IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Коронавирусът ще прерастне ли в пандемия?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Няма нищо трудно трудно в моделиране на заразата. Особено пък в момента, когато буквално с един импорт вкарваш във файлове машин лърнинг алгоритми. Това разбира се ако имаш данните.

    Цялото драма тук идва от силно противоречивите послания на управляващите. Първо се панираха и почнаха да въвеждат оссвен доста смислените ограничения и някакви супер безумни мерки, като това с парковете, планините, и сядането на пейки. Тотален абсурд, как изобщо им е хрумнало да прилагат подобни идиотии още не ми е ясно. Да всяват страх и в хората, да прилагат някакви методи за подтискане на населението, което просто не трубваше да правят.

    След като тези изключително мрачни послания не се сбъднаха хората решиха че държавата ги тормози, само защото иска да ги тормози. Че няма вирус, или че е безопасен за българи и там още една камара магически неща, които просто не са верни.

    А можеше държавата да си излезе публично и да им каже гледайте сега, ако не намалим коефициента на заразяване под 1 то епидемията ще се разстратва. На 200 човека ще умира 1. За тази цел въвеждаме тази мярка, защото тя намалява разпросттранението така и така. Въвеждаме това защото очакваме да се случи това и това и това.

    След тази първоначална изключително грешна комуникация - макар и в цялост мерките да бяха ок, хората виждаха само безумията, за заразяване от катерици на Витоша или за опасните паркове, но безопасните заводи. И се почна обратното нещо, самите управляващи почнаха да се държат все еднно че епидемия няма, все еднно това е измислица. Махаха разумни мерки, всъщност реално махнаха почти всички мерки.

    И сега се намират в ситуация, в която и да искат да ги върнат, простот не могат. Сами се поставиха там.

    А вируса си е прогнозируем. Трябва просто да се намерят три числа. R0, дни на заразяване и смъртност. Тези три числа ти определят цялата функция на разпространение. Ефекта на мерките ти се отразява в R0, смъртността може да се приеме че е като в целия останал свят, също както и дните на заразяване. Така това което ще определя ефекта е само R0. Което не е никак труднно да се намери. Или поне да се определи относително тесен диапазон в който най-вероятно се намира.

    Наистина и малки грешки в R0 може да водят до сериозно разминаване във времето на пиковете на болестта и на смъртността. Но пък модела може постоянно да се актуализира с настоящите данни да се види дали към моментта подценява или надценява скоросттта. Това не е магия, не е налучкване на числа от тотото, просто са различни възможни сценарии според различни възможни параметри на една реално ясна функция.

    Коментар


    • Не забравяйте, че ние сме един малко по-особен народ. А това затруднява всякакво моделиране на процесите, прогозиране на заразата или анализиране на ефективността от различни мерки.

      Коментар


      • Динамиката на процесите (нарастването) и средно аритметичното. Много хора не го разбират. За тях всичко е сега. За тях няма минало, няма бъдеще, няма нарастване има една картинка сега.

        Сетих се за споровете дето ги водехме в началото и колко хора измирали от СПИН, катастрофи, рак, сърдечно съдови, етц.

        Е само след няколко месеца от началото на пандемията (в момента) умират 10 човека средно дневно, което прави 5 ПЪТИ повече отколкото в автомобилни катастрофи - става въпрос за България (горе долу по 700+ човека умират от катастрофи по пътищата на България годишно, което прави по 2 средно дневно).

        И това с наложени мерки. Ако нямаше наложени мерки, може би щяхме да стигнем само за 2 месеца до това число от 5 пъти повече.

        Оставям на любознателните да си сметнат след колко месеца ще задминем починалите от рак, белодробни, сърдечно съдови, етц.

        Дано не ги задминем. Не го искам и не го желая.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от blqblq Разгледай мнение
          Равновесие, все още ли смяташ, че всичко приключва с една вълна?

          Вече двама души, които го изкараха в последните седмици, рипортнаха, че личният им е предписал ударни дози витамин Ц. Тия джипита не четат ли? Знае се от известно време, че витамин Ц е противопоказен.
          Ако няма мерки или мерките са закъснели ще е една вълна. А то това правителство в момента ако наложи мерки ще стане революция. Реално и служебното правителство не би могло да наложи мерки, освен ако не почнат да умират много хора, защото тогава пък все еднно ще е да подарят победата пак на ГЕРБ. Ако обаче почнат да умират много хора, то вече ще сме близо до пика, и реално няма да има полза от мерки. хората вече ще са заразени, просто още няма да са сериозно болни

          Коментар


          • Равновесие, все още ли смяташ, че всичко приключва с една вълна?

            Вече двама души, които го изкараха в последните седмици, рипортнаха, че личният им е предписал ударни дози витамин Ц. Тия джипита не четат ли? Знае се от известно време, че витамин Ц е противопоказен.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Orthodox Разгледай мнение
              Е да, ама Деница Сачева вече тегли 1 милиард заем за компенсация на родители заради спрени училища. Те соросоидите искат да скапят всичко и всички да минат на социални помощи. И това е задачата на Деница Сачева от квотата на Сорос в нашето правителство.
              Оставка.

              Коментар


              • https://m.24zdrave.bg/article/8886915

                Коментар


                • Първоначално изпратено от cyclop Разгледай мнение

                  По този въпрос и аз имам своите огромни съмнения, но честно казано, не ме интересува произхода на Уханския Социалистически вирус - поне на този етап. Питах за твърдението "Доказано е, че вирусът в България присъства от ноември.", не съм чувал за това, нито мога да си представя по какъв начин би било доказано.
                  Аз знам за януари:
                  Проф. Ива Христова: Вирусът е бил в България още през януари

                  Източник: 24 часа

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от mathematician Разгледай мнение
                    Проблемът с моделите е, че някой път работят, друг път не работят. Но няма как да знаем предварително.
                    Казва се "Ефекта на пеперудата", малки събития в момента могат да имат големи последици след време.


                    Всички се учудват, как нашата полукарантина Март месец имаше толкова силен и дълготраен ефект... точно това е явно причината, а другата причина е лятото, вируса може да не е сезонен, но няма как да не се влияе от обективни фактори като температура и UV лъчение... в Южна Америка ги помля... там е "зима" в момента.


                    Ето линк за който иска да знае повече, за ефекта на пеперудата и защо е трдно да се прогнозира Кронавируса.
                    https://en.wikipedia.org/wiki/Butterfly_effect


                    Това че вируса е толкова хаотичен и труден за прогнозиране, според мен е още по-голям проблем, а не причина да се успокояваме, че всичко е "наред".

                    Ако човек погледне средното нарастване на случаите, ще види, че те се покачват, макар и относително бавно.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от cyclop Разгледай мнение

                      По този въпрос и аз имам своите огромни съмнения, но честно казано, не ме интересува произхода на Уханския Социалистически вирус - поне на този етап. Питах за твърдението "Доказано е, че вирусът в България присъства от ноември.", не съм чувал за това, нито мога да си представя по какъв начин би било доказано.

                      въртеше се някаква извадка от докторски форум,
                      в която се постига някакъв консенсус, че вируса е в България от януари
                      на база клиника на преминали случаи
                      на база запезени изследвания
                      колко бих могли да са достоверни, само докторите могат да кажат
                      според мен февруарските грипни ваканции, бяха свързани с ковид; така , че вируса да е тук от януари звучи достоверно

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от barovec Разгледай мнение

                        има ли някой да вярва как змията изяла прилеп и отишла на пазара в ухан?
                        По този въпрос и аз имам своите огромни съмнения, но честно казано, не ме интересува произхода на Уханския Социалистически вирус - поне на този етап. Питах за твърдението "Доказано е, че вирусът в България присъства от ноември.", не съм чувал за това, нито мога да си представя по какъв начин би било доказано.

                        Коментар


                        • Бройката на заразените намалява, но смъртните случаи си растат. А те са много по надежден индикатор, защото не зависят от потенциала за тестване или от желанието на хора да се тестват. И то растат с такъв темп, който да предполага R0 около 1.3 ако приемем период на заразяване от около 5 дена и смъртност от 0.5%

                          При R0 1.3 не може да се говори за клъстърно заразяване. Което е възможно да бъде ограничено с карантини и специфични мерки. Това си е пълна епидемия.

                          Коментар


                          • Проблемът с моделите е, че някой път работят, друг път не работят. Но няма как да знаем предварително.

                            Има прекалено много фактори, а моделите отчитат много малка част от тях. Така че нещата могат да се развият и по-зле и към по-добре.

                            Все още според мен нещата са на клъстерно заразяване - няма изразено дифузно заразяване. Т.е. в градски транспорт, в магазина, на публични места е почти невъзможно да го хванеш. Вероятността да го хванеш си остава като не спазваш мерки и предписания. За момента най-вероятното място са събиранията на закрито.

                            С идването на есента и зимата логично събиранията на закрито биха зачестили. Но ако бройката се увеличи много, очаквам самоограничение от хората на този вид контакти.

                            И според мен като се качват бройките хората ще се пазят повече, като намаляват ще му отпускат края.

                            Както до преди 2 седмици растяха. Последните 2 седмици намаляват на седмична база. В София бяха много, сега намаляват там. На други места където бяха малко сега се увеличават.

                            Коментар


                            • По този модел има още време за реакция, но според мен подценяват скоростта на новозаразени. Те предвиждат дневните смъртни случаи да минат 10 чак в началото на септември. А ние сме там още сега. И те смятат че дневните смъртни случаи са най-добрия индикатор за развитието на пандемията.

                              Коментар


                              • реших да потърся математически модел и за България, от хора които всъщност знаят какво правят
                                При тях сериозния ръст на заразените се случва след ноември
                                https://covid19.healthdata.org/bulgaria
                                Дават до 1 декември 4400 починали, като предвиждат затягане на мерките на 22 ноември



                                Коментар

                                Working...
                                X