IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Интересни факти - Знаете ли че?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Щурмът на Берлин през 1945-та и четворното забиване на червеното знаме над Райхстага.

    Броени дни преди победата 4 000 000 съветски бойци са се разположили на фронт от 500 километра. Червеноармейците трябва да направят двойна блокада на Берлин. В града е Хитлер, който още вярва, че не е обречен. Там са поне милион членове на нацистката партия и частите на СС. Най-голяма отбранителна сила е съсредоточена около сградата на операта, Райхстагът е бетониран, прозорците му са зазидани.

    В битката за първи път се хвърлят току-що излезлите от завода 130 немски реактивни самолета, които с качествата си паникьосват противниковите летци. В боя влиза и суперкартечница, изстрелваща по 2500 патрона в минута. Истински ужас за врага. Първоначалната идея на Сталин е градът да се заличи от лицето на земята. Цялата тежка артилерия на съветската армия е съсредоточена в подстъпите му. Но там има два милиона цивилни, жени, деца, чува се глас. Метрото е пълно с хора, ще ги погребем живи. Хуманизмът е жив, дори и на война. Решено е градът да бъде превзет с щурм.

    На 12 април 1945 г. умира американският президент Франклин Делано Рузвелт. Във бункера на фюрера на 17 метра под земята, защитени от триметрови бетонни стени, тържествуват, с надеждата, че с коалицията е свършено. На 20 април Хитлер празнува последния си рожден ден. Десет дни по-късно той вече няма да е между живите. Площадът пред Райхстага, дълъг 400 и широк 300 метра, е задръстен от трупове. Денят на щурма му е обявен за най-дългия в историята на войната.

    Доста преди това Сталин е избрал двамата щастливци, които ще издигнат знамето върху купола на сградата, символизираща силата на нацистка Германия. Единият, разбира се, е негов сънародник, грузинецът - Мелитон Кантария, другият - руснакът Вася Егоров. Байракът е специално извезан в московска работилница, на дръжката му е изписано: "Знаме на победата".

    На своя глава обаче генерал Телегин нарежда на петима свои бойци да увият около телата си червен плат и да го развеят върху статуята на богинята на победата. Първото знаме е издигнато в 22,30 часа на 30 април от сержант Михаил Минин от щурмовата група на капитан Владимир Маков, в която влизат още Гази Загитов, Александър Лисименко и Алексей Бобров. Второто е на групата на майор Михаил Бондар, а третото - на групата на лейтенант Сергей Сорокин. По обяд на 1 май знамето от групата на сержант Минин е фотографирано от борда на самолет По-2. Снимката е на военния кореспондент Виктор Тьомин и обикаля световната преса.

    Знамето се вее победоносно, но Сталин е бесен. Това е провокация. Провалят сценария му. Два дни след това избраниците му под силна охрана и следвани от фоторепортери и кинооператори издигат на 1 май щурмовия флаг на 150-а стрелкова дивизия и стават герои на Съветския съюз. Минин и другарите му не са удостоени с тази чест.

    Кирил Янев се среща с него и публикува истината за знамената. Викат го на обяснение, но всичко се разминава без тежки последствия. Берлин е превзет. Чекистите излизат на преден план, плъзват из града и мародерстват. Всеки ден 50 вагона скъпоценности пътуват за Москва. Има от кражби до изнасилвания. Калегин е възмутен: "Кои сте да грабите!", скача срещу шефа на НКВД ген. Серов. Скоро за протеста му научава Берия и, разбира се Сталин. Обвинен е, че пречи на работата на сините фуражки от държавната сигурност. Присъдата е 25 години в ГУЛАГ. Освобождават го чак след смъртта на вожда.


    Коментар


    • Не можем с абсолютна точност да кажем как е изглеждала Клеопатра. Налага се да се водим само от това, което древните скулптори са запечатали в камъка и да се доверим на описанията оставени ни от историците. Бюстовете, които са признати като представящи Клеопатра, показват жена с голям, леко клюновиден нос, ниско чело и дебела долна устна. Би трябвало да се доверим на думите, с които я описват съвременниците й – те са я оценявали според тогавашните стандарти за „женска красота“.












      Коментар


      • Администратор · 14 май в 14:57 ч. · История на Европа







        Върховната колегия на ГПУ, начели с Ф. Дзержински, СССР 1922 г. Никой от тях не е оцелял след големия терор 1937 г.












        Коментар




















        • Израелските момичета не се притесняват какво да облекат на първа среща..





          Коментар


          • Между 1687 и 1853 Кралство Испания е разполагало с 237 кораби - Галеони***












            Коментар


            • Унищожаване на бъчви с бира през сухия режим.












              Коментар


              • Римски император глобил пловдивчанин заради подкрепа на опонент. В Римския форум в Пловдив миналата година бе открит надпис върху мраморна плоча, който според експерти е от ІІ век сл. Хр. и представлява част от императорско писмо до града. Писмото до Филипополе за глоба, която градът трябвало да изплати заради подкрепата си за кандидат император, който не бил избран. Ето защо градът-поддръжник на "дисквалифицирания" кандидат трябвало да изкупи вината си с глоба. В надписа липсва името на императора, издал "указа" за глобата, но по формата на буквите, експертите предполагат, че става въпрос за Септимий Север. Надписът гласял глобата да бъде изплатена от един от видните граждани на Филипопол, но в откритата част от плочата, не се открива името на този човек. Според експерти, ако се съди по друг надпис от същото време, като този от Никополис ад Иструм, където глобата е била 700 000 сестерции, вероятно и тази можело да се окаже от същия порядък.














                Коментар


                • Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнение
                  „Закусвайте добре мъже, защото ще вечеряме с Хадес“ – малко по различен и автентичен от цитата в 300, но това е казал Леонид на мъжете си в една „прекрасна“ сутрин. Явно е смятал, че няма да доживеят до вечеря. Бил е прав.











                  Абсолютно безсмислена жертва при положение,че персийците са им излезли в гръб.Още повече Леонидас е бил 60 годишен/рядко срещано е било човек да доживее дотолкова/,а е жертвал напразно живота и на младежи.

                  Коментар


                  • „Закусвайте добре мъже, защото ще вечеряме с Хадес“ – малко по различен и автентичен от цитата в 300, но това е казал Леонид на мъжете си в една „прекрасна“ сутрин. Явно е смятал, че няма да доживеят до вечеря. Бил е прав.












                    Коментар


                    • Холивудската актриса Луис Брукс. С нейната млечно бяла кожа, изписани устни, характерна подстрижка и предизвикателен стил, Луис Брукс се превръща в истинска икона на красотата и стила в началото на 20-ти век.










                      ..

















                      Коментар


                      • Предстои преброяване на врабчетата в България

                        Кампанията се осъществява за четвърта поредна година

                        Коментар


                        • Берта Бенц 1849г. -1944г. Първата жена шофьор в света. Фото края на 19-ти век.


















                          Коментар


                          • Внучката на Сталин не обича дядо си Коба...
                            Тя изглежда като лошо момиче и бунтарка. 49-годишната Крис Еванс живее в Портланд, САЩ, държи антикварен магазин, и не таи добри чувства към дядо си. Вероятно това нямаше да има значение, ако изрусената жена с татуировки не беше най-малката внучка на Йосиф Сталин.












                            Коментар


                            • Добре рисуваше, ама не стана художник...










                              ,,Виенската държавна опера'' от Адолф Хитлер (1889 - 1945), 1912г.

                              Коментар


                              • ИНДИЯ - Две са главните оръжия на страната. Първо, жестоките ограничения (на 24 март премиерът Моди обяви, че от следващия ден за три седмици се забранява излизането от вкъщи) и второ - коронавирусът бил безсилен пред древните индийски магии.
                                Фото: EPA-EFE / Vostock Photo












                                Коментар

                                Working...
                                X