IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Интересни факти - Знаете ли че?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • АРБАЛЕТЪТ - ОРЪЖИЕТО ОМРАЗНО НА БОГ
    През 1096 година византийската принцеса Анна Комнина описва нормандския арбалет като варварско и жестоко оръжие. Ето как описва тя варварския лък: „ ... стрелите, използвани от този лък са много къси, но дебели и тежки, с железни накрайници. Тетивата изпраща стрелата с ужасна сила и когато тя попадне във война, тя не отскача от щита, а напротив, тя го пробива изцяло, след това преминава през дебелите железни пластини и излита от обратната страна ... “
    Описаните къси, дебели и тежки стрели им дават и тяхното наименование: болт, болтове (на англ. Bolt, на немски Bolzen). За арбалетни стрели може да се говори само при съвременните арбалети. Приблизително по същото време – през 1139 година това оръжие е забранено (поне за използване срещу християни) от папа Николай II на II Латерански събор (1059), и то под заплахата от отлъчване от църквата, а това в тогавашната Европа е било сигурна смърт с много други последствия. Папата нарича арбалетите „artem mortiferam“-(смъртоносно изкуство) и „deo odibilem“ – (мразени от Бога). Една от целите на забраната е била и да се отнеме от простолюдието едно оръжие, което правело възможно убийството на рицари от засада и от разстояние. Използването на арбалети срещу неверници било разрешено, даже поощрявано.
    Въпреки това забраната не е била спазвана и затова по-късно забраната и била подновена от папа Инокентий III специално срещу Ричард I (Лъвското сърце) Английски и Филип Август Френски. Немският крал Конрад III също забранява арбалетите в своето кралство. Когато, при обсадата на замъка Шалю, при Лимож във Франция, Ричард Лъвското сърце, страстен привърженик на арбалетите и радетел за тяхното разпространение, е ранен от арбалетна стрела и умира 11 дни по-късно (6.4.1199), смъртта му се приема като небесно наказание, което му е присъдено за неподчинението му към църквата. Разказва се, че преди да умре, Ричард, сам изкусен арбалетчик, помилва стрелеца, но след смъртта му арбалетчикът бива одран жив за назидание. Твърди се, че ислямския свят от времето на кръстоносните походи също забранява арбалетите – поради формата им на кръст (на английски арбалет дори се нарича crossbow), защото се използват от кръстоносци, а и вероятно защото от коня е практически трудно арбалетът да се запъне. Документирано е обаче използването им в ислямския свят в съоръжения за защита на крепости, както и от отделни войници, а също така има и запазени екземпляри. След завръщането си във Франция от Кръстоносния поход Филип Август създава редица редовни отряди арбалетчици, а също така и отряди конни арбалетчици.













    Коментар


    • Първоначално изпратено от forman777 Разгледай мнение
      Храмът с крилатите бикове в древния Нимруд, Ирак унищожен от Ислямска държава...
      https://palatka.bg/2017/08/12/нимруд-изгубеният-и-унищожен-от-исл/

















      Малко съм скептична относно инфото. Дори и сред галфоните от Ислямска държава има такива с бизнес нюх, които знаят, че тези артефакти могат да бъдат разменени срещу оръжия и каквото там им трябва. Вероятно вече са част от колекции.
      Освен световно културно наследство, "крилатите бикове" са част от колективната памет на тамошното население, която колективна памет трябва да бъде трансформирана. Вандалските актове, срещу исторически артефакти, не само в Ирак, а и на другите места по света има за цел да създаде вакуум в обществото и усещането му за принадлежност.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от forman777 Разгледай мнение
        Съветски войници хранят бели мечки от танка си през 1950 г.











        Това не са войници и това не е танк.

        Коментар


        • Имало е такъв странен обичай - продажбата на досадната жена. Той съществува в Англия през 18-ти и началото на 19-ти век. Факт е, че според английските закони по това време процедурата за развод е много скъпа, около 17 хиляди евро днешни пари. Английските закони не регулирали подобни покупко-продажби, но властите си затваряли очите. Продажбата се осъществявал по пазарите, като се провеждал търг. В договора се записвало, че новият съпруг трябва да вземе жената с всичките и недостатъци, които преди това подробно били разяснявани от продавача...

















          Коментар


          • Храмът с крилатите бикове в древния Нимруд, Ирак унищожен от Ислямска държава...
            https://palatka.bg/2017/08/12/нимруд-изгубеният-и-унищожен-от-исл/


















            Коментар


            • Съветски войници хранят бели мечки от танка си през 1950 г.












              Коментар


              • Чувал съм че бащата на Кели бил много строг и не и давал да прави ганг-банг. Да де ама се намерил някакъв който и го направил много качествено и тя искала да се жени за него. Бащата го гонил да го трепе и общо взето бракът е бил по принуда

                Коментар


                • В историята на киното Грейс Кели остава най-вече като муза на Алфред Хичкок и героиня в три от най-известните му филми. Той я обожава, за него тя е въплъщение на идеалната жена. Хичкок е толкова разочарован от нейния брак и оттегляне от киното, че я нарича "принцеса Дисгрейс" – принцеса Падение.
                  След сватбата си с принц Рение от Монако през 1956 г. Грейс се разделя с филмовата си кариера и с американското си гражданство. Съпругът й забранява филми с нейно участие да се излъчват в княжеството.











                  91






                  В историята на киното Грейс Кели остава най-вече като муза на Алфред Хичкок и героиня в три от най-известните му филми. Той я обожава, за него тя е въплъщение на идеалната жена. Хичкок е толкова разочарован от нейния брак и оттегляне от киното, че я нарича "принцеса Дисгрейс" – принцеса Падение.
                  След сватбата си с принц Рение от Монако през 1956 г. Грейс се разделя с филмовата си кариера и с американското си гражданство. Съпругът й забранява филми с нейно участие да се излъчват в княжеството.











                  Коментар


                  • Преди смъртта си султан Сюлейман повикал началника на армията и му казал трите си желания:
                    1. Той завещава, ковчегът му да бъде носен от най-добрите лекари на Османската империя по това време.
                    2. Второто му желание било по целия път, по който носят ковчега му, да се разпръсват златни монети и скъпоценни камъни.
                    3. Той завещава през това време ръцете му да се показват навън и всички да ги виждат.
                    Когато началникът на армията смутено попитал каква е причината за тези желания, Сюлейман обяснил:
                    Нека най-добрите лекари да носят ковчега ми, за да видят всички, че
                    дори и най-добрите лекари са безсилни пред лицето на смъртта.
                    Разпръснете злато, за да могат всички да видят, че богатството, което получаваме в този живот, остава на този свят.
                    Нека всички да видят ръцете Ми и да разберат, че дори и всемогъщият Султан Сюлейман Кануни си тръгва от този живот с празни ръце.
                    Източник : www.highviewart.com














                    Коментар


                    • Първите чернокожи имигранти влезли в Англия още през далечния 16-ти век. По време на управлениеито на кралица Елизабет Първа в Лондон вече имало чернокожа общност, която наброявала няколкостотин души. Те не са били роби, тъй като английските закони не позволявали робството. Работели, като слуги, актьори и музиканти. Още през същия 16-те век са регистрирани първите смесени бракове в Англия...












                      Коментар


                      • Daniel Day-Lewis( Даниъл Дей-Люис), единственият актьор в историята, който е печелил три награди „Оскар“ в категория „най-добра мъжка роля“.












                        Коментар


                        • Племенни вождове на индианците "ото", 1881 г.
                          След подписването на няколко договора със Съединените щати, през 1854 г. те отстъпват всичките си земи в замяна на малък резерват на Биг Блу в Небраска. Тук престояват до 1882 г., когато се преместват заедно с мисури в Оклахома. През 1998 г. обединеното племе ото-мисури в Оклахома наброява 1520 души. Езика им е почти идентичен с езиците на айова и мисури и близък с езика на уинебаго. Заедно четирите езика образуват групата Чевире на Сиукското езиково семейство.












                          Коментар


                          • 19 август 1918 г. В Луверн, Минесота, САЩ фанатизирана "патриотична" тълпа извършва линч над Йохан Майнц. Излива катран и и го омазва в пера. Вината му: Той е американски фермер от немски произход и може би не е патриот. Войната превръща хората в изроди. Майнц оцелява и се опитва да съди нападателите си. Съдията, който също е "патриот" ги оправдава. Бог да благослови Америка...












                            Коментар


                            • Комик и балерина. Чарли Чаплин и Анна Павлова. САЩ. 1922 г.












                              Коментар


                              • Знамето на българските доброволци в Кримската война (1853-1856 г.) е изработено от двоен копринен червен плат. На лицето е избродиран изправен коронован лъв, държащ кръст с надпис: „Съ нами богъ дерзайте братиа за вър: и отечес: “Крес: хранит: вс: правосл: знам: СТГ: Георгиe.”. На гърба е изобразен Свети Великомъченик Георги на кон, убиващ змея. “Да живей нашъ покров: в: императ: Николай, II: 1 е Болгар: зн. 1854 Iан. I й” “С: Г.” Изображенията са бродирани с коприна и сърма....
                                Вижте повече



















                                Коментар

                                Working...
                                X