Първоначално изпратено от Iv_max
Разгледай мнение
....
Моята визия:
Другарите от БКП ако са мислили за народа си, а не как да преобразуват политическата си власт в икономическа, е трябвало да се запознаят детайлно с пиратската икономика.
Тя, пиратската икономика е най-висша форма на демокрация!!!!
Всеки соц завод, фабрика, ТКЗС или друг икономически субект просто със смяна на законите става отделен "пиратски кораб".
Просто държавата предоставя кораба/завода/ на екипажа/работниците/.
Разпределя се собствеността на кораба на акционерен принцип и .... в откритото капиталистическо море.
Да, ясно е че има много подводни камъни и СИВ се намира като цяло в перфектната буря, но е доста по-добро решение от това което ни спретнаха управниците ни.
.....
Малко инфо за пиратската икономика:
Всички пирати имат интерес тяхната компания, плаващият кораб, да успее и да бъдат печеливша.
Те са на практика равни, всички рискуват живота си и съответно разделят печалбата помежду си.
Те нямат нужда от диктатор, а от капитан.
За много неща се е гласувало: например накъде да се отправи корабът. Когато трябва да се взимат бързи и съдбоносни решения (в битка), властта на народа (екипажът) се предава на главнокомандващия (капитана).
Те му се подчиняват, а след битката могат да му търсят отговорност за евентуални неадекватни решения.
Тази демокрация не е наложена на пиратите, тя е естествен резултат от тяхното странно начинание.
Конституция и разделение на властите
За да функционира тази демокрация, пиратите имали собствена конституция – пиратски кодекс.
Той изисквал единодушно съгласие и се формирал преди отплаване, тоест всеки несъгласен е можело да си тръгне и да потърси щастието си другаде. Кодексите били кратки, но обхващали всички важни аспекти за успеха на пиратското начинание
На пиратските кораби имало и разделение на властите.
Капитанът получавал пълна власт по време на битка, но друг член на екипажа, т. нар. квартирмайстер (също избран), се грижил за разпределението на плячката и провизиите, разрешаването на спорове между пиратите и т.н.
Забележете разделението на властите: капитан – главнокомандващ, притежава върховна власт по време на битка;
квартирмайстер – отговаря за справедливостта на кораба;
пирати – равни помежду си, могат да упражнят директна демокрация.
Всички сведения сочат, че морските разбойници били изключително чувствителни към всеки опит за злоупотреба с власт.
Това провокирало както строги наказания като изоставянето на злоупотребили капитани на самотен остров, така и детайлни правила в ежедневието, например квартирмайстерът наглеждал готвача дали слага на всички поравно.
За да са сигурни, че техните избраници не злоупотребяват, някои екипажи имали правило плячката да не се заключва, за да имат постоянен достъп и съответно контрол.
Печалбата сред пиратите била разпределяна сравнително поравно, въпреки специалните задължения и отговорности на някои членове на екипажа.
Разликата в печалбата между най-високата позиция (капитана) и най-ниската такава (обикновения пират) била двойна, което по стандартите на всяка съвременна компания е сериозна уравниловка.
....
Пиратите са съумели да изградят едно демократично и справедливо общество помежду си, и то не за друго, а за да бъде тяхното начинание печелившо. Нещо повече, мотивът им за печалба е довел и до някои ползи за обществото – било то изоставянето на предразсъдъците и робството или наказанието на злоупотребили капитани на търговски кораби.
Забележете, че пиратското общество съвсем не е било някаква демокрация на работниците (или друг вид социализъм), а точно обратното – общество на предприемачи. Всички са били акционери и всички са поели риска от неуспех.
Провалът на тяхното начинание означавало смърт в битка или на въжето, без какъвто и да е било спасителен план (bailout). Пиратите са установили абсолютно доброволно всички правила помежду си, а историята им потвърждава, че са останали верни на своето мото - "Весел и кратък живот".
.....
ПП. Както виждаме преди Хитлер пиратите са успели да обединят интересите на 1-ния% с тези на 99-те%. по своеобразен начин.
....
ИСТОРИЯТА не напразно е наричана НАУКА ЗА БЪДЕЩЕТО.
Ама трябва да се чете не историята написана от кукловодите.
Коментар