Първоначално изпратено от Money
Разгледай мнение
Отговорът е никак.
Той perin ти го написа, ма ти го не разбра или се правиш че не го разбра.
Каква хубава регулация е примерно да имаш квоти за раси. Ама перфектна е.
Строгите закони във финансовата сфера бяха породени от финансовата криза. И едва ли ще постигнат нещо кой знае колко сериозно.
За справка по времето на Пиночет в Чили също е имало финансова криза предизвикана от фалити на банки. Това което правят там е най-логичното - да пъхнат шефовете на банки и собствениците в затвора. Чиста работа - държи много по сериозна влага, отколкото разни строги закони.
В Бразилия в момента банковите собственици и шефове отговаря с личното си имущество. Ако нещо стане с банката - заминава къщата, вилата, колата, любовницата и другите екстри.
А в "нормалния" Свят ако банката не се управлява добре шефовете си вземат бонусите, напускат и си продължават живота по старому. Да му мислят вложителите, акционерите и политиците.
Т.е. всичките тези глупости натворени във формата на закони и регулации бяха насочени СРЕЩУ бизнеса.
Във същото време аз съм го писал тука поне 5 пъти за Китай и отношението спрямо Китай, ама никой не го коментира.
Отварянето към Китай и третирането на Китай като равноправен търговски партньор е абсолютно грешно и неправилно. Отношенията с Китай са абсолютно нереципрочни и са в ползва единствено на Китай. Като фактора "ниска цена на труда" е доста минимален в цялата схема.
1. Курса на Долара и Еврото се определя пазарно. Курса на Юана да се определя пазарно? Ми не - квото решат че е добре за тях - такъв е курса му.
2. Всеки китаец може да дойде и да отвори фирма в Белия Свят. За да отвориш ти фирма в Китай ти трябва местен партньор. Пак нямаш реципрочност.
3. Съдебна защита. Китаеца може да разчита на съда в Белия Свят, ако правителствата решат да ги гонят много. Ама ако в Китай те подгонят за нещо - не съм сигурен, че някой може да те спаси. Демек там не можеш да разчиташ на съдебна защита - щото ще стане какво реши местния феодал комунист.
4. Екологични норми. На Запад имаш много сериозни екологични норми. В Китай ги нямаш и може да си цапаш колкото искаш или колкото се разбереш с местния комунист феодал. Всъщност това е главната причина за износа на работни места.
5. Регулации, синдикати и пр. глупости. Които ти ги смяташ за нещо добро. Всъщност те спъват бизнеса на Запад. В Китай се разбираш с местния феодал комунист и нямаш разправия със синдикати и регулации.
6. И чак тука някъде идва ниската цена на труда.
Не казвам, че не трябва да има екологични норми и регулации. А просто казвам, че тука са стигнали до безумно ниво, а в Китай няма никакви. Специално за екологичните норми - трябва да се натиска да се уеднаквят навсякъде. Щото тука пазиш - ама там цапаш на воля.
За да се избегнат тези диспропорции Тръмп се насочи към някакви сделки с Китай, мита и пр. които както се видяха проработиха и то сравнително бързо.
Така че едно е да имаш строг финансов закон, който реално нищо не променя. Щото банкови кризи и фалити на банки пак ще има.
Друго е да имаш мита на китайски стоки, докато китайците не станат пълна пазарна икономика (курса на юана да се определя пазарно, да можеш да си правиш фирма там, да имаш някаква съдебна защита) и не затегнат екологичните норми.
п.п.
И резултатите са важни, а не законите.
Обама да постигна някакъв сериозен растеж. Той даже си признава, че няма как да стане. Че работните места ще заминават посока Мексико и Китай. Че трябва да имаш магическа пръчка да върнеш работните места. В друго интервю казва че нормалния растеж е 1% - това е новото нормално - свикайте.
Видя се че може. Най-ниска безработица по време на Тръмп, висок ръст на икономиката, щото част от бизнесите се върнаха обратно заради митата.
п.п. 2
Тази политика на отваряне към Китай почна още преди Обама. Още преди времето на Буш младши даже. И с течение на времето се засилваше.
Коментар