IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Поколението на 30+ годишните - между миналото и бъдещето на ... (архив до 27.04.2013)

Collapse
Заключена.
X
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Добро утро tnm
    Добро утро чета

    Бате Маранди, отказвам да ти чета линковете, защото съм 99 % сигурен, че са в подкрепа на моята теза, дори и ако навеждат на мисълта, че може би не съм прав за това как точно е открита перката. Ти си корабостроител. Помисли върху това. Не може по правилата за строене на ветроходи да се построи параход !!!

    Аноне, ти го разбираш свободното мислене, ама се правиш, че не го разбираш. Но ще ти отговоря все пак, нали Космо каза, да си вярваме.
    1. Не си му светил на откривателя, че да знаеш дали нещо се е счупило или не се е счупило.
    2. Ако нищо не се е счупило, откривателя сам е пренебрегнал някои от правилата за правене на стария тип бутала, защото иначе е невъзможно да се направи нов тип бутало.
    3. Не може по правилата за изработване на фиат да се изработи алфа ромео, без правилата за изработване на фиат да бъдат нарушени.
    4. Нокере Малкопостов, прав си. И аз това казвам. Различно мислене трябва. Различно от рационалното мислене. Свободно (манипулативно) мислене трябва, но и грешката може да свърши работа.
    Баба ме научи на много неща.
    tnm

    Коментар


    • Добро утро, Мечо!
      добро утро, тайфата!

      Днес отивам в хабитата на Кев. Смятам да измеря нивото на Дунав около 15 часа да ви информирам.
      Хубав ден на младежите и девойките!
      Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
      Мечо

      Коментар


      • Първоначално изпратено от mechobikov Разгледай мнение
        Корабния винт. В началото са изпробвали кораби с винт като тези дето завиваме гайки на тях. Докато в един светъл ден при изпитания един лошо направен винт се счупил и кораба тръгнал много по бързо и така била открита перката.
        Мечка,

        стига, бе човек - къпи на копи/паста, че се чудя откъде не спираш да ги измисляш тия дивотии

        Че после и "теории" развиваш как ставали откритията на база грешки и случайности. Боже господи ...

        Поспри се малко - вече станаха 2 дела за тормоз срещу гънката ми в Страсбург, щот' то не се издържа вече

        П.П. Прикачам ти снимки, но накратко около 250 г. преди новата ера Архимед, открива т.нар. Архимедов винт.

        После първият параход, който използва за първи път корабния винт "случайно" е наречен Архимед, понеже измества дотогавашните параходи с гребни колела отстрани или гребла с парен двигател. Качвам ти и тоя, който го измисля, винта му и кораба да си ги гледаш.

        Цък:
        Attached Files

        Коментар


        • Мечо, не знам тези четеш ли ги, но мен ме кефят
          http://www.morskivestnik.com/spomeni...n12042012.html

          Коментар


          • Първоначално изпратено от mechobikov Разгледай мнение
            Корабния винт. В началото са изпробвали кораби с винт като тези дето завиваме гайки на тях. Докато в един светъл ден при изпитания един лошо направен винт се счупил и кораба тръгнал много по бързо и така била открита перката.
            А на този какво му се е "счупило", че е направил откритие?
            Тук сигурно много малко хора знаят долното:

            През средата на 19 век основен проблем пред конструкторите на парни машини е повърхностната износоустойчивост на буталата. От триенето те бързо се износват и хлабината между буталото и цилиндъра се увеличава. Това води до намаляване коефициента на полезно действие - увеличаване на разхода на пара и намаляване на мощността. Конструкторите използват твърди и скъпи сплави за изработване на буталата, но не постигат сериозни успехи.
            На 4 март 1857 г. пред Дружеството за поощряване на промишлеността българинът Никола Стефанович Тошкович защитава своето изобретение: да се използват еластични пръстени, разположени в канали на повърхността на буталото, които да поддържат постоянна сглобка между цилиндъра и буталото. Износването на цилиндъра и пръстените се компенсира от еластичното им разширение. Комисията в Париж оценява високо работата на Тошкович и му издава патент. Това е първият известен патент, даден на българин.
            „Неговите „поршени” (бутала), колкото се изтриват, толкова от само себе си се разширяват” – пише в „Цариградски вестник” (бр. 320 от 1857 г.) известният възрожденски деец Сава Филаретов. Той дава и някои икономически показатели за изобретението: буталата на Тошкович са 3 пъти по-евтини от всички тогавашни бутала; дават 16-18% икономия на гориво; здрави и дълготрайни са.
            Благодарение на това изобретение впоследствие става възможно изобретяването на двигателите с вътрешно горене.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от mechobikov Разгледай мнение
              А, и още нещо, което следва, от вчерашните цитати, дето ги пуснах.

              Не е възможно да бъде направено откритие в науката, чрез следване на установените правила. За да се направи откритие в науката е необходимо да се допусне умишлена или неволна грешка. Или с други думи е необходимо или учения да е манипулатор или да допусне неволна грешка.

              Рационалното мислене по презумпция не може да доведе до открития противоречащи на съществуващата теория. За да се отхвърли една теория е необходимо манипулативно(свободно) мислене.
              Така де ама защо грешка. Просто различно мислене си трябва.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от val/she Разгледай мнение
                Има открития постигнати благодарение на грешка- мисля, че закаленото стъкло така е постигнато- неспазен "технологичен процес". Други- съзнателни, аргументирани научно дирения в определена посока.
                Корабния винт. В началото са изпробвали кораби с винт като тези дето завиваме гайки на тях. Докато в един светъл ден при изпитания един лошо направен винт се счупил и кораба тръгнал много по бързо и така била открита перката.
                Баба ме научи на много неща.
                tnm

                Коментар


                • Първоначално изпратено от mechobikov Разгледай мнение
                  А, и още нещо, което следва, от вчерашните цитати, дето ги пуснах.

                  Не е възможно да бъде направено откритие в науката, чрез следване на установените правила. За да се направи откритие в науката е необходимо да се допусне умишлена или неволна грешка. Или с други думи е необходимо или учения да е манипулатор или да допусне неволна грешка.

                  Рационалното мислене по презумпция не може да доведе до открития противоречащи на съществуващата теория. За да се отхвърли една теория е необходимо манипулативно(свободно) мислене.
                  Има открития постигнати благодарение на грешка- мисля, че закаленото стъкло така е постигнато- неспазен "технологичен процес". Други- съзнателни, аргументирани научно дирения в определена посока.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от mechobikov Разгледай мнение
                    Тази година ще ги ПРОПУСНА
                    Шкорпиловци !!!
                    Баси, не очаквах бат Маранди толкова скоро да те качи на кораб

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Наивник Разгледай мнение
                      Това червеното сигурно е от резкия спад на популацията на диви свине в гората около Шкорпиловци
                      Тази година ще ги ПРОПУСНА
                      Шкорпиловци !!!
                      Баба ме научи на много неща.
                      tnm

                      Коментар


                      • Давам жокер. С рационални аргументи точно не става.

                        Требе Манджушри да РЕЗНЕ зелката на една от аксиомите и на нейно място да сложи друга. Така най става.

                        Всъщност това не е жокер а отговор.
                        Баба ме научи на много неща.
                        tnm

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от anon6706 Разгледай мнение
                          Имам чувството, че пишеш постовете си следвайки някакъв конспект.
                          Отмяташ въпрос след въпрос.
                          Но доста объркан конспект, който само ти си разбираш.
                          И как, ако смея да попитам, можеш да замениш една аксиоматична система с друга, без да отхвърлиш стари аксиоми и да приемеш нови ???
                          Last edited by mechobikov; 18.04.2013, 20:34.
                          Баба ме научи на много неща.
                          tnm

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от mechobikov Разгледай мнение
                            А, и още нещо, което следва, от вчерашните цитати, дето ги пуснах.
                            Имам чувството, че пишеш постовете си следвайки някакъв конспект.
                            Отмяташ въпрос след въпрос.
                            Но доста объркан конспект, който само ти си разбираш.

                            Коментар


                            • А, и още нещо, което следва, от вчерашните цитати, дето ги пуснах.

                              Не е възможно да бъде направено откритие в науката, чрез следване на установените правила. За да се направи откритие в науката е необходимо да се допусне умишлена или неволна грешка. Или с други думи е необходимо или учения да е манипулатор или да допусне неволна грешка.

                              Рационалното мислене по презумпция не може да доведе до открития противоречащи на съществуващата теория. За да се отхвърли една теория е необходимо манипулативно(свободно) мислене.
                              Баба ме научи на много неща.
                              tnm

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от val/she Разгледай мнение
                                Сам юнак на коня, съм, Мечо.
                                Убу
                                Баба ме научи на много неща.
                                tnm

                                Коментар

                                Working...
                                X