Хайде скоро и зулусите и те - чао без до скиф
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Политика в България
Collapse
X
-
Grigor Zdravkov
5 ч ·
Катастрофа: БСП изпада от парламента
Забравете милостта на „Галъп”, която отреди на БСП място в следващия парламент! Столетницата направила наскоро собствен анализ на силите и за ужас на охранения си председател се оказвало, че няма никакъв шанс да прескочи 4%-ната бариера на нови избори. Кошмарът наяве събудил Атанас Зафиров и лидерът разпоредил светкавична мобилизация на всички депутати, министри и заместници в партията из цялата страна. За драмата в червените редици разказа пред „Уикенд” депутат от левицата, сам изпратен по села и паланки да агитира без време за лявата идея.
Уплашени не само от перспективата за нови избори, а и за предсрочни такива на есен, левите избраници били разпратени по места да обясняват на нацията за добрините, които вършела БСП в прегръдката си с омразната доскоро ГЕРБ. Зафиров наредил да се говори постоянно, че само благодарение на БСП пенсиите ще се вдигнат от юли, инфлация няма и еврото ще дойде без покачване на цените, както и било разпоредено да се докоснат сърцата на старите социалисти с обещания за реставрация на чинията на Бузлуджа.
омедията стартирала в Стара Загора със звезда лично Зафиров, където председателят обещавал на събрало се в местна зала множество реки от мед, масло и канализации по селата. Наредено е на депутатите да разказват на всеки, който им се изпречи пред очите, че само ГЕРБ и Слави са възможността БСП „най-накрая да работи за хората, а не е в опозиция” и как всичките 19 депутата на партията вършели повече работа от 80-те опозиционера преди на Корнелия Нинова.
Според спуснатата опорна точка от Зафиров, само левите били гаранция, че няма да има спекула, а прочелите инструкциите по-интелигентни депутати се видели в чудо, тъй като с приказките си директно обвинявали коалиционните партньори, че ще завъртят спекули и далавери при приема на еврото. Това обаче не спряло устрема на председателя Зафиров, който според тях бил сериозно притеснен, че наистина участие във властта ще му струва не само следващия, но и доста парламенти след това.
Страхът му е двоен, тъй като не само отвратените от БСП симпатизанти можело да не гласуват повече за левицата, но дори и верни на столетницата клонели да изберат на следващи избори проекта на президента Румен Радев.
Коментар
-
Германия се въоръжава с дълг и повлича еврозоната към нова криза
Актуално
28.06.2025
Автор:Обективно
След години на управление на дълга и бюджетна ортодоксалност Берлин окончателно обърна страницата с „дълговата спирачка“ на Германия. Новото коалиционно правителство на ХДС/ХСС-ГСДП, водено от Фридрих Мерц, прие безпрецедентен инвестиционен план: 850 милиарда евро дълг до 2029 г., включително 500 милиарда евро чрез специален фонд за инфраструктура, енергетика и дигитален преход, и 300 милиарда евро за увеличаване на разходите за отбрана до 3,5% от БВП, в съответствие с новата цел на НАТО. (3,5% ще се отделят за същински разходи за отбрана, а останалите 1,5% ще бъдат за разходи, „които имат отношение към нея“ – инфраструктура, технологии, трансфери).
Логичното следствие от тази стратегия е увеличаване на дълговото бреме. Според BNP Paribas, съотношението дълг/брутен вътрешен продукт (БВП), което в момента е близо 63%, се очаква да достигне 71% до 2030 г.
„Третата по големина икономика в света се отказва от трудно спечелената си репутация на европейски шампион по строги икономии. Това е смел ход, приветстван от съюзниците на Германия и финансовите пазари. Но той не е без рискове“, пише The Economist.
„Германия се въоръжава с дълг и повлича еврозоната към нова криза“, коментира Стефчо Станев – юрист, специализирал право на ЕС, международно търговско и инвестиционно право в Маастрихт. Работи в банковия сектор във Франкфурт.
В статия на Франкфуртер Алгемайне Цайтунг от вчера се разглеждат разходите за отбрана на Германия, които ще се финансират с огромен дълг.
До 2040 г. Германия може да удвои задлъжнялостта си до 118% от БПВ. При минимален ръст на икономиката, той пак би достигнал около или над 100%. Държавата, която дълго бе символ на фискална дисциплина, вече загуби тази роля, коментира анализаторът и посочва какво е положението с останалите икономики в еврозоната (дълг към БВП):
– Франция: 116%
– Италия: 137%
– Испания: 101%
– Португалия: 92%
– Белгия: 107%
– Гърция: 147%
Еврозоната е клуб на силно задлъжнели държави, които залагат на геополитическо въоръжаване, финансирано с неизплатим дълг. Ако и Германия затъне с над 100% дълг, кой ще стабилизира еврото?
За следващата криза надпреварата ще е дали да възникне в периферията или в сърцето на еврозоната, заяви Стефчо Станев.
- 1 like
Коментар
-
Потъналата в дългове Франция настоява за общ дълг на страните в ЕС
Актуално
29.06.2025
Автор:Обективно
Под претекст, че иска да подобри статуса на еврото като глобална резервна валута, Франция лобира пред съюзниците си от ЕС да приемат допълнителни мерки, насочени към теглене на повече общи заеми.
Досега Европейският съюз има само една емисия на общ дълг, на стойност около 800 млрд. евро, по така наречения „инструмент за възстановяване“, емитирана по време на пандемията от Ковид-19, за да се финансират ПВУ на страните-членки. Вторият подобен инструмент се подготвя в момента и ще бъде свързан с разходите за отбрана, а третият е този, за който настоява сега Франция, който на практика е предназначен за спасяване на потъналите в дългове държави. В края на 2024 г. Франция се изкачи до трета позиция в класацията на най-тежко задлъжнелите икономики в ЕС (след Гърция и Италия), достигайки 113% съотношение на публичен дълг към БВП.
Проект на изявление на ЕС преди срещата на върха на европейските лидери този месец, цитиран от „Файненшъл таймс“, изисква от институциите на блока, включително Европейската централна банка (ЕЦБ), „да проучат възможностите за действия за засилване на международната роля на еврото“.
Натискът бе предизвикан от непостоянната търговска и икономическа политика на американския президент Доналд Тръмп, която според отделни мнения отслаби доминиращата роля на долара, отваряйки пространство за 25-годишната валута на еврозоната, за да стане по-привлекателна за международните сделки.
Париж твърди, че инвеститорите търсят сигурно убежище от дълга на САЩ, така че ЕС трябва да емитира повече съвместен дълг, за да обслужва пазара.
Франция и други силно задлъжнели страни, включително Италия и Испания, отдавна настояват за повече общи заеми, за да могат да харчат повече за приоритети като отбраната, без да увеличават собствената си дългова тежест, коментира „Файненшъл Таймс“.
„Има чудесна възможност еврото да играе по-голяма роля в световен мащаб“, заяви управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева на среща на финансовите министри на ЕС в Люксембург на 26 юни.
„Когато погледна търсенето на качествени сигурни активи, в този момент то е изправено пред ограничение на предлагането на тези активи. Не случайно толкова много сега се инвестира в злато“, добави Георгиева във връзка с данните на ЕЦБ, показващи, че златото е изпреварило еврото като резервен актив за централните банки.
Президентът на ЕЦБ Кристин Лагард написа във „Файненшъл Таймс“ тази седмица, че това е „момент на „глобалното евро“, въпреки че блокът ще трябва да се реформира, включително чрез създаване на „достатъчно предлагане на сигурни активи“.
„Въпреки силната фискална позиция, със съотношение на публичен дълг към брутен вътрешен продукт (БВП) от 89% в сравнение със 124% в САЩ – предлагането на висококачествени сигурни активи изостава“, пише Лагард. – „Последните оценки показват, че неизплатените държавни облигации с най-малък рейтинг АА възлизат на малко под 50% от БВП в ЕС, в сравнение с над 100% в САЩ.“
Представител на ЕС заяви, че това е „класически ход на Лагард, хвърляйки френски идеи“ като съвместно вземане на заеми.
Филип Лейн, главният икономист на ЕЦБ, заяви по-рано този месец, че един от възможните отговори ще бъде чрез издаване на свежи общи облигации за финансиране на проекти в цяла Европа.
Решението за емитиране на общ дълг на ЕС може да се вземе само с пълно единодушие. Германия и Холандия, които ще трябва да върнат по-голям дял от дълга, твърдо се противопоставят на общото кредитиране.
Високопоставен дипломат от ЕС заяви, че Еврокомисията ще вземе предвид опозицията в Берлин. Но ако ситуацията се влоши, „натиска ще нарасне, особено след като икономиката на някои страни-членки е в не толкова добро състояние“.
ЕС вече се бори да изплати 800 млрд. евро общ дълг, който емитира по време на пандемията. Европейската комисия изчислява, че 30 млрд. евро годишно, или една пета от бюджета от 2028 г., ще бъдат изразходвани за погасяване, освен ако не се рефинансира дългът. Франция казва, че емитирането на повече дълг отгоре би създало достатъчно ликвидност, за да изкуши инвеститорите.
„Ако повече страни-членки вдигнат кредитния си рейтинг, нямаше да има недостиг на сигурни активи, деноминирани в евро“, каза дипломат от ЕС.
Говорител на френското постоянно представителство в Брюксел отказа коментар.
Председателят на Европейския съвет Антонио Коста, който председателства срещата на върха на 26-27 юни, постави ролята на еврото в дневния ред като част от по-широка дискусия за задълбочаване на все още фрагментирания единен пазар на блока на фона на настоящите геополитически сътресения.
Коста заяви пред „Файненшъл таймс“, че по-добрата интеграция на единния пазар и междуевропейските правила за спестяванията и инвестициите ще „възстанови глобалната позиция на еврото, надграждайки позицията на ЕС като отворен, стабилен и надежден партньор“.
Ролята на долара вече намаляваше, преди Тръмп да встъпи в длъжност. В края на 2024 г. доларът представлява 58% от световните валутни резерви, което е спад от 65 на сто 10 години преди това, според мозъчния тръст Chatham House.
Еврото в момента представлява около 19% от валутните резерви, което е близо до дела, който заема през 2000 г., когато беше създадено.
Още по темата:
Коментар
-
Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение"Ако "ДПС - Ново начало" в сряда и четвъртък не застанат до нас, ние няма да имаме правителство. Това заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов пред участниците в Общото събрание на "Младежи ГЕРБ", което се проведе днес в столицата.
Много е важно "ДПС - Ново начало" да го държим към нас, защото те минат ли от другата страна, войната ще е чудовищна, подчерта лидерът на ГЕРБ.
"Те искат да ни унижават, те искат да ни уязвяват", коментира Борисов "Продължаваме промяната - Демократична България". - С Пеевски по-мога да се разбера, защото си знае интереса, отколкото с всичките тези", допълни той. - "Благодарихме му, че в сряда и четвъртък ще е до нас, защото с вас нищо не става", обърна се той към ПП-ДБ.
Искам да успеем заедно с колегите от БСП, ИТН и с голямата подкрепа на "ДПС - Ново начало". Ако не бяха тези две по-малки партии и Делян да застане до нас, еврозона няма да има. Точка", заяви Бойко Борисов.
"Техните либерални говорители, вместо да ме питат Борисов и Пеевски заедно ли са, да кажат едно мерси, че тези хора застанаха до нас - тези хора сега в сряда, ако се дръпнат от вота, няма да има правителство", заяви Борисов.
Аз по-жалка картина за един лидер не съм виждала. Да хленчиш, че си никой без Ново начало. Признава, че и партията му, и държавата са в ръцете на Пеевски и иска да му благодарят за това. Представяте ли си до каква степен го държи Пеевски. С какво ли?
Коментар
-
Да кажа 2 неща:
Гледахме нашите момчета да играят волейбол в Бургас. А преди играеха само във Варна, щото само там имаше Дворец на спорта където можеше да се играят такива мачове. Но с течение на времето бяха направени зали в София, Пловдив и Бургас. Сещайте се от кой - ГЕРБ и Баце.
И сега има избор къде да се провеждат такива турнири - София, Пловдив, Бургас. И на трите места се провеждаха кръгове от волейболната лига.
Второто нещо излезе някаква статистика за чистотата и качеството на морските води и плажове от Евростат, моташе се из ФБ и други разни дребни сайтчета. Аз не повярвах, но реших да проверя и то па да се вземе да излезе истина.
https://www.eea.europa.eu/en/topics/.../bathing-water
https://www.eea.europa.eu/en/analysi...waters-in-2024
Най-отдолу има едно кръгче и там са същите данни - Кипър на първо място, после България и после Гърция - разликата между трите държави е доста малка, така че едва ли е някакъв повод за гордост.
Но пак се стигна до там, щото преди години с Европари се строяха едни пречиствателни станции по моретата, по селата, по курортите и пр. И в крайна сметка тези усвоени пари и явно построени пречиствателни станции - дадоха ефект. Па да кажем чия е заслугата - ГЕРБ и Баце.
Да не говорим що рев имаше как всичко се крадяло по тея програми. Е оказа се че не всичко било крадено, нещо се е построило и сега дава ефект.
- 1 like
Коментар
-
https://www.facebook.com/reel/628813113589325
Maria Prodanova
Който има очи вижда! Бях в Русия през септември 2019, пътувах с влак от. Москва до Петербург. Видях това, което показваш, навсякъде беше изключително чисто, красиво и подържано, наистина! И когато се върнах у нас потънах от срам в каква ко..на живеем! И това било демокрация?! За съжаление!
- 2 Харесвания
Коментар
-
"Ако "ДПС - Ново начало" в сряда и четвъртък не застанат до нас, ние няма да имаме правителство. Това заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов пред участниците в Общото събрание на "Младежи ГЕРБ", което се проведе днес в столицата.
Много е важно "ДПС - Ново начало" да го държим към нас, защото те минат ли от другата страна, войната ще е чудовищна, подчерта лидерът на ГЕРБ.
"Те искат да ни унижават, те искат да ни уязвяват", коментира Борисов "Продължаваме промяната - Демократична България". - С Пеевски по-мога да се разбера, защото си знае интереса, отколкото с всичките тези", допълни той. - "Благодарихме му, че в сряда и четвъртък ще е до нас, защото с вас нищо не става", обърна се той към ПП-ДБ.
Искам да успеем заедно с колегите от БСП, ИТН и с голямата подкрепа на "ДПС - Ново начало". Ако не бяха тези две по-малки партии и Делян да застане до нас, еврозона няма да има. Точка", заяви Бойко Борисов.
"Техните либерални говорители, вместо да ме питат Борисов и Пеевски заедно ли са, да кажат едно мерси, че тези хора застанаха до нас - тези хора сега в сряда, ако се дръпнат от вота, няма да има правителство", заяви Борисов.
Аз по-жалка картина за един лидер не съм виждала. Да хленчиш, че си никой без Ново начало. Признава, че и партията му, и държавата са в ръцете на Пеевски и иска да му благодарят за това. Представяте ли си до каква степен го държи Пеевски. С какво ли?Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ
Коментар
-
Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение
Глупости. Държавата не е наша. Самото премахване на националната валута е важно повече като символ отколкото в някакво монетарно отношение.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Бъpзоходко Разгледай мнение
Ами то май България си е преди всичко и най-вече държавата на българите в пък всичко друго е някак си следствие от действията на тия българи, и като така може да се корегира.
Коментар
-
Борисов: На 8 юли България няма да има правителство, ако ДПС-Ново начало не ни подкрепят!
Но ако не бяха тези по-малки партии, и Делян да застане до нас - еврозона нямаше да има. И вместо да говорят постоянно Борисов и Пеевски - да кажат едно мерси. Но те искат да ни унижават.
Аз с Пеевски по мога да се разбера, защото си държи на думата, отколкото с тези. С тях нищо не става! Ако от ДПС-Ново начало не ни подкрепят за вота - на 8 юли няма да има правителство.
Матейко амджина койдум и теб и твоят началник
Коментар
-
Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнениеПрез 1865 г. се сключва така наречения Латински монетен съюз. В него много държави се договарят да секат от злато номиналите 100, 50, 20 и 10 френски франка.100 франка 32.26 g 900/1000 29.03 g ~35 mm Рядко сечен 50 франка 16.13 g 900/1000 14.52 g ~28 mm По-рядко срещан 20 франка 6.45 g 900/1000 5.805 g ~21 mm Най-разпространен 10 франка 3.225 g 900/1000 2.9025 g ~19 mm Често срещан
Ето и договорката за сребърни франкове:5 франка 25 g 900/1000 22.5 g ~37 mm Пълна стойност; често използван 2 франка 10 g 835/1000 8.35 g ~27 mm Разменно средство 1 франк 5 g 835/1000 4.175 g ~23 mm 0.5 франка 2.5 g 835/1000 2.0875 g ~19 mm 0.2 франка 1 g 835/1000 0.835 g ~17 mm
Ето и договорката за медни или бронзови монети:10 сантимa бронз ~10 g за дребни разплащания 5 сантимa бронз ~5 g 2 сантимa бронз ~2 g 1 сантим бронз ~1 g
Всички държави са секли тези монети и са били взаимозаменяеми във всяка една от тях. Разрешава се държавите да им дават различни наименования (лира, франк, драхма, динар и др,), но в действителност всички са използвали основното наименование ФРАНК. Монетите са сечени и използвани официално в 13 държави, но на практика неофициално се ползват в цяла Европа:
1. Франция, швейцария, Белгия, Италия - основатели на съюза
2. Гърция, Испания, Австро-Унгария, Румъния, Сърбия, България - по-късно присъединили се и приели същия стандарт
3. Ватикана, Сан Марино, Монако - секат монети със същите спецификации, въпреки че официално не са в съюза
4. Други държави - неофициално се ползват като платежно средство, но не се секат в тези държави
Тоест още от преди 160 години си имаме международно призната европейска валута ...
Та въпросът ми е нима всичките тези държави са се отказали от националния си суверинитет, след като приемат за законно платежно средство монетите на друга държава, дори започват да ги секат и на всичкото отгоре обявяват пълна международна взаимозаменяемост на тези монети.
Така че това с Еврото не се случва за първи път. В действителност Европа още от 1865 г. оперира с едни и същи, международно признати златни, сребърни и бронзови монети.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнениеПрез 1865 г. се сключва така наречения Латински монетен съюз. В него много държави се договарят да секат от злато номиналите 100, 50, 20 и 10 френски франка.100 франка 32.26 g 900/1000 29.03 g ~35 mm Рядко сечен 50 франка 16.13 g 900/1000 14.52 g ~28 mm По-рядко срещан 20 франка 6.45 g 900/1000 5.805 g ~21 mm Най-разпространен 10 франка 3.225 g 900/1000 2.9025 g ~19 mm Често срещан
Ето и договорката за сребърни франкове:5 франка 25 g 900/1000 22.5 g ~37 mm Пълна стойност; често използван 2 франка 10 g 835/1000 8.35 g ~27 mm Разменно средство 1 франк 5 g 835/1000 4.175 g ~23 mm 0.5 франка 2.5 g 835/1000 2.0875 g ~19 mm 0.2 франка 1 g 835/1000 0.835 g ~17 mm
Ето и договорката за медни или бронзови монети:10 сантимa бронз ~10 g за дребни разплащания 5 сантимa бронз ~5 g 2 сантимa бронз ~2 g 1 сантим бронз ~1 g
Всички държави са секли тези монети и са били взаимозаменяеми във всяка една от тях. Разрешава се държавите да им дават различни наименования (лира, франк, драхма, динар и др,), но в действителност всички са използвали основното наименование ФРАНК. Монетите са сечени и използвани официално в 13 държави, но на практика неофициално се ползват в цяла Европа:
1. Франция, швейцария, Белгия, Италия - основатели на съюза
2. Гърция, Испания, Австро-Унгария, Румъния, Сърбия, България - по-късно присъединили се и приели същия стандарт
3. Ватикана, Сан Марино, Монако - секат монети със същите спецификации, въпреки че официално не са в съюза
4. Други държави - неофициално се ползват като платежно средство, но не се секат в тези държави
Тоест още от преди 160 години си имаме международно призната европейска валута ...
Та въпросът ми е нима всичките тези държави са се отказали от националния си суверинитет, след като приемат за законно платежно средство монетите на друга държава, дори започват да ги секат и на всичкото отгоре обявяват пълна международна взаимозаменяемост на тези монети.
Така че това с Еврото не се случва за първи път. В действителност Европа още от 1865 г. оперира с едни и същи, международно признати златни, сребърни и бронзови монети.
- 1 like
Коментар
Коментар