IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Спад над 100 % - има ли такова животно?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от dimka_1981 Разгледай мнение
    .....
    спорим за нещо толкова елементарно ,че ако ни види някой петокласник ще умре от смях . спри се, помисли малко , попитай свои приятели.
    Ходя по въже.Не ръкопляскайте, това е моят път.С костюм на клоун съм, да ми се смеете, когато падна

    Коментар


    • Първоначално изпратено от mechobikov Разгледай мнение
      200 % от 10 лева да. В главата ти е каша защото сменяш единиците. Аз как разбрах, че ти смяташ правилно, а ти не можеш да разбереш, че аз смятам правилно. Там дето си го подчертала с червено съм ти написал нарочно за да не възникват недоразумения, че 200 % от 10 лева = 50 % от 40 лева.

      200*10/100 = 20

      Просто моята логика е по стройна иначе решенията са и двете верни
      Мечо вярно е че 200 % от 10 лева =50 % от 40 лева , но твоите сметки показват че покачване на цената от 10 лева до 20 е 200 % , което не означава ,че спада от 40 лева до 20 лева е 200 % ..В твоята глава е каша защото ти се стремиш да докажеш нещо невъзможно ( че имаме спад от 200 % )
      аз смятам правилно , а ти смяташ грешно и за това аз не мога ( и да искам ) да "разбера " ,че ти смяташ правилно..няма как да стане .
      спорим за нещо толкова елементарно ,че ако ни види някой петокласник ще умре от смях . спри се, помисли малко , попитай свои приятели.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от mechobikov Разгледай мнение
        Да !!!
        Ахахахахахааа ....

        Още ли бе ???
        Ходя по въже.Не ръкопляскайте, това е моят път.С костюм на клоун съм, да ми се смеете, когато падна

        Коментар


        • Първоначално изпратено от dimka_1981 Разгледай мнение
          т.е. ти доказа че спада на цената от 40 до 20 е 200 % . невероятно
          200 % от 10 лева да. В главата ти е каша защото сменяш единиците. Аз как разбрах, че ти смяташ правилно, а ти не можеш да разбереш, че аз смятам правилно. Там дето си го подчертала с червено съм ти написал нарочно за да не възникват недоразумения, че 200 % от 10 лева = 50 % от 40 лева.

          200*10/100 = 20
          50*40/100 = 20
          20 = 20

          Просто моята логика е по стройна иначе решенията са и двете верни
          Баба ме научи на много неща.
          tnm

          Коментар


          • Първоначално изпратено от mechobikov Разгледай мнение
            Първо условие
            Второ условие
            40 - 20 = 20
            У % = (20 / 10) * 100 = 200 % от 10 лева (200 % от 10 лева = 50 % от 40 лева)
            И така, с колко се е повишила цената от 10 до 20 лева - със 100 % от 10 лева

            Отговора няма как да не е един и същ защото и двамата ползваме верни алгоритми и смятаме правилно. Разликата е че при моето решение процентите могат да се събират и изваждат, а при твоето не могат, защото са спрямо различни свещени крави.
            т.е. ти доказа че спада на цената от 40 до 20 е 200 % . невероятно

            Коментар


            • Първоначално изпратено от dimka_1981 Разгледай мнение
              понеже не съм съгласна с тебе ,че решаваш правилно дадената задача би ли ми посочил с аритметически действия как получаваш верните отговори

              първо условие цена 10 лева (а) става 40 лева ( в ) да се намери с колко се е покачила цената ( Х ) номинално и процентно .
              второ условие нова цена 40 лева ( в ) става 20 лева ( с ) да се намери с колко се е намалила цената ( У ) номинално и процентно

              Решение :
              Първо условие
              Х = в - а = 40 - 10 = 30 лева
              Х % = (в -а )/а *100 % = (40-10)/10*100% = 30/10*100 % = 300 %

              Второ условие
              Х = в - с = 40 - 20 = 20 лева
              Х % = ( в - с ) / в * 100 % = ( 40 - 20 )/40 * 100% = 20/40*100% = 50 %

              и така можем да сметнем поледната цена ( 20 лева ) спрямо първата цена ( 10 лева ) колко е в номинално изражение и в % изражение - проста аритмветика с отговор 100 %

              ако искаш покажи и твоите сметки за да сравним
              Първо условие
              Х = в - а = 40 - 10 = 30 лева
              Х % = (в -а )/а *100 % = (40-10)/10*100% = 30/10*100 % = 300 %

              Второ условие
              40 - 20 = 20
              (20 / 10) * 100 = 200 % от 10 лева (200 % от 10 лева = 50 % от 40 лева)


              И така, с колко се е повишила цената от 10 до 20 лева - със 100 % от 10 лева

              Отговора няма как да не е един и същ защото и двамата ползваме верни алгоритми и смятаме правилно. Разликата е че при моето решение процентите могат да се събират и изваждат, а при твоето не могат, защото са спрямо различни свещени крави.
              Баба ме научи на много неща.
              tnm

              Коментар


              • Първоначално изпратено от mechobikov Разгледай мнение
                Тъй като на края получаваме един и същ верен отговор, не следва пряко, но може да се предположи, че и двамата смятаме вярно. Не следва, но е така. Приеми го на доверие. Ако искаш реши и други задачи, ползвайки едната и другата логика и ще видиш, че се получават еднакви отговори.

                По важно е да решим задачата вярно.
                понеже не съм съгласна с тебе ,че решаваш правилно дадената задача би ли ми посочил с аритметически действия как получаваш верните отговори

                първо условие цена 10 лева (а) става 40 лева ( в ) да се намери с колко се е покачила цената ( Х ) номинално и процентно .
                второ условие нова цена 40 лева ( в ) става 20 лева ( с ) да се намери с колко се е намалила цената ( У ) номинално и процентно

                Решение :
                Първо условие
                Х = в - а = 40 - 10 = 30 лева
                Х % = (в -а )/а *100 % = (40-10)/10*100% = 30/10*100 % = 300 %

                Второ условие
                У = в - с = 40 - 20 = 20 лева
                У % = ( в - с ) / в * 100 % = ( 40 - 20 )/40 * 100% = 20/40*100% = 50 %

                и така можем да сметнем поледната цена ( 20 лева ) спрямо първата цена ( 10 лева ) колко е в номинално изражение и в % изражение - проста аритмветика с отговор 100 %

                ако искаш покажи и твоите сметки за да сравним
                Last edited by dimka_1981; 24.05.2012, 10:19.

                Коментар


                • ....по-добре да изтрия това което написах
                  Last edited by dean.jordanov; 24.05.2012, 09:32.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от dimka_1981 Разгледай мнение
                    всичко беше добре до този абзац. значи след като цената е СТАНАЛА 40 лева всички последващи промени са спрямо НЕЯ . не можем да говорим за спад от нещо ,а пък да пресмятаме спрямо друго - математически , логически , философски е НЕПРАВИЛНО .Вземи калкулатора и пресметни X = 40 - 40*200% и да видим какво ще получим - точно така : минус 40 - е правилно ли ти се струва и по лесно ли изглежда този резултат ( който даже не е и 20 )
                    Тъй като на края получаваме един и същ верен отговор, не следва пряко, но може да се предположи, че и двамата смятаме вярно. Не следва, но е така. Приеми го на доверие. Ако искаш реши и други задачи, ползвайки едната и другата логика и ще видиш, че се получават еднакви отговори.

                    Каква е разликата обаче:

                    1. Ти имаш 3 свещени крави ( 1; 10; 40), а аз само 2 ( 1 ; 10)
                    2. И при двете сметки има мултипликативност (можем да си правим проверки на сметките с деление или умножение).
                    3. При твоите сметки няма адитивност (не можеш да си правиш проверка със събиране и изваждане), докато при моите има (мога да си правя проверки със събиране и изваждане)

                    Или с други думи. Колкото по малко допускания се правят, и колкото по малко единици се въвеждат, толкова логиката е по стройна, и се създават по малко възможности за грешки. Това дали има или няма спад по голям от 100 % естествено ни е последната грижа. По важно е да решим задачата вярно.
                    Баба ме научи на много неща.
                    tnm

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от mechobikov Разгледай мнение
                      Съгласен съм. Вярно смяташ. Но не е ли по лесно така

                      ................ след няколко дена той се принуди да я намали с 200 % ( от 40 лева на 20 лева )
                      всичко беше добре до този абзац. значи след като цената е СТАНАЛА 40 лева всички последващи промени са спрямо НЕЯ . не можем да говорим за спад от нещо ,а пък да пресмятаме спрямо друго - математически , логически , философски е НЕПРАВИЛНО .Вземи калкулатора и пресметни X = 40 - 40*200% и да видим какво ще получим - точно така : минус 40 - е правилно ли ти се струва и по лесно ли изглежда този резултат ( който даже не е и 20 )

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от dimka_1981 Разгледай мнение
                        Точно така ..но качването го отразяваме спрямо началната цена ( 10 лева ) , а спада го отразяваме спрямо вече новата цена ( 40 лева ) .
                        нали не казваме имаме спад 20 лева от началната цена 10 лева

                        а процентно звучи така ... Заради високото търсене търговеца повиши цените с 300 % ( от 10 лева на 40 лева ) , но клиентите веднага спряха да купуват и след няколко дена той се принуди да я намали с 50 % ( от 40 лева на 20 лева ) .. което пак е двойно по висока цена ( 10 лева става 20 лева ) или в проценти имаме 100 % покачване
                        Съгласен съм. Вярно смяташ. Но не е ли по лесно така

                        а процентно звучи така ... Заради високото търсене търговеца повиши цените с 300 % ( от 10 лева на 40 лева ) , но клиентите веднага спряха да купуват и след няколко дена той се принуди да я намали с 200 % ( от 40 лева на 20 лева ) .. което пак е двойно по висока цена ( 10 лева става 20 лева ) или в проценти имаме 100 % покачване[/QUOTE]
                        Баба ме научи на много неща.
                        tnm

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от mechobikov Разгледай мнение
                          Забрави ги тези проценти. Една цена като се качи от 10 лева на 40 лева, след това може спокойно да падне и с 20 лева. 20 > 10.
                          Точно така ..но качването го отразяваме спрямо началната цена ( 10 лева ) , а спада го отразяваме спрямо вече новата цена ( 40 лева ) .
                          нали не казваме имаме спад 20 лева от началната цена 10 лева

                          а процентно звучи така ... Заради високото търсене търговеца повиши цените с 300 % ( от 10 лева на 40 лева ) , но клиентите веднага спряха да купуват и след няколко дена той се принуди да я намали с 50 % ( от 40 лева на 20 лева ) .. което пак е двойно по висока цена ( 10 лева става 20 лева ) или в проценти имаме 100 % покачване

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от dimka_1981 Разгледай мнение
                            Пенко би ли описал какво точно е това (формула, дефиниция ) .
                            Ами той човека даде линк. Чети назад в темата. Първото му мнение.
                            Баба ме научи на много неща.
                            tnm

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Penko Разгледай мнение
                              Това че не си чувал за логаритмични проценти не значи че не съществуват.
                              Пенко би ли описал какво точно е това (формула, дефиниция ) .

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от dimka_1981 Разгледай мнение
                                това е пример за качествен миш маш... хем нещо което се е качило ( от 200 на 1000 ) казваме ,че е паднало и за капак го броим като 500 % спад.
                                Забрави ги тези проценти. Една цена като се качи от 10 лева на 40 лева, след това може спокойно да падне и с 20 лева. 20 > 10.
                                Баба ме научи на много неща.
                                tnm

                                Коментар

                                Working...
                                X