IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Интересни факти - Знаете ли че?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Унгарската графиня Елизабет Батори е жесток сериен убиец и е получила заслужено прозвището " Кървавата графиня". Тази жестока жена е убила над 600 млади девици, за да може да използва кръвта им. Къпела се е в нея, с надеждата да остане винаги млада. Когато е разкрита нейните съучастници били екзекутирани, а Батори била зазидана в една стая на собствения ѝ замък.


















    Коментар


    • Османски строители заличават фреските на "Св. София" в превзетия Константинопол, 1453 г. Ще се случи ли отново? След превземането на Константинопол от турците през 1453 г. църквата е превърната в джамия и във вътрешността ѝ са направени промени, поетапно са построени и 4 минарета в ъглите ѝ, а през 16 в. османският архитект Синан достроява допълнителни странични контрафорси, които подобряват стабилността на постройката.











      Коментар


      • Роло - първият херцог на Нормандия. Роло бил норвежки викинг, а истинското му име е Гангер Ролф. Името му се превежда, като "Ходещият Ролф". Според норвежките саги, Ролф бил огромен воин и нямало кон, който да го издържи на гърба си. През 885 г. Роло е сред командирите на викингската флота, която обсажда Париж през 885 – 886 г, водена от Зигфред. Според легендата, когато пратеник на краля отива да преговаря с лидера на викингите, му бива отговорено, че всеки за себе си е вожд...
        Вижте повече












        Коментар


        • Картините на италиано-германския художник Луиджи Майер (1755–1803)от пребиваването му в Османската империя на територията на България. Първата картина картина показва танцуващи български селяни, така и е озаглавена картината. Интересно за отбелязване е, че жените танцуват боси около огъня. Вероятно Луиджи Майер е станал свидетел на нестинарски танци, което отнася картината към района на Странджа и Сакар, откъдето е минавал пътя за Одрин. Втората картина показва преминаването на Ришкия проход. На третата картина е изобразен изглед от Лозенград.


















          Коментар


          • Сталинград, 30 януари, 1943 г. Пленник от Вермахта е конвоиран от червеноармеец. Факт е че стотици хиляди руснаци работят или се бият за германската армия по време на Втората световна война на Източния фронт. По-малко известен факт е, че има германски войници, които минават на страната на червената армия и изпълняват бойни и охранителни функции. Когато немски пленници от Сталинград са закарани в лагер в Казахстан, те с изненада разбират, че са охранявани от техни сънародници и доскоро братя по оръжие, които са се предали в котела на Сталинград. Оказва се, че цели немски батальони колективно се предават на съветската армия. Любопитно е, че се предават най-вече немци от областта Саксония. Един от военнопленниците в Казахстан споделя, че немските надзиратели се отнасяли с него далеч по-брутално отколкото руските войници.












            Коментар


            • Публий Корнелий Сципион Африкански
              Брилянтен пълководец чиито битки са шедьоври на военното изкуство.
              През 202 г. Пр. Хр. Успява да победи своя "учител" Ханибал Барка в битката при Зама. Като преди битката двамата се срещат лично.
              Първата значима поява на младия Сципион е по време на битката при Тицин (Battle of Ticinus), когато е на 18 години и успява да спаси ранения си баща от побеждаваща нумидийската кавалерия. Оцелява в битката при Кана и вижда на какво е способен гения на Ханибал. Когато баща му и чичо му са убити в Испания и никой не иска да отиде там да се бие с картагенците, Сципион се предлага и отива на Иберийския полуостров. В брилянто проведена кампания успявя за няколко дни да превземе Нови Картаген. В битката при Бекула побеждава Хасдрубал Барка брат на Ханибал. Следва битката при Илипа в която успява да победи картагенската армия още преди двата центъра да се сблъскат. Сципион става изключително популярен и войниците му искат да го направят цар, но той отказва. Сенатът все повече се тревожи от нарастващата му популярност и съботира опитите на Сципион да прехвърли военните действия в Африка. Сципион успява да се наложи и става губернатор на Сицилия, където в изгнание живеят легионерите "изложили се" при Кана. Въпреки че сената не му дава никаква войска той успява да събере хора за кампанията си в Африка. Там успява да си осигури подкрепата ма нумидийския принц Масиниса, който има голяма роля в смърта на баща му и чичо му. Сципион побеждава картагенската армия в битката при Големите равнини и Ханибал е принуден да се върне в Картаген да защитава столицата. Както казах по горе Сципион отново излиза победител и слага край на войната. Умира през 183г. Пр. Хр. в годината в която умира и Ханибал.
              "Ingrata patria, ne ossa quidem habebis" гласи надпис в гроба му.













              Коментар


              • Айн цу цвайн цу – дрън! На 10 юли 1994 г. на световното първенство по футбол в САЩ, България побеждава Германия с 2:1. България прави обрат през второто полувреме, след като Лотар Матеус е открил резултата от дузпа. Голове на Христо Стоичков от фаул и на Йордан Лечков с глава в рамките на три минути донасят успеха, който изпраща националите на полуфинал на световното.

                Коментар


                • Окото на Хор - египетски символ. Този амулет е на възраст над 2500 години, а символите на късмета и просперитета са тънко вплетени в неговия дизайн.











                  Коментар


                  • През 1841 г. в килия към църквата „Св. Николай“ в Плевен, Анастасия Димитрова открива първото българско девическо училище, а тя самата става първата светска учителка у нас. Веднага училището се изпълва с ученички – двайсетина момичета от града. Първоначално те изписват букви и числа в пясъчни сандъчета, по-късно започват да пишат с калем върху дъсчици (панакиди), намазани с восък. Тъй като по това време няма глобуси, вместо тях се ползва менче, пълно с вода, в което плуват дървени дъсчици с изписани върху тях имената на континентите и държавите. Много от първенците на града и будни граждани подпомагат новооткритото училище, като изпращат в него децата си. По-бедните плащат на учителката с различни продукти, като брашно, яйца, плодове, дърва за огрев. За най-бедните църковното настоятелство събира средства, за да могат и те да се ограмотят поне в четене и писане. Но както често се случва, и на това начинание се намерили противници, които всячески се опитвали да отклонят девойките от образование. Независимо от пречките, за кратко време училището си изгражда добро име и за него научават навред из България.

















                    Коментар


                    • Голямата любов на Хемингуей е Куба, където прекарва голяма част от времето си преди революцията от 1959 година. Писателят остава и след нея в Куба, поддържайки Фидел Кастро и оставайки сляп за жестокостите му. През последните години от живота си Хемингуей страда и от параноя: заради приятелството си с Кастро той се чувства непрекъснато преследван от ФБР. Хемингуей е на 61 години, когато слага край на живота си с любимата си ловна пушка. Един от литературните му герои казва: "Светът пречупва всеки... и убива онези, които не искат да бъдат пречупени".











                      Коментар


                      • НАСА, Изследователският отдел, 60-те години на миналия век. Преди да се появят суперкомпютрите, изчисленията са се правили така.












                        Коментар


                        • НАЙ - СКЪПАТА БЪЛГАРСКА МОНЕТА

                          Легендарната емисия 1916 година

                          Това са последните монети сечени с лика на цар Фердинанд. Художественият проект е дело на Рудолф Маршал. Отсичането на тиража става в монетния двор в Кремниц, Австрия. Емисията на монетата е била 2 286 008 бройки, но почти веднага щом влизат в обръщение, те са изтеглени и върнати обратно в монетния двор.

                          Според една от двете най-разпространени теории е, че цялото количество монети е било претопено като със среброто са изплатени репарациите които дължим на Гърция и Сърбия след Първата Световна Война.

                          Според другата теория среброто от цялата емисия 1916 година е претопено и използвано за монетите от 1930 год. („Българското Монетосечене 1880 - 2010“, Николай Цветанов, София 2010 г.)

                          Независимо коя от двете теории е вярна факт е, че са оцелели около 9 - 12 броя от легендарната „Двулевка“.

                          Цената на монетата 2 лева 1916 год. в зависимост от качеството и състоянието, в което се намира, може спокойно и безпроблемно да достигне до 40 000 лева. И това при положение, че тя не е сертифицирана и капсулирана в реномирана грейдингова компания например в PCGS или NGC.

                          Други монети от емисия 1916 год. :
                          1 Лев 1916 – оцелели са около 100 броя
                          50 Стотинки 1916 има 2 варианта :
                          А. Сечени в Кремниц с матрица от 1912 година, която е с едър зърнест кръг (като 50 стотинки от 1912) – оцелели са около 250 броя
                          Б. Сечени във Виена с матрица от 1913 година, която е с дребен зърнест кръг (като 50 стотинки от 1913) – оцелели са около 150 броя
                          Click image for larger version

Name:	2 1016.jpg
Views:	1
Size:	77.9 КБ
ID:	3623878

                          Коментар


                          • Какво ли е да гледаш през прозореца, на този автобус?
                            Най-дългият автобусен маршрут в света от Лондон до Калкута! Вярвате или не, тази услуга стартира на 15 април 1957 г. Цената е била 85 паунда. Линията е работила почти до 1970 г. Пътят е бил през Франция, Германия, Австрия, Югославия, България, Турция, Техеран (Иран), Херат и Кабул (Афганистан), Лахор (Пакистан), и до Амритсар. След това през Делхи до Калкута! Пътуването е траело около 49-50 дни.

                            Коментар


                            • Бургаския плаж - 1920 г. Не пустее и има дистанция ..

                              Коментар


                              • Менюто в царския дворец по случай националния празник - 3 март, 1935 г. Не подозирах за съществуването на банички с мозък, но царят явно ги е обичал.

                                Коментар

                                Working...
                                X