Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Интересни факти - Знаете ли че?
Collapse
X
-
Това е една от най-необичайните и забележителни скулптури в света. Създадена във Франция (19 век) от неизвестен автор. Намира се в музея Салар Джунг в Хайдарабаде, Индия. Изработена е от цяло парче от древното дърво сикамор. Статуята е двойна - от едната страна е мъж, а от другата е жена. Известна е по света с името "Мефистофел и Маргарита ".
ВЕЛИКО..
- 2 Харесвания
Коментар
-
Някога швейцарците са се прехранвали главно като наемни войници. Бедни планинци, не са имали друг сигурен начин да поминуват! И до днес в руския език "швейцар" означава "портиер". Как се променят нещата! Днес не Швейцария, а България е "най-бедната страна в ЕС". И не ни е срам от това.На 9. Juli 1386 г. швейцарците дават решителна битка на австрийците. По същото време ние не даваме никаква битка на турците..
Коментар
-
Прочетете на всяка цена написаното от Георги Господинов. Само като увод. Русофилът Бобчев, министър на просветата, една неизвестна и заслужено забравен от историята фигура, унизява големия Пенчо Славейков, като го уволнява от поста директор на Народната библиотека и го прави уредник на училищен музей, който е на четвърти етаж, знайки за трудностите с придвижването на поета. И го принуждават на напусне Родината си, заедно със Мара Белчева.
На днешна дата преди 108 години Пенчо Славейков умира в Брунате, недалеч от едно езеро. През 1921 г. на препогребването му Боян Пенев ще каже "Един голям поет живя като чужденец между нас, умря далеч от нас, охулен и отречен..."
Точно преди година минавах с влак покрай онова езеро и се опитах да снимам през прозореца в движение, валеше, имаше мъгла, дано съм познал мястото. На връщане взех пътнишкия влак, защото видях, че спира за няколко минути на гарата в Комо, където трябва да е слязъл Пенчо, последната му гара. Нямах нищо подръка за снимане този път, изведнъж ми се прииска да изпуша един цигар, и цигар нямах, само стоях надвесен през прозореца, гледах хаотично бутащите се пътници на перона и ми беше кой знае защо родно и тъжно... Колко ли трябва да ти е писнало от сплетни и бобчевци, за да се вдигнеш болен, трудно ходещ, на 45, да напуснеш завинаги София през август 1911 и да тръгнеш през чужди гари. Представях си ги двамата с Мара Белчева в суматохата, с куфарите, той трудно повратлив, тя изискана, оправна, европейка пар ексаланс, с няколко езика, превела брилянтно Нитче, един български поет и една поетеса, чужди там, чужди тук, тя ще заложи къщата си на улица "Христо Белчев" (по името на убития й мъж, вече се е казвала така по нейно време, струва ми се), за да покрие разноските на изгнанието и смъртта. Министерството на просвещението, до което бие телеграма какво да прави с тялото на Пенчо, мълчи безответно. Девет години по-късно приятели успяват да върнат този "чужденец". Допреди две години гробът му беше покъртен, вече е оправен. И добре, че на този ден проф. Игов връчва една своя награда "Дъбът на Пенчо", на Курубаглар, днешен Лозенец, под Дъба на Пенчо. Хубав личен жест и май единственият днес, припомнящ ни датата.
Стана дълго, някой ще каже тоя пък сега какво иска - нищо не ща. Само да си спомним. Щото Бобчевци бол, Славейковци - кът.
- 1 like
Коментар
-
Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнениеКърджали, 1935
Продължавай в същия дух +++
- 2 Харесвания
Коментар
-
Първоначално изпратено от hazard Разгледай мнениеНагледно, как от "ферма за ботове" се осъществяват лайквания, коментари, твитвания и др. в социалните медии от фалшиви профили.
[ATTACH=CONFIG]n3605109[/ATTACH]
Но те са еднакви, така че може би е нещо друго.
Между другото, ако посетиш тази страница долу, може да видиш колко много информация за теб предава браузъра ти на отсрещната страна.
https://www.deviceinfo.me/
Коментар
Коментар