Пирамиде, сле като даваш предложение, трябва да си готов да ипотекираш апартамента в Горна Оряховица и да дадеш пример на българите. Така е честно.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Начин за финансиране за АЕЦ Белене
Collapse
X
-
Днес се сетих нещо, прочее. Ако се създаде специално АД и се пуснат през борсата негови акции и, вместо да се търси един монолитен стратегически инвеститор, се допусне даже от България ще се намери основното финансиране - наби ББ разнасяше някакви 33 ии повече милиарди, спестени "от българите"? Е, 5 да дойдат от там, са 5 милиарда вътрешни инвестиции.
За кой дявол са ни /само/ външни инвеститори, като остава толкова сериозен замразен вътрешен капитал под формата на депозити?
- Нещо такова.
Коментар
-
Първоначално изпратено от kefala Разгледай мнениеТой не те гъбарка а напрово ти се подиграва!!!
И е праав!!Last edited by Pyramid; 25.01.2013, 16:10.
Коментар
-
Малко цифри за АЕЦ от проф. Пламен Цветанов*
25 Януари 2013
Агенция Фокус
http://e-vestnik.bg/16683/malko-tsif...men-tsvetanov/
Проф. Пламен Цветанов. БАН: Всеки даже без средно образование, ако пресметне, ще види, че ако се разделят 200 млрд. евро (б. р. – обещаната от Румен Овчаров печалба от АЕЦ „Белене”) за 60 години целогодишна работа без всякакви спирания - токът трябва да струва някъде към над 37-38 евроцента/кВтч. Сега АЕЦ „Козлодуй” продава на 2,2 евроцента на кВтч. и никой няма да плаща, да кажем, 15-20 пъти повече. Тук има и още една технологична безсмислица - не може една централа да работи 60 години непрекъснато, не може да няма ремонти, да не се купува ядрено гориво, да няма заплати, да не се събират фондове за преработване и съхранение на радиоактивни отпадъци, фондове за извеждане от експлоатация и др. Такава централа не може да има печалба, защото тя не може да продава на пазара на електроенергия нито в България, нито в която и да е друга страна.Това беше политически блъф, с който започна подготовката за референдума.
…
Абсурдът на ситуацията e, че по ирония на съдбата първият референдум след времето на тоталитаризма, под лозунга, че това е демокрация - е по проблем, по който хората от десетилетия са зомбирани и по който нямат реални представи. Естествено е, когато им се каже:
„Искате ли евтин ток?”
- всички искат евтин ток, но самият въпрос е далеч от реалностите. Имам две съображения за това. 80 на 100 от себестойността на една атомна централа се определя от капиталоемкостта, т.е. от вложените инвестиции. Ядрената енергетика е най-капиталоемката индустрия. Ще кажа няколко цифри. Първите две се намират в Приложение 1 на първата глава на Бялата книга на БАН от 1990 г. и са уточнени от тройна комисия между БАН, Министерство на енергетиката и Комитета за икономиката и планирането към Великото народно събрание, т.е. числата са общоприети и документирани.
За блокове от 1-ви до 4-ти на АЕЦ „Козлодуй” инвестициите са 274 лева на инсталиран киловат, за 5-ти и 6-ти блок са инвестирани 2158 лева на инсталиран киловат. По оценка на банката, към която се бяхме обърнали, стойността на АЕЦ „Белене”, 2000 мегавата, е 10,23 млрд.евро. Ако разделите това число на 2000 мВт по 1000 кВт получавате 5115 евро на киловат, или 10 000 лева на киловат, т.е. капиталовложенията в Белене са над 4,64 пъти повече на единица мощност, отколкото за 5-ти и 6-ти блок на АЕЦ „Козлодуй”. Такова е съотношението и на себестойността: ЕЦ „Козлодуй” продава 2,2 евроцента на киловат час, а според предложението от Русия за реакторите в Турция, АЕЦ ще има около 10 евроцента на кВтч. От тук първият извод е, че не съществува правило „ядрената електроенергия е най-евтина”, зависи кога са направени инвестициите, до колко те са се откупили и до колко в цената на произвежданата електроенергия се включват основните инвестиционни разходи. В случая се вижда, че разликите са много големи. Вторият извод е свързан с прогнозата на ЕС за себестойността на електроенергията от ядрените централи в ЕС до 2030 г. Тя е цитирана и в стратегията за развитие на енергетиката на Тройната коалиция и е между 4 и 4,5 евроцента на произведен киловат час. При 10 евроцента/кВтч. АЕЦ „Белене” няма никакви шансове да продава електроенергия на либерализирания общ европейски електроенергиен пазар. За съжаление хората не знаят нищо за числата.
…
Трябва да бъде известно, че ако се построи такава централа,
тя ще има персонал от около 2000 души
и понеже явно не може да се построи като българска, те ще бъдат чужденци. Ако в числото десетки хиляди работни места има нещо вярно, то не е в разкриване на работни места за Белене, а в закриване на работни места на комплекса „Марица Изток”. Защото нещата са със страхотни последствия за националните енергийни ресурси.
…
В заключение - АЕЦ „Белене” няма нищо общо с актуалните проблеми на националната енергетика. Никой от политиците до сега не говори за енергийна ефективност, а ние сме 4.67 пъти по-енергоинтензивни от средната стойност в Европа, което значи, че нито индустрията, нито всяка друга дейност може да бъде конкурентноспособна, ако не извървим съществен път в областта на енергийната ефективност.
…
През 2009 г. един колектив, който отдавна работи по проблемите на енергетиката, издаде книга на БАН, която се нарича „Електроенергетика в България. Развитие и обществена цена до 2030 г.” Там въз основа на най-подробни анализи -продължение на европейски проект, в който участват всички европейски страни, както и Бразилия, Турция, Индия и Китай, е доказано, че
до 2030 г. АЕЦ „Белене” не е нужна
Ако се тръгне от екстензивното развитие към здравия разум с 20% резерви на електроенергийни мощности ние можем да спестим до 2020 г. 14,5 милиарда евро, а до 2030 г. над 16 милиарда евро, с които България може да си оправи и енергийната ефективност, и транспортните системи, и здравеопазването, и образованието. В България обаче има сили, които не са съгласни с такова развитие, защото развитието на енергетиката е битка за власт и става дума за много пари.
Има още един абсурд, който не е известен на хората - това, че от около 2004 г. доминиращата част от електроенергията не се изнася директно от НЕК, т.е. от държавата, тя се изнася от търговци-прекупвачи от НЕК. Тоест печалбата от износа, който и в момента е висок, не е за държавата. Това е една от причините, че НЕК сега е пред фалит. Втората е, че НЕК незаконно инвестира в АЕЦ „Белене”. Ние сме в ситуация на огромни диспропорции и отсъствие на цялостна политика.
Из интервюто на проф. Пламен Цветанов от БАН пред агенция „Фокус”. Виж тук http://www.focus-news.net/?id=f23419целия текст.
——————
* Д.т.н. Пламен Цветанов е дългогодишен ръководител на лаборатория „Анализ на енергийни системи” на Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика към Българска академия на науките (БАН).
Коментар
-
Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнениеЗевзек си ти и се гъбаркаш, Дохтуре. Ама предпочитам твойто гъбаркане вместо истинските лъжи на политиквениците
И е праав!!
Коментар
-
Първоначално изпратено от Черкезов Разгледай мнениеПирамиде, защо ми се оправдаваш, аз съм зад твоя проект. Даже ми се иска да отидем още по-надалеч. Четири АЕЦ, в четирите края на лъвската ни карта, така ще можем да закараме топлата вода във всяко кътче на родината, във всяка махала и къща, а защо не и да не продаваме топла вода на Македония и Турция?
Коментар
-
Пирамиде, защо ми се оправдаваш, аз съм зад твоя проект. Даже ми се иска да отидем още по-надалеч. Четири АЕЦ, в четирите края на лъвската ни карта, така ще можем да закараме топлата вода във всяко кътче на родината, във всяка махала и къща, а защо не и да не продаваме топла вода на Македония и Турция?Да се поучим от п-р Петров, да прегърнем дори и враговете си за да живеем в мир и разбирателство.
Коментар
-
Първоначално изпратено от lidmon Разгледай мнениеНе. По принцип всеки един далекопровод е двупосочен, но може авария да ги изключи и двата. Затова има и с по-ниско напрежение.
Специално за далекопроводите на Белене са прави. Не са включени в цената за изграждане на централата. Ако щеш вявай.
За помпите не бери грижа. Има дизели с размерите на корабни двигатели, които ще продължат да вкарват вода за охлаждане.
Настоявам ако се финансира това безумие, да бъдат отделени 4 милиарда евро за финансиране проекта на Пирамидата, пренос на топла вода от Белене до София и Варна, за отопляване на градовете и миене на улиците (на пук на африканци и индийци, че нямат питейна вода).!!!
Черкезов
Обаче, "проектът на Пирамидата" беше и остава базиран на Козлодуй /като пилотен/, и сметките показват, поне на прима виста, че, дори и при такова дълго трасе и денивелация от над половин километър, проектът е икономически изгоден и технически осъществим. реализацията на такъв проект предполага отпадане на сериозно потребление на газ, въглища и ел.енергия и прави още по-достатъчен наличния към момента ресурс. Не пожелаха. За управляващи /и преди, и сега/ той си остава невидим. Ако се осъществи подобна схема за сев.България от Белене, разстояния, терен, денивелации са доста по-благоприятни, а загубите се очертават много по-ниски. "Загуби" от енергия, която и сега се изхвърля. Реализацията на подобен проект обезсмисля поне 500 /че и повече/ мегавати, милиони тонове СО2, нови милиарди левове и евро разходи от националния бюджет, но, нито предишните, нито сегашните управляващи си мръднаха пръста, нито го погледнаха като хората. ТОВА е минус и за едните, и за другите.
Достатъчно безумия се правят и днес, за жалост. Ама не ги правя аз - за целта, си имаме правителство, премиер, парламент - и резултатите са плачевни за цялата нация. Моите безумия касаят мен и още 4-5 души, не повече. Виж, когато една партия се издъни...Last edited by Pyramid; 25.01.2013, 10:10.
Коментар
-
Настоявам ако се финансира това безумие, да бъдат отделени 4 милиарда евро за финансиране проекта на Пирамидата, пренос на топла вода от Белене до София и Варна, за отопляване на градовете и миене на улиците (на пук на африканци и индийци, че нямат питейна вода).!!!
ЧеркезовДа се поучим от п-р Петров, да прегърнем дори и враговете си за да живеем в мир и разбирателство.
Коментар
-
Не. По принцип всеки един далекопровод е двупосочен, но може авария да ги изключи и двата. Затова има и с по-ниско напрежение.
Специално за далекопроводите на Белене са прави. Не са включени в цената за изграждане на централата. Ако щеш вявай.
За помпите не бери грижа. Има дизели с размерите на корабни двигатели, които ще продължат да вкарват вода за охлаждане.
Коментар
-
Като изгледате тези филмчета http://www.dokumentalni.com/?p=2158
http://www.dokumentalni.com/?p=2272 отговорете как ще се финансира съхраняването в хранилища на ядрени отпадъци за 200 000 години.
Коментар
-
Първоначално изпратено от lidmon Разгледай мнениеНе разбираш защото нямаш реални познания.
Електроразпределението е реализирано като звездно-кръгова мрежа. Подстанции в смисъла който влагаш в електроцентралите няма. Има един основен траф и един резервен. Тях ги управляват (кой работи, кой резерва) електричарите в командната зала на съответния блок. Има подстанции които се управляват от централино диспечерско управление (диспечерите ни ги показват по Нова година и журналята ги питат токът ще спира, а пред тях една огромна стена и визуализации какво колко дава/черпи от мрежата). Та тез диспечери могат да изключат или включат всяка една централа или основен консуматор от мрежата. Отделно че централите имат по два независими далекопровода до две отделни подстанции, АЕЦ е с три.
Отделно има и далекопроводи за захранване, ако по някаква причина дадена електроцентрала няма ток за собствени нужди и това не са далекопроводите по които изнасят ток. Това няма как да се проектира от проктанта на централата, а и за изграждане на далекопроводи и подстанции трябва очуждавания на земя и т.н.
Преди няколко години американците така се нахакаха, като при отпадане на далекопровод се опитаха да прехвърлят потребните мощности по други, в резултат и те отпадаха и накрая и централите спряха. И им трябваше доста време докато пуснат централите, защото нямаха ток дори да тръгнат. При нас направо спират тока на цели градове и села, за да пазят мрежата работоспособна.
В допълнение, като изключиш генератор, самият електропровод, изчеслен, например, за 500 WM, без да се разединява /изключваш само прекъсвачите СН/ много по-лесно ще вкарва и от много места потребните 50-100MW за собствени нужди. Включително на помпите за вода от Дунава. Ако се построи Белене, Плевен, Търново, Русе дори - Свищов е ясен - може да се захранят с топла вода по "онази" схема, при това, доста по-евтино от шопия, щото и разстоянията са по-малки, и денивелацията, и теренът е по-прост...Last edited by Pyramid; 25.01.2013, 00:20.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнениеАми, ако внимателно го беше слушал, трябваше да ти направи впечатление, как взе да ги изброява момъкът. Само дето аз не разбрах: Как така, той постави подстанцията "извън проекта". И кой е този проектант, дето ще проектира 2000 MW централа БЕЗ тази прилежаща и неотменима част. Как оцениха "и инфраструктура за около 4 милиарда лв". Този човек, някога, правил ли е курсов проект на енергетична система, например?
Вярно, въпросите са все неудобни - да видим, има ли удобни отговори.
Електроразпределението е реализирано като звездно-кръгова мрежа. Подстанции в смисъла който влагаш в електроцентралите няма. Има един основен траф и един резервен. Тях ги управляват (кой работи, кой резерва) електричарите в командната зала на съответния блок. Има подстанции които се управляват от централино диспечерско управление (диспечерите ни ги показват по Нова година и журналята ги питат токът ще спира, а пред тях една огромна стена и визуализации какво колко дава/черпи от мрежата). Та тез диспечери могат да изключат или включат всяка една централа или основен консуматор от мрежата. Отделно че централите имат по два независими далекопровода до две отделни подстанции, АЕЦ е с три.
Отделно има и далекопроводи за захранване, ако по някаква причина дадена електроцентрала няма ток за собствени нужди и това не са далекопроводите по които изнасят ток. Това няма как да се проектира от проктанта на централата, а и за изграждане на далекопроводи и подстанции трябва очуждавания на земя и т.н.
Преди няколко години американците така се нахакаха, като при отпадане на далекопровод се опитаха да прехвърлят потребните мощности по други, в резултат и те отпадаха и накрая и централите спряха. И им трябваше доста време докато пуснат централите, защото нямаха ток дори да тръгнат. При нас направо спират тока на цели градове и села, за да пазят мрежата работоспособна.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнениеНе бе. Даже е щастие, че не са ме поканили. От каквото не разбирам, не разбирам. Пък и не ме блазни подобна кариера. Бюрокрацията ме хвърля в отчаяние.Простак съм Азъ - Непобедим !!!
Коментар
Коментар