IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Може ли социализмът да създаде по-бърз растеж от "капитализма"?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Но мисълта ми беше не толкова за цикъла като такъв, а по-скоро принципно за това, някакви дълбоковкоренени човешки митове и мисловни наклонности да се взимат за критическо мислене. Критическо защото не е mainstream и защото пасва на определена емоционална нагласа. Това е минало покрай критическото мислене, доста настрани е минало

    Тодор, това не е критика предимно към тебе. Цикличността я давам само като страничен пример, защото в случая отговарям на твоя пост и имам идея какво мислиш.

    Коментар


    • Проблемът е, че ако са нелинейни и ако в даден момент тръгнат да се развиват някакви "циклични" промени на разпад, но после вместо пълно разложение и "смърт" последва нов "златен век", тогава се губи периодичността, а също и неизбежността на цикъла. Губи се възможността теорията на цикъла да се използва за предвиждане, губи се и "обяснителната" сила на теорията за цикъла. И от там вече е трудно да се говори за цикъл.

      Първоначално изпратено от Todor Sabev Разгледай мнение


      Мишо с теб имаме доста допирателни. Но в основното , което сме на различно мнение е има ли цикличност и дали тя в известена степен е предопределена. И всеки ще отстоява тезата си. Така ще остане и за напред. Не разбирането на цикличността гледана от камбанарията на успелия хомо сапиенс , който си е повярвал , като е овладял природата и научно я е обяснил до някъде, го вкарва в капан на успеха. Отхвърлянето на циклите при историята и икономическите процеси е винаги , когато обществото е крайната фаза на просперитет и е защото хората са си повярвали. И когато всичко се скапе , както ти спомена през 30 години на миналия век хорат стават ,,суеверни,,. А относно циклите , те могат да бъдат не само периодични. Могат да бъдат цикли с по - висока сложност , като квазипериодични и нелинейни цикли или смесица от тях , като се презастъпват едни с други. Поради това са много трудни за проследяване.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
        Примерно ти може би смяташ, че "цикличността" е мислене out of the box. Но всъщност това е един от най-древните митове (за митовете виж Мирча Елиаде, примерно "Митът за вечното завръщане", което е малка книжка и лесно се чете). Хората са наблюдавали сезоните, фазите на луната и т.н. и от там решават, че едва ли не всичко е циклично.

        Причината нещо да не е mainstream най-вероятно е защото при един логически анализ на база на фактите нещото се отхвърля. Не случайно икономистите започват с идеята за цикъла и понятието бизнес цикъл се е наложило. Много икономисти искат да избягат от него, защото не отговаря на фактите, искат да почнат да го наричат бизнес флуктуации и не знам какво си - но не става. Според мене отчасти заради инерцията, но и отчасти, защото митът за вечното завръщане е дълбоковкоренен в човешката природа.

        Друг мит, който идва от незапомнени времена е митът за изгубения рай. Една съвременна версия на този мит е носталгията по татово време.

        Тука става дума за универсални митове, които Мирача Елиаде (между другото румънец - наш съсед) намира в почти всички "примитивни" култури.

        Мишо с теб имаме доста допирателни. Но в основното , което сме на различно мнение е има ли цикличност и дали тя в известена степен е предопределена. И всеки ще отстоява тезата си. Така ще остане и за напред. Не разбирането на цикличността гледана от камбанарията на успелия хомо сапиенс , който си е повярвал , като е овладял природата и научно я е обяснил до някъде, го вкарва в капан на успеха. Отхвърлянето на циклите при историята и икономическите процеси е винаги , когато обществото е крайната фаза на просперитет и е защото хората са си повярвали. И когато всичко се скапе , както ти спомена през 30 години на миналия век хорат стават ,,суеверни,,. А относно циклите , те могат да бъдат не само периодични. Могат да бъдат цикли с по - висока сложност , като квазипериодични и нелинейни цикли или смесица от тях , като се презастъпват едни с други. Поради това са много трудни за проследяване.
        Last edited by Todor Sabev; 12.05.2018, 14:10.

        Коментар


        • Примерно ти може би смяташ, че "цикличността" е мислене out of the box. Но всъщност това е един от най-древните митове (за митовете виж Мирча Елиаде, примерно "Митът за вечното завръщане", което е малка книжка и лесно се чете). Хората са наблюдавали сезоните, фазите на луната и т.н. и от там решават, че едва ли не всичко е циклично.

          Причината нещо да не е mainstream най-вероятно е защото при един логически анализ на база на фактите нещото се отхвърля. Не случайно икономистите започват с идеята за цикъла и понятието бизнес цикъл се е наложило. Много икономисти искат да избягат от него, защото не отговаря на фактите, искат да почнат да го наричат бизнес флуктуации и не знам какво си - но не става. Според мене отчасти заради инерцията, но и отчасти, защото митът за вечното завръщане е дълбоковкоренен в човешката природа.

          Друг мит, който идва от незапомнени времена е митът за изгубения рай. Една съвременна версия на този мит е носталгията по татово време.

          Тука става дума за универсални митове, които Мирача Елиаде (между другото румънец - наш съсед) намира в почти всички "примитивни" култури.

          Първоначално изпратено от Todor Sabev Разгледай мнение

          Точно , поради това че идеите противоречат радикално на доктрините до сега , техните автори или никой не се интересува от тях или стават за смях. Христоматиен пример е Дан Шехман и донякъде самия Айнщайн. Така че желязната мисъл и логика , може и да не свършат работа. В действителност много е трудно да се отсее истинския пробив от цялата маса конспирации и лъже открития.

          http://nauka.offnews.bg/news/Novini_...lit_81638.html

          Коментар


          • http://prntscr.com/jgw4rv
            Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение

              Каква е тая игра?
              Игра, като за детската градина. Дават ти едно замъче. Трябва да си го разшириш и украсиш според твоя вкус Тъпа работа с две думи. Чак когато понапреднеш с украсяването, разбираш че то всъщност било военна игра. Останалите играчи могат да те нападат. Не губиш кой знае какво когато те победят. Просто на замъчето ти се появява едно огънче. Тук вече почват всички възможни игри на ума. Огънчето означава, че си загубил. Не ти е хубаво че си загубил от друг играч. Искаш да си го върнеш и да нарисуваш огънче на неговото замъче. Огънчето се маха, обаче за да не ти го сложат пак, имаш два варианта. Или трябва да си денонщно на компютъра или да плащаш пари за защита. Освен всичко си и в съюз с други безделници като теб, които също разполагат с пари и време. Може да не ти пука какво е нарисувано на твоето замъче, обаче на съотборниците ти им пука. Съчуствие демек. Част си от онова огромно туптящо сърце, за което пишеше Груйчето После можеш да предположиш. Почваш да трошиш пари. Писал съм по погрешка 100 евро. Има случаи на дадени 120 000 евро за една вечер в руския сайт. Почваш да не спиш или да се будиш през половин час и да проверяваш за атаки. Зарязваш семейство и бизнес, защото играта е по-важна от всичко. Наемаш екип от хора да ти пазят замъчето. Наемаш софтуерна фирма за да ти прави скриптове за помощ в играта. Имахме дори случай да занимават Бойко Борисов. Ако щете ми вярвайте
              Много интересен е аспекта с едни оборудвания. Има такива се вземат лесно и без усилия. Тези които са наистина полезни. Има и такива които се вземат трудно и са наполовина полезни. 99% от хората блъскат за да вземат нещо за което трябват 45 дни по 12 часа цъкане с мишката и съпроводено с плащане на някакви суми. Логиката им е или че трябва да го имат, защото противниците им го имат или че щом е трудно за вземане значи е полезно. Най-интересното е на края на ерата. През година идва админа и натиска рестарта на сървъра. Всички замъци и оборудвания ги няма. Всички са пак с малките замъчета. И седиш. Гледаш монитора и се чудиш за какво е било всичко. Обаче имаш да си връщаш и пак даваш газ. Този път ще бъде различно.....
              Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

              Коментар


              • Тук става дума за абсолютно стандартни и широкоразпространени идеи за масите. И то не много по-различни от “идеите” през 1930-те. Историята се повтаря и “идеите” също се повтарят.

                Напротив, ако някой си фантазира, но не може да обясни с желязна логика тезата си, значи тезата му е бла-бла.

                Това, че дори логиката може да не помогне да разбереш новата идея е друг въпрос. Примерно в темата за математиката обяснявах, че търговските банки създават парите в обръщение и давам желязна логика за това, но виж каква беше реакцията.

                Хората ги няма никакви за мислене out of the box.



                Първоначално изпратено от Todor Sabev Разгледай мнение

                Точно , поради това че идеите противоречат радикално на доктрините до сега , техните автори или никой не се интересува от тях или стават за смях. Христоматиен пример е Дан Шехман и донякъде самия Айнщайн. Така че желязната мисъл и логика , може и да не свършат работа. В действителност много е трудно да се отсее истинския пробив от цялата маса конспирации и лъже открития.

                http://nauka.offnews.bg/news/Novini_...lit_81638.html
                Last edited by Money; 12.05.2018, 10:05.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение

                  В момента играя една игра. Много смешна игра. Чак нереална. Има хора теглещи кредити за да си купуват картинки, Хвърлят се суми от порядъка на 100 евро на ден. Разбити семейства. Има и няколко смъртни случая. Единият ми беше близък приятел. Не се шегувам. А играта е най-глупавото нещо което съм виждал измежду другите подобни които съм играл. Проблема е че с теб мислим еднакво. Надявах се да отговорят други хора. Без теории. Отговори само ти. А твоите отговори ги знам. Забелязваш ли как повечето коментари в темата са преписани мисли или директно линкове. Дори това че форума е анонимен не освобождава мисленето. Дори и някакъв виртуален псевдоним трябва да подържа репутация. Често задавам такива въпроси и почти никога не ми се отговаря. Не знам защо.
                  Каква е тая игра?

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Selena Разгледай мнение

                    Ша излезе някой капитан на супермощен кораб тя. Тука всички сме компания скрити лимонки . Да вземем да си измислим и ние един проект ей тъй за играта. Други форуми го правят и голям майтап пада.
                    Кажи....проекта....давай

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение

                      Като казвам играта....казвам играта на живота. Живота е игра. От раждането до смъртта. Всичко е игра. Наскоро имаше проучване някакво ...не че му вярвам...ама любопитно че се оказвало че компютърните игри развивали много мозъка. Между другото Мъск четох някъде играе същите игри на плейстейшъна като мен. А някъде бях чел че Гейтс и голям маняк на игрите също ама не знам на кои. Това не е случайно. Много е полезно според мен да играеш игри.

                      Децата най добре се учат под формата на игра и възрастните също. И в унивеситетите читавите образованието е подвластно на игрите.

                      И ако на даден етап почнеш да харесваш играта...започваш да се увличаш . Колкото по добър ставаш...толкова по ти става интересно. Парите са бонуса в играта на живота.
                      Както и в живота - играта ти става интересна тогава когато се научеш да я играеш наистина. В началото се чустваш объркан и не можеш да играеш.Като свикнеш идва кефа. И когато непрекъснато има цел...не се усещаш как минава времето. Играта става скучна тогава когато целта ти се вижда малка или липсва. Ако не намериш сили да смениш начина на игра или самата игра с друга игра...идва скуката и безмислието на живота.

                      Всичко от което се нуждае един човек на ква да е възраст...е да се огледа около себе си кви игри има....да им научи правилата и да има малко смелост да опита въпреки че в началото ще му е трудно и ще му изглежда сложно.

                      А най-пагубното е когато има дадени игри с определени правила...някой щото е много умен да се опита без да е програмист или с възможности да създава играта - да променя правилата. Обикновенно губи и излиза от играта.

                      Така че парите играта....са взаимосвързани. Но играта е първоначлното.

                      Много подтекст вкарах в тези игри.
                      В момента играя една игра. Много смешна игра. Чак нереална. Има хора теглещи кредити за да си купуват картинки, Хвърлят се суми от порядъка на 100 евро на ден. Разбити семейства. Има и няколко смъртни случая. Единият ми беше близък приятел. Не се шегувам. А играта е най-глупавото нещо което съм виждал измежду другите подобни които съм играл. Проблема е че с теб мислим еднакво. Надявах се да отговорят други хора. Без теории. Отговори само ти. А твоите отговори ги знам. Забелязваш ли как повечето коментари в темата са преписани мисли или директно линкове. Дори това че форума е анонимен не освобождава мисленето. Дори и някакъв виртуален псевдоним трябва да подържа репутация. Често задавам такива въпроси и почти никога не ми се отговаря. Не знам защо.
                      Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение
                        Смразяваш с навигационни познания.
                        Ша излезе някой капитан на супермощен кораб тя. Тука всички сме компания скрити лимонки . Да вземем да си измислим и ние един проект ей тъй за играта. Други форуми го правят и голям майтап пада.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от tnm Разгледай мнение

                          Струва ми се малко вероятно. Техниката за навигация вече е доста прецизна. Вярно е, че стават сблъсъци, но те по-скоро са в резултат на невнимание.
                          За навигация по суша, отклонението може да сведе до около 20 см. Но там се използва проекцията на Гаус. За морската отклонението сигурно е по-голямо, защото се ползва проекцията на Меркатор. Самата "философия" на тази тип проекция е друга.
                          И всъщност, с втората нямам опит
                          Смразяваш с навигационни познания.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от 77 Разгледай мнение

                            АКО в историята няма, но все пак са интересни въпросите ти за размисъл.
                            Каква беше основната причина за да падне режима е най-важния въпрос.
                            Повечето отговори са елементарни - щото бил калпав/неконкурентно способен/ режима.
                            Режим ли беше това което ИМАХМЕ?
                            Почти на всеки ЧОВЕК бяха задоволени основните потребности лежащи в основата на пирамидата на Маслоу.
                            Нямаше просяци, крайно бедни или бездомни.
                            Социалния асансьор работеше за всички!
                            Всеки можеше да започне живота си практически от нулата и да има почти ВЕДНАГА дом и работа, без да става роб на банките!!!
                            Болшинството хора вярваха в държавата си и утрешния си ден!!!
                            Не знаехме що е то организирана престъпност!!! Почти липсваше битова престъпност!!!
                            Нямаше безработица!!!
                            Образованието, здравеопазването и спорта не бяха комерсиализирани!
                            Храната беше ХРАНА. Без изключения!
                            Имаше стремеж цялата територия на страната ни да се развива равномерно!
                            Нямаше наркомани, и всякакви отрепки които обикновените хора да търпят и да са толерантни към тях.
                            Превъзпитанието на отрепките беше ефективно.
                            Нямаше дива безсмислена конкуренция между членовете на обществото, а само конкуренция на цялото общество на международния, световния пазар.

                            РАСТЕЖА имаше много измерения, а не само икономически.
                            РАСТЕЖА беше средство, а не цел.

                            ...
                            4. ....кой строй е по-добър?
                            Според Чърчил и сродните му апологети по-добро животно от демокрацията/демократурата/ нема.
                            Тъй че всички РЕЖИМИ които объркват съзнанието на плебса с тези неща които са в синьо отгоре, трябва да се унищожават.
                            УСПЯХА да унищожат нашия "РЕЖИМ".
                            Успяха да преформатират и съзнанието на децата ни.
                            Те, децата ни вече искрено се чудят как ние дъртите едно време сме оцелявали в тоя режим.

                            ....
                            В тази връзка на Тръмп точно сегашния "РЕЖИМ" в Иран му пречи и трябва да се унищожи.
                            За сведение - "РЕЖИМА" в Иран е ислямска форма на социализъм.
                            Да. За Иран...там си е чист социализъм но на върха е религията. Това е разликата. Те си имат всичко...парламент...и т.н. Знаете ли колко мога да ви говоря за Иран.

                            само ще загатнта нещо...за отношението на правителството към бизнеса пример.

                            Казвам го от първо лице...свидетел.

                            Близо до град сари до Каспийско море....един познат дет има магазини за мебели големи колкото МОЛ в цял Иран. Забележете социализъм......Та тоя с малко външни инвестиции иска да направи на брега на каспийско море цял комплекс - два хотела...водни парзалки кат в дубай....жилищни комплекси ...паркинги и т.н. огромно нещо. Понеже там има няколко правителства за регионите. Местното правителство решава тея проблеми. Тоя човек отива да прай това....и кво прай държавата...Дава му почти безплатно земя...тока 10 години му е без пари....цялата "общинска" адмиснитрация работи "за него" да му помогне всячески да изпълни проекта. Те бачкат заедно с архитекта без пари....да помогнат хората. Всички местни се радват че това нещо ще се случи...не може да си представите. Архитекта на този проект го познавам...и той вика това каза никъде в света не може да се случи. Държавата да е приятел на инвеститора. Както и да е.....

                            Мога да говоря и за лошите неща в Иран...но което си е хубаво си е хубаво....

                            Коментар


                            • http://www.segabg.com/article.php?id=904973 Българите са с най-ниска продължителност на живота в ЕС

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение
                                1. Правилен неправилен...всеки е правил това което е мислил за най правилно в даден момент. То и сега е така. Кой беше казал ...че ПОГРЕШНО РЕШЕНИЕ НЯМА. То ако знаеш че ще е погрешно - няма да го направиш. Но всеки в даден момент мисли че взима правилното решение и избор. Ако не мисли така няма да избира никога.

                                Не мога да не се питам правилно ли съм постъпил. Без този въпрос ще съм обречен да повтарям старите грешки, вместо да допускам нови. В този смисъл аз знам, че ако навремето бях напуснал държавата, сега щях да съм много по-богат. Щях да имам повече пари.

                                2. Аз съм го правил за пари. Т.е с амбицията да постигна нещо.

                                Тук си противоречиш с основния въпрос. Играта или парите? Преживяване или притежание би предпочел ако можеше да избираш само едното?

                                3. Аз имах и тогава визия. Която проемених веднага след като станаха промените.



                                4. Еба ли му майката? )) как може някой да каже...кво е щяло да бъде? Всяко малко решение в живота ни го е променило драстично. Дори това че си говорим с вас е в следствие на едно сигурно много малко незначително събитие в миналото. Аз за малко да стана военен...преди години...бях приет в долна митрополия - авиационно обурдване. Пътя щеше да е коренно различен.

                                И аз имах визия. Бях се напънал да ставам моряк. Знаех вече всички далавери. Тръгвам от тук с 4 лева и ги правя 4 000 с една врътка. Не исках да ставам офицер. Офицера не може да прави кинти и носи отговорност. Таман да завърших и режима падна. Кинтите са в офицерите. Айде учене за офицер. Докато завърша за офицер то вече е ясно че няма смисъл да се пътува по корабите. С две думи ако искаш да разсмееш Бог, разкажи му за плановете си. Ако не беше паднал режима, щях да продължавам да обикалям света. Щях да съм го обиколил стотици пъти. Щях да съм имал повече жени и да съм прочел повече книги. После вила на Кабакум. Домати, ракия и море. Като всички моряци. Твоят живот предполагам щеше да е подобен, но със самолетите. Какъв е извода? Ако човек има желание да живее добре, или да играе играта или да развива света и себе си, строя в който живее не му пречи.

                                5. Щото Алонсо това е игра. Живота е игра. Парите не са самоцел. Липсата им или наличността им е в зависимост от това как играеш играта. Ако спреш съвсем да играеш играта...ще си умрял. Дали физически или психически.

                                Живота и за мен е игра. Обаче преди да почна една игра, почнах да си давам сметка. Ще я играя тази игра. Колко време ще ми отнеме? Примерно 10 години. Знам че започна ли я трябва да я свърша. Като свърши какво, освен че ще съм с 10 години по-стар? Да вместо 100 лева ще има 200 лева ама какво от това? Затова избягвам да влизам в схеми. Редовно ме канят и редовно отговарям по този начин. 89-та май съм нямал избор. Сега обаче имам. Демек чудя се дали е по-приятно да играя мача или да му се наслаждавам от страни. Предпочитам да избирам играта ден за ден. Спя докогато ми се спи. Като стана пия кафе и мисля какво ми се прави точно този ден. Добре ми е. Понякога имам желание да вляза в играта пак ама бързо ми минава. Вероятно играта не ми е чак толкова забавна колкото съм си мислел преди. Но все пак основното което ни движи е навика. А аз вече имам такъв навик. Може би съм психически мъртъв както казваш. Обаче пък се чувствам добре. Което в крайна сметка ми е най-важно. Между другото тая работа с акциите е много готина. Хем можеш да играеш играта, хем пък като ти писне и не ти се играе да кажеш чао. Или пък да се прехвърлиш на друга игра


                                Като казвам играта....казвам играта на живота. Живота е игра. От раждането до смъртта. Всичко е игра. Наскоро имаше проучване някакво ...не че му вярвам...ама любопитно че се оказвало че компютърните игри развивали много мозъка. Между другото Мъск четох някъде играе същите игри на плейстейшъна като мен. А някъде бях чел че Гейтс и голям маняк на игрите също ама не знам на кои. Това не е случайно. Много е полезно според мен да играеш игри.

                                Децата най добре се учат под формата на игра и възрастните също. И в унивеситетите читавите образованието е подвластно на игрите.

                                И ако на даден етап почнеш да харесваш играта...започваш да се увличаш . Колкото по добър ставаш...толкова по ти става интересно. Парите са бонуса в играта на живота.
                                Както и в живота - играта ти става интересна тогава когато се научеш да я играеш наистина. В началото се чустваш объркан и не можеш да играеш.Като свикнеш идва кефа. И когато непрекъснато има цел...не се усещаш как минава времето. Играта става скучна тогава когато целта ти се вижда малка или липсва. Ако не намериш сили да смениш начина на игра или самата игра с друга игра...идва скуката и безмислието на живота.

                                Всичко от което се нуждае един човек на ква да е възраст...е да се огледа около себе си кви игри има....да им научи правилата и да има малко смелост да опита въпреки че в началото ще му е трудно и ще му изглежда сложно.

                                А най-пагубното е когато има дадени игри с определени правила...някой щото е много умен да се опита без да е програмист или с възможности да създава играта - да променя правилата. Обикновенно губи и излиза от играта.

                                Така че парите играта....са взаимосвързани. Но играта е първоначлното.

                                Много подтекст вкарах в тези игри.

                                Коментар

                                Working...
                                X