IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Може ли социализмът да създаде по-бърз растеж от "капитализма"?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Ха-ха, това е готин аргумент от типа "if I were you I wouldn't start from there".


    Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
    Iv_max - това което не трябваше да се прави по този начин беше преди 89-та година и тогава вече беше късно.Веднага след смъртта на Брежнев решиха че повече суровини за соц валута няма да дават - продават защото добивите на петрол бяха паднали и ги изчисляваха че на самите тях ще им стигнат за много малко време.

    Коментар


    • Ясно че щеше да има приватизация и е ясно, че не всичко щеше да е чисто. Даже в бивашата ГДР, където приватизацията се направи от западногермански институции нещата не бяха чисти и след това имаше хора с наказтелни присъди.

      Но какво стана при нас. Държавните предприятия продължиха да гълтат субсидии доста години след '89. А на входа и на изхода на тези предприятия стояха, хора, презимно партийни секретари и други адаптивни личности, които в комбина с шефовете на въпросните предприятия ги източваха (показвайки завидни мениджърски и предприемачески качества, достойни за възхищение). След това същите хора ги приватизираха на безценица, като в не малко случаи реално прекратиха предишната дейност.


      Първоначално изпратено от mathematician Разгледай мнение



      3. Спиране на субсидиите на държавните предприятия - което оцелее - оцелее, което не може - на улицата - това така и стана, ама първо се мина през печатането на пари и раздаването им за заплати - съответно точенето на тези предприятия. И 97 си стана баш така.

      Коментар


      • Iv_max - това което не трябваше да се прави по този начин беше преди 89-та година и тогава вече беше късно.Веднага след смъртта на Брежнев решиха че повече суровини за соц валута няма да дават - продават защото добивите на петрол бяха паднали и ги изчисляваха че на самите тях ще им стигнат за много малко време.
        Last edited by supertrader; 10.05.2018, 14:43.
        D.Y.F-091066

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
          Има и такива моменти - малшанс! Но тук идва психологията - да вдигнеш глава и да продължиш напред. Особено валидно и за народа ни...
          Мдаааа, грешки на растежа. Дори футбола запъва в големите очаквания. Трябва първо се посади и отгледа, пък после събира реколтата.... от голове. Ако времето и вредителите не ти попречат. Например белите пеперудки.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение
            Малко се улях. Даже не беше малко. По принцип говоря крайно, но не мисля така. Говоря крайно, за да провокирам и за да подчертая нещо. В крайна сметка, целта ми беше да изкарам мислите от руснаците, американците и извънземните, към нещо по реално и достъпно. Вероятно не трябваше да споменавам Йовков, но понеже ми беше прясна мисълта та вкарах нея. Не ми е била целта да подценя Йовков. Исках да кажа, че начина на мислене на ума определя икономическия растеж. А някои хора си позволяват да ни налагат начин на мислене за добро и зло, който може и да НЕ Е правилен. Очевидно че има проблем в ценностната система на нацията ни, защото нашият икономически растеж е на ниско ниво, спрямо останалите нации. Естествено, че причината не е състрадателността описана от Йовков. Аз не знам кое ни е грешно в мисленето. Обаче има нещо грешно. И за това със сигурност не са виновни нито руснаците, нито извънземните.
            Можеш ли да построиш къща без хоросан?

            Коментар


            • Първоначално изпратено от mathematician Разгледай мнение


              Всички развивате някакви хубави теории за земеделието. Обаче нещата не седят баш така на практика.

              Или сте забравили или не сте ходили по бригади. В Земеделието никой не искаше да работи. То се крепеше на евтиния и принудителен труд на ученици, студенти и войници.

              Нима си забравил летните бригади по 1 месец. После идва есента. На 15-ти откриваме учебната година и на 16-ти на полето да берем ябълки и круши и квото има останало. Почваме учение към 15-ти октомври. Горе долу 2 месеца през лятото ученическа бригада - лятна и есенна. Войничетата също ходеха при нужда по 1-2 месеца. И студентите и те.

              Така че хубаво говорите за земеделие, ама проблема е че никой не му се работи в тоя сектор - освен ако не е бригада в Англия и далеч от погледите на рода и приятели, че ще го скъсат от бъзик.

              И още нещо за земеделието - едно време имаше много кражбите от полето. Засееш, ама не знаеш дали ти ще го обереш. Сега са по-добре нещата, въпреки че има още какво да се желае. Примерно като съм пътувал из Германия съм виждал парцели и на края на парцела оставена земеделската техника и никой не я пипа. Или заградено 50-100 квадрата с лека мрежа и вкарана вътре. Аре тука си остави така техниката на полета и ще изчезне моменталически.
              Земеделието беше източвано към администрация, отбрана, сигурност, култура, инвестиции в индустрия и пр. Как да живее? И всеки краднеше. А кооперативите не бяха сдружения, а държавни стопанства. На феодала от Правец. Но това пък помогна да се развият други отрасли.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Пирон Разгледай мнение

                Ха, поснал си много готин въпрос, въпреки че не е много коректно да се дава акъл след толкова време.
                Бързият отговор е оставяш плюсовете махаш минусите.
                Първото нещо което щях да направя е да изхвърля от властта реститутите с тяхната късогледа егоистична политика. Щях да привлека необременени трезво мислещи хора. Соца поднесе на тепсия организирано уедрено земеделие, което си е основна суровинна база за леката промишленост. Значи не разрушавам за десетилетия традиционен поминък а го развивам успоредно с леката промишленост. Не бих допуснал парадокса стотици хиляди българи да работя за земеделското стопанство на други страни. Ограничавам максимално вноса на продукти които се произвеждат на месно ниво и поощрявам износа. Купувал съм стотици декари земя по 4-5 стотинки квадрата, не е необходимо да си много умен да се сетиш, че ако боцнеш нещо ще изкараш в пъти повече. Виждаме какво става с най мощната световна икономика, когато е разграден двор, сега се чудят как да ограничат дефицита. И нов парадокс обвиняват Китай в държавен капитализъм. Да не говорим за малка и слаба икономика, която имаше голяма нужда от защита. Навремето датчаните не са били по добре от нас, тогава решили да съберат старейшините и да търсят пътя ... и са го намерили.

                Всички развивате някакви хубави теории за земеделието. Обаче нещата не седят баш така на практика.

                Или сте забравили или не сте ходили по бригади. В Земеделието никой не искаше да работи. То се крепеше на евтиния и принудителен труд на ученици, студенти и войници.

                Нима си забравил летните бригади по 1 месец. После идва есента. На 15-ти откриваме учебната година и на 16-ти на полето да берем ябълки и круши и квото има останало. Почваме учение към 15-ти октомври. Горе долу 2 месеца през лятото ученическа бригада - лятна и есенна. Войничетата също ходеха при нужда по 1-2 месеца. И студентите и те.

                Така че хубаво говорите за земеделие, ама проблема е че никой не му се работи в тоя сектор - освен ако не е бригада в Англия и далеч от погледите на рода и приятели, че ще го скъсат от бъзик.

                И още нещо за земеделието - едно време имаше много кражбите от полето. Засееш, ама не знаеш дали ти ще го обереш. Сега са по-добре нещата, въпреки че има още какво да се желае. Примерно като съм пътувал из Германия съм виждал парцели и на края на парцела оставена земеделската техника и никой не я пипа. Или заградено 50-100 квадрата с лека мрежа и вкарана вътре. Аре тука си остави така техниката на полета и ще изчезне моменталически.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение

                  Искам един чисто философски въпрос да ти задам. Не да защитавам нещо...искам да ми отговриш по ПРИНЦИП.

                  Живеем живеем...до преди 89 та година......малко хора имат частен бизнес...някоя сергийка...малко внос от китай...земеделие...дребни неща...

                  И хоп...идва 89 та година. Идва свободата...пазарната икономика...капитализма...свободната търговия и т.н....конкуренцията.

                  Така ама всичко голямо е държавно. Целия бизнес е държавен.

                  Въпроса ми е кво правим?

                  Как следва да се развие едно общество в началото на прехода от социализъм към капитализъм в което работещите не знаят как се прави бизнес, образованието вече не е актуално...нямат никакви пари собствени....няма капиталов пазар...няма частни банки...няма ниаккви възможности за финансиране ( говоря преди да се нароят 300 банки за 3 месеца ) .Но пък има 5 милиона мераклии да си купят мерцедес щото им е омръзнала гадната лада или москвич...както тея искат банани...дънки и т.н всичко дето са слушали по свободна европа че го има там в ...рая - капитализъм.

                  Кажи ми ти ако тогава си бил начело и всичко е зависело само от теб.....кво ще направиш?

                  Без емоции и чисто прагматично...кво ще направиш?
                  От коя гледна точка търсиш отговор. Щото с течение на времето се разбраха грешките.

                  То квото имаше да става - стана 98 год. Така че загубихме един 10 год в мотане.


                  1. Лустрация на всички бивши партийни членове, кадри на ДС и разкриване на архивите на ДС.

                  2. Освобождаване на всички цени - това стана ама с много клизми. Първо се мина през купонна система. След купонната система все пак правителството си запази контрола на някои цени - хляба, бензина, етц. Постепенно и те обаче отпаднаха.

                  3. Спиране на субсидиите на държавните предприятия - което оцелее - оцелее, което не може - на улицата - това така и стана, ама първо се мина през печатането на пари и раздаването им за заплати - съответно точенето на тези предприятия. И 97 си стана баш така.

                  4. Продаването на предприятията към които има проявен интерес от стратегически инвеститор и то по най-бързия начин и на всяка цена. Както Шкода се продадоха на Фолцваген през 92-ра. А румънците си стискаха Дачия до 200х. Руснаците и те така с Лада. Накрая като видяха че нищо не става решиха все пак да ги продадат на стратегически инвеститори - некой де разбира как се правят коли.

                  5. Връщане на земята в реални граници и оставяне на хората сами да се оправят - ще ги менкат, ще се обединяват в кооперации, ще ги дават на арендатори. Както си преценят. Щото в началото като нямаше големи/едри арендатори земята се обработваше в кооперации -ама не много успешно. После се навъдиха арендаторите и те се справят по-добре от кооперациите. Поне в нашия край де. Затва повечето хора излязоха от кооперациите и си прехвърлиха земята при арендатори.



                  Само че тези неща/грешки се видяха с течение на времето. Така че отговора на въпроса сигурно щеше да е друг през 89-та.

                  Коментар


                  • “That I should be telling other people what to do sounds kind of presumptuous to me.”

                    Rey Dalio
                    Last edited by Money; 10.05.2018, 11:02.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
                      Има и такива моменти - малшанс! Но тук идва психологията - да вдигнеш глава и да продължиш напред. Особено валидно и за народа ни...
                      И аз бях левскар Груйче Как се справяш с проблема със съдиите? Заради това се отказах.Викам си тея въртят едни пари за моя сметка Снощи докато гледах мача си мислех че няма да е зле да променят правилата, така че да няма съдии. Може да го обърнат само на преки свободни и дузпи например. Или пък като онези в балоните и да няма съдия. Всичко да е позволено
                      Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

                      Коментар


                      • Малко се улях. Даже не беше малко. По принцип говоря крайно, но не мисля така. Говоря крайно, за да провокирам и за да подчертая нещо. В крайна сметка, целта ми беше да изкарам мислите от руснаците, американците и извънземните, към нещо по реално и достъпно. Вероятно не трябваше да споменавам Йовков, но понеже ми беше прясна мисълта та вкарах нея. Не ми е била целта да подценя Йовков. Исках да кажа, че начина на мислене на ума определя икономическия растеж. А някои хора си позволяват да ни налагат начин на мислене за добро и зло, който може и да НЕ Е правилен. Очевидно че има проблем в ценностната система на нацията ни, защото нашият икономически растеж е на ниско ниво, спрямо останалите нации. Естествено, че причината не е състрадателността описана от Йовков. Аз не знам кое ни е грешно в мисленето. Обаче има нещо грешно. И за това със сигурност не са виновни нито руснаците, нито извънземните.
                        Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от vikhunter Разгледай мнение

                          Ама това горното ли е манифеста на кръжеца ти от женски момчета. То чак накъртя от доброта. Розови балончета и панделки се реят.
                          Неистово желание за визия и самопредлагане от … щях да кажа някоя кифла, но не е кифла. Мекица е.
                          https://prnt.sc/jfzpd0
                          Бих довършил........Ама не пречи да опитам
                          Прочети пак линка.
                          Изпитваш ли някои от чувствата там? Особено трето и четвърто?
                          Ако да, то харсват ли ти тези чувства?
                          Ако се чувстваш добре с тях, продължавай да ги изпитваш.
                          Ако пък не те карат да се чувстваш добре има и рецепта как да ги промениш
                          Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

                          Коментар


                          • Ха-ха, мерси!

                            Имиджът му пасва на преуспял пчелар с кинти. Но къде си вреше носа във форекса... и най-великият бил той, ха-ха!

                            Първоначално изпратено от prectical Разгледай мнение

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение

                              Искам един чисто философски въпрос да ти задам. Не да защитавам нещо...искам да ми отговриш по ПРИНЦИП.

                              Живеем живеем...до преди 89 та година......малко хора имат частен бизнес...някоя сергийка...малко внос от китай...земеделие...дребни неща...

                              И хоп...идва 89 та година. Идва свободата...пазарната икономика...капитализма...свободната търговия и т.н....конкуренцията.

                              Така ама всичко голямо е държавно. Целия бизнес е държавен.

                              Въпроса ми е кво правим?

                              Как следва да се развие едно общество в началото на прехода от социализъм към капитализъм в което работещите не знаят как се прави бизнес, образованието вече не е актуално...нямат никакви пари собствени....няма капиталов пазар...няма частни банки...няма ниаккви възможности за финансиране ( говоря преди да се нароят 300 банки за 3 месеца ) .Но пък има 5 милиона мераклии да си купят мерцедес щото им е омръзнала гадната лада или москвич...както тея искат банани...дънки и т.н всичко дето са слушали по свободна европа че го има там в ...рая - капитализъм.

                              Кажи ми ти ако тогава си бил начело и всичко е зависело само от теб.....кво ще направиш?

                              Без емоции и чисто прагматично...кво ще направиш?

                              Ха, поснал си много готин въпрос, въпреки че не е много коректно да се дава акъл след толкова време.
                              Бързият отговор е оставяш плюсовете махаш минусите.
                              Първото нещо което щях да направя е да изхвърля от властта реститутите с тяхната късогледа егоистична политика. Щях да привлека необременени трезво мислещи хора. Соца поднесе на тепсия организирано уедрено земеделие, което си е основна суровинна база за леката промишленост. Значи не разрушавам за десетилетия традиционен поминък а го развивам успоредно с леката промишленост. Не бих допуснал парадокса стотици хиляди българи да работя за земеделското стопанство на други страни. Ограничавам максимално вноса на продукти които се произвеждат на месно ниво и поощрявам износа. Купувал съм стотици декари земя по 4-5 стотинки квадрата, не е необходимо да си много умен да се сетиш, че ако боцнеш нещо ще изкараш в пъти повече. Виждаме какво става с най мощната световна икономика, когато е разграден двор, сега се чудят как да ограничат дефицита. И нов парадокс обвиняват Китай в държавен капитализъм. Да не говорим за малка и слаба икономика, която имаше голяма нужда от защита. Навремето датчаните не са били по добре от нас, тогава решили да съберат старейшините и да търсят пътя ... и са го намерили.
                              Last edited by Пирон; 10.05.2018, 11:52.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение
                                Груев...съболезнования брат...

                                Гледах ей сега репортажа...Георги Петков ви еба майката....навремето и аз бях от Левски. Не че някога съм ходил на мач в живота си. Ама теоритично бях от левски.

                                После бях от Барселона заради Стоичков, после от Манчестър до като играеше Бербатов ...и сега си нямам отбор.)
                                Има и такива моменти - малшанс! Но тук идва психологията - да вдигнеш глава и да продължиш напред. Особено валидно и за народа ни...
                                Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                                Коментар

                                Working...
                                X