IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Интересни факти - Знаете ли че?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от R1a1 Разгледай мнение
    Ма такива вълни има и по езерата.

    Еее там, ноември седемдесе и некоя година беше, на Горното езеро от големите американски... Урагано кривна и мина през езерото, а не покрай. Вълни, ветър, тафф! И единийо капитан се обажда на другийо... а корабите длъги 200 метра и озгор... "Чшш, ало! Радарът ми отиде на кино, а и карам с голем крен. Та ти ме гледай на твойо радар и ме направлювай изотзаде, та да уцелиме заедно спасителния залив, молам те!". Железна руда караше за Детройт. "Окейско, сър, немаш проблеми, гледам те.". Ама пойде снег, мешавица, нищо се не види! Само на радаро надежда. "Как сте там, още ви вида на радаро?" - "Абе... държиме се. За гащите... Но се пак сме от правилната страна на водата, де..." И гледа вторийо капитан - три грамадни вълни! "Трите сестри" им викаа тама. Криво-лево корабът му излиза от тех надводи. И си вика: "Тея са ше одат и при колегата, а той го е закъсал повече от мен...". И верно - след малко, на времето, кога вълните требе да са стигнали там... оп! колегата, де се държеше за гащите, изчезна от радаро, нема го никакъф. Така повече не ги и намериха, съсе и 29 души екипаж. Така беше.



    ​​​​
    това част от книга ли е, какъв е източника?
    “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

    Коментар


    • Ма такива вълни има и по езерата.

      Еее там, ноември седемдесе и некоя година беше, на Горното езеро от големите американски... Урагано кривна и мина през езерото, а не покрай. Вълни, ветър, тафф! И единийо капитан се обажда на другийо... а корабите длъги 200 метра и озгор... "Чшш, ало! Радарът ми отиде на кино, а и карам с голем крен. Та ти ме гледай на твойо радар и ме направлювай изотзаде, та да уцелиме заедно спасителния залив, молам те!". Железна руда караше за Детройт. "Окейско, сър, немаш проблеми, гледам те.". Ама пойде снег, мешавица, нищо се не види! Само на радаро надежда. "Как сте там, още ви вида на радаро?" - "Абе... държиме се. За гащите... Но се пак сме от правилната страна на водата, де..." И гледа вторийо капитан - три грамадни вълни! "Трите сестри" им викаа тама. Криво-лево корабът му излиза от тех надводи. И си вика: "Тея са ше одат и при колегата, а той го е закъсал повече от мен...". И верно - след малко, на времето, кога вълните требе да са стигнали там... оп! колегата, де се държеше за гащите, изчезна от радаро, нема го никакъф. Така повече не ги и намериха, съсе и 29 души екипаж. Така беше.



      ​​​​
      Last edited by R1a1; 05.03.2019, 13:58.

      Коментар


      • Световното учено тяло вече признава същуствуването на легендарните вълни-убийци, за които са ни разказвли старите морски вълци вечер до огнището в тъмна бурна нощ.

        Това са грамадни вълни, появяващи се изненадващо, без някаква наблюдаема причина. Немалко необяснени корабокрушения сега приписват на тях.
        https://en.m.wikipedia.org/wiki/Rogue_wave

        Вече са наблюдани от спътниците и се смята, че са повсеместно явление в открити води - едва ли не нормално, само че траят кратко време.

        Не са цунамести, защото цунамàтата са почти неусетни в открити води, разлети надълго, нашироко и на дълбоко, и се въздигат само на брега, където няма за тях место във водата и се издигат над нея, а дъното ги подпира, дава основа да стъпят.

        Предполага се, че вълните-убивци по някакъв начин събират енергията на съседните предходни и задходни вълни, или енергията на вятъра (при срещуположно подводно течение), и стават 2-3 пъти по-големи от "нормалните" вълни, за издържане на които съдовете са изчислени и конструирани. Падината пред и зад нея също е по-голяма. Могат да пропътуват до 10 къмъ по морето от възникването до изчезването си. Не е много, но ако корабът я срещне през това време, става кофти...

        Пряко или косвено наблюдени такива вълни:

        Eagle Island lighthouse (1861): морски фар на островче в океана до Шотландия. Вълната изкачва 40 мъ по скалата и още 26 мъ по кулата до светлинната камера, счупва прозорците и напълва кулата с морска вода.

        RMS Lusitania (1910) среща 23 метрова вълна, която ѝ поощипва перата.

        USS Ramapo (AO-12) (1933) измерва 32 метрова.

        SS Flying Enterprise (1951) е разкъсан на поло​​​​​винки в дива страст.

        Fastnet Lighthouse е ударен от 48 метрова вълна през деветнайсет осемдесет и пет.

        Draupner wave (North Sea, 1995) - първата научно измерена и регистрирана вълна-убивец - от норвежка морска газова платформа. 25 мъ и 60 съмъ.

        и т.н. до най-съвременните случаи като

        Измервателна шамандура във Vilán-Sisargas (Cape Vilan) in Galicia (Spain), двеилядо и четирнайста - 28 метра.

        Сиебаломамата - през 2019-та.


        Деца, пътувайте в открити води само с малки лодки - за тях вълните-убийци не са проблем, щото инертността ин ги е по-малка, та се фръцкат по-леко.



        Ей я е, изедничката, иде!..
        Last edited by R1a1; 05.03.2019, 12:52.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от R1a1 Разгледай мнение

          Reddit са много яка група и сайт.

          Фишки.нет също са интересни.
          харесаха ми и ми се стори подходящо за темата.
          препоръка е

          Коментар


          • Първоначално изпратено от ratten Разгледай мнение
            Reddit са много яка група и сайт.

            Фишки.нет също са интересни.

            Коментар


            • https://fishki.net/2886419-zagadochn...-soccetej.html
              препоръка е

              Коментар


              • ...

                "Я ю яя" е "Аз я яхах".
                Яхане, яздене. На женска.
                ...е тъй, де!

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

                  Под средата на четала, вляво от бялото юетно и около предя надолу, ококорена, с поглед в обектива. Ама наистина, страхотна маскировка.

                  Иначе, „я” е с включен, в контекст подразбиране, глагол „видях”.
                  Да бее!
                  Като ми обясни, веднъга я видох, браво!

                  "Я ю яя" е "Аз я яхах".
                  Яхане, яздене. На женска.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от И.Зверов Разгледай мнение

                    Па и я я не видóх...
                    Дали онова беличкото в хралупата?

                    Като ше си говориме, я ми кажи що е на трънски "я ю яя"?
                    Под средата на четала, вляво от бялото юетно и около предя надолу, ококорена, с поглед в обектива. Ама наистина, страхотна маскировка.

                    Иначе, „я” е с включен, в контекст подразбиране, глагол „видях”.
                    Last edited by Pyramid; 17.02.2019, 15:25.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
                      Виждате ли совата? Пишеше, никой не бил можел да я, аз обаче, Я.
                      Па и я я не видóх...
                      Дали онова беличкото в хралупата?

                      Като ше си говориме, я ми кажи що е на трънски "я ю яя"?

                      Коментар


                      • Виждате ли совата? Пишеше, никой не бил можел да я, аз обаче, Я.

                        Коментар


                        • The Wayback Machine може да ви е полезна.
                          Превеждам го като "Машина "Назад във времето"".

                          Тя записва, "прави снимки" на страници или цели сайтове в определен момент и пази информацията на сървърите си. След време тези "снимки" могат да бъдат посетени.

                          Ето например какво е съдържанието на форума на 28 септември миналата година:
                          https://web.archive.org/web/20180928...orum/comments/
                          Можете да влезете във всяка тема и да я проследите до началото ѝ. Имайте малко търпение, докато машината обработва задачата ви.
                          (Поправка: сега проверих - горният линк не е архивиран в такъв вид, а по начина, описан долу.)

                          Но нещо практически полезно за всеки е възможността да си запише една страница на техния сървър. Знаем, че интернет е динамичен, нещата се появяват и изчезват.
                          По технически или организационни причини ​​​​​​.
                          Ако някоя страница ви е ценна и се боите, че съдържанието ѝ може да изчезне, по технически или организационни причини ​​​​​​(да кажем, администрацията решава да изтрие част от нея поради липса на место в техния сървър ​​​​​) , вие можете да си я запишете на сървъра на Wayback Machine и те ще ви дадат линк към записа.

                          Става така: копирате адреса на исканата страница от адресното поле (най-горе) и го вкарвате тук
                          https://archive.org/web/
                          в полето под надписа "Save Page Now". Натискате бутона "Save Page" и сте готови.

                          Току-що го направих със страницата на тази тема. След малко работа машината я записа, копирах адреса горе от полето и го давам тук:

                          https://web.archive.org/web/20190212...те-ли-че

                          Това може да ви послужи информативно на вас лично и доказателствено - пред приятели и познати, пред медии или пред съда. Твърдят, че вашия IP-адрес не се записва.

                          Ола!

                          (са ше си я запиша пак и ще си букмаркна адреза; ако по някаква причина този пост изчезне, мога да пратя адреса на записаното на ЛС на който поиска)
                          Last edited by И.Зверов; 12.02.2019, 06:02.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от mpy_yordanov Разгледай мнение
                            Температурата в иглу може да достигне плюс 16 градуса по Целзий, само от топлината отдавана от хората вътре
                            Аз се чудя що в офиса става толкова жега като сме изключили парното

                            Коментар


                            • Най-цунаместото место е, може би, заливът Литуя в Аляска.
                              Ето цунамитата му:
                              1854 (395 ft or 120 m)
                              1899 (200 ft or 61 m)
                              1936 (490 ft or 150 m)
                              и
                              1958 - петстотин и дваесе метра
                              ​​​​https://en.m.wikipedia.org/wiki/1958...nd_megatsunami

                              Най-смъртоносното цунами, това в Аце, Индонезия, 2004-та (228 000 души), е стигнало чак до другия бряг на Индийския океан, до Сомалия, Кения и Танзания, където също има загинали.

                              https://en.m.wikipedia.org/wiki/2004...ke_and_tsunami

                              https://en.m.wikipedia.org/wiki/File...i_Complete.gif



                              (Белият посреща опасността в лице, за разлика от другите)

                              Коментар


                              • Истинската Англия не е в Англия.

                                А тя е в Англия, полуостров в германската земя Шлезвиг-Холщайн, откъдето в Англия са се преселили англите, германско племе, едно от европейските племена, заселили сегашна Англия.
                                https://en.m.wikipedia.org/wiki/Anglia_(peninsula)

                                Коментар

                                Working...
                                X