IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Може ли социализмът да създаде по-бърз растеж от "капитализма"?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Todor Sabev Разгледай мнение
    Още преди идването на власт на нацистите. Германия е глобален технологичен лидер.
    Успеха на нацистите се дължи на това че те получават това предимство на готово и не го създават за няколко години.
    Уау.....Уау....Уау...
    Моля за аргументи подкрепящи горната теза.

    Ето и моята антитеза:
    Чувал ли си лафа "изпаднал германец"?
    Ей това е нарицателното за германците след WWI и безмилостните, колосалните репарации които те трябва да изплащат на поедителите.
    ИИИИ....... ИНФЛАЦИЯТА.
    Великата галопираща не с дни, не с часове, а с минути неописуема германска инфлация от 1923г!
    В такива условия икономиката им буквално СПИРА. На 90+% алъш вериша е бартер. В тези ужасни за германците времена, който продава за пари фалира за 2-3 дни! Масова безработица!
    Твърдиш, че преди идването на власт на Хитлер Германия е технологичен лидер, а истината е, че в тези инфлационни години хората умират по улиците от глад.
    Общо взето до 1929г. и в СССР също е голяма мазало, след което те тръгват здраво да се развиват.
    Сравни изходно положение на тези две страни за икономическо съревнование с безспорния намазващ от WWI - САЩ.
    .....
    Още малко в подкрепа на тезата ми.
    Към идването на власт в Германия на националсоциалистите, страната все още е безнадеждно опустошена.
    Общата цифра на репарациите, като резултат на „справедливия мир” от 14 точки на ВЕЛИКИЯ ЛЪЖЕЦ Удроу Уилсън, превишава три пъти националното богатство на Германия!!!
    Може да се каже, че победителите са спретнали на Германия едно перфектно дългово робство (закабаляване).
    На война като на война, нали? Победения плаща сметката. БАНКЕРИТЕ СА ПРЕДОВОЛНИ.
    Глобалната Голяма Депресия си вилнее и в Германия.
    Обаче в 1933г. на власт идват националсоциалистите...
    Новото правителство на Германия най-нахално решава да се изправи срещу могъществото на Световния Банков Картел ииии... започва да емитира (печата) собствени пари.
    Опаааа... Не набарахме ли още една причина / условие за по-бърз РАСТЕЖ???

    .... Следва естествения отговор - пълен бойкот на Германия от Световният Банков Картел.
    /На това днес му викат САНКЦИИ, в които САЩ са влюбени до уши/
    Правителството на Германия обаче, без да се съобразява с частните банки, започва национална програма за кредитиране, разработвайки план за публични дейности, които включват ремонт на обществените здания и частните домове още невъзстановени от войната, прокарване на нови пътища, построяване на мостове, канали, пристанища и.т.н..
    С какви пари са били заплащали тези работи-проекти?
    Били са заплащани с пари, които не принадлежали на световните банкери!!!
    Найс, а?

    ....
    Това е накратко положението на старта на ВЕЛИКОТО СЪРЕВНОВАНИЕ МЕЖДУ ТРИТЕ СИСТЕМИ.
    Ако още не сте изядени от световната финансова олигархия – просто още не ви е дошъл редът.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от съни(тя) Разгледай мнение

      Това не е резултат от манипулация, а от алчност
      Като говорим за егоизъм(друг път ще напиша моето мнение), нека не забравяме и друга изключителна човешка характеристика
      Манипулацията експлоатира човешката психология , конкретно в случая желанието за печалба. Нещо за да расте трябва да му се създаде хранителна среда. Алчност е имало винаги в човешката история. И тука нещата са двуяки, алчността сама по себе си не може да да създаде еуфория и мания. Просто се нарупват определтени събития в подходящото време и се формира колективна психоза, която не винаги задължително да е формирана от някакъв злонамерен център и процеса може да е напълно спонтанен. Поздрави, пишеш ли още в темата за недвижими имоти. Човек е много по податлив на внушения ако е в група, тогава нещата се усилват експоненциално.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
        Iv_max - В Китай няма грам социализъм, има един данък само и никакви осигурителни и застрахователни.Държавата емитира постоянно нови пари с които си покрива разходите. Тази система ще се наложи навсякъде и тя тепърва ще превземе Света.
        Това в червеното засега може да си го позволи и само частично само САЩ
        В много по-малка степен EС-ЕЗ.
        За гражданите на всички останали държави трябва да препоръчаме да прочетат "Черния обелиск" на Ремарк
        Ако още не сте изядени от световната финансова олигархия – просто още не ви е дошъл редът.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
          Iv_max - В Китай няма грам социализъм, има един данък само и никакви осигурителни и застрахователни. Държавата емитира постоянно нови пари с които си покрива разходите. Тази система ще се наложи навсякъде и тя тепърва ще превземе Света.
          Всъщност, Китай е най-добрият пример за социалистическа пазарна икономика.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от mathematician Разгледай мнение

            Ако леко проучиш въпроса, ще видиш че немците се превръщат на свине и по време на Октобер феста, нищо че се провежда в тяхната си страна.

            И също в края на уикенда, но в значително по-малка степен.

            Докато тука по наште ширини се пие от сутринта.

            проучвала съм го на място в Мюнхен )) различно е, нещо като марихуаната в Холандия в някое пъбче и тук

            Коментар


            • Iv_max - В Китай няма грам социализъм, има един данък само и никакви осигурителни и застрахователни. Държавата емитира постоянно нови пари с които си покрива разходите. Тази система ще се наложи навсякъде и тя тепърва ще превземе Света.

              D.Y.F-091066

              Коментар


              • Първоначално изпратено от съни(тя) Разгледай мнение

                Мога да допълня и лични изследвания/наблюдения за влиянието и силата на репресивния апарат и добрата работа на съдебната система върху манталитета на хората :и произтичащите от него модели на поведение )
                Немци, акуратни в страната си се превръщат в "свине" в български курорти.
                Корупционните политики в различни територии е по-сложна тема
                Ако леко проучиш въпроса, ще видиш че немците се превръщат на свине и по време на Октобер феста, нищо че се провежда в тяхната си страна.

                И също в края на работната седмица, но в значително по-малка степен.

                Докато тука по наште ширини се пие от сутринта.




                Ако говорим сериозно. Това не е така. Щото се случва на едно конкретно място - Слънчев Бряг. И още едно такова има в Испания. И става въпрос не само за немци, ами и англичани, шведи и останали туристи, включая и руснаци.

                А иначе не съм видял немец в София да хвърля боклук по улиците.
                Last edited by mathematician; 21.04.2018, 20:28.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Todor Sabev Разгледай мнение

                  Никой не застрахован от манипулация независимо колко интелигентен е , даже и гениите се подават на манипулация. Исак Нютон участва в балона от 1720 година.
                  Това не е резултат от манипулация, а от алчност
                  Като говорим за егоизъм(друг път ще напиша моето мнение), нека не забравяме и друга изключителна човешка характеристика

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от mathematician Разгледай мнение
                    Е това е интересно - не е много по-темата. Но става въпрос за дългосрочното влияние на разни неща - в случая Австро-Унгарската Империя.

                    https://twitter.com/xruiztru/status/987357729705615361

                    Правени са и други изследвания по темата за Австро-Унгарската Империя, които са потвърдили, че хората живели преди в пределите й имат съвсем друго отношение към държавните институции за разлика от другите хора, живели главно в пределите на Османската и Руската Империя - щото тя главно е граничела с тях.
                    Мога да допълня и лични изследвания/наблюдения за влиянието и силата на репресивния апарат и добрата работа на съдебната система върху манталитета на хората :и произтичащите от него модели на поведение )
                    Немци, акуратни в страната си се превръщат в "свине" в български курорти.
                    Корупционните политики в различни територии е по-сложна тема

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Selena Разгледай мнение

                      А търпиш ли “конструктивна критика”?

                      Ако не търпиш ще си затрая, но ако си тук за да чуеш наистина какво мислят хората, трябва и малко критика отвън да изтърпиш.

                      Емоцията в бизнеса, както и в почти всички човешки дейности е определяща и много важна. Но тя може да бъде контролирана от волята и интелекта. Колкото по-образован и начетен е даден индивид, толкова по-трудно подлежи на манипулиране. Най-лесно се манипулират по-необразованите маси, но и тук пак зависи. Налице са много индивиди с далеч по-добър здрав разум и здраво стъпили на земята от доста псевдоинтелигенти. Възрастта и социалният опит също са ключови. Ако човекът е над 40 годишен, с разнообразен и богат житейски опит ще ти е по-трудно да го манипулираш. Най-лесно се манипулират и радикализират младите хора. Те са лесна жертва на манипулации и трябва да ги пазим и обучаваме.

                      Предполагам манипулирането те интересува най-вече за ради ролята му при вземането на бизнес решения. В твоята сфера маса пари зависят от вземането на светкавични бизнес решения и е разбираемо тази част от мисловния механизъм живо да те интересува.

                      В ранните 90 години на българския пазар излезе една тънка книжка на австриеца Йозеф Киршнер “Манипулирайте, но правилно”. По темата има вагони с литература. Преди обаче да се обсъжда подобна тема пак трябва много добре да си сверим часовниците по основните дефиниции. Какво точно ти, а и всеки друг участник разбира под манипулация и каква е целта на манипулацията.

                      Връщайки се към начално зададената тема за икономическите системи, не, не реагирам емоционално, а просто хващам несъответствия в тезата ти, или поне на мен така ми се струва, но може и да не съм те разбрала правилно. Хората понякога използват еднакви термини, но подразбират абсолютно различни неща под тези термини.

                      И да, много ми се иска в тази или в друга подобна тема да си поговорим как би изглеждала икономиката на бъдещето, как е възможно да се съчетаят добрите страни и на капитализъм и на държавно управление на ключови сектори в икономиката.
                      Никой не застрахован от манипулация независимо колко интелигентен е , даже и гениите се подават на манипулация. Исак Нютон участва в балона от 1720 година.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                        Нещата почват по-скоро от лидера. Но лидерът трябва да идентифицира предизвикателсвата и да намери решенията. Както и да е достатъчно умел да поведе "народа".

                        Виж Тойнби, когото тука цитираха някои колеги. Заслужава си да се прочете.


                        Тойнби го загатнах в някои мой постове в темата , преди да се спомене поименно.
                        Тойнби гледа на историята като цикличен процес, което ти игнорираш в момента, поради личните си житейски очаквания. Поздрави.

                        Коментар


                        • Е това е интересно - не е много по-темата. Но става въпрос за дългосрочното влияние на разни неща - в случая Австро-Унгарската Империя.

                          https://twitter.com/xruiztru/status/987357729705615361

                          Правени са и други изследвания по темата за Австро-Унгарската Империя, които са потвърдили, че хората живели преди в пределите й имат съвсем друго отношение към държавните институции за разлика от другите хора, живели главно в пределите на Османската и Руската Империя - щото тя главно е граничела с тях.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                            Елементарна провокация е това. Никакви аргументи по същество. Само лични нападки

                            Няма никаква американска мечта тука. Не знам за каква американска мечта говориш. Давам САЩ за пример, защото свободния пазар там дава най-ярки примери за това какво може да постигне свободня пазар.

                            Кажи как централния плановик ще разбере че трябва да даде пари за фейсбук? Ти 2004г знаел ли си, че такава щуротия като феисбук ще се првърне в мощна компания? Смятам, че си доста наивен в случая. Хора на държавна служба да започнат да поемат риск като venture capital как си я представяш тази работа?

                            Това е някаква емоционална реакция.
                            аз в началото ти го казах - Китай

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение

                              Една от причините да съм тук....е да чувам аргументи и мнения. От различни хора в различни сфери. Въпреки че не те питам в коя сфера работиш.

                              Това което ме интересува чисто научно....е до колко емоциите на хората са в състояние да променят живота на човека и качеството му.
                              Обикновенно някой като чуе емоция....и я свързва с чуства като любов, състрадателност, чуство за справедливост, омраза и т.н.
                              Само че емоцията не е само това...емоцията е неразделна част от всеки и се проявява непрекъснато. Въпроса който ме вълнува е до колко решенията които взимат хората всеки ден и най вече начина им на мислене е предопределен от емоциите и колко от разума или рационалното мислене. Опитвам се да установя до колко това е свързано с личната реализация на всеки човек.
                              Според една наука за хипнотичното въздействие...ама не НЛП....говоря за друго....когато на човек му дадеш повече от два избора да избира се включва емоционалната част на мозъка.....и той избира ирационално. Ако му дадеш само две възможности - се включва рационалното мислене и се подтиква разума. Проблема е че при някой хора дори и при два избора...емоциите наделяват. Щото всъщност живота им е толкова подвластен на емоцията че те са забравили как се мисли рационално. И от тук...искам да извадя някакви изводи до колко този факт има влияние на качеството на живота на човек. Мои си работи с две думи. Ама няма лошо да ги кажа.

                              Междудругото ще ти кажа една техника за манипулация.....щото бая съм запознат в тая насока....в духа на това което казах по горе. Ако искаш някой да направи нещо което ти искаш....в разговора сведи решението което трябва да вземе отстрещния само до две възможности като едната в процеса на разговара я направиш ясно неприемлива за него. Може пък тая техника да ти е полезна в личния живот или в бизнеса който бачкаш. Пък и не само на теб.

                              Да видим сега кой емоционално ще реагира...колко е гадно да си манипулатор...подобно на колко е гадно да си егоист....Щото дали някой се е замислял всъщност живота който водим дали е нещо по различно от нон стоп манипулация? Затова можем спокойно да си говорим с часове за манипулацията......

                              Та ти намираш противоречие в думите ми и това което мисля.....

                              Добре, Когато говорим за педимствата на дадени системи.....според теб говорим кво искаме да е...? Или говорим какво е?
                              Защото Селена, ние би трябвало да говорим какво е в действителност в зависимост от това какво мислим. А ти говориш какво искаш ти.....затова ти се струва че си противореча. Щото не можеш да допуснеш че аз може да обичам много краставици.....обаче при наличието само на портокали да си ям портокали. Не можеш да допуснеш че ако краставиците струват 100 пъти повече....от портокалите...аз може рационално да се науча да ям портокали щото просто преценявам че колкото и да обичам краставици те не са по моя джоб и затова предпочитам да променя моите вкусови качества под влияние на рационално мислене и по тоя начин оставайки ми пари за друго да подобря качествоот си на живот. Т.е ако аз се подам на това което искам и обичам...краставиците...преценявам че цената която ще платя ще бъде към даден момнет твърде висока за мен и се отказвам от тях не по принуда...щото са скъпи ...а поради убеденост че така е най разумно и полезно към даден момент.

                              Дали тоя пример на прима виста дет ми дойде ще ти помогне да разбереш кво искам да кажа...или просто не е подходящ не знам. Идва ми в притчи да кажа нещо щото директно явно не е подходящо.


                              А директно.....това което казах 100 пъти е че смятам че социализма и плановата икономика...съчетана с държавен монопол при големия бизнес и капитал и успоредно частна собственост и бизнес...предполага много по бърз растеж от капитализма или пазарната икономика. ( не ми се влиза в разликите които ги има между капитализъм и пазарна икономика ) . И дадох достатънчо много аргументи на които отговор сериозен нямаше освен....примери със социализма квото е било...или научни трудове и статистики базирани и смятани на основата на съвсем друга основа. Като преценявам че и двата типа отговор са по скоро емоционални.

                              А относно всички други постове свързани с "капитализма" говоря за това което е и в което живеем.

                              Никога и за секунда не съм казвал какво искам аз...ако си забелязала. Аз говоря какво Е в действителност според моя начин на мислене.

                              Ако искаш да си говорим...каква система е да кажем близка до иделаната....като уточним за кого идеалната? ....това е въпрос на съвсем друг разговор.

                              А почнах с тоя увод за емоцията ....сещаш се що....
                              А търпиш ли “конструктивна критика”?

                              Ако не търпиш ще си затрая, но ако си тук за да чуеш наистина какво мислят хората, трябва и малко критика отвън да изтърпиш.

                              Емоцията в бизнеса, както и в почти всички човешки дейности е определяща и много важна. Но тя може да бъде контролирана от волята и интелекта. Колкото по-образован и начетен е даден индивид, толкова по-трудно подлежи на манипулиране. Най-лесно се манипулират по-необразованите маси, но и тук пак зависи. Налице са много индивиди с далеч по-добър здрав разум и здраво стъпили на земята от доста псевдоинтелигенти. Възрастта и социалният опит също са ключови. Ако човекът е над 40 годишен, с разнообразен и богат житейски опит ще ти е по-трудно да го манипулираш. Най-лесно се манипулират и радикализират младите хора. Те са лесна жертва на манипулации и трябва да ги пазим и обучаваме.

                              Предполагам манипулирането те интересува най-вече за ради ролята му при вземането на бизнес решения. В твоята сфера маса пари зависят от вземането на светкавични бизнес решения и е разбираемо тази част от мисловния механизъм живо да те интересува.

                              В ранните 90 години на българския пазар излезе една тънка книжка на австриеца Йозеф Киршнер “Манипулирайте, но правилно”. По темата има вагони с литература. Преди обаче да се обсъжда подобна тема пак трябва много добре да си сверим часовниците по основните дефиниции. Какво точно ти, а и всеки друг участник разбира под манипулация и каква е целта на манипулацията.

                              Връщайки се към начално зададената тема за икономическите системи, не, не реагирам емоционално, а просто хващам несъответствия в тезата ти, или поне на мен така ми се струва, но може и да не съм те разбрала правилно. Хората понякога използват еднакви термини, но подразбират абсолютно различни неща под тези термини.

                              И да, много ми се иска в тази или в друга подобна тема да си поговорим как би изглеждала икономиката на бъдещето, как е възможно да се съчетаят добрите страни и на капитализъм и на държавно управление на ключови сектори в икономиката.
                              Last edited by Selena; 21.04.2018, 19:22.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Todor Sabev Разгледай мнение
                                Китай е случая описанот теб.
                                Като идва на власт Си Цзинпин прави интересно заявление:
                                Нещо такова - "Ако действаме като Горбачов, ще завършим като Горбачов"
                                Затова трябва да действаме по друг начин.
                                ...
                                В тази връзка, в Китай са създали специален институт в който около 200 човека изучават и анализират един единствен проблем:
                                Как разрушиха СССР?
                                Явно китайците много се страхуват от евентуално повторение на краша на СССР-СИВ
                                Представяте ли си какво ги чака, ако допуснат подобно нещо?
                                Той сценария който им готвят със сигурност е друг, но целта му е същата.
                                Ако още не сте изядени от световната финансова олигархия – просто още не ви е дошъл редът.

                                Коментар

                                Working...
                                X