IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Поколението на 30+ годишните - между миналото и бъдещето на ... (архив до 27.04.2013)

Collapse
Заключена.
X
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от tnm Разгледай мнение
    Откритията винаги служат пряко или косвено за решаването на дадени практически проблеми. Тези решения могат да са в резултат на случаен импулс, но може да са в резултат на опити или на натрупани дългогодишна знания.
    За да имаш ирационално мислене е необходимо да натрупаш доста рационални познания
    Имам чувство, че не те разбирам добре.
    Какво разбираш под рационални познания ???
    Баба ме научи на много неща.
    tnm

    Коментар


    • Мечо биков, и ти ли си завършил същото като русото и майстора на моретата?

      Коментар


      • Първоначално изпратено от mechobikov Разгледай мнение
        Божията воля е божа работа. Хората не могат да я предсказват. Могат само чрез манипулации, симулации и експерименти да я налучкват.
        Откритията винаги служат пряко или косвено за решаването на дадени практически проблеми. Тези решения могат да са в резултат на случаен импулс, но може да са в резултат на опити или на натрупани дългогодишна знания.
        За да имаш ирационално мислене е необходимо да натрупаш доста рационални познания
        Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
        Мечо

        Коментар


        • пряка демокрация

          Преди малко бях из града по задачи. Работата ми е такава, че освен чисто технически неща в офиса (сервиза) включва и посещения по обекти и срещи с най-различни хора, които в нашия бранш наричаме "клиенти". Макар че шофирането е едно от нещата които ме карат да се отпускам и да се зареждам с енергия (особено съчетано с подходящото музикално оформление), когато пространствено-времевите фактори не са ми от голямо значение, предпочитам да се движа пеша. Така имам възможността да наблюдавам, да се информирам посредством всички сетива, да седна на сянка за почивка, да чета и препрочитам поезия или мисли на някой уважаван от мен човек, които някога съм си принтирал на А4 и винаги си нося по един лист в джоба, и да давам макар и за кратко време безгранична свобода на мислите си необрменени от всякакви външни условия.
          Та, преди около час при поредната си такава работа-разходка се случи да мина покрай двора на едно основно училище в центъра. Случи се голямо междучасие и той бе пълен с деца. Няколко момчета играеха футбол, други хвърляха къде успешно къде не топката по баскетболния кош, някои просто се гонеха смеейки се. Пътят ми минаваше покрай целия двор, и когато вече наближавах края му забелязах в единия ъгъл група деца които се канеха да играят на нещо, явно тяхна си игра която си бяха измислили. Доближавайки вече съвсем близо можейки ясно да чувам гласовете им, дочух следният израз от едно от момиченцата: "Айде почваме ли? Днес кой ще определя правилата!?" Усмихнах се и веднага в ума ми изплува пряката демокрация за която толкова много се говори и пише в последно време. Запитах се: "Възможно ли е тия деца още от съвсем малки да са открили начинът по който най-ефективно, безконфликтно и приятелски да се забавляват, като всяко едно от тях да се чувства в някаква степен важно и значимо!?"
          Нямах време да погледам самата игра, защото ме чакаха, но връщайки се после към офиса реших да споделя това което ми бе направило впечатление и ме бе накарало да се замисля

          Коментар


          • Първоначално изпратено от mechobikov Разгледай мнение
            Аноне, ти го разбираш свободното мислене, ама се правиш, че не го разбираш. Но ще ти отговоря все пак, нали Космо каза, да си вярваме.
            1. Не си му светил на откривателя, че да знаеш дали нещо се е счупило или не се е счупило.
            2. Ако нищо не се е счупило, откривателя сам е пренебрегнал някои от правилата за правене на стария тип бутала, защото иначе е невъзможно да се направи нов тип бутало.
            3. Не може по правилата за изработване на фиат да се изработи алфа ромео, без правилата за изработване на фиат да бъдат нарушени.
            4. Нокере Малкопостов, прав си. И аз това казвам. Различно мислене трябва. Различно от рационалното мислене. Свободно (манипулативно) мислене трябва, но и грешката може да свърши работа.
            Ерата на "случайните" открития е от средата на 19-ти и до началото на 20-ти век. И то най-вече в електричеството. В механиката почти няма случайни открития, а са плод на рационално мислене, предишни знания (открития) и талант (това, на което ти му казваш нерационално мислене).


            Нали не смяташ, че братята Райт една сутрин са се засилили по един склон и "случайно" са полетели?

            П.П. От средата на 20-ти век вече няма случайни открития. Особено, когато се намесиха и твърде много парите.
            Last edited by anon6706; 19.04.2013, 14:15.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от mechobikov Разгледай мнение
              Божията воля е божа работа. Хората не могат да я предсказват. Могат само чрез манипулации, симулации и експерименти да я налучкват.
              ...за което в голяма степен би спомогнало т.нар. "мислене извън кутията" ("outside the box thinking") при търсене на нестандартни решения в най-различни ситуации:

              http://en.wikipedia.org/wiki/Thinking_outside_the_box

              Коментар


              • Божията воля е божа работа. Хората не могат да я предсказват. Могат само чрез манипулации, симулации и експерименти да я налучкват.
                Баба ме научи на много неща.
                tnm

                Коментар


                • Първоначално изпратено от master of the seven seas Разгледай мнение
                  Русичък колега, тука мечо е прав. При първото изпитание се чупи Архимедовият винт (Пълна спирала) и с така полученият винт, скоростта на кораба се увеличила. По същият начин, чрез грешка е открит и корабният булб.. Това е истина
                  Но от друга страна не е вярно че прогресът се дължи на грешки. Отдавна има лаборатории, аеротунели ( за колите ), експериментални басейни ( за корабите ). Така че отдавна прогресът се дължи на теоритичните разработки, а не на грешките както преди век.
                  И Мечо, аз съм кдп(от 2004) и корабостроител ( завършил съм 2009 същото както Русото)
                  Здравей колега

                  Според мен аеротунелите за колите и експерименталните басейни за корабите потвърждават моята теза, че единствения метод за опознаване на света е метода проба грешка, а не тезата на бате Маранди, че прогреса се дължи на установени научни методи.

                  За какво е необходим експерименмталния басейн ако не за експерименти. Какво се експериментира. Нови неща (корпуси, винтове и ... да не се изложа). Как се процедира за да се направи примерно нов корпус. Първо се измисля нов корпус (естествено манипулативно, тъй като ако се измисли изцяло рационално по някакви стари правила, той ще е като старите корпуси вече направени по тези правила). Не може да се направи нов корпус, без да се мръдне изобщо и на грам от начина по който е направен стария корпус. Или с други думи, не е възможно по рационален път да се направи изобщо нищо ново. След като се измисли новия корпус, той се прави. След като се направи, той задължително се изпробва, защото на никой не му е известно предварително каква е божията воля. За това е и експерименталния басейн. Не теоретичната разработка и теоретичните изчисления решават каква е божията воля, каква е божията воля може единствено и само да се провери на изпитанията в басейна.
                  Баба ме научи на много неща.
                  tnm

                  Коментар


                  • http://www.dw.de/%D1%81%D1%8A%D1%81%...%BD/a-16745367

                    Вместо да си оправим кашата тук си правим илюзии, че като избягаме ни чака рая. Но от себе си не можеш да избягаш!
                    платформа за инвалиди

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от marandi Разгледай мнение
                      Мечка,

                      стига, бе човек - къпи на копи/паста, че се чудя откъде не спираш да ги измисляш тия дивотии

                      Че после и "теории" развиваш как ставали откритията на база грешки и случайности. Боже господи ...

                      Поспри се малко - вече станаха 2 дела за тормоз срещу гънката ми в Страсбург, щот' то не се издържа вече

                      П.П. Прикачам ти снимки, но накратко около 250 г. преди новата ера Архимед, открива т.нар. Архимедов винт.

                      После първият параход, който използва за първи път корабния винт "случайно" е наречен Архимед, понеже измества дотогавашните параходи с гребни колела отстрани или гребла с парен двигател. Качвам ти и тоя, който го измисля, винта му и кораба да си ги гледаш.

                      Цък:


                      Русичък колега, тука мечо е прав. При първото изпитание се чупи Архимедовият винт (Пълна спирала) и с така полученият винт, скоростта на кораба се увеличила. По същият начин, чрез грешка е открит и корабният булб.. Това е истина
                      Но от друга страна не е вярно че прогресът се дължи на грешки. Отдавна има лаборатории, аеротунели ( за колите ), експериментални басейни ( за корабите ). Така че отдавна прогресът се дължи на теоритичните разработки, а не на грешките както преди век.
                      И Мечо, аз съм кдп(от 2004) и корабостроител ( завършил съм 2009 същото както Русото)

                      Коментар


                      • Мисленето бива два вида, като единия включва като част от себе си другия.



                        1. Рационално мислене - мислене, което не оспорва истината (правилата). Рационално мислещия човек се стреми да постигне някакъв резултат спазвайки правилата. Рационалното мислене не допуска нарушение на правилата.

                        2. Свободно (манипулативно) мислене - мислене, което оспорва истината (правилата). Свободно (манипулативно) мислещия човек се стреми да постигне някакъв резултат спазвайки правилата, ако е преценил, че те му помагат, и нарушавайки правилата, ако е преценил, че те му пречат. Свободното мислене за това го наричам свободно мислене, защото то допуска, както спазване, така и нарушение на правилата. Свободното (манипулативно) мислене съдържа като част от себе си рационалното мислене.



                        Да допуснем, че произвеждаме автомобил по правилата за производство на фиат. Ако мислим рационално и спазим абсолютно точно и без грешка правилата за производство на фиат, то ние задължително ще произведем фиат, а не алфа ромео например. За да построим автомобил, който да не е фиат е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да нарушим правилата за производство на фиат. Как можем да нарушим правилата. Единия начин е като мислим свободно (манипулативно) и умишлено сгрешим (нарушим) правилата за производство на фиат. Другия начин е като се опитваме да спазваме правилата, но без да искаме допуснем грешка. И в двата случая ще получим НОВА кола, различна от фиат. Новата кола може да е по хубава или по лоша от фиат. Докато не я произведем и изпробваме няма как да знаем със сигурност. Но едно е сигурно. Колкото по точно и безгрешно спазваме правилата за производство на фиат толкова по фиат ще е колата, която ще произведем.
                        Баба ме научи на много неща.
                        tnm

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от mechobikov Разгледай мнение
                          МАМУН, не бях ги чел тези
                          Много са готини. Аз като един несбъднат моряк харесвам такива историйки. Още повече в тях има имена на хора, които лично познавам или съм познавал
                          http://www.morskivestnik.com/spomeni..._koznitsa.html

                          Малко за корабостроители и корабоводители

                          Коментар


                          • Две близначета спорят в утробата на майката:

                            – Кажи ми, вярваш ли в живота след раждането ?
                            – Разбира се. Има живот и след раждането. Може би ние сме тук за да се подготвим за онова, което настъпва след раждането.
                            – Забрави. След раждането няма нищо. От Там никой не се е върнал, и освен това, как ли ще изглежда Там ?
                            – Не съм много сигурен, но усещам, че там има светлини навсякъде... Може би ще можем да ходим на собствените си крака и да ядем с устата си.
                            – Това е абсолютна глупост ! Ходенето е невъзможно, а и как можем да ядем с тази нелепа уста ? Виждаш ли пъпната връв, помисли за секунда, живота навън е невъзможен, защото тя е прекалено къса.
                            – Да, но аз си мисля, че има нещо, което се случва по друг начин, по различно от това, което наричаме живот.
                            – Ти си глупак. С раждането живота приключва и това е всичко.
                            – Не знам точно какво ще се случи, но вярвам, че мама ще ни помогне...
                            – Майката ! Ти вярваш в Майката !
                            – Да !
                            – Не ставай смешен. Виждал ли си майката някъде. Изобщо има ли някой, който да е виждал майката !
                            – Не, но тя е навсякъде. Ние живеем в нея. И това, че съществуваме всъщност е благодарение на нея.
                            – Бе я ме остави с тези глупости, ще повярвам в майката на върба в сряда.
                            Баба ме научи на много неща.
                            tnm

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от tnm Разгледай мнение
                              Добро утро, Мечо!
                              добро утро, тайфата!

                              Днес отивам в хабитата на Кев. Смятам да измеря нивото на Дунав около 15 часа да ви информирам.
                              Хубав ден на младежите и девойките!
                              Соншонжмон
                              Баба ме научи на много неща.
                              tnm

                              Коментар


                              • МАМУН, не бях ги чел тези
                                Баба ме научи на много неща.
                                tnm

                                Коментар

                                Working...
                                X