IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Земетресение в София!

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от PeterLD
    Не знам за панелките, ама като географ мога да ви кажа, че Софийското поле във всички сеизмични и геоложки карти е отразено с потенциал за 8ма дори 9та степен по Рихтер. Сега нямам време да снимам да ви показвам карти, но мисля, че не е проблем умни хора да изнамерят подобни в мрежата. А пък и скоро май не е имало такова силно земетресение в Софийско - тъй, че може би в рамките на нашия живот (недай Боже) ще се случи ...

    Мисля, че тогава ще се реши много генерално проблема със задръставнията..
    И с надценените имоти тоже.

    Коментар


    • Силно земетресение разтърси София
      Борисов не разчита на Емел Етем
      Силен трус разлюля София малко след 22 часа тази вечер. Земетресението беше усетено само за няколко секунди. Първоначално се чу силен тътен, след което беше усетен и трусът. Той се изрази в два-три вертикални тласъци. Земетресението е било със сила около четвърта степен по скалата на Рихтер, съобщиха от Геофизичния институт на БАН. То е регистрирано в 22,08 часа. Усетено е на цялата територия на София. Предполага се, че епицентърът е под София.

      Няма данни за разрушения или за пострадали, съобщи пред „Всеки ден” столичният кмет Бойко Борисов. В момента той се намира в Столична община. Поддържа се връзка с Гражданска защита, добави кметът. Борисов каза, че не знае къде е министърът на извънредните ситуации Емел Етем и не смята да разчита на нея. Нямам необходимост от връзка с Етем, добави кметът. Той увери, че не става дума за взрив в Челопечене. Граждани се питаха дали трусът не е предизвикан от взрив. Бойко Борисов призова жителите на София да не се паникьосват.

      Земетресението обаче предизвика паника у столичани, особено у тези, които живеят на по-високите етажи. На места пред сградите имаше хора, които са излезли на улицата. На моменти имаше проблеми с мобилните комуникации. Горещите телефони на Гражданска защита са заети и хората не могат да се свържат, за да получат повече информация.

      Последното земетресение, което бе усетено в София бе с магнитуд 3.2 по скалата на Рихтер, припомня Дарик радио. То бе регистрирано на 3 юли тази година в следобедните часове на деня, като епицентърът на земетресението бе на около 10 км югозападно от столицата.

      Преди това, на 22 юни, за ден имаше две земетресения, регистрирани на територията на Благоевград. Единият трус бе магнитут 3,2 по скалата на Рихтер, който е усетен на територията на общините Благоевград, Симитли и Кресна, с епицентър на около 70 км в посока юг-югозапад от столицата. Друго земетресение със същия магнитуд е било регистрирано на територията на община Благоевград на 22 юни вечерта с епицентър 85 км югозападно от София.

      събота, 15 ноември 2008
      Не е препоръка.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от javor
        Първоначално изпратено от Императорът
        Искрено се забавлявам с невежеството на пишещите туканка по сеизмологически въпроси. Разбира се - в това нищо позорно няма.
        Първо - съмнявам да е епицентър под Южен парк - посоката на сеизмическите вълни бе по-скоро изток-запад - аз в Красна поляна. Значи - по-скоро в посока Младост 1.Второ - всяко земетресение прави и хоризонтални и вертикални вълни - първите се движат пред вторите. Нещо като мълнията и гърмът са - по забавянето на вертикалната сравнено со хоризонталната разбирате колко е далеч трусът - при най-отдалечените вертикалната почти не се усеща. При този трус те се бяха слели.
        Трето - степените - запомнете, че Рихтер няма много общо со силата на разтърсването - плиткофокусното земетресение е силно разрушително и при малка степен по Рихтер и обратно. Въздействието над хора и сгради се отчита по скалите на Меркали - Медведев - и този трус го отчитам като ІV степен именно по тях. За Рихтер не знам, а и не ме интересува много.
        Императоре,почти за всичко си прав с изкл. на 1-посоката!
        Не е от Младост 1 а от Дървеница Бл. 316 вх.б 4тия et. от ляво!!!
        javorе ,ти ли го направи бе ,твойта кожа,толкова хора изплаши!;-)

        Коментар


        • Първоначално изпратено от AfterDark
          Първоначално изпратено от PeterLD
          Да не забравяме, че Софийското поле рано или късно ще го люлее 8ма степен и тогава пак ще оценим добрите стари панелки (на които не са изкъртени половината носещи стени за разширение на кухни и кенефи) ...
          8 степен е около 10 000 пъти по-силно от сегашното, ако епицентърът е на същото място ...

          какво викаш ще оценим?
          Не знам за панелките, ама като географ мога да ви кажа, че Софийското поле във всички сеизмични и геоложки карти е отразено с потенциал за 8ма дори 9та степен по Рихтер. Сега нямам време да снимам да ви показвам карти, но мисля, че не е проблем умни хора да изнамерят подобни в мрежата. А пък и скоро май не е имало такова силно земетресение в Софийско - тъй, че може би в рамките на нашия живот (недай Боже) ще се случи ...

          Мисля, че тогава ще се реши много генерално проблема със задръставнията..

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Aladdin
            Живеещ в Лозенец казва, че е чул два гърмежа.
            Кога ги чу гърмежите???
            При нас престрелката започна 2м по-късно!!!

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Императорът
              Искрено се забавлявам с невежеството на пишещите туканка по сеизмологически въпроси. Разбира се - в това нищо позорно няма.
              Първо - съмнявам да е епицентър под Южен парк - посоката на сеизмическите вълни бе по-скоро изток-запад - аз в Красна поляна. Значи - по-скоро в посока Младост 1.Второ - всяко земетресение прави и хоризонтални и вертикални вълни - първите се движат пред вторите. Нещо като мълнията и гърмът са - по забавянето на вертикалната сравнено со хоризонталната разбирате колко е далеч трусът - при най-отдалечените вертикалната почти не се усеща. При този трус те се бяха слели.
              Трето - степените - запомнете, че Рихтер няма много общо со силата на разтърсването - плиткофокусното земетресение е силно разрушително и при малка степен по Рихтер и обратно. Въздействието над хора и сгради се отчита по скалите на Меркали - Медведев - и този трус го отчитам като ІV степен именно по тях. За Рихтер не знам, а и не ме интересува много.
              Императоре,почти за всичко си прав с изкл. на 1-посоката!
              Не е от Младост 1 а от Дървеница Бл. 316 вх.б 4тия et. от ляво!!!

              Коментар


              • Първоначално изпратено от PeterLD
                Да не забравяме, че Софийското поле рано или късно ще го люлее 8ма степен и тогава пак ще оценим добрите стари панелки (на които не са изкъртени половината носещи стени за разширение на кухни и кенефи) ...
                Несъм много вещ ама тия панелки ако почнат да се разкачат не ми се мисли.
                Не е препоръка.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от PeterLD
                  Да не забравяме, че Софийското поле рано или късно ще го люлее 8ма степен и тогава пак ще оценим добрите стари панелки (на които не са изкъртени половината носещи стени за разширение на кухни и кенефи) ...
                  8 степен е около 10 000 пъти по-силно от сегашното, ако епицентърът е на същото място ...

                  какво викаш ще оценим?

                  Коментар


                  • Да не забравяме, че Софийското поле рано или късно ще го люлее 8ма степен и тогава пак ще оценим добрите стари панелки (на които не са изкъртени половината носещи стени за разширение на кухни и кенефи) ...

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Aladdin
                      Живеещ в Лозенец казва, че е чул два гърмежа.
                      И единият е бил срещу него!

                      Коментар


                      • Re: ....

                        аз помислих 4е ни бомбандират в първия момент
                        ама после се сетих 4е съм в бг и се замислих кой ли пък ще
                        напада най-смотаната държава в света

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от индианеца
                          Тоя сайт долу дава епицентър около Бистрица ?
                          м да

                          http://maps.google.com/maps?f=q&hl=b...,0.153809&z=13

                          Коментар


                          • Живеещ в Лозенец казва, че е чул два гърмежа.
                            Не е препоръка.

                            Коментар


                            • Някои казват, че са чули тътен аз нищо нечух
                              Не е препоръка.

                              Коментар


                              • Тоя сайт долу дава епицентър около Бистрица ?

                                Коментар

                                Working...
                                X