IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Човекът и Вселената - тайни и загадки

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от representjah

    Можеш ли да споделиш твоето виждане какво е жив организъм? Колко надолу трябва да стигнем? Ясно е, че червея е жив организъм, кокошката също. Бактерията? Вируса? Клетката? Митохондрията? Днк молекулата? Химичен елемент? Атом? Хикс бозон? Къде границата на живо/неживо?

    МИСЛЕНЕТО е процес който се извършва в нео-кортекса на човек. Говорим за рационална мисъл, пресмятане, конструиране, писане... Ти говориш за първичните инстикти и емоции, които се "обработват" в съвсем други части на тялото, и често ПРЕСКАЧАТ мозъка, защото са животоспасяващи. Не стоиш и не мислиш какво има зад храста, а бягаш. Защото тия които са смятали каква е вероятността да е тигър или просто вятъра е раздвижил храста са били отдавна изядени.
    И ако вземем твоя пример, какво ще се случи, ако пуснем компютъра и кокошката в една затворена изцяло бетонна стая/клетка 10/10 метра? Кой ще оцелее по-дълго? Как кокошката ще си намери храна? Ще измисли ли сама машина за копаене, план за бягство и т.н. Какво точно според тебе ще измисли тая кокошка в тази среда? Точно след 1 месец кокошката няма да съществува и ще се е разложила, а компютъра ще си е там поне още 100-200 години със или без ток. Кой е оцелелия?

    Давай да видим какъв е твоя начин на мислене, моя го схвана вече (надявам се).
    Тва с кокошката и компютъра кърти миФки и извозва отпадъците.Хайде да вземем друг пример какво ще стане ако пуснем кокошката от примерно 10 метра височина и компютъра кой ще оцелее а?Ами ако в тая бетонна клетка сипем един метър или 100 кубика вода кой ще оцелее само след минута?Дори и да не правим чак такива експерименти кокошката ще снесе яйсе после ще измъти пиленца и така хилядолетия а твоя компютър дали ще оцелее толкова.Други примери.Какво ще стане ако пуснем кокошката и компютъра в реката?Ами ако ги оставим на открито умния компютър дали ще може да се премести под сайванта като завали дъжд или сняг?Ами като паднат температурите на -25 за разлика от простата кокошка как мислиш?Компютъра може ли да ражда да мъти?Да се опитваш да сравняваш Божиите творения с човешките е меко казано глупаво
    Last edited by power grid; 19.01.2021, 09:28.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Frosty Разгледай мнение
      Интелектът е способност да се вземат правилни решения при непредвидими условия. Интелектът е качество само на живите организми. Машините не са живи, следователно нямат съзнание и не могат да мислят. Те могат само да повтарят като папагали(даже не и като папагали), това, което им е записано предварително от някой друг.

      Даже най-супер-мощният компютър е по-тъп от една кокошка. Защото не може да мисли сам. А кокошката може.
      Ако пуснем супер-компютърът ти Дийп Блу и една кокошка едновременно на непозната поляна в гората, кокошката ще се ориентира, ще си намери храна, и ще продължи да съществува. А тъпата машина няма да може сама да си намери източник на захранване. Защото не може да мисли.
      Кой е по-интелигентен, а?
      това го може един проЗ робот-прахосмукачка. Чисти ми всеки ден безотказно. Виж качване на стъпала не го умее, та ръчно я разнасям по етажите. Май трябва да си купя още 2 ама па ще мързелуват 5 дена и ще работят само 2
      Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

      Коментар


      • Първоначално изпратено от barbaron
        Обсъждате тук и Изкуствения Интелект, но виждам, че познанията ви са на вестникарско ниво.
        Било само програмиране, твърди алгоритми, липса на креативност и емоции.
        Така беше в далечното минало. 1961 - 2010 г.

        Никой не спомена Deep Learning. Практикувам го от 8 години.
        https://en.wikipedia.org/wiki/Deep_learning
        Попрочетете малко, утре отговарям на въпросите ви.
        Благодарим но повече не ни просветлявай

        Коментар


        • Първоначално изпратено от barbaron
          Обсъждате тук и Изкуствения Интелект, но виждам, че познанията ви са на вестникарско ниво.
          Било само програмиране, твърди алгоритми, липса на креативност и емоции.
          Така беше в далечното минало. 1961 - 2010 г.

          Никой не спомена Deep Learning. Практикувам го от 8 години.
          https://en.wikipedia.org/wiki/Deep_learning
          Попрочетете малко, утре отговарям на въпросите ви.
          Сега съм уморен. Преминавам в Deep sleeping.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Frosty Разгледай мнение
            Дори науката все още няма определение и дефиниция за живот.
            За мен жив организъм е всяко нещо, което притежава свободна воля. Онова, което не притежава свободна воля е вещ - мъртва материя.
            За вирусите не мога да преценя, дали са микроскопични живи организми - микроби, или по-вероятно да са просто сложни белтъчни молекули и рибонуклеинови киселини.

            В случая кокошката до края ще се движи, ще прави опити, и ще търси начин да се освободи от капана, а компютърът без ток просто ще си стои там като шкаф. Това ли му е интелектът?
            А аз, бих добавил още че, животът, притежава и 1.Скрит, самоактивиращ се, поведенчески софтуерен комплекс, предаван по наследство (инстинкти);
            2.Способност да се само възпроизвежда (в рамките на вида), или сексуалност;
            3.Способност да се обучава , да се само обучава и да обучава потомство (дори да е хиперелементарно, с влагане на инстинкти у поколението);
            ...и още, способност да умре.

            Май стана твърде сложно
            Last edited by Pyramid; 19.01.2021, 10:26.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от representjah

              Можеш ли да споделиш твоето виждане какво е жив организъм? Колко надолу трябва да стигнем? Ясно е, че червея е жив организъм, кокошката също. Бактерията? Вируса? Клетката? Митохондрията? Днк молекулата? Химичен елемент? Атом? Хикс бозон? Къде границата на живо/неживо?

              МИСЛЕНЕТО е процес който се извършва в нео-кортекса на човек. Говорим за рационална мисъл, пресмятане, конструиране, писане... Ти говориш за първичните инстикти и емоции, които се "обработват" в съвсем други части на тялото, и често ПРЕСКАЧАТ мозъка, защото са животоспасяващи. Не стоиш и не мислиш какво има зад храста, а бягаш. Защото тия които са смятали каква е вероятността да е тигър или просто вятъра е раздвижил храста са били отдавна изядени.
              И ако вземем твоя пример, какво ще се случи, ако пуснем компютъра и кокошката в една затворена изцяло бетонна стая/клетка 10/10 метра? Кой ще оцелее по-дълго? Как кокошката ще си намери храна? Ще измисли ли сама машина за копаене, план за бягство и т.н. Какво точно според тебе ще измисли тая кокошка в тази среда? Точно след 1 месец кокошката няма да съществува и ще се е разложила, а компютъра ще си е там поне още 100-200 години със или без ток. Кой е оцелелия?

              Давай да видим какъв е твоя начин на мислене, моя го схвана вече (надявам се).
              Дори науката все още няма определение и дефиниция за живот.
              За мен жив организъм е всяко нещо, което притежава свободна воля. Онова, което не притежава свободна воля е вещ - мъртва материя.
              За вирусите не мога да преценя, дали са микроскопични живи организми - микроби, или по-вероятно да са просто сложни белтъчни молекули и рибонуклеинови киселини.

              В случая кокошката до края ще се движи, ще прави опити, и ще търси начин да се освободи от капана, а компютърът без ток просто ще си стои там като шкаф. Това ли му е интелектът?
              Last edited by Frosty; 19.01.2021, 00:01.
              ( ! ) Мнението ми води до фалит и финансови загуби

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Frosty Разгледай мнение
                Ха-ха, много точно казано!
                Не точно. Греши. Компютърът прави, каквото му покаже алгоритъмът, а той, веднъж написани от човека, вече зависи от ред данни, събирани в течение на работата, много често, ИЗВЪН непосредствената намеса и влияние на Мунчо и т.н. Затуй, внимавай на кого и на какво вярваш. И още, нашият, можел да го "тресне у земята"? Да, ама сега, сам подскача като гумена топка, и не може да овладее СВОИТЕ ЕМОЦИИ. Знае, че е виновен за отношението към себе си и пак -като малко дете /стар комплексар - "Тоя мен...КОМЕНТИРА!
                И кой е той, че да не го?
                Е, как мислиш, ТОВА ли е "естествен интелект".?
                Last edited by Pyramid; 18.01.2021, 23:47.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от power grid Разгледай мнение
                  Анди знам че ми е неприемлив коментара.От сума време моля тоя да спре да ме коментира.И вас моля да го спрете.както виждате аз по никакъв начин не коментирам писаниците му.Но продължи ли да ме коментира ще си получава поредната порция.Дал съм дума.
                  И като как? Не знам, как е изкуственият интелект някъде там но, естественият, тук, е зациклил. Извини се за грубостите и простотиите си по мой адрес, и млъквам. Иначе, прошка няма.
                  Казах.
                  Last edited by Pyramid; 19.01.2021, 00:25.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от power grid Разгледай мнение
                    Те и сега са излишни ако знаеш как да живееш
                    Бреййй, не думай! Светът ряпа да яде.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от power grid Разгледай мнение
                      Компютъра взел решение нам ква си креативност....Компютъра не може да вземе никакво решение ама никакво.Решенията вземат хората те казват на компютъра какво да прави....Не е по силите на човека да създаде нещо което мисли.Нека спрем да четем интернетски простотии на английски...Компютъра можел да ме бие на карти вероятно може но аз мога просто да го тресна у земята и тогава ще му видиш интелекта...
                      Ха-ха, много точно казано!
                      ( ! ) Мнението ми води до фалит и финансови загуби

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от representjah
                        kildirm, живееш много назад във времето. И идея си нямаш как точно стоят нещата със изкуствения интелект и обучението. Какви оптимизации, какви пет лева? През 2016 когато и последното царство в игрите - Го падна, човека беше победен! И не просто победен, в последствие когато осъзнаха за какво иде реч с хода на компютъра, най-добрите си признаха - хода който е извършил компютъра е бил в следствие на чиста КРЕАТИВНОСТ от най-високо ниво. Не просто зубрене, ИИ не е просто зубрене, той вече проявява творчество в най-чист вид - може да създава музика дори!

                        Покера отдавна беше победен на лимитираните игра, скоро падна и в най-голямото предизвикателство - no-limit holdem с 6 играча (тове беше въпрос на време). Шаха още с Дийп блу разби човека.

                        https://www.newscientist.com/article...f%20the%20game.

                        https://www.npr.org/sections/thetwo-...=1611001998019

                        НПР направиха цяла серия за Го-то


                        Сега за прословутите ти емоции, те за изключително ненадеждни в днешния свят. Ето ти пример, дори с днешно време, всеки един компютър ще ти даде доста по-точна диагноза от най-големия специалист доктор. Дай му само подходящите входящи данни, и готово. Това отдавна е ясно на всчики, че един прост алгоритъм (дори не интелект) и rule of thubs се спрява много по добре от Хомо сапиенс, и проблема са точно чувствата ти. Жените се водят от емоции, виж докъде са го докарали, никога не са създали цивилизация или кой знае какво голямо откритие (има изключения Кюри, което си е 1/75 милиарда).


                        Мнозинството от хората и тук във форума са заседнали в 70-те години. Научи Англисйки език на всяка цена, всичко най-интересно и ново се пише на него. Открития, идеи, дебати, изследвания, информация всичко. АКоп нещо достигне до Бг то е с много лош превод (често). Ама ако толкова ти се чете, започни с тухлите на Стивън Пинкър и как работи ума, Езиковия Инстинкт, материалът на мисълта.

                        Ама да, по-лесно е да кажеш - всичко е Енергия бог/дядо коледа и да си спестиш труда и мъката да отделиш 200-300 часа в четене и мислене и експерименти. Най-трудното нещо в тоя свят е МИСЛЕНЕТО. Нещо което Хомо Сапиенс не обича да прави. Но си мисли че винаги го прави


                        Компютъра взел решение нам ква си креативност....Компютъра не може да вземе никакво решение ама никакво.Решенията вземат хората те казват на компютъра какво да прави....Не е по силите на човека да създаде нещо което мисли.Нека спрем да четем интернетски простотии на английски...Компютъра можел да ме бие на карти вероятно може но аз мога просто да готресна у земята и тогава ще му видиш интелекта...На днешните младежи определено им липсва казармата която заместиха с холивудски небивалици и компютърни игри.Там всичко може в реалният свят е по различно...

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение
                          ти до колко нови неща си стигнал?
                          99.9% нищо ново не правят - само копират и откриват топлата вода. Губят изключително много време в ежедневни досадни "задължения" - спане, ядене, готвене, шофиране, миене и т.н. Повече от половината време губиш за да поддържаш тялото си. Отделно губиш страшно много време в пиене, секс, писане по форуми ...
                          Ама пък това те държи в кондиция.
                          А какво е мисловния процес - че 99% от така наречените изобретения са случайни (паднала му ябълката) и копиране, че и некадърно го правим.
                          Можем ли да направим мравуняк, пчелна пита, да привличаме насекомите че да ни опрашват?
                          Да не би с интелект да са измислили цветовете/семената тревите?
                          Човека не е НИЩО повече от другите растения, животни, насекоми. Камо ли па да има богопомазан произход
                          Всеки ден мога да се усмихна, да помогна на някой, да обичам някой, да посадя дърво, цвете, или нещо друго, да изчистя боклук отнякъде, нещо просто.
                          Кел файда че мога да сметна троен интеграл, да умножа матрици, да сметна детерминанти, комбинации, пермутации и т.н., да намеря параметрите на нормални, биномиални или други криви разпределения, да ти сметна n-та производна на дадена функция и да намеря екстремумите в дадена област, да разлагам нещо с редове на Фурие, да... много други неща, майната им. Не споменавам неща от гимназиалния курс, щото уж трябва всички да ги знаят, ама не. Щом хората масово не разбират геометричната прогресия и оттам защо кредитите, особено дългосрочните, са голямо нахендряне в общия случай... кво да обяснявам...
                          Понякога се налага в работата и по-рядко в живота, след като осмислиш, че едно от тия неща е точно подходящото за дадена задача в определена ситуация. Но това не е ново постижение, а просто разбиране на дадена материя и приложението й на правилното място. Което не е малко, щото прилагане на нещо зазубрено в неправилна ситуация често е по-лошо от неправене на нищо. Върши ми работа и съм доволен.
                          И информационните технологии са ми близки, учил съм и съм работил години в тая област. Няма програмен продукт досега, който да е победил всички възможни изблици на потребителска глупост. И няма софтуерна система със сложност над средна,
                          ​​​която да е тествана за всички възможни случаи и комбинации от входни данни.
                          Хардуера и софтуера може да са много добри слуги, но пази Боже да станат господари. Не искам и да си го помислям даже. Философски погледнато, това ще е краят на човечеството според мен.

                          P.S. за representjah и езиците - владея отлично английски, много добре немски и добре руски. За английската гимназия ще съм вечно благодарен на майка ми, че ме накара да кандидатствам. После ми се е налагало почти всеки ден да го ползвам за себе си, по работа, обучения, командировки и т.н. Немския го научих в Германия покрай работата с години за една немска ИТ фирма - там само на немски след първия месец. А те пък ме пращаха в командировки и в Русия, та на място си припомних и заговорих и руския, дето го учихме в гимназията по комунизма там само на руски съм говорил и си беше ок всичко, хем по работа съм бил, не за кеф да впечатлявам хубавите рускини със спасибо и пожалуйста
                          Но си прав, че езиците много раздвижват мозъка и го препоръчвам горещо на всички - млади и стари - да се пробват. Сега децата научават английския от телевизията и нета. Но трябва поне още един език - мисля, че китайския /мандарин/ е на път да стане на мода
                          Last edited by Kildirim_Bei; 18.01.2021, 23:24.
                          Не се заяждам никога и с никой, но... истината винаги боли.
                          ~ Enfant Sanssouci de Monde ~

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от representjah
                            kildirm, живееш много назад във времето. И идея си нямаш как точно стоят нещата със изкуствения интелект и обучението. Какви оптимизации, какви пет лева? През 2016 когато и последното царство в игрите - Го падна, човека беше победен! И не просто победен, в последствие когато осъзнаха за какво иде реч с хода на компютъра, най-добрите си признаха - хода който е извършил компютъра е бил в следствие на чиста КРЕАТИВНОСТ от най-високо ниво. Не просто зубрене, ИИ не е просто зубрене, той вече проявява творчество в най-чист вид - може да създава музика дори!

                            Покера отдавна беше победен на лимитираните игра, скоро падна и в най-голямото предизвикателство - no-limit holdem с 6 играча (тове беше въпрос на време). Шаха още с Дийп блу разби човека.



                            Интелектът е способност да се вземат правилни решения при непредвидими условия. Интелектът е качество само на живите организми. Машините не са живи, следователно нямат съзнание и не могат да мислят. Те могат само да повтарят като папагали(даже не и като папагали), това, което им е записано предварително от някой друг.

                            Даже най-супер-мощният компютър е по-тъп от една кокошка. Защото не може да мисли сам. А кокошката може.
                            Ако пуснем супер-компютърът ти Дийп Блу и една кокошка едновременно на непозната поляна в гората, кокошката ще се ориентира, ще си намери храна, и ще продължи да съществува. А тъпата машина няма да може сама да си намери източник на захранване. Защото не може да мисли.
                            Кой е по-интелигентен, а?
                            Last edited by Frosty; 18.01.2021, 22:55.
                            ( ! ) Мнението ми води до фалит и финансови загуби

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Frosty Разгледай мнение

                              Изкуствен интелект няма и не може да се създаде никога. Дори след милиони години. Даже самото словосъчетание е нон-сенс. "Изкуствен" "интелект"
                              Интелектът може да бъде само естествен, защото е качество, което се наблюдава единствено, и само при живите организми.
                              Всички машини поначало са тъпи и безмозъчни, защото не са живи.
                              Аз съм на същото мнение.С уточнението че интелектът не се наблюдава при всички живи организми а само при някои

                              Коментар


                              • ти до колко нови неща си стигнал?
                                99.9% нищо ново не правят - само копират и откриват топлата вода. Губят изключително много време в ежедневни досадни "задължения" - спане, ядене, готвене, шофиране, миене и т.н. Повече от половината време губиш за да поддържаш тялото си. Отделно губиш страшно много време в пиене, секс, писане по форуми ...
                                Ама пък това те държи в кондиция.
                                А какво е мисловния процес - че 99% от така наречените изобретения са случайни (паднала му ябълката) и копиране, че и некадърно го правим.
                                Можем ли да направим мравуняк, пчелна пита, да привличаме насекомите че да ни опрашват?
                                Да не би с интелект да са измислили цветовете/семената тревите?
                                Човека не е НИЩО повече от другите растения, животни, насекоми. Камо ли па да има богопомазан произход
                                Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

                                Коментар

                                Working...
                                X