Как иноватори в "Балкантурист" измислиха леденото хоро на Йордановден
.................................................. ..................................................
Тестват атракцията за първи път през 1973 год., за да забавляват екскурзианти от Чехословакия
ЮНЕСКО отхвърля ритуала като традиция, защото трябва да бъде предаден на 3 поколения в продължение на 50 години
През 1973 год. държавният туристически оператор "БАЛКАНТУРИСТ" неистово се опитва да повиши интереса на чужди екскурзианти към страната и в нечии глави почва да се върти идеята българи в народни носии да играят хоро в ледените води на буйна река. И така няколко поредни години на Йордановден в Калофер започва да се извива странното хоро, но заради комунистическия режим отбелязването на Богоявление е забранено. Чествало се тайно в църквите, но без да се прави водосвет с хвърля не на кръста в реката.
Едва след 1989 год. ритуала постепенно започва да се възстановява, а през 2000 год. в местния вестник се споменава, че кръста е изваден от реката под звуците на гайда. Три години по- късно вестник „Дума“ публикува снимка от мъжко хоро във водите на река Тунджа и оттогава (2003 год.) се смята, че това е част от тържеството на Йордановден. Тези факти се потвърждават и от най- възрастните калоферци, които твърдят, че хорото не е част от традициите през десетилетията.
Историческите хроники показват, че празника се отбелязвал в годините около Втората Световна Война. Навсякъде в страната се правела тържествена богоявленска литургия. Под звуците на камбаните хората се отправяли към близка река, където бил построен аналой, украсен със много зеленина и националните знамена трибагреници. Около него били строени частите от гарнизона. След като попа освещавал водата с хвърлянето на кръста няколко души се втурвали да го извадят. През тези десетилетия обаче не е съществуват данни да се е играло мъжко хоро като част от обичая.
Коментар