IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Всичко е по темата !!!. За Успеха....и причините за него. Искате ли да сте успешни?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение

    Много важен въпрос. Чисто теоретично. И какво лошо има да нося фес, въпреки че то турчин с фес не съм видял. Миналата есен ей така от разсеяност запуших най-главното кръстовище в Чанак кале. Влязох в насрещното. И като ми наизкочиха 10 турчина от колите насреща и си викам край. Тука ме убиха. Единият обаче дойде да ми обясни, че улицата е насрещна и че не трябва да влизам там. Опита се да ми обясни напълно добронамерено. Сякаш аз не знам. Другите 9 обаче излязоха на кръстовището и спряха движението за да мога да върна назад и да освободя пътя. Много интересна реакция на 10 човека, които не се познават и попадат в някаква ситуация. Та мога да те посъветвам да пообиколиш турция. Да замръкваш по разни селца, да си поприказваш с разни турци. Може би ще си промениш мнението по въпроса, дали предпочиташ фес или калпак
    Осем години съм летувала в Турция. За Туризъм е прекрасна. Толкоз. Фес не предпочитам. Нямам нищо против съвременните турци. И без това нашата кръв и там прозира. Пет века са това. Много харем, много еничар .

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Пирон Разгледай мнение
      Алонсо, нещо не се връзват нещата, като чета надолу от една страна ти си типично несистемен играч, което между впрочем е много важна предпоставка за успех. От друга страна си против Хъшовете, които също са такива, ами точно такива хора, които не са обвързани със статуквото и не зависят от него са в състояние да го променят. Нали не очакваш, че обикновените селяни и граждани подчинени на закона и заровени в проблемите си могат да носят промени. Колкото до "световното гражданство", мисля че малко си закъснял.
      Когато попаднах за първи път в Латинския квартал все още атмосферата там беше като в стари времена, абсолютно очарователна. Но моя гид ми обясни, че много неща са се променили, например вместо павета имаше асфалт. И къде мислиш че са отишли паветата, ами отишли са на барикадите от 68-ма година. И кой е направил революцията тогава, ами същите тези Хъшове, т.е. Лумпени, студенти, декласирани елементи, ученици, интелектуалци, бандюги все хора несистемни играчи, или необвързани все още със статуквото, но не и угнетените отрудени труженици на капитала. Тези събития тогава се разпространяват по целия свят от също такива "разбойници" и до голяма степен успяват да променят капитализма към по хуманен вариант, "с човешко лице" което го спасява от крах. В момента света се управлява точно от хората с идеите на 68-ма. С течение на времето обаче добрите намерения доведени до крайност /толериране на малки групи за сметка на цялото общество, защото били различни!? заличаване на бит, култура, национална идентичност които са пречка за гражданите на света в глобалното село, смесване на раси, религии, обичаи, обезличаване и толерастия т. е. аморфна маса от лесно управляеми хора.
      Само че вече виждаме нови процеси, явно махалото е стигнало до горна мъртва точка. Хората и то млади търсят своя идентичност и връщане към корените. Сега ги наричат популисти, националисти, консерватори и не знам си какво, но процеса върви и ще трябва да се изчисти тази помия.
      +++++++

      Коментар


      • Тези тестове със сигурност не са за гениалност. По-скоро са тестове за прагматизъм. Децата знаят какъв тест ги чака и трябва да се подготвят съобразно теста.

        Наизустяването е много тъпо нещо, примерно аз не мога нищо да наизустя ако не го разбирам и ако не мога да направя логическите връзки. Тестовете за наизустяване тестват мотивацията на човек и нищо друго. Ако въпреки цялата тъпотия на наизустяването успееш на подобен изпит значи си бил върло мотивиран.

        Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение
        проблема при последната задача е че на децата им се налага да се ползват силно наизустени знания. без логическа обосновка при тяхното извеждане, е как се учи такава математика - математиката се принизява до боза в главата на децата, става ужасна, а може да се реши по красиви начини, само като за начало да се изчислят почти всички ъгли, да се види че има подобни триъгулници и се поставят съответните отношения, като се отчете, че от тях има и правоъгълни. Тук трябва повече време за въображението, не и за 20 мин. Да се напрвят и някои проби-грешки към целта, да се опита от различни страни,. Незнам но решенията показани в отговорите бяха сложни и завъртяни с използване на наизустени факти, а математика се учи не наизуст, а с лист, молив, когато крилете на въображението и мисълта дойдат да съчетаят молива с листа и да оставят решението, но спокойно, знаеки че има решение и приближавайки се към него, а не да се броят секундите до последната минута. - така че си мисля, че ситемата е опорочена - т.е. тези които предварително знаят задачите, могат да напишат отговорите за оперделеното време и да са шест, а за другите може да е слизане в ада, без особена полза за начученото от предмета, освен култивираната неприязън. А това че много хора после намразват предмета и се отказват да продължат в тази насока е сериозен удар не само за тях самите, но и нацията като цяло)
        Last edited by Money; 24.05.2018, 14:07.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение

          ще пиете по две ракии, едната от него, другата от тебе, и докато сметнете, кой е платил сметката, ще сте се избавили от (досадните) проблеми на екзистенциализма)))
          Моцарт с ракия и салата ба си някак елитарно ми изглежда...

          Коментар


          • Първоначално изпратено от retro_69 Разгледай мнение

            Въпрос на избор е...И по време на султана е имало български родители,дето са давали доброволно децата си за еничари,че даже и молби са му писали ....Даааа,и това го е имало....В крайна сметка това е бил път към сериозен властови успех...Можело е даже и везир да станеш...
            Като българин в Беломорска Тракия,със или без Балканските войни,до към 1920 г. е трябвало да направиш своя избор....Да станеш с една глава по-нисък,да награбиш каквото можеш в бързината и да се насочиш към България,или да нахлузиш феса...А много често тоя избор не ти е предоставян,следвала се е процедурата по регулиране на ръста ....
            Дааааа,можеш да поразпиташ и арменците....
            Това,че съвременна Турция не е чак толкова лоша държава,а ние все още преживяваме своя преход,не означава,че веднага трябва да нахлузи човек феса....Като те гледам как мислиш,ти си готов да сменяш непрекъснато ту фес ,ту калпак,ту кръстоносни доспехи и т.н.,накъдето задуха вятърът,стига да си на кяр.....
            Изборът си е твой...Последствията - също....
            Колкото до това,че в никакъв случай не бива да възпитаваме децата си в омраза към съвременна Турция,днешните турци,или към когото и да било ,-съм абсолютно ЗА...
            Но това не е причина да губим националната си идентичност....
            В далечната 1990 г беше първият ми "сблъсък" с "турски" турчин....В имбис(днерджийница) в Берлин...Не бях виждал дюнер-кебап.....и като го гледах ,как борави с "ятагана" мустакатия мургав младеж ,първата мисъл,която ми мина беше :"Тоя дано не ме попита, какъв съм по националност,че няма да се учудя ,ако ме тресне с ножа по главата..."Какво друго да си помисля,като в училище така ни бяха промили мозъците,че думата турчин я свързвах с кланета,вериги,роби и т.н. та до 1990г...
            Е,тоя пък взе,че ме попита...Като му казах ,че съм българин се усмихна и каза: "Оооооо,комшу!"След това даже ме почерпи една йениръкъ,разменихме си някоя обща приказка и те така осъзах,че турците,поне на тоя етап са прибрали ятагана в канията и са най-обикновени хора със същите грижи като всички хора по света....
            Но това пък не означава,че ще сложа феса....Да,историята,която се преподава в училище трябва да е доста по-балансирана,но не и да я няма...Или пък да минава в другата крайност,че видите ли,Османската империя ни погостувала има-няма 500г.....Нелепо е.....
            Трябва да възпитава любов към родината,но не и за сметка на омраза към някой друг.....
            Е в крайна сметка, ми се струва че се разбрахме. И аз това твърдя през цялото време. Не че мога да ставам какъвто и да било и да избирам фес или калпак. Просто искам да съм никакъв. Просто човек. Не искам идеологии и не ме интерсува. Гледам човека. Каква шапка носи или каква му е религията гледам да не се вълнувам.
            Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от mia11 Разгледай мнение

              Да, тази гледна точка е колкото интересна и изпълнена с логическа мисъл, толкова и бягаща по тъча, сякаш доста удобна и оправдаваща се извинително за това да се надлъгваме сами себе си. Но значи ли това, че е де демотивиращо и лошо да търсим баланса, който преди това е бил дебалансиран и значи ли това, че аз търсейки равновесието се превръщам в шизоид като обобщене от цялата теза?

              Няма страшо, вероятността да стигнеш до перфектния баланс е минимална

              А ако го постигнеш мъглата ще се вдигне, ще видиш нещата по-ясно и ще се изкефиш, че си там и тогава. Не го мисли отсега.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от mia11 Разгледай мнение

                Да, тази гледна точка е колкото интересна и изпълнена с логическа мисъл, толкова и бягаща по тъча, сякаш доста удобна и оправдаваща се извинително за това да се надлъгваме сами себе си. Но значи ли това, че е де демотивиращо и лошо да търсим баланса, който преди това е бил дебалансиран и значи ли това, че аз търсейки равновесието се превръщам в шизоид като обобщене от цялата теза?
                Точно същото си мислех и аз. първо прочетох какво е шизоид, че не знаех и после дъъъълго мислех аз аджеба шизоид ли съм или не и ако съм шизоид, то това хубаво ли е или е лошо После осъзнах, че съм далеч от пълното описание на шизоид и престанах да мисля по въпроса
                Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Hermes73 Разгледай мнение

                  Малцина са на ясно по въпроса какво е загубила след освобождението през 1878 година българската икономика...........Трябват ни 20 години да стигнем ръста на промишлено производство от преди това.Цели отрасли от занаятчиството изчезват.В Габрово е имало над 100 ножарски работилници с майстори калфи и чираци произвеждащи само ножове ценени и стигащи чак до Египет..........Към 1890 година работилниците са ТРИ.............Освобождението напрактика обогатява малка прослойка от населението за другите нищо не се променя..................Истината е неприятна но е факт.И сега ако имат акъл тези дето ни управляват трябва точно към Турция да обърнем поглед за изгодно коопериране в редица отрасли на промишленоста...............
                  Тези неща не ги знаех. Ама с оправданието че то не ми е работа на мен да ги знам. Въпроса е дали политиците ни ги знаят. На къде да обърнем поглед нямам представа, ама така общо казано ми се струва че трябва да обърнем поглед към себе си на първо място
                  Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение

                    Много важен въпрос. Чисто теоретично. И какво лошо има да нося фес, въпреки че то турчин с фес не съм видял. Миналата есен ей така от разсеяност запуших най-главното кръстовище в Чанак кале. Влязох в насрещното. И като ми наизкочиха 10 турчина от колите насреща и си викам край. Тука ме убиха. Единият обаче дойде да ми обясни, че улицата е насрещна и че не трябва да влизам там. Опита се да ми обясни напълно добронамерено. Сякаш аз не знам. Другите 9 обаче излязоха на кръстовището и спряха движението за да мога да върна назад и да освободя пътя. Много интересна реакция на 10 човека, които не се познават и попадат в някаква ситуация. Та мога да те посъветвам да пообиколиш турция. Да замръкваш по разни селца, да си поприказваш с разни турци. Може би ще си промениш мнението по въпроса, дали предпочиташ фес или калпак
                    Въпрос на избор е...И по време на султана е имало български родители,дето са давали доброволно децата си за еничари,че даже и молби са му писали ....Даааа,и това го е имало....В крайна сметка това е бил път към сериозен властови успех...Можело е даже и везир да станеш...
                    Като българин в Беломорска Тракия,със или без Балканските войни,до към 1920 г. е трябвало да направиш своя избор....Да станеш с една глава по-нисък,да награбиш каквото можеш в бързината и да се насочиш към България,или да нахлузиш феса...А много често тоя избор не ти е предоставян,следвала се е процедурата по регулиране на ръста ....
                    Дааааа,можеш да поразпиташ и арменците....
                    Това,че съвременна Турция не е чак толкова лоша държава,а ние все още преживяваме своя преход,не означава,че веднага трябва да нахлузи човек феса....Като те гледам как мислиш,ти си готов да сменяш непрекъснато ту фес ,ту калпак,ту кръстоносни доспехи и т.н.,накъдето задуха вятърът,стига да си на кяр.....
                    Изборът си е твой...Последствията - също....
                    Колкото до това,че в никакъв случай не бива да възпитаваме децата си в омраза към съвременна Турция,днешните турци,или към когото и да било ,-съм абсолютно ЗА...
                    Но това не е причина да губим националната си идентичност....
                    В далечната 1990 г беше първият ми "сблъсък" с "турски" турчин....В имбис(днерджийница) в Берлин...Не бях виждал дюнер-кебап.....и като го гледах ,как борави с "ятагана" мустакатия мургав младеж ,първата мисъл,която ми мина беше :"Тоя дано не ме попита, какъв съм по националност,че няма да се учудя ,ако ме тресне с ножа по главата..."Какво друго да си помисля,като в училище така ни бяха промили мозъците,че думата турчин я свързвах с кланета,вериги,роби и т.н. та до 1990г...
                    Е,тоя пък взе,че ме попита...Като му казах ,че съм българин се усмихна и каза: "Оооооо,комшу!"След това даже ме почерпи една йениръкъ,разменихме си някоя обща приказка и те така осъзах,че турците,поне на тоя етап са прибрали ятагана в канията и са най-обикновени хора със същите грижи като всички хора по света....
                    Но това пък не означава,че ще сложа феса....Да,историята,която се преподава в училище трябва да е доста по-балансирана,но не и да я няма...Или пък да минава в другата крайност,че видите ли,Османската империя ни погостувала има-няма 500г.....Нелепо е.....
                    Трябва да възпитава любов към родината,но не и за сметка на омраза към някой друг.....

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение

                      Ако човек е в пълен баланс със себе си, няма как да е успешен, поне не в очите на другите, а значи и в своите, защото всеки се интересува и от чуждо мнение, ако не е някой шизоид. А какво ще го мотивира да върви напред ако нещо не го дебалансира. Човек се движи натам на където смята че нещо му липсва.
                      Да, тази гледна точка е колкото интересна и изпълнена с логическа мисъл, толкова и бягаща по тъча, сякаш доста удобна и оправдаваща се извинително за това да се надлъгваме сами себе си. Но значи ли това, че е де демотивиращо и лошо да търсим баланса, който преди това е бил дебалансиран и значи ли това, че аз търсейки равновесието се превръщам в шизоид като обобщене от цялата теза?
                      Знанието само по себе си не струва много, ако липсва въображение.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение

                        зависи от университета
                        Когато човек го влече на някъде, всичко става лесно и даже не разбира как го постига. Сигурно и с унверситетите е така. Не им вярвам на системата много. Сигурно заради материала от седми клас се е получило при мен. Затова е важно да внимаваме и да възпитаваме, кое ни влече и в какво вярваме С всички последващи негативи и позитиви от избора.
                        Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение

                          Много важен въпрос. Чисто теоретично. И какво лошо има да нося фес, въпреки че то турчин с фес не съм видял. Миналата есен ей така от разсеяност запуших най-главното кръстовище в Чанак кале. Влязох в насрещното. И като ми наизкочиха 10 турчина от колите насреща и си викам край. Тука ме убиха. Единият обаче дойде да ми обясни, че улицата е насрещна и че не трябва да влизам там. Опита се да ми обясни напълно добронамерено. Сякаш аз не знам. Другите 9 обаче излязоха на кръстовището и спряха движението за да мога да върна назад и да освободя пътя. Много интересна реакция на 10 човека, които не се познават и попадат в някаква ситуация. Та мога да те посъветвам да пообиколиш турция. Да замръкваш по разни селца, да си поприказваш с разни турци. Може би ще си промениш мнението по въпроса, дали предпочиташ фес или калпак
                          Малцина са на ясно по въпроса какво е загубила след освобождението през 1878 година българската икономика...........Трябват ни 20 години да стигнем ръста на промишлено производство от преди това.Цели отрасли от занаятчиството изчезват.В Габрово е имало над 100 ножарски работилници с майстори калфи и чираци произвеждащи само ножове ценени и стигащи чак до Египет..........Към 1890 година работилниците са ТРИ.............Освобождението напрактика обогатява малка прослойка от населението за другите нищо не се променя..................Истината е неприятна но е факт.И сега ако имат акъл тези дето ни управляват трябва точно към Турция да обърнем поглед за изгодно коопериране в редица отрасли на промишленоста...............

                          Коментар


                          • 24-та си беше много показателна. Моя е решил трети етап без да реши втори. На втори етап е намерил отговора по интуиция. Дори и невярно доказателство е скалъпил на втори етап. Ето това е начин на мислене. Зацепваш някъде ама все пак не зацепваш съвсем. Сглобяваш някак нещата и вървиш напред вместо да седиш и да се тюхкаш. А иначе самата задача, за да я реши човек се нуждае от късмет. Това са десетина триъгълника . На практика има над 100 възможности да си построиш нещо допълнително с последващи разсъждения на всяка една възможност. Няма как да направиш това за 20 минути. Никой не може. Трябва да е луд, или да има луд късмет, или трябва да знае предварително задачата и решението и.
                            Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение

                              Защо? То да не би да е трудно да завършиш университет? Това е най-малкото за мен. Важното е какво става след като го завършиш за мен. Диплома не гарантира успех. Ефективността обаче за мен го гарантира.
                              зависи от университета

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение
                                Грешно е според мен, виждането, че се гледа на това като на състезание, Има си олимпиади и сътезания за тази цел. И на високо ниво в тези състезания дори не е толкова важно и класирането а запознанството с хора на твое ниво, с които може да имате приятелство и да обменяте идеи в последствие, които с други е по-трудно (това е индивидулано все пак но ни учи че никой от нас не е най-велик, че когато има взаимопомощ в идеите може да се постигне повече като колективност, и че най-великите дори, може да се поучат и от по-невелики, друга тема)
                                Имах предвид нещо съвсем различно от състезание с по-предишния си пост. С тези абсрудно организирани матури се "оценява" "успеха" на цяло едно поколение. Проблемът е, че се прави по такъв начин, че оценката става неадекватна и занижена (условията по провеждане го гарантират), а това не е равнопоставено с други европейски държави. Говорим не на парче, а за оценка на цяло поколение хора. (да, някой бил гениален, решил последната задача за 22 минути, а , 55 хиляди не са успели за толкова, но може всеки от тези 50 да е гениален с друго в последствие, трябва ли да нямат равни възможности с други европейци при кандидатстване, при възможности за прием, при търсене работа и т.н., ). Споделих, че някои деца мислят гениално, но им трвбва повече време, не са фенове на бързия покер например и им трябва повече време да извикат доста по-сложни логически връзки от бързаците. На матурата не трябва да се гледа като на "да преброим гениите", нито като на инкубатор за гениалност. Пример - когато Матиясевич проявил гениалност под стреса от студентски изпит, решавайки столетна проблема на великия Хилберт е било само дотолкова занчението на стреса колкото за да получи решението, а после не е проявяил изобщо същата гениалност, като "бавните" "зад него" са го изпреварили. Та матурите по този начин направени не дават растеж на криле, полет на мисълта и т.н. в насока която ти се иска да бъде а точно обратно - над 50 000 деца заживяват с мисълта, че са неспособни да се справят, че не са гении, че не стават!!!. Ако това е целта, то тя е повече от успешно постигната !. Има и други нюанси, и то доста, а и сериозни, но според мен трябва да се мисли за по-добра от егоистичната ценностна система, при това, която може да води поколения последователно и методично ...към успех. (като за темата)
                                пс. за 24-та задача (проблема при последната задача е че на децата им се налага да се ползват силно наизустени знания. без логическа обосновка при тяхното извеждане, е как се учи такава математика - математиката се принизява до боза в главата на децата, става ужасна, а може да се реши по красиви начини, само като за начало да се изчислят почти всички ъгли, да се види че има подобни триъгулници и се поставят съответните отношения, като се отчете, че от тях има и правоъгълни. Тук трябва повече време за въображението, не и за 20 мин. Да се напрвят и някои проби-грешки към целта, да се опита от различни страни,. Незнам но решенията показани в отговорите бяха сложни и завъртяни с използване на наизустени факти, а математика се учи не наизуст, а с лист, молив, когато крилете на въображението и мисълта дойдат да съчетаят молива с листа и да оставят решението, но спокойно, знаеки че има решение и приближавайки се към него, а не да се броят секундите до последната минута. - така че си мисля, че ситемата е опорочена - т.е. тези които предварително знаят задачите, могат да напишат отговорите за оперделеното време и да са шест, а за другите може да е слизане в ада, без особена полза за начученото от предмета, освен култивираната неприязън. А това че много хора после намразват предмета и се отказват да продължат в тази насока е сериозен удар не само за тях самите, но и нацията като цяло)
                                Прав си за повечето неща. И тук както всичко друго действителността не е това което е а е това което виждаме ние. Не можем да избираме какво да е, докато не станем министри на образованието. Остава да изберем как да виждаме нещата. Това да разбереш и някой да ти каже, че не ставаш за нещо, може и да се възприеме като положителна и полезна информация. Това да кажем може да ти отвори пътя за музиката или рисуването или кой знае какво друго. Може би че мисля прекалено практично е грешка. Не знам. Затова и не схващам много душевността на Моканина. За мен си беше готино, да го изправя срещу предизикателство в област в която той не ставал. Сигурен съм че сега вярва че може всичко. Това ми беше целта. Готино беше, как всички се изредиха да ми обясняват каква глупост правя. Да ми разправят за чуждия опит. И сега въпреки всичко успяхме. Това е безценното за мен. не някаква си математика. Много ми пука за математиката на мен. Ако се върнем пак за обратната връзка. Ако обратната връзка е важна, то това си беше състезание. Ако не е важна обратната връзка, то не е състезание. Кой как го разбира не знам. Сори, че досаждам ама нещо превъртях. Писането ми помага да си избистрям мислите. Обратните провокации също много ми помагат. Така че всички са ми полезни. Аз решавам че другите са ми полезни с провокациите си. Дали те решават, че аз съм им полезен с моите провокации си е тяхна работа. Мен не ме интересува
                                Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

                                Коментар

                                Working...
                                X