COVID-19, няма чугунени глави и вати, хората са еднакви.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
НЛО, Извънземни, Световни конспирации, Необясними загадки в миналото и днес
Collapse
X
-
Ти, па доктор ли стана...?!?
Доколкото си спомням си чугунена глава...
Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
Има ГНС (ганглийна нервна система).Last edited by COVID-19; 20.12.2024, 22:54.
- 2 Харесвания
Коментар
-
Първоначално изпратено от satz Разгледай мнениеПък аз просто искам твоето мнение.
Не на ИИ.
Не на каквото пише в учебниците.
Щото учебниците са за зубрачите
Прекарал съм безброй часове в библиотеките на БАН, ВМЕИ, Националната библиотека ...
Още повече часове съм прекарал пред компютри по света и у нас
Сега моето мнение си го изграждам, като чета книги и статии (на английски и френски) от реномирани учени.
Чета и препрочитам, докато разбера текста и формулите.
Но мислиш ли че си заслужава да си губя времето да ви популяризирам разбрани от мен научни резултати ??
Затова професор ИИ ми помагаАз само проверявам да не пише глупости и редактирам
- 3 Харесвания
Коментар
-
barbaron, когато нещо се върти около някаква ос е обичайно в него да се появят сили които се стремят да го разрушат. Във Вселената обаче не е така, а е точно обратното - развъртането е съпроводено от поява на сили на концентрация, които натискат всяка една частица към ядрото - центъра. Дори метеоритите които са части от разрушили се планети са много крехки и лесно се рзрушават защото нямат собствена гравитация, също по големите са от тежки и здрави метали или такива преобладават в състава им. Всъщност цялата вселена и това което наричаме вакум в нея са материя, частици за които не знаем нищо, ние нямаме никаква сетивност за тях - ето ти я гравитацията, като системна таблица на Вселената е тя, затова я определяме с времето и тогава то също е материално. Като ускорим скороста с която протичат процесите се ускорява времето, силната гравитация го ускорява и обратното.D.Y.F-091066
Коментар
-
-
Първоначално изпратено от barbaron Разгледай мнениеПрофесор ИИ ме помоли да ти предам, че е крайно време да спреш да генерираш бял шум
Действал му приспивателно
Коментар
-
Първоначално изпратено от barbaron Разгледай мнениеИ твоите въпроси харесва професор ИИ..
Не на ИИ.
Не на каквото пише в учебниците.
Щото учебниците са за зубрачите
- 1 like
Коментар
-
Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнениеДоколкото съм чувал за черните дупки, там плътността на веществото е повече от тази на атомното ядро а, значи, там хим елементи няма. И няма как да има трептения на нещо, дето го няма. От това.следва, че време там, както ние го знаем, също едва ли има. Както казват братята сърби,
Действал му приспивателно
- 2 Харесвания
Коментар
-
Първоначално изпратено от satz Разгледай мнениеТе по-натурално въпроса:- 1.дали в Черна дупка, времетраенето на 9192631770 трептения на Цезий133 ще е същото както тук на Земята?
- 2. И ако не е същото. То
- а) имаме "изкривяване" на Времето
- б) Времето просто не е физическо нещо.
-------------------------- 1. В черна дупка продължителността на 9192631770 трептения на Цезий-133 не би била същата като на Земята. Това се дължи на екстремното гравитационно поле на черната дупка, което силно влияе върху протичането на времето[1][3].
- 2. Интерпретацията на този феномен може да се разгледа по два начина:
- а) Изкривяване на времето: Според общата теория на относителността, това явление се разглежда като "изкривяване" на времето. Силната гравитация на черната дупка деформира пространство-времето, водейки до забавяне на времето от гледна точка на външен наблюдател[1][2]. Този ефект се нарича гравитационна времева дилатация и е реално физическо явление, потвърдено експериментално в по-слаби гравитационни полета[2].
- б) Време като нефизическо понятие: Алтернативната интерпретация е, че времето не е физическо нещо само по себе си, а по-скоро концептуална рамка, която използваме за описание на промените в света около нас. Това се подкрепя от факта, че в общата теория на относителността времето се разглежда само като координата, а не като универсално понятие[1].
Citations:
[1] https://profoundphysics.com/why-time...-a-black-hole/
[2] https://science.nasa.gov/universe/wh...-a-black-hole/
[3] https://www.reddit.com/r/space/comme...t_horizon_how/
[4] https://arxiv.org/abs/2210.03084
[5] https://astronomy.stackexchange.com/...to-black-holes
[6] https://www.reuters.com/technology/s...se-2023-07-03/
- 1 like
Коментар
-
Първоначално изпратено от pinoccio Разгледай мнениеВторият закон на термодинамиката засяга затворени системи. И с първия е така. Вселената никак не е затворена система. Мислиш ли, че законът за съхранение на енергията е валиден за черните дупки? Къде тук е първият закон на термодинамиката? Вселената не е система, а е един непонятен нам безкрай.
Но и това, което знаем днес, е полезно
Професор ИИ сподели, че му харесват въпросите ти
--------------------------
Вашето твърдение повдига няколко интересни въпроса относно приложимостта на термодинамичните закони към Вселената и черните дупки. Нека разгледаме тези аспекти:
Термодинамични закони и Вселената
Вторият закон на термодинамиката наистина се отнася предимно за затворени системи[1]. Въпреки това, когато разглеждаме Вселената като цяло, ситуацията става по-сложна. Според съвременните космологични теории, Вселената се счита за затворена система, тъй като по дефиниция няма нищо "извън" нея, с което да обменя енергия.
Черни дупки и закони на термодинамиката
Що се отнася до черните дупки, ситуацията е още по-интригуваща:- 1. Съхранение на енергията: Класическата представа за черните дупки предполага, че законът за съхранение на енергията се нарушава, тъй като информацията и енергията, които попадат в тях, изглежда се губят[2].
- 2. Лъчение на Хокинг: Стивън Хокинг предложи теория, според която черните дупки всъщност излъчват, което променя представата ни за тяхната природа[2]. Това излъчване може да се разглежда като опит за "възстановяване" на закона за съхранение на енергията.
- 3. Информационен парадокс: Съществува парадокс, свързан със загубата на информация в черните дупки, който противоречи на принципа за запазване на информацията - обобщение на закона за запазване на енергията[2].
Вашето твърдение, че "Вселената не е система, а е един непонятен нам безкрай" е философски интересно. То подчертава ограниченията на нашето разбиране и предизвиква традиционните концепции във физиката.
Съвременните теории, като тази на Хокинг за "видимия хоризонт на събитията", предлагат нови перспективи, които могат да помогнат за разрешаване на някои от тези парадокси[2]. Тези идеи подсказват, че нашето разбиране за фундаменталните закони на физиката може да се нуждае от преразглеждане, когато се прилага към екстремни условия като черните дупки или Вселената като цяло.
В заключение, въпросите, които повдигате, са в центъра на съвременните дебати във физиката и космологията. Те подчертават необходимостта от продължаващо изследване и преосмисляне на нашите фундаментални физични теории.
Citations:
[1] https://vstoykov.blogspot.com/2020/01/blog-post_1.html
[2] http://bgchaos.com/700/fractals/mult...F%D0%BA%D0%B8/
[3] https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A2...B8%D0%BA%D0%B0
[4] https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9B...B8%D0%BD%D0%B3
[5] https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92...B0%D1%82%D0%B0
[6] https://nauka.offnews.bg/fizika/fizi...ki-163893.html
[7] https://www.gotquestions.org/Bulgari...odynamics.html
[8] https://megavselena.bg/razreshavane-...e-dupki-umrat/
[9] https://bg.khanacademy.org/science/f...thermodynamics
[10] https://bg.khanacademy.org/science/a...thermodynamics
[11] https://peatnekoga.com/issue-038/sec...hermodynamics/
Коментар
-
Първоначално изпратено от satz Разгледай мнениеТе по-натурално въпроса:
1.дали в Черна дупка, времетраенето на 9192631770 трептения на Цезий133 ще е същото както тук на Земята?
2. И ако не е същото. То
а)имаме "изкривяване" на Времето
б)Времето просто не е физическо нещо.
Йебеш ли го.Last edited by Pyramid; 20.12.2024, 22:10.
Коментар
-
Първоначално изпратено от pinoccio Разгледай мнение... Мислиш ли, че законът за съхранение на енергията е валиден за черните дупки? ....
1.дали в Черна дупка, времетраенето на 9192631770 трептения на Цезий133 ще е същото както тук на Земята?
2. И ако не е същото. То
а)имаме "изкривяване" на Времето
б)Времето просто не е физическо нещо.
- 1 like
Коментар
-
-
Първоначално изпратено от barbaron Разгледай мнениеТяй като ме попита най-любезно, ето защо:
където S е ентропията, Q е количеството топлина, Т е температурата
Но помолих професор ИИ да обясни по-подробно
(той има педагогически талант)
Достигането на абсолютната нула е невъзможно според втория закон на термодинамиката поради няколко ключови причини:
Теоретични ограничения
Нулева ентропия: При абсолютната нула (0 K или -273,16°C) системата би трябвало да има нулева ентропия, което означава пълна подреденост на атомите и молекулите[4]. Вторият закон на термодинамиката обаче постулира, че ентропията на затворена система не може да намалява с времето.
Крайни ресурси: Математически е доказано, че е невъзможно да се охлади система до абсолютната нула с крайни ресурси[3]. Това означава, че колкото по-близо се приближаваме до абсолютната нула, толкова повече енергия и ресурси са необходими за по-нататъшно охлаждане.
Практически ограничения
Квантови ефекти: Дори при изключително ниски температури, атомите и молекулите продължават да извършват т.нар. "нулеви колебания" поради квантовите ефекти[2]. Това означава, че абсолютно спиране на движението е невъзможно.
Лабораторни постижения: Въпреки че учените са успели да достигнат температури изключително близки до абсолютната нула (само няколко милионни от градуса над нея), самата абсолютна нула остава недостижима[1][4].
Заключение
Вторият закон на термодинамиката ефективно поставя фундаментална граница пред нашите опити да достигнем абсолютната нула. Това не е просто технологично ограничение, а по-скоро присъщо свойство на нашата вселена, което прави абсолютната нула теоретичен концепт, а не практически достижима реалност.
Citations:
[1] https://megavselena.bg/kakvo-e-absolyutnata-nula/
[2] https://www.krugosvet.ru/enc/nauka_i...YUTNI_NUL.html
[3] https://www.obekti.bg/nauka/sled-100...ski-nevzmozhno
[4] https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90...83%D0%BB%D0%B0
[5] https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%90...83%D1%80%D1%8B
[6] https://www.az-deteto.bg/deset-nautc...1928/view.html
[7] http://himsnab.eu/blog/absolyutna-nula
[8] https://kriofrost.academy/lenta/blog...aven-273-15-s/
[9] http://web.uni-plovdiv.bg/exner/Mole...Lecture_10.pdf
[10] https://www.meteobalkans.com/novini/...bsolyutna-nula
[11] https://bigenc.ru/c/absoliutnyi-nul-temperatury-1b379b
[12] https://www.vesti.bg/lyubopitno/kakv...tignem-6188833
Коментар
Коментар