Първоначално изпратено от pepi4a
Разгледай мнение
Ами защото той работи на същия принцип. При обикновения ренген има една глава, пълна с някакъв радиоактивен изотоп (обикновено цезий). Тази глава има отвор от едната си страна и през него се излъчва поток от алфа, бета и гама лъчи. Този отвор механично се запушва в чакащ режим, и се отваря по време на ренгеновата снимка. През организма преминават преди всичко гама лъчите, и осветяват повече или по-малко фотографската плака от другата страна.
При скенера е малко по-сложно - радиоактивния източник се върти, и създава изображение от другата страна върху фоточувствителни сензори. И понеже това изображение е цяла една линия, която се върти, най-накрая компютъра създава (изчислява) изображение от хилядите линии, получени с облъчването под различни ъгли.
При ПЕТ скенера обаче има една особенност - при него НЯМА радиоактивен източник, който да облъчва човека. Радиоактивен източник е самият организъм на човека, и с въртенето си ПЕТ скенера просто сканира същото излъчване, както и обикновения скенер, но източника е самият организъм, погледнат под 1000 различни ъгъла при един оборот на завъртането.
Когато имаме обикновен скенер, в неговия сензор попадат като гама лъчите от източника на радиация, така и гама лъчите, излъчени от самият организъм. Но понеже първите са много по-силни, те могат да "заглушат" вторите. Тоест и обикновения скенер би видял излъчването на организма, ако е по-силно, само че той е много по-нечувствителен от един истински ПЕТ скенер, оптимизиран за работа с радиационни излъчвания с нисък интензитет.
Коментар