IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Интересни факти - Знаете ли че?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Кльомбата @

    В края на 1971 година програмистът Рей Томлинсън увековечава символа @. Работейки по проекта ARPANET на Министерството на отбраната на САЩ, Томлинсън трябвало да изгради компютърна мрежа без централен компютър, в която да има начин за предаване на съобщения между отделните компютри. Съобщенията трябвало да се адресират едновременно до отделен потребител и до компютъра, към който се изпраща. След лутане между купчина знаци, Томлинсън избира „@“ за разделяне на двете части на първия имейл адрес: „tomlinson@bbntenexa“
    През 2007 година скулпторът Александър Хайтов открива на 62-ра страница от Манасиевата летопис знака @. Предполага се, че знака замества първата буква от думата "Амин" - @ МИНЬ

    Click image for larger version

Name:	@.png
Views:	3
Size:	22.2 КБ
ID:	3626303

    Click image for larger version

Name:	800px-19-manasses-chronicle.jpg
Views:	2
Size:	38.1 КБ
ID:	3626304

    Коментар


    • Златна статуетка на глиган, V - IV в. пр. Хр., Източен Иран, Ахеменидска империя.

      Коментар





      • Над 50 филма, над 100 театрални пиеси и оперни постановки, 15 книги...
        Това стои от едната страна на шахматната дъска, на която гросмайсторът Бергман победи Смъртта!
        Маестро, честити 102!

        Коментар


        • https://www.168chasa.bg/article/8542826

          НОВИ ДОКУМЕНТИ НА КГБ ЗА ХИТЛЕР

          https://www.168chasa.bg/article/8542826 © www.168chasa.bg

          Коментар


          • Мда, това са маляките, нашите добри и мирни съседи, на които ние много държим да дадем по някое евро, зда не умрат от глад. Кире, напиши, брат, напиши и за отговора от българска страна - напиши за опожаряването на Поморие (малко известен детайл от родната история) и защо в него, за разлика от Созопол и Несебър, няма стари сгради. какви българи е имало тогава - не са оставяли да го ударят по другата буза, а са действали бързо и яростно.

            А, да, напиши и за оная мърша, на която е кръстен главният град в Пиринска Македония, оня безродник, който заявява в народното събрание на България, където е депутат, че той не е българин, а славянин. Напиши, че и той е от същото това село Загоричане - срам, срам и позор, трижди срам и позор. И този боклук срами с името си толкова важен град. Пиши, Кире, пиши за тези неща, че не се знаят!
            Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

            Коментар


            • На 25 март 1905 г., по време на църковния празник Благовещение, гръцки чети опожаряват костурското село Загоричани и избиват 62 мирни жители жени, деца, мъже, само българи. Селото до 40-те години на XX век е крепост на българщината в Костурско и е наричано от жителите си и от гърците Малка София.
              След Илинденско-Преображенското въстание гръцката въоръжена пропаганда в Македония се активизира.
              На 25 март (7 април нов стил) 1905 г. съединени андартски чети от около 300 души под ръководството на Георгиос Цондос нападат Загоричани и извършват страшно клане, в което загиват около 100 души, а цялото село е отново изгорено. Андартските чети първо обкръжават, а след това нахлуват рано сутринта в Загоричани, кординирани от Ставрос Цамис. Нападението е съпроводено със звуци на военни тръби, които използва турската армия за сигнализация. Това е част от тактиката на андартите, които знаят, че българите ще скрият оръжието си, за да не бъде намерено при претърсване от страна на турската власт.
              В селото пламват пожари от всички страни и андартите събират 20 души видни възрастни граждани в центъра на Загоричани. След два часа се оттеглят с тях в планината Върбица, когато пристига и турската армия начело с Ниязи бей и селяни, избягали още при нападението в съседните села. Убити са 39 момчета и мъже, и 7 момичета и жени. На Върбица са застреляни 14 мъже, сред които селският поп Стефан на 60 години. С кмета на селото и дъщеря му общият брой убити е 62 души, а други шестима са ранени. От всички заловени един човек се завръща в селото.

              60

              Коментар


              • "Непознатото" клане. Равно на Баташкото, случило се година по-късно в разгара на войната. По каменните плочи под дюшемето на църквата още има черни следи от кръвта на изкланите.

                http://bgnasledstvo.org/bg/%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%B2-%D0%BB%D1%8E%D0%B1%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B0-%D0%BC%D0%B0%D1%85%D0%B0%D0%BB%D0%B0/

                Коментар


                • Образът на чъргубиля Мостич е възстановен по намерения в гроба му череп от проф. Йордан Йорданов. Ичиргу боилът (чъргубилят) Мостич е бил пълководец при царете Симеон I (893 - 927) и Петър I (927 - 970). Този немного едър мъж (бил е висок 165-170 см) е водил войски, и то когато България е с най-широките си граници - империя по площ. Вероятно ги е ръководил в битката при р. Ахелой (917) или под стените на Константинопол. Това е време, изпълнено с бляскави военни победи, каквито несъмнено е печелил Чъргубиля. Подобно на княз Борис I, в зряла възраст става монах.

                  Коментар


                  • Царевец в сутрешната мъгла. Скулптурата на лъва е поставена през 1918 година за 10-тата годишнина от Независима България. Поставен е от лявата страна на първата порта на замъка Царевец. Застанал на постамент, изработен от големи дялани каменни блокове, лъва с левия си как придържа отбранителен щит. От четирите страни на постамента са изписани важни исторически години, част от българската история, като на челната страна (северната) е написана годината на освобождение на Търновво – 1877, от южната може да се види 1186 година ( когато Асен и Петър започват да се борят за възстановяването на България ) и 1393 година ( падането на българското царство и Търново под османска власт ). На западната страна е 1230 година – когато се е състояла битката при Клокотница и 1398 година, когато окончателно България е под турско владичество. На източната страна е изписана годината, в която паметника е издигнат – 1918 година....
                    Last edited by Kiro; 14.07.2020, 10:52.

                    Коментар


                    • От 1924 г. Гео Милев публикува "Септември" и в сп. "Пламък". Там излизат и неговите "Грозни прози" и началото на поемата "Ад". През януари 1925 г. списанието е забранено от управляващата цензура. На 14 май 1925 г. Гео Милев е осъден на една година тъмничен затвор, глоба от 20 000 лева и лишаване от граждански и политически права за две години. Още преди да може да обжалва тази тежка присъда, на 15 май е извикан за "малка справка" в полицията, след което изчезва безследно.На 15 май 1925 г. по време Априлските събития, един от най-смелите интелектуалци в българската история - поетът Гео Милев, е брутално удушен с тел - умъртвен и хвърлен в масов гроб край София. Чак четвърт век по-късно тленните му останки са разпознати по изкуственото му око, открито в гроба.

                      Коментар


                      • Жан-Пол Марат е един от лидерите на якобинците и от идеолозите на Якобинската диктатура. Освен че е един от вдъхновителите на свалянето на монархията, той е един от идеолозите на масовите кланета, при които тълпата се саморазправя кърваво със задържаните в парижките затвори аристократи. Всяка революция има своите чудовища и Марат се оказва чудовището на Френската буржоазна революция. През 1793 г. е съден за призивите си за убийства, но е оправдан. Крайните му възгледи стават причина и за смъртта му. Марат страда от неизлечима кожна болест, вероятно тежка екзема, която предизвиква нетърпим сърбеж. Според едни пипва заразата още в юношеските си години, докато се грижи за бедните и бездомните. Според други заболяването му е на нервна почва. Все едно, за да се справи с болестта, той прекарва дълги часове във ваната, където чете, пише и дори приема посетители. Там го застига и смъртта, дошла във вид на миловидна млада жена - Мари-Ан Шарлот де Корде д`Армон, накратно Шарлот Корде, убедена монархистка. 25-годишната Шарлот решава, че Марат е чудовище, от което Франция трябва да се освободи, да бъде убит в името на народа.И успява да си уговори среща с него. Разговорът продължава десетина минути, седналият във ваната Марат записва в бележника си две-три от съобщените му имена и докато е наведен над специалната си писалищна дъска гостенката вади кинжала и го забива с все сила в гърба му. Шарлот се предава и признава убийството. Тя е съдена и само след няколко дни - екзекутирана. Някой свалят шапка пред нея, други я смятат за луда. Трети благодарят.

                        Коментар




                        • На 13 юли, 1878 г. е подписан Берлинският договор. Той определя територията на българското княжество в земите между Дунав и Стара планина и дотогавашния софийски санджак. Между Стара планина и Родопите се обособява автономна област Източна Румелия, а Македония, Източна Тракия и Западна Тракия остават под пряката власт на султана. Сърбия запазва завладяното през войната Южно Поморавие с градовете Ниш, Пирот и Враня. Черна гора също се уголемява териториално, но придобивките ѝ на адриатическия бряг са поставени под австро-унгарски контрол. Австро-Унгария окупира Босна и Херцеговина, както и Новопазарския санджак . Северна Добруджа е предоставена на Румъния като компенсация за Южна Бесарабия, отнета ѝ в полза на Русия. Русия се разширява и в Кавказ с градовете Батуми и Карс. Договорът изисква от Османската империя да приложи и видоизмени устава за ограничена автономия на Крит. Великобритания узаконява правото си да окупира Кипър. Берлинският договор дава пълна независимост на Сърбия, Румъния и Черна гора, но ги задължава да поемат част от държавния дълг на Османската империя. Договорът запазва в общи линии статута на Княжество България, регламентиран от Санстефанския договор. Срокът на временното руско управление се намалява от две години на девет месеца. Българският княз трябва да бъде избран от народа със съгласието на Великите сили и Османската империя и условието, че не бива да бъде представител на някоя от европейските управляващи династии. За управлението на Княжеството се предвижда Органически устав (Конституция), изработен от събрание на местни първенци.

                          Коментар








                          • Семеен велосипед, шевна машина, е създаден в единствен екземпляр от семейство Steinlauf. САЩ. 1939 т.

                            Коментар


                            • Красива картина, изобразяваща "Света София" през дванадесети век, по време на православна божествена литургия в присъствието на император Алексий I Комнин. Това е рядък вътрешен поглед на тази църква-майка на християнството. Почти всички съвременни картини и фотографии на църквата я изобразяват като джамия, в каквато е трансформирана след превземането на Константинопол през петнадесети век.

                              Коментар


                              • Мария Калас и проклятието Онасис.
                                Тя е сред най- големите певици в историята на оперното изкуство.
                                Но, среща Онасис и така започва една връзка, която променя живота ѝ. Мария слага край на брака си за да последва Онасис. Отказва концерти, налива се с шампанско . И пее за всеки, който иска да я чуе. Постепенно гласът ѝ отслабва. Забременява от любовника си и прави всичко възможно за да постигне лично щастие. Но, малкият Омеро умира само два часа след раждането. Научава от вестниците че Онасис ще се жени за Джаки Кенеди. Изпада в тежка депресия и прави опит за самоубийство. Но, и Онасис прави грешка с този брак. Не спира да търси Калас, като и обещава,че ще се разведе. Обаче смъртта му ги разделя отново. Умира покрит с червеното одеяло, което Мария му е подарила няколко години преди това. Калас не присъства на погребението му, но се чувства вдовица. Любовта ѝ вече я няма, гласът и също го няма. Умира от белодробна емболия през 1977г.



                                Коментар

                                Working...
                                X