на ранените
Липса на адекватно командване
Липса на тежка техника
Липса на специалисти по противотанкова техника оръжия
Големи загуби на личен състав 3-та механизирана рота 1 механизиран батальон (60%)
Загуба на бойна способност роти
Липса на ротация за попълване на ротата
Отказваме да изпълняваме заповеди, които са насочени към унищожаване на личния състав.
https://t.me/sashakots/32004
Коментар
-
https://www.youtube.com/watch?v=Cxg3jFl6hfE&t=2s Украинская бабушка спорит с солдатом из-за русского языка
https://www.youtube.com/watch?v=qdI53TpbHkM&t=1s Еще одна храбрая бабушка поставила на место бандеровца и потребовала сдаться
- 2 Харесвания
Коментар
Коментар