IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Земетресение в София!

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Някой ходи ли да види дали сградата на БФБ не е съборена бре ако е здрава я бутнете и кажете че е от земетресението .

    Съчуствам Ви знам какво е гадно това усещане

    Коментар


    • Пичове, 174 поста за земетресение през ноща. На първо място във специализиран икономически форум през последните часове. Само се замислете как става паниката. ПИБ се разклатил от публикация в БГ мама. Я си представете подобна активност по посока някое предприятие. А реално никой от Вас нищо не разбира от земетресения, но 174 поста във стил апокалипсис. А каква е истината - 50% от нормалните хора даже не са го усетили това земетресение (особенно пък онова в 7 сутринта). Интересно е да помислим в тая посока, какво би могло да накара хора над средното по интелигентност ниво вместо да спят или да ........ да седнат и да напишат един куп апокалиптични постове за тема която (убеден ) съм че изобщо не разбират и се замислете каво ли пишат сега шепа нямащи работа бременни жени в БГ мама..... Факт макар че според мен насочването на вниманието на хората в дадена негативна посока която не познават добре не е препоръчително - така фалират банки, създават се секти. Надявам се по малко хора да четат подобни теми от рода "една жена каза" или "това намерих в нета " или още по зле "по мое усещане магнитута беше 6 по Рихтер" това последното звучи като все едно да те боли корем нещо тая сутри и някой да диагностицира язва...... Айде със здраве, няма да пиша или да Ви отговарям за да седи подобна занимавка най отгоре на темите в инвестора

      Коментар


      • "Второ земетресение от 3,5 степен по скалата на Рихтер бе регистрирано в София в 7.05 часа тази сутрин. Към момента няма данни за пострадали и материални щети. Епицентърът на земетресението е на 5 километра от София.
        По данни на Гражданска защита, дежурните по райони и Столичния инспекторат няма поражения в града, след второто земетресение тази сутрин, съобщиха от пресцентъра ..."
        自由西藏

        Коментар


        • Първоначално изпратено от zarco
          Тая сутрин - в 06:57 - да, имаше. Но, ако е с 3,5 по Рихтер, то - снощното си беше над 5,5 - 5,7 - до 6,2 (точен като сеизмограф, бе!!!... ...) , както и да говорят, че е било от 4-та степен снощи...
          Колега, ако ви прасне 6.2 по Рихтер ще останат само панеляците / без преустроените /, всичко останало ще е с деформации и нацепено.

          Съчувствам ви, страхът може да се преодолява, въпрос на нагласа и опит. Навремето не съм мигвал по цели нощи от шубе, на последните около 4 по Рихтер, даже и не се надигнах от леглото на едното, а това преди 3-4 месеца ме хвана в офиса, ходих за кафе от куртоазия

          НЕма да се давате, нали сте бебета сладки!

          П.П. Ей тия описаните долните съм ги преживял и то отблизо, затова ти казвам, че 6 по Рихтер е доста

          В Стражица не спира да си друса и е вярно, че не могат да оправят щетите 20 години, затова са и по-еФтини имотчетата там, а това е на 30 км от нас, просто медиите не го отразяват отдавна.


          ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


          21 години от земетресението в Стражица

          Над 15 000 сгради бяха разрушени през 1986 г., някои от пострадалите още живеят във фургони

          Скоро ще се навършат двадесет години от най-опустошителното земетресение в новата история на България. През 1986 г. се случва най-силното земетресение след дълга пауза. Това, в района на Стражица, с магнитуд 5. 7. В околните райони на Централна Северна България са частично или напълно разрушени около 15 000 сгради, а 2-ма души са загинали. Няколко години преди това, през март 1977 г. ,

          Катастрофалното земетресения във Вранча

          (Румъния) с магнитуд 7. 2 (с епицентър на повече от 200 км от територията на България) доведе до частични или пълни разрушения на около 8500 сгради, като причини смъртта на 125 човека. Тогава най-засегнат беше Свищов. Причината за силното проявление е в неблагоприятна насоченост на излъчването на огнището на земетресението, лоши инженерногеоложки условия и некачествено строителство.

          В новата история на град Стражица

          има една дата, която разделя събитията на преди и след. Това е 07. 12. 1986 година. Тази дата е свързана с разрушителното земетресение, което преобърна живота на жителите на града и околните села. Почернени са 2550 семейства от общината. Те завинаги ще запомнят 7 декември, когато 5, 7 по Рихтер събори 15 000 сгради. Оттогава изминаха 20 години, но все още има недовършени обекти, невъзстановена улична и междуселищна инфраструктура: 130 къщи; картинната галерия в гр. Стражица; църквата „Успение Богородично”, основното училище в село Царски извор и много други, а десетки семейства

          продължават да живеят по фургони.

          Оттогава в страната ни не се е случвало голямо земетресение, но учените са категорични, че е въпрос на време. Още повече, че в Турция междувременно имаше няколко опустошителни труса. Засега България не е мишена, да се пази Беломорска Тракия, предупреждават сеизмолозите. Земетръсните вълни не идват към нас. Нашите огнища имат други характеристики и не попадат в отключилата се сега егейска сеизмична зона, смятат още специалистите. Учените обаче предричат още трусове на Балканите. Средно 52 земетресения разлюляват България за година. Най-опасните райони са: Шабла-Балчик, Търново-Свищов, Пловдив и Чирпан, Кресненското дефиле и Софийската котловина. Според учените от Геофизичния институт при БАН обаче съвременната наука не е в състояние да предсказва дали ще има трусове в близки периоди от време - от няколко месеца до години.

          30 катастрофални земетресения у нас

          Най-малко 30 земетресения с магнитуд над 6. 0 (по скалата на Рихтер) са известни у нас от 347 г. досега според детайлни проучвания по исторически данни. Най-малко 12 от тях са с магнитуд повече от 7. 0.

          Най-силно е земетресението в района на Крупник-Кресна от 1904 г. с магнитуд 7. 8, считано за едно от най-силните плитки (корови в земната кора) земетресения в цяла Европа. Около това земетресение се набелязва и периодът на най-висока сеизмична активизация по нашите земи. Само за 70 г. , от втората половина на XIX век до 1928 г. ,

          се случват цели 20 земетресения

          с магнитуд над 6. 0, като 6 от тях са с над 7. 0 и интензивност VIII степен по MSK. Това са земетресенията от 1858 г. в София, 1892 г. в Дулово, 1901 г. в Шабла, 2 земетресения от 1904 г. в района на Крупник-Кресна, 1913 г. в Горна Оряховица и 1928 г. в Пловдивско. Следват 75 години, през които на територията на страната няма нито едно земетресение с магнитуд по-голям от 6. 0 (само едно с 5. 5). Независимо от това затишие природата на два пъти ни напомня, че България се причислява към силно земетръсно уязвимите страни. През 1986 г. се случва най-силното земетресение след „паузата”.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от ЧичкоПаричко
            Таз сутрин пак имаше трус 3.5 по Рихтер


            Тая сутрин - в 06:57 - да, имаше. Но, ако е с 3,5 по Рихтер, то - снощното си беше над 5,5 - 5,7 - до 6,2 (точен като сеизмограф, бе!!!... ...) , както и да говорят, че е било от 4-та степен снощи...В случая важно е първото съобщение, което после се пре-предава.

            Едва ли - сеизмолозите първи "хвърлят бомбата" с новината (ако са на работните си места в почивен ден)... ВЕРОЯТНО (но не сигурно) - такива "новини", които паникьосват - предварително се филтрират...

            Все пак - защо да се нагнетява паника и хората да спят вън - по коли и паркове (и това го имаше), а имаше и счупени ръце и крака - при паниката по стълбищата - както се казва - за нищо (това сериозно!).

            Спокоен и успешен ден! ))
            "Погледната със страстно око, действителността се превръща в приказка!" П.Пикасо

            Коментар


            • Първоначално изпратено от ЧичкоПаричко
              Таз сутрин пак имаше трус
              Да ама по-слаб от вчера.

              Коментар


              • Таз сутрин пак имаше трус 3.5 по Рихтер

                Коментар


                • Общо взето всичко ново е добре забравено старо. През първата половина на 19 век е имало общо три мощни земетресения с епицентър района на София като последното и най-разрушителното е било 1858 г. Оценява се като земетресение с магнитут над 7 по Рихтер. Почти всички обществени сгради са били засегнати, паднали са доста минарета, църквата "света София" е била почти разрушена ( тогава джамия), имало и жертви макар и малко защото е станало около обед, а и населението на тогавашна София не е надхвърляло 15 000 души. Всички земетресения от този период са били със силен първи трус и множество вторични продължаващи понякога с месеци наред. Предполага се че епицентъра е бил разломът в подножието на Витоша, който минава през Бояна, Драгалевци, Симеоново, Бистрица. Тогавашната слаба населеност на тези села е спомогнала за малкия брой загинали.
                  Единственото по-сериозно земетресение през 20-ти век е 1917 г. - 6 и нещо по Рихтер. Най-силно засегнат е района около улиците Венелин и 6-ти септември, където има наскоро преместена река. Рухнали и напукани сгради има и около бул. Витоша. Пада и сградата на МВР. Все пак щетите не са кой знае колко големи.
                  И така може да се каже - 150 години мълчание.......но докога?

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от nide
                    През 1977 г. земетресението е наистина с магнитуд М=7.2 (Рихтер), но той определя силата на земетресението в епицентъра (в случая не е София, а Вранча-Румъния).
                    Доколкото ми е известно максималната измерена стойност на магнитуда е 9.0-9.3 (но това е ..... Армагедон)
                    Еталонната стойност на енергията съответствува на земетресение, което може да бъде зарегестрирано на сеизмографа с амплитуда 1 микрон на разстояние 100 км.

                    У нас е приета скалата MSK, разработена от Медведев-Шпонхойер-Карник през 1964 г., която подразделя интензивността на земетресенията на 12 бала (степени).
                    Подразделението става:
                    - по степен на повреждане на сградите и съоръженията,
                    - по максималните относителни премествания в mm на сеизмографа (7 степен - от 2.1 до 4 mm; 8 степен - от 4.1 до 8 mm; 9 степен - от 8.1 до 16 mm),
                    - по скоростта и ускоренията на трептенията на почвите.

                    Степените на сеизмичните райони у нас се определят по картата за сеизмично райониране и списък на населените места (максималната степен на интензивност на която се оразмерява у нас е IX).

                    Задължително се изчисляват на сеизмични въздействия сгради в райони със сеизмичен коефициент Kc ≥ 0,10 т.е. интензитет над VII.
                    Значи сам запомнил правилно за 7ма степен,но мястото на събитието е неточно.Почти,като да ме прати жената да спя в кунхята и аз да си мисля,че съм в спалнята.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от javor
                      Прав си Зарко!!!
                      И аз правя нещастен опит от години да разбера жената и комшията,но уви.Съдбата е безмилосно жестока и се премирих с това.
                      Така и така е спамерска тема...

                      Мъж си купил ново БМВ и го подкарал с висока скорост. След малко обаче забелязал преследваща го полицейска кола с включена червена лампа. Шофьорът си казал "Аз съм с БМВ, няма начин да ме стигне" и ускорил още повече. След няколко минути преследване, обаче решил, че така си влошава положението, отбил встрани и спрял. Полицаят приближил и казал:
                      - Добрее. Днес имах тежък ден, края на смяната ми е, освен това е петък 13-ти. Не ми се пишат разни актове и фишове, така че ако ми дадеш за превишената ти скорост добро обяснение, каквото не съм чувал досега, те пускам да си ходиш.
                      Шофьорът помислил и казал:
                      - Предната седмица жена ми избяга с един полицай. Уплаших се да не би да ме гони, за да ми я върне.
                      Полицаят казал:
                      - Приятна събота и неделя!
                      SapFiConsultant.com

                      Коментар


                      • През 1977 г. земетресението е наистина с магнитуд М=7.2 (Рихтер), но той определя силата на земетресението в епицентъра (в случая не е София, а Вранча-Румъния).
                        Доколкото ми е известно максималната измерена стойност на магнитуда е 9.0-9.3 (но това е ..... Армагедон)
                        Еталонната стойност на енергията съответствува на земетресение, което може да бъде зарегестрирано на сеизмографа с амплитуда 1 микрон на разстояние 100 км.

                        У нас е приета скалата MSK, разработена от Медведев-Шпонхойер-Карник през 1964 г., която подразделя интензивността на земетресенията на 12 бала (степени).
                        Подразделението става:
                        - по степен на повреждане на сградите и съоръженията,
                        - по максималните относителни премествания в mm на сеизмографа (7 степен - от 2.1 до 4 mm; 8 степен - от 4.1 до 8 mm; 9 степен - от 8.1 до 16 mm),
                        - по скоростта и ускоренията на трептенията на почвите.

                        Степените на сеизмичните райони у нас се определят по картата за сеизмично райониране и списък на населените места (максималната степен на интензивност на която се оразмерява у нас е IX).

                        Задължително се изчисляват на сеизмични въздействия сгради в райони със сеизмичен коефициент Kc ≥ 0,10 т.е. интензитет над VII.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от zarco
                          Първоначално изпратено от javor
                          Първоначално изпратено от zarco
                          Първоначално изпратено от javor
                          ...


                          И ти ли Бруте???
                          Тя жената ме прати вече в ъгъла,зад вратата и на колене а под тях бобени зърна,както обикновенно,след,като заложа на БФБ!!!

                          Така не разбрах, защо аджеба те наказва, след като тя е майстор-готвача и ти просто нямаш избор - каквото е забъркала (сърмички - туй-онуй...) - това да си сърба...(буквално - това да поема с пълни гърди...)... ))
                          Не бе ,проблема дойде по време на варенето на ракията.Първо гръмна самовара,от там бойлера,при ,което се събуди комшията(бивш военен) и започна стрелбата.А тя,като чуе стрелба и ме праща в ъгъла,така и не разбрах защо,ама и е навик от години???

                          Абе, отказвам се да следя повествованието - то при вас - цяла сага... )) Пък и героите - много - отвсякъде комшии-военни и т.н. - трудно се разбира кой-какво ти мисли и какъв ще е епилогът... Вероятно жената си има свое виждане за начинът, по който военните биха възприели "канонада" (с произход - боб-зеле-сърмички), в която само тя има "заслуга"... ))
                          Прав си Зарко!!!
                          И аз правя нещастен опит от години да разбера жената и комшията,но уви.Съдбата е безмилосно жестока и се премирих с това.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от spiritt
                            Яворе, за последно 7 и повече по Рихтер е имало 1858год. в София. 77-ма земетресението беше с епицентър Вранча
                            Ако сам сбъркал,ок.Колко беше тогава,помниш ли и би ли го сравнил с сегашното?

                            Поне такива са моите спомени,че беше 7 степен по Richter.Имах възможноста на приземен етаж да го преживея и мога да си представя,кво е било по-нагоре!

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от javor
                              Първоначално изпратено от zarco
                              Първоначално изпратено от javor
                              ...


                              И ти ли Бруте???
                              Тя жената ме прати вече в ъгъла,зад вратата и на колене а под тях бобени зърна,както обикновенно,след,като заложа на БФБ!!!

                              Така не разбрах, защо аджеба те наказва, след като тя е майстор-готвача и ти просто нямаш избор - каквото е забъркала (сърмички - туй-онуй...) - това да си сърба...(буквално - това да поема с пълни гърди...)... ))
                              Не бе ,проблема дойде по време на варенето на ракията.Първо гръмна самовара,от там бойлера,при ,което се събуди комшията(бивш военен) и започна стрелбата.А тя,като чуе стрелба и ме праща в ъгъла,така и не разбрах защо,ама и е навик от години???

                              Абе, отказвам се да следя повествованието - то при вас - цяла сага... )) Пък и героите - много - отвсякъде комшии-военни и т.н. - трудно се разбира кой-какво ти мисли и какъв ще е епилогът... Вероятно жената си има свое виждане за начинът, по който военните биха възприели "канонада" (с произход - боб-зеле-сърмички), в която само тя има "заслуга"... ))
                              "Погледната със страстно око, действителността се превръща в приказка!" П.Пикасо

                              Коментар


                              • Яворе, за последно 7 и повече по Рихтер е имало 1858год. в София. 77-ма земетресението беше с епицентър Вранча

                                Коментар

                                Working...
                                X