IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Може ли социализмът да създаде по-бърз растеж от "капитализма"?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • А те винаги налазваха, освен ако не се занимаваше с кокошкарски истории.


    Първоначално изпратено от Todor Sabev Разгледай мнение

    Ако не те налазят мутрите.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение
      Не знам дали е имало пари 89-та ама помня че пари се правеха от всичко и лесно. Явно хората са имали пари. Помня че от такси правех по една заплата на вечер. Като остана да сутринта и по две. Най-малкото пазара на жилища никога не спирал а падането на комунизма остави всеки с поне по едно жилище. Много мои познати започнаха с продажба на имот. Лихвите бяха 4-5% на месец, но това не беше проблем. Вземаш пари и въртиш на чейндж бюро с 5% марж. Едно завъртане и си избил лихвата. Следващите завъртания са си за теб. Бяха си златни времена. Големи късметлии сме били. Такова нещо не се случва често а ние бяхме млади и енергични
      Ако не те налазят мутрите.

      Коментар


      • Наистина луди времена бяха, пари ставаха от всичко. 89-та започнахме с торти, нямаше насмогване до Лукановата зима. Едновременно правихме тигели до Унгария за парцалки, парфюмерия и най вече за едни концентрати за безалкохолни. Тогава реших, че майката му е износа. Влязох във връзка с едно държавно предприятие в което се чудеха де да си дянат продукцията и изнесох един голям камион за Франция. По едно време ме викат в общината и за голямо мое учудване ми казват, че имам да вземам някаква сума, ако не се лъжа беше 15% от стойността на износа. Тогава разбрах че имало нещо подобна на сегашното ДДС, вече му забравих и името. Та нещата изобщо не опираха до липса на пари, важното беше да се действа.

        Коментар


        • Не знам дали е имало пари 89-та ама помня че пари се правеха от всичко и лесно. Явно хората са имали пари. Помня че от такси правех по една заплата на вечер. Като остана да сутринта и по две. Най-малкото пазара на жилища никога не спирал а падането на комунизма остави всеки с поне по едно жилище. Много мои познати започнаха с продажба на имот. Лихвите бяха 4-5% на месец, но това не беше проблем. Вземаш пари и въртиш на чейндж бюро с 5% марж. Едно завъртане и си избил лихвата. Следващите завъртания са си за теб. Бяха си златни времена. Големи късметлии сме били. Такова нещо не се случва често а ние бяхме млади и енергични
          Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
            Не знам на кой свят живееш или се правиш... Като за човек, който е много навътре с това как ставаха нещата на практика ми се виждаш доста бос.
            Това е комплимент за мен. Щом ти ме смяташ за бос...значи...всичко е ОК.

            Вземи отговори веднъж на въпроса. Или тъсиш подходяща статия?

            Коментар


            • Не знам на кой свят живееш или се правиш... Като за човек, който е много навътре с това как ставаха нещата на практика ми се виждаш доста бос.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                И на мене ми писна от глупости. В България имаше милионери още 1989г.


                https://dariknews.bg/novini/afera/ka...trabanda-75455
                А така....дай да не се занимаваме с глупости ами да прочетем статията на журналист в Дарик))))))

                Боже Господи Мишо неспасяем си....

                Може ли човек дет претендира за някакъв интелект...да извади доказтелство...статия на журналист в Дарик....ебах му майката до къде си я докарал...

                Че чак употребяваш думата "ИМАШЕ" все едно там си бил да ги видиш ))))

                Коментар


                • И на мене ми писна от глупости. В България имаше милионери още 1989г. както вече бях споменал в тази тема.


                  https://dariknews.bg/novini/afera/ka...trabanda-75455

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от tnm Разгледай мнение

                    Викаш, да отворя касата , да си взема карабината и превантивно да я нося с мен. Оптиката да я слагам ли?
                    Не))) В близък бой оптиката пречи.

                    И карабанита смисъл няма...само в църквата - и молитва има някакъв смисъл))

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от tnm Разгледай мнение
                      Ще си купя бронежилетка от кевлар и някоя по читава каска.
                      Туше.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от mathematician Разгледай мнение

                        С много бачкане и изобретателност.

                        Как мислиш сега се стартира бизнес, ако нямаш пари и банката не иска да ти дава? Да не е по-различно


                        Познавам хора стартирали бизнес някъде около 95 с много бачкане и хамалуване и до сега са в бизнеса и отдавна са милионери. Един от тях даваше пари на хора от селото си да стартират и те бизнеси (по 10-20 к) - безлихвени заеми един вид. Единия бизнеса му се разрастна - занимава се със земеделие. И парите отдавна ги върна. Другия обаче почина и родата му не можа да продължи бизнеса и фалира и май останаха някакви суми за връщане. Говоря за малки бизнеси впоследствие разраснали се до средни (от малък тип).

                        Или се сещам за един друг строителен предприемач - започнал през 94-96-та година. Първия му строеж беше на кооперация на ишлеме. Той се явяваше "организатор" на процеса и прибираше 10% отгоре от строителните работи. Оцеля при спукването на имотния балон. Сега още е на пазара и строи с кредити и със собствени средства и продава, а не като предната схема.
                        95 е 6 години след промяната. До тогава кой открадна квото можеше и натрупа първоначален капитал...открадна и раздвижи "икономиката"...някак си...

                        Назад искам аз ...в първия момент...след промяната.....после ясно...

                        И само да напомня...за кой не знае...че данъка беше около 38 % печалба....

                        Казвам го щото аз съм минал през тоя етап...в ккойто имах една от първите фирми кат студент...съвсем в началото 90 та година не знаехме кво е счетоводство...къде е данъчното...после си спомням по натам как една "счетоводителка" ме завлече едни пари в началото щото исках да имам счетоводство ама тя осигировки ли беше...не ги внасяла....аз не знаех въобще къде се внасят...и за кво става въпрос и в първия момент дет реших да съм горе долу в закона...и тая ме завлече

                        беше ужасно трудно...да намаериш истинска фактура...никой не даваше фактура - фактури просто нямаше...имах сергия в студентски град и само и само да имам за нещо фактура плащах на някой да ми даде някаква....поне да имам за част от стоката някакъв документ.

                        Повечето от вас само са чували за тоя период от вестниците или от някакви по телевизията дет хабер нямат за света.

                        Та пак въпроса...от къде да дойде първоначалния капитал?

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Пирон Разгледай мнение

                          Питам пак...от къде да дойдат първоначалните пари да се стартира частен бизнес?

                          Кво ще напрайте вие ако сте на мястото да кажем на Луканов...
                          Тук изобщо не си прав, как си го представяш един новак да започва бизнес с много пари, това е нелепо? Познавам много хора които бяха съкратени или уволнени в него момент и които нямаше какво да правят освен да започнат собствен бизнес. Много от тях станаха много успешни, търговията вървеше на пълни обороти, тези които си запазиха службите им гълтаха праха. Ма то и по света е общо взето така.[/QUOTE]

                          Още по в началото)))

                          Значи за да търгуваш...нещо трябва да търгуваш....някой трябва да го внесе...ама тоя който го внесе му трябват пари.

                          "заяждам се" щото аз съм от това време....и знам как стояха нещата...въпроса е вие знаете ли? И ако ви кажа ще ми повярвате ли? Ако не знаете.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Kildirim_Bei Разгледай мнение
                            По тогавашните стандарти хората имаха пари да почнат някакъв малък частен бизнес. Пък после - каквото сабя покаже.
                            Колко спестявания за апартаменти, за коли, и т.н. - знаеш колко се чакаше за това. Отделно спестовни влогове и т.н.
                            Чел съм един доклад 1992 г. на един американски експерт за икономиката и банковата ни система тогава. Човека казваше в прав текст, че пазара ни е изкривен - има много пари, а няма какво да се купи срещу тях.

                            Друг е въпросът, че хората ги беше страх, нямаха познания и т.н. Понятието "кредит" беше мръсна дума за хората, никой не искаше кредити.
                            Стъпи на земята...не витай в облаците и погледни проблема право в очите.

                            Малък частен бизнес? Къв бизнес..кебабчета да продаваш и после с печалбата да отвориш банка ли? Търговия? Ами нали някой трябва да внесе нещо че да го търгуваш ти..... да приватизираш ...с кво с трици? Ще си купиш завод....пък и къв завод...нали за да го подкараш тоя завод трябват милиони...от къде да дойдат?

                            Спестовни влогове)) не ставай смешен....

                            Понятие кредит....то и сега си е мръсна дума и за това има някаква причина...но какъв кредит кат няма банки?)))


                            Сякаш никой не ще да си представи началото...

                            Задълбавам или питам за това....само по една причина...

                            Че ужасно мразя някой да копа без да знае що копа...ей така по принцип.

                            Тази черта ни е останала и до сега.

                            Аз ще ви кажа кво мисля и знам...ама на края да видим дали някой аджеба ще се престраши да каже действителната ситуация

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение

                              това няма да те спаси
                              Викаш, да отворя касата , да си взема карабината и превантивно да я нося с мен. Оптиката да я слагам ли?
                              Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
                              Мечо

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Trakatrak Разгледай мнение

                                Пари имаше много. В банките, в дюшеците. Бързо се обезценяеаха, що бяха много. Ако веднага беше почнала малката приватизация, тез пари щяха се завъртат. Банките също можеха да финансират проекти подррбен и среден бизнес. Всъщност това се случваше между 1988 до към 1991. После обаче реституцията спря малката приватизация и големите гешефтари разпродадоха родината за чуждите пари, които те откраднаха. Нашите пари. И ето, че България изчезва за сметка на няколко клана и техния политслугинаж.
                                Това са глупости...в кои банки бе? говоря 89 та година. Банките как се създадоха частните и схемата с тях мога да ти я обясня много подробно. Значи банки нямаше..в началото. То самото създаване на банките е процеса....който стартира ДС и Луканов.

                                Ама за да го стартира тоя процес е имало причина.

                                Къде е имало пари че и много))

                                Ако на тебе няколко хиляди лева са ти много това е друг въпрос...и никаква обеценка нямаше в началото....

                                Сега ако имаш идея...кажи ако нямаш мълчи

                                Коментар

                                Working...
                                X