IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Поколението на 30+ годишните - между миналото и бъдещето на ... (архив до 27.04.2013)

Collapse
Заключена.
X
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от anon6706 Разгледай мнение
    В Библията пише:

    В началото Бог създаде небето и земята

    В готварската Библия пише следното:

    В началото Готвачът сложи олиото и лука.

    Така е по закон.


    Аз съм "за". .. и много точно е казано - ПЪРВО олиото /може и зехтин/ и лука, т.е. - първо лука се запържва в мазнината, а не се задушава, както останалите зеленчуци, които се поставят, след добиване на златист цвят от лука.. Може и повече от 1 глава лук - лукът прави и супата, а и всяка манджа - много по-вкусни.
    Не налагам мнение, това е въпрос на разбиране, както и на взаимстване идея от добър готвач.
    If something inspires you, follow it! Henry Ford

    Коментар


    • Първоначално изпратено от anon6706 Разгледай мнение
      В Библията пише:

      В началото Бог създаде небето и земята

      В готварската Библия пише следното:

      В началото Готвачът сложи олиото и лука.

      Така е по закон.
      Бе, Шевицата е 'арна - докат' не излезе от модния си бранд и вземе се прави на "спец" по всичко, кат' Мечока.

      П.П. Русоот кат' прост винаги бачка с цели екипи от тесни специалисти и затова вика - нищо не знам и не разбирам

      Лукът най-много износва ножовете и логично може да се сети всеки защо първо се почва от лука при термична обратка - щом нещо износва даже и специализирана стомана и прави на гъз само за няколко месеца. И после трябва да се заточва пак наново.

      Биеш го шоково в началото да се "разстопи" на силен огън и после го охлаждаш рязко и после вече е твой отвсякъде - може си го менкаш как си искаш - дет' го наричат варене, печене, пържене и т.н.

      Идеята е да му докараш структурата до аморфна маса, която после да тикаш в квато посока се сетиш по избор, а не да ти се опъва кат' муле на мост.
      Last edited by marandi; 17.04.2013, 18:30.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от sergo Разгледай мнение
        Първо слагаш морковите и целината, щото по-бавно омекват. Чак след 3-4 мин. - лука.
        В Библията пише:

        В началото Бог създаде небето и земята

        В готварската Библия пише следното:

        В началото Готвачът сложи олиото и лука.

        Така е по закон.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от sergo Разгледай мнение
          Недей да лъготиш на дребно!

          Марок,
          Първо слагаш морковите и целината, щото по-бавно омекват. Чак след 3-4 мин. - лука.
          Губерка,

          не го лъжи бря, пезевенк с пезевенк

          Още ти помня кнедлите, дет' много сричаш у нет-о, па не си прочел да ги посвариш картофите и ще правиш тесто за кнедли.

          П.П. При котлон на макс в началото - всичко се ръга тугедър ( от описаното само ) и се гледа лука, кат' стане прозрачен, се ръга водата - правиш термо-шок така. Дотук си на 4-5 мин. и вече трябва да поливаш с вода и намаляваш огъня кат' кипне водата - ти тепърва ще ръгаш лук? Добре ли си, бря?

          После имаш двойна термична ( първата със задушаване ) обработка и после варене 30 мин. на по-тих огън с плавно отслабване на огъня, ако няма да застройва накрая.

          Русото не ти се меси в шевиците, ти няма се обаждаш за готвене. Капиш?

          П.П.П. Ся остава ми се направиш кат' Мечката на по-голям спец и от Русото по термо-обратки, щот' съм инженер-корабостроене, па ти шевица.

          Мечката и той така - много им разбира на корабите, ама само да ги кара - па друг да му ги прави и вече е "спец"

          Искаш ли още да си поговорим кой продукт как термичко да го обработиш и да виси красив кат' пред А Порте, а па кат' го натиснеш леко с вилицата да се разпльоква от мекота и вкус? Ърмм ....?

          Нали ви чета и аз простотиите в гугъл за рецепти, дет' там даже ще му напишат още в началото с лука да си сложи магданоза. После знаеш ли колко полезни вещества ще останат от тоя магданоз? Отговор: Нула - ще го превърне в трева - може си зоба от тревата по пътя и ще е същото. 90% от рецептите ви в нет-а са писани от пълни идиоти, дет' не могат да готвят и скапват всички полезни вещества дори от перфектен продукт, само от неправилна термо-обработка после.

          Т'ва ти е чичо гугъл, дет' го четеш. Тя и Мечката чете гугъл и се мисли за "умна" ...
          Last edited by marandi; 17.04.2013, 18:16.

          Коментар


          • ЕГН
            Наскоро(преди седмици ) се бях увъртолил в мисли .....по ТВ-то давали за два приятели,единият сдал богудух ама нямал документи в себе си ....докторите намерили някаква фактура ли там,абе нещо-си кат документ,и издали смъртен акт на името от бележката ......е да,ама името било на живия приятел.После полицаи го спирали и оня се легитимирал със смъртния акт ....думите на полицаите "Ами ние го знаем,че е със смъртен акт,ама какво можем да направим"
            Та обмислях варианта да се сдобия със смъртен акт ,но нещо ме домързя да навлизам в подробности за да преценя келепира от евентуални бъдещи сакатлъци и облаги

            'ма реалист си е Маранди,браво за което
            Страхът трудно се преодолява само със знания

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Наивник Разгледай мнение
              Тури кило свинско, залей с бяло винце, малко черен пипер и еВем ти супата

              Недей и ти да го лъготиш на дребно!

              А момето само по престилка и черпак?
              За себе си ли го оставяш?

              Каква зупа ще да е тогава?

              Коментар


              • Първоначално изпратено от kotara22 Разгледай мнение
                Marandi....позна боли ме десният крак....Даи една рецепта за супа ...имам гъби моркови картофи домати.....става ли?
                Тури кило свинско, залей с бяло винце, малко черен пипер и еВем ти супата

                Коментар


                • Първоначално изпратено от marandi Разгледай мнение
                  Т'ва дет' се задушава в началото морков, лук, корен от целина - режеш еднообразно кат' размер на кубчета ( ~ 0.5 см ).

                  Гъбките и картофите също да са еднообразни кат' размер ( кубчета около ~ 1.5 см )

                  Просто различно време за термична обработка трябва при различните продукти и затова размерът има значение - хихи

                  И вече не ти познавам печката - идеята е - нещо да не остане недобре сварено при тази последователност, щот' може и по друга техника да я правиш, ама и така ще стане добре.

                  Да ти е сладко!

                  Недей да лъготиш на дребно!

                  Марок,
                  Първо слагаш морковите и целината, щото по-бавно омекват. Чак след 3-4 мин. - лука.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от kotara22 Разгледай мнение
                    Мерси страшен си почвам е ...само магданоз и захар нямам...
                    Т'ва дет' се задушава в началото морков, лук, корен от целина - режеш еднообразно кат' размер на кубчета ( ~ 0.5 см ).

                    Гъбките и картофите също да са еднообразни кат' размер ( кубчета около ~ 1.5 см )

                    Просто различно време за термична обработка трябва при различните продукти и затова размерът има значение - хихи

                    И вече не ти познавам печката - идеята е - нещо да не остане недобре сварено при тази последователност, щот' може и по друга техника да я правиш, ама и така ще стане добре.

                    Да ти е сладко!

                    Коментар


                    • Мерси страшен си почвам е ...само магданоз и захар нямам...
                      Животът е огледало.....усмихвай се

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от marandi Разгледай мнение
                        Русото, ако е ПРОСТ - Мечката е СВОБОДНА!

                        П.П. Само не ми се прави на безсмъртен, ами иди и виж колко ще ти излезе дупката за метър на два - дет' после на 8 години се киха за парко-място и ако ти стигнат 5 цифри ги гласи от сега и се радвай, че в Софето и Варна - и толкоз не стигат.

                        Щот' ще нацепиш наследниците си и вместо активи, ще им завещаеш пасиви да стригат и тях.

                        Ма, нали си "умен" .... по-лесно е да се мислиш за безсмъртен и свободен, налЕ?
                        Мууууууууууууууууууу - ууууууууууууууууууууууууууууууууу !!!
                        Баба ме научи на много неща.
                        tnm

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от kotara22 Разгледай мнение
                          Marandi....позна боли ме десният крак....Даи една рецепта за супа ...имам гъби моркови картофи домати.....става ли?
                          Става, може да уплътниш и с 1 кафяна чашка фиде, ако имаш.

                          Тенджерата, малко мазнина ( или бучка краве масло ) - задушаваш за 3-4 мин. моркова и глава накълцан лук, ако имаш ) на силен огън. Слагаш гъбките за 1-2 мин. макс като ги объркваш под капак през 1-на мин.

                          Доливаш вода и като кипне ръгаш ситно нарязани картофите, че им трябват 20-30 мин. да се сварят и леко намаляваш огъня на умерен.

                          Ръгаш фидето на 20-тата мин. и то ще стане за 10 мин. готово и накрая добавяш доматите за 5 мин. само да покъкрят ( ситно нарязани или на ренде ).

                          Добавяш 1 лъжица захар на половин кило домати да не ти кисеят.

                          Подправките ги ръгаш след водата като залееш и ръгнеш картофите да се сварят и заври. Магданоз чак като махнеш от котлона.

                          Бих ти препоръчал, корен от целина, пащарнак ( ако ще е това го ръгаш още с моркова и лука ), мащерка и чер пипер. Ако доматите не са кисели достатъчно, може и малко сок от лимон или оцет, ама т'ва кат' си хапваш вече - ще преценяваш дали има нужда.

                          Т'ва е накратко - ще се справиш!
                          Last edited by marandi; 17.04.2013, 14:10.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от mechobikov Разгледай мнение
                            Бате Маранди. Няма ти чатна въпроса щот си безумно ПРОСТ !!!
                            Русото, ако е ПРОСТ - Мечката е СВОБОДНА!

                            П.П. Само не ми се прави на безсмъртен, ами иди и виж колко ще ти излезе дупката за метър на два - дет' после на 8 години се киха за парко-място и ако ти стигнат 5 цифри ги гласи от сега и се радвай, че в Софето и Варна - и толкоз не стигат.

                            Щот' ще нацепиш наследниците си и вместо активи, ще им завещаеш пасиви да стригат и тях.

                            Ма, нали си "умен" .... по-лесно е да се мислиш за безсмъртен и свободен, налЕ?

                            Коментар


                            • Marandi....позна боли ме десният крак....Даи една рецепта за супа ...имам гъби моркови картофи домати.....става ли?
                              Животът е огледало.....усмихвай се

                              Коментар


                              • Бате Маранди. Няма ти чатна въпроса щот си безумно ПРОСТ !!!
                                Баба ме научи на много неща.
                                tnm

                                Коментар

                                Working...
                                X