IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Коронавирусът ще прерастне ли в пандемия?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Коментар


    • Още малко картинки за азиатците и европейците. В линка има повече с обяснения. Тука закачам само една.


      https://twitter.com/jburnmurdoch/status/1237748598051409921







      Както може да се види на всеки 8 дена случаите се увеличават по 10.

      Т.е. след първите 100 заразени след 8 дена имат 1000, след още 8 дена имат 10 000.

      Ако модела се задържи не ми се мисли. След 8 дена Италия трябва да има 100 000 заредени. А след още 8 дена милион. При тази смъртност дето вадят починалите ще са между 30 и 50 хиляди.

      Но както се казва хубавото и лошото на моделите е, че не работят. Може и по-бързо да стане, може и по-бавно. Може и да пречупят тренда след 20 000.
      Last edited by mathematician; 11.03.2020, 23:10.

      Коментар


      • Коментар


        • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение

          Пишеш интересни (да не използвам по неприятни думи) неща...

          За съжаление реалността е такава че доста вероятно до месец това ни чака и нас тук...

          https://www.vice.com/en_us/article/k...nk-of-collapse
          Добре, но не писа с кое не си съгласен. С това, че от средата на януари са открити първите заразени (като имаше по-рано из италианските медии и препратки към октомври)? С това, че за месец нямаше експоненциално нарастване на заразени и смъртни случаи, за разлика от днешните темпове?
          Болестта не става по-малко заразна или смъртоносна, дори и да липсва медийно взиране, нали така? Само расъждавам и се чудя.
          Има силно заразни болести, но досега не си виждал лекари в инфекциозни звена, предполагам, с тези скафандри. Всичко това засилва една картина на сюрреализъм, който струи от всеки екран и масово покосява и психиката на хората.
          В нито един момент не съм писала, че не е опасен вируса. Категорично съм за информиране и взимане на всички целесъобразни мерки.
          Харесва ми и че покрай истерията, хората започнаха да си мият по-често ръцете(не че преди не е трябвало)
          Но, засега на база всички данни, мисля че много се преекспонира със страховете, с някаква цел.

          Впрочем, масовото събиране в общи помещения на заразени с различни по-критичност клинични картини утежнява още повече положението.

          Коментар


          • А ето го и модела за Южна Корея и как тя се справя - има добри коментари.

            https://twitter.com/HelenBranswell/s...62407506313216

            Вижда се как от 29 февруари до сега новите случаи намаляват. Южна Корея заедно с Германия избраха да тестват граждани на случаен принцип. И затова имат много случаи на заразени, но малко смъртни случаи.

            Докато при другите явно се изтърват леките случаи. Ясно е, че в България няма само 7 заразени. Най-малко са поне 70 ако не и 700. Но ще го прекарат с леки или съвсем без симптоми. Но в това време докато няма блокада и щътъкат насам натам без маски ще заразяват други хора. Точно както стана в Италия и точно както сега става във Франция и Испания където се наблюдава сериозен бум на заразените и на починалите.


            Колега БобиБ ме изпревари с една идея. Подкрепям го в това дето го пусна.
            Last edited by mathematician; 11.03.2020, 22:54.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от mathematician Разгледай мнение

              Е ти го модела, пуснах го сутринта в темата. Сега се повтарям. Нарастването е с 30%+

              Даже се е постарал да сметне с колко дена другите се движат след Италия.

              Ясно се вижда Япония, дето се движи по съвсем друг път - най-долната чертичка.



              https://twitter.com/robertwiblin/sta...78699328016395


              Compare the COVID-19 trajectory of Italy with that of South Korea. Korea is killing it! And they're doing the most tests of anyone so it's not an undercounting issue. We should be copying whatever the hell they're doing.

              Click image for larger version

Name:	ESwNUjwXgAEcwnp?format=jpg&name=medium.jpg
Views:	1
Size:	2.9 КБ
ID:	3553759

              Коментар


              • Първоначално изпратено от hazard Разгледай мнение
                Италия и тя искаше да стимулира основно икономиката си и мислеше, че е като грип.
                Сега реве за пари , за доктори, за кислородни апарати, за легла.
                Айде сега да работят, да изнасят, да имат туризъм.
                Айде тъпото запалянко да ходи на мач и младежите да ходят по кафета.
                Няма никаква дисциплина, не само сред пенсионери, но и сред млади хора. Тази вечер, прибирайки се от работа, гледам едни групи с младежи, тийнейджъри, които всеки ден танцуват някакви танци пред витрините на ЦУМ. Сега пак играят, а след това се събират, буквално се скупчват един до друг! Хич биля не им пука, че така се увеличава рискът от заразяване!

                Коментар


                • Първоначално изпратено от mathematician Разгледай мнение

                  ...

                  Да попитам Слънцето влияе или не разпространението на вируса, щото всеки изказва различни мнения. А като гледам статистиката - топлите страни нямат голямо разпространение. Т.е. явно влиза с туристи, явно има по някои и друг заразен, но бройките не се качват така стремглаво както в Европа и САЩ.

                  Щото ако не намалява разпространението му сме доста зле прецакани.
                  UV спектърът от слънчевите лъчи е безмилостен към всичко живо с размер под 500-1000 микрометра (корона вирусите са в пъти по-малки от това). Писал съм курсова работа в университета за това, така че знам. Не толкова температурата, колкото директното огряване ги пържи почти веднага. Организмите се нуждаят от сложни repair механизми за да неутрализират този UV damage (човешкото тяло има почти съвършен такъв), но всичко по-малко от няколко клетки, просто няма как да има подобна защита. Никакви липидни обвивки, пептидни капсули и др. подобни не помагат, когато Слънцето ги огрее.
                  До новите собственици на INVESTOR.BG - не притежавам никакво злато, сребро, депозити и акции.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение

                    гледам темпа на заразени в общества, които не ги затварят по домовете както правихе китайцте в най-засегнатите райони

                    15-20% нови случаи за ден.

                    да речем условно 20% защото има много които не се диагностицират
                    Е ти го модела, пуснах го сутринта в темата. Сега се повтарям. Нарастването е с 30%+

                    Даже се е постарал да сметне с колко дена другите се движат след Италия.

                    Ясно се вижда Япония, дето се движи по съвсем друг път - най-долната чертичка.



                    Коментар


                    • Вчера тук в темата бях пуснал един тред от Туитъра, където коментираха ситуацията в Италия.

                      И там имаше въпрос. Защо в Япония, която има 2 пъти повече население от Италия, нейното население е по-старо от на Италия, и са по-гъсто население от италианците имат само 500+ заразени и около 20-тина починали. В сравнение с Италия разликата е убийствена. И отделно Япония са прихванали вируса 2 седмици по-рано от Италия (първия рапортуван случай).

                      И един дето живее в Киото си каза, че Япония се е само-блокирала на практика. Които може да работи от тях си, работи от тях си. Всички спортни, културни, етц е отложено. Никакво събиране на хора, никакви пътуване без причина. Всичко си работи, но улиците са празни. Хората ходят на работи с маски и спазват изключителна хигиена. Няма туристи, японците не ходят и те по екскрузии. Почти пълен само-блокаж наложен.

                      Подобно е положението в страните съседи на Китай като Южна Корея, Сингапур, Хонг Конг.

                      Т.е. това е единия модел - чрез само-контрол на цялото общество да се ограничи ограничи всичко до минимум докато премине.


                      Другия модел на китайците е ясен - там заваряват врати да не щъкаш. Ако се правиш на тарикат и щъкаш много без разрешение те прибират в клетки. Видя клипчетата по-долу. Такава е бруталната истина и така се налага дисциплина като я няма у населението.


                      Европа и Италия избраха трети модел - да повтарят няма страшно, всичко е наред. В случая Италия изтегли късата клечка. Там нещата се развиха най-бързо и блокажа стана същия, ако не и по-голям от азиатските съседи на Китай.

                      Т.е. Италия мина през едни излишни жертви за да стигне до положението на Япония.

                      Останалата Европа продължава по същия път. Следващите кандидати за пълен блокаж са Испания и Франция. Там днес заразените са нараснали с над 400 броя (близо 500). Починалите са все още по-малко от Италия, но и техния брой расте стабилно и скоро ще почнат да ги настигат.


                      Така че според мен Европа ще стигне до същия модел дето се използва от Япония и другите около Китай. Но с цената на много повече жертви, много напразно изгубено време и много по-големи икономически последствия, просто щото закъсня с действията.

                      А може и китайския модел да наложи като види, че населението не е много изпълнително. Но това ще е на един по-късен етап според мен.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от ДесеткиЛевове Разгледай мнение

                        Може и да не стигне 3000/ден щото колкото повече умират, толокова по-крути мерки се вземат. Ако не се вземаха мерки, и всеки си щъка безгрижно по моловете със заразата, с удоволствие бих се хванал на бас че 3000/ден ще ги подминем като малка гара.
                        гледам темпа на заразени в общества, които не ги затварят по домовете както правихе китайцте в най-засегнатите райони

                        15-20% нови случаи за ден.

                        да речем условно 20% защото има много които не се диагностицират

                        в едно такова общество с дневен прираст от 20% на заразените се получава така, че ако днес имаме 10 заразени след 2 седмици имаме 120-130 ок.. след още 2 седмици имаме 1500-1600 аааа , след още 2 седмици имаме 18 000 (италия е в средата на тези 2 седмици) след още 2 седмици имаме 210-220К заразени след още 2 седмици (2 месеца и половина след първите 10 случая) имаме 2,5-2,7 милиона заразени

                        при смъртност 2-3% това са 60-70К хора.

                        нещата са сериозни.

                        затова слагат карантина и овладяват процеса, въпросът е какво се случва когато карантината падне, а още има заразени хора ?

                        това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                        Коментар


                        • AGE DEATH RATE
                          confirmed cases
                          DEATH RATE
                          all cases
                          80+ years old 21.9% 14.8%
                          70-79 years old 8.0%
                          60-69 years old 3.6%
                          50-59 years old 1.3%
                          40-49 years old 0.4%
                          30-39 years old 0.2%
                          20-29 years old 0.2%
                          10-19 years old 0.2%
                          0-9 years old no fatalities

                          Коментар


                          • От друга страна тук спада е чудовищен и много се изкушавам дали да не участвам и тук....И като знам какви паникьорчета има на наща борса може да излязат добри възможности. Ще гледам мача и каквото стане. Не гоня абсолютно дъно, защото няма да го хвана, но ще опитвам на някакви нива с по - малко. 2007 беше лесно, БФБ-то крещеше че е надценено и ще се срути.
                            Attached Files

                            Коментар


                            • Имам много кеш, но още няма да купувам
                              Да видим дали ще успея да го отиграя правилно. Насочил съм се към пазари извън България. За тук малко бавно ще станат нещата при обръщане на тренда.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                                Aз мога да го твърдя, но не мога да го гарантирам, както и никой не може да гарантира нищо дори за утре. Но мога да предложа бас, нали съм болен на тази тема, че след два месеца короната няма да е на топ позиция, т.е. няма да убива по 3000 души на ден.Дори и в интервал от седмица няма да има такава седмица с да речем 21000 мъртви от короната за тази седмица. В това съм убеден, затова и търся някой, който да застане срещу мен не са мо с драсканици в нета, но и с нещо друго. Обаче няма такъв ник. Не подценявам болестта и както казах и преди, смъртта дори и на един човек е трагедия, но истерията е по-ужасна от всичко друго. Не си спомням кой велик ум беше казал, че всички умират по веднъж, само страхливците умират всеки ден по малко
                                В Италия вероятно има спекулации за броя на починалите от вируса и за реалния брой заразени. Отпускат им пари и май всичко се манипулира. От друга страна и аз съм на мнение, че могат да се овладеят нещата и броя на загиналите и заразените да намалее.
                                Гледах интервю с Бъфет, беше си много спокоен за 89 годишен, потенциална жертва на короната. Един усмихнат, спокоен и доволен. Вероятно предвижда сериозни печалби... та си мисля върху думите, които Бъфет каза, че всичко е паника. Последствията от нея могат да са заугбени много пари.

                                Коментар

                                Working...
                                X