IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Земетресение в София!

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от anon6706 Разгледай мнение
    Мисля, че по-скоро става дума за пълзящ кофраж (ПК), защото имат "отлепяне" на горната плоча. Това при ЕПК е невъзможно. При ЕПК би имало разкъсване, разрушаване, но не и "отлепяне".

    И на мен ми се живее в родната ми гредоредна къща, още повече, че си стои почти празна, но все още не мога да си го "позволя". Още някоя и друга година активен живот и ще се преместя.

    EПК - тата, правени съвместно с Гермаци в Зона Б-5 са най - стабилните сгради, относно заметресения - строени в България!!!!!!!!!

    Коментар


    • Първоначално изпратено от LANDLORD 31 Разгледай мнение
      Е, добре ясно е , че става въпрос за едроплощен куфраж, макар и журналята да смесват тотално терминологиите.
      Ако има нещо съмнително в сградите от последното столетите, то това е бетона.
      Добрия стар гредоред издържа в някои случаи по 500 години, защото гредореда е малко като панела- флексибъл. Докато бетона просто остарява след около 70-100 години и чакам да видя първото фиаско с емпайър стейт билдинг, последвани от много други.
      Мисля, че по-скоро става дума за пълзящ кофраж (ПК), защото имат "отлепяне" на горната плоча. Това при ЕПК е невъзможно. При ЕПК би имало разкъсване, разрушаване, но не и "отлепяне".

      И на мен ми се живее в родната ми гредоредна къща, още повече, че си стои почти празна, но все още не мога да си го "позволя". Още някоя и друга година активен живот и ще се преместя.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от anon6706 Разгледай мнение
        Както казваш: Факти и само факти!!!
        Цитат от материала:
        -------------------------
        Блокът е строен през 1985 г. и е ЕПК (пълзящ кофраж).
        -------------------------

        Къде е ПК, къде е ЕПК????!!!!!!

        А най-ме е яд, че спорим по писаници на хора, които в най-добрия случай са завършили българска филология.....
        Е, добре ясно е , че става въпрос за едроплощен куфраж, макар и журналята да смесват тотално терминологиите.
        Ако има нещо съмнително в сградите от последното столетите, то това е бетона.
        Добрия стар гредоред издържа в някои случаи по 500 години, защото гредореда е малко като панела- флексибъл. Докато бетона просто остарява след около 70-100 години и чакам да видя първото фиаско с емпайър стейт билдинг, последвани от много други.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от LANDLORD 31 Разгледай мнение
          Факти и само факти:
          http://www.blitz.bg/news/article/140167
          Както казваш: Факти и само факти!!!
          Цитат от материала:
          -------------------------
          Блокът е строен през 1985 г. и е ЕПК (пълзящ кофраж).
          -------------------------

          Къде е ПК, къде е ЕПК????!!!!!!

          А най-ме е яд, че спорим по писаници на хора, които в най-добрия случай са завършили българска филология.....

          Коментар


          • Да!
            Време е вече да обсъдим и нашите опасни вулкани

            Коментар


            • Първоначално изпратено от zarco Разгледай мнение
              Като изявен защитник на истината, искам да спомена - и веднъж - завинаги да се запомни, че легендата - Витоша "някога" да е била вулкан - си е чиста проба художествена измислица...

              Вероятно много хора са бродили тъдява и я познават като петте си пръста, а горе - на Черни връх - са видни огромните изваяни камъни - от рода на гранита - десетки тонове/, че дори и повече..., а по северните склонове са такива скали... Същото ще е е под слоят трева и хумус - горе, защото водата НЕ попива при топене на снега, а се стича във вид на огромни разливи, където растат поляните със синият минзухар...

              Това е истината - както казваше поета: "Че е от кремък твоя стар Балкан"..., та и Витоша така...

              Извод: Витоша НЕ Е изгаснал вулкан - казвам го - без желание за излишни караници и разправии. Нека - ако пишем тук - имаме поне малко желание да понаучаваме по нещо ново... Поздрави!

              В движение съм и мога да изпратя малък брой снимки - от 29.04.12...


              http://snimki.be//store/1/731336863491.JPG

              http://snimki.be//store/1/331336863453.JPG

              http://snimki.be//store/1/631336863407.JPG

              http://snimki.be//store/1/941336863305.JPG

              http://snimki.be//store/1/731336863354.JPG
              -------------------------------------------------

              По този казус, аз не мога да взема отношение и предполагам, че моя приятел Вувузелката31 ще ти акомпанира, защото той това е учил! А, аз не съм спец по всичко.

              Лека статия, без препратките от чичко гугъл:

              -------------------------------------------------
              У нас, като се заговори за вулкани, всички се сещат за Витоша, но...

              - Само да вметна, това е доста забавно.

              - Защо?

              - Защото над Кокалянското ханче има един друг, който, ако беше действащ, може би щеше да е по-опасен за София. Той се нарича Високата Ела и е млад на около 32 млн. години. Докато Витоша е на над 70 млн. години. Ние нямаме действащи вулкани, а имаме т. нар. палеовулкани или застинали. По-младите са в Родопите, те са на около 32 млн. години - 1 млн. години в геологията е равно на вчера, а според геоложката скала 1 млн. години са 1 сек.

              http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=453568
              -------------------------------------------------------------------
              П.П. Цитат от интервю на ст.н.с. във в-к Труд.

              Лично аз не бих си позволил да се правя, че съм над 70 мил. "възраст", но тук Вувузелка трябва да си каже - той си ги учил тия неща, моите познания са лаишки за произхода на Витоша и дали Софийско поле не е било езеро някога си. Нямам право да говоря за тия неща.

              Поздрави!

              Коментар


              • Първоначално изпратено от SStoilov Разгледай мнение
                Мисля, че тя има в предвид междинния модел - има къщи без вертикални и диагонални греди ( 40-50 година мин век) , които обаче сщо са изключително зрави,

                При тях всички стени са носещи , но първия етаж е от 40/50 см зидария. Водят се гредоред, защото подовете и таваните са от "гредоред" - няма бетон.
                Да, такава е ССтоилов, но е строена 1921г.

                п.п.Хубави снимки Зарко.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от anon6706 Разгледай мнение
                  Искам да кажа, че в материала на Нова ТВ се говори в началото за 16-етажна сграда, пък има снимка на 8-9 етажен панелен блок, чийто собственици се притесняват, че щял да паднел някакъв покривен панел. Значи си е 8-9 етажен панелен блок и изобщо не става дума за ЕПК.
                  Та и затова - ЕПК няма как до го плюеш спрямо панелите, защото ЕПК-то не изисква поддръжка, ако е построено навремето както трябва. Панелното строителство може и да е по-устойчиво като конструкция, но изисква поддръжка. Нещо, което липсва в България.
                  Факти и само факти:
                  http://www.blitz.bg/news/article/140167
                  И ти ли не си разбрал, че панела е №1?
                  В Слатина има едно ЕПК срещу моя блок, виждам ми се малко вдлъбнато за първи път. Майка ми която живее в съседен блок ме извика да го видя!

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от LANDLORD 31 Разгледай мнение
                    16 етажен панел няма. И нищо не защитавам, научно доказано е , че панелите са най-устойчиви на земетръс. Разбира се не от корабостроители а от сградостроители.
                    Искам да кажа, че в материала на Нова ТВ се говори в началото за 16-етажна сграда, пък има снимка на 8-9 етажен панелен блок, чийто собственици се притесняват, че щял да паднел някакъв покривен панел. Значи си е 8-9 етажен панелен блок и изобщо не става дума за ЕПК.
                    Та и затова - ЕПК няма как до го плюеш спрямо панелите, защото ЕПК-то не изисква поддръжка, ако е построено навремето както трябва. Панелното строителство може и да е по-устойчиво като конструкция, но изисква поддръжка. Нещо, което липсва в България.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от anon6706 Разгледай мнение
                      Чай малко СЯ....
                      По първия материал за ЕПК-то - Пише следното:
                      ---------------------------------------
                      Няколко часа по-късно Антон Симеонов, който живее на първия етаж на злополучния блок разказа пред "Дарик", че всъщност никой от него не е бил евакуиран. Хората по собствена инициатива са го напуснали в минутите след първото земетресение.

                      Той обясни за зейнали големи пукнатини вътре в блока, включително в апартаменти в него. По думите на Симеонов пукнатините в сградата са още от 2004 година. Тогава, заради строителството на подземни гаражи в близост до нея, била извлечена инертна маса. Следствие на това основите й отслабнали, поясни Антон Симеонов. Той допълни, че най-големите поражения са между 5-ти и 12-ти етаж.
                      ---------------------------------------

                      А вторият материал се отнася за панелен блок в Надежда. Ти нали защитаваш панелите? (Тъпите журналя са я писали 16 етажна сграда, но си е 8 етажен панеляк)
                      16 етажен панел няма. И нищо не защитавам, научно доказано е , че панелите са най-устойчиви на земетръс. Разбира се не от корабостроители а от сградостроители.

                      Коментар


                      • Като изявен защитник на истината, искам да спомена - и веднъж - завинаги да се запомни, че легендата - Витоша "някога" да е била вулкан - си е чиста проба художествена измислица...

                        Вероятно много хора са бродили тъдява и я познават като петте си пръста, а горе - на Черни връх - са видни огромните изваяни камъни - от рода на гранита - десетки тонове/, че дори и повече..., а по северните склонове са такива скали... Същото ще е е под слоят трева и хумус - горе, защото водата НЕ попива при топене на снега, а се стича във вид на огромни разливи, където растат поляните със синият минзухар...

                        Това е истината - както казваше поета: "Че е от кремък твоя стар Балкан"..., та и Витоша така...

                        Извод: Витоша НЕ Е изгаснал вулкан - казвам го - без желание за излишни караници и разправии. Нека - ако пишем тук - имаме поне малко желание да понаучаваме по нещо ново... Поздрави!

                        В движение съм и мога да изпратя малък брой снимки - от 29.04.12...


                        http://snimki.be//store/1/731336863491.JPG

                        http://snimki.be//store/1/331336863453.JPG

                        http://snimki.be//store/1/631336863407.JPG

                        http://snimki.be//store/1/941336863305.JPG

                        http://snimki.be//store/1/731336863354.JPG
                        "Погледната със страстно око, действителността се превръща в приказка!" П.Пикасо

                        Коментар


                        • Едноетажната къща, строена от дърво, е най-безопасна при земотръс. Освен пожарът след това, де.

                          Са...
                          Пазете се тези, които имате все още малки деца.

                          Останалите - команда Свободно!
                          Спете, без да се ослушвате.

                          Това, че се събудих аз, дъртака, още само от бученето на първия трус, е мой минус, некак си животински. Щот дъщерята... знаете... цена си я повече от себе си.
                          А и некак си съм постоянно на вътрешен педал по внимание и ослушване ... даже ми се смеят поколението, хе-хе

                          Но иначе, квото и да бех внимателен - първият тръс, ако и да бех вече буден, щеше да ме хване по бели гащи, ако беше сериозен.

                          Просто съм на първия етаж, беше много леко.

                          Last edited by vmankov; 22.05.2012, 19:30.

                          Коментар


                          • Мисля, че тя има в предвид междинния модел - има къщи без вертикални и диагонални греди ( 40-50 година мин век) , които обаче сщо са изключително зрави,

                            При тях всички стени са носещи , но първия етаж е от 40/50 см зидария. Водят се гредоред, защото подовете и таваните са от "гредоред" - няма бетон.

                            Първоначално изпратено от marandi Разгледай мнение
                            Мадам Шъ,

                            стените при толкова малка конструкция са ограждащ елемент ( декоративен ), а не носещ.

                            Разликата е огромна!

                            П.П. При гредоред някой ден избий всички стени, но пази вертикалните греди, хоризонталните и диагоналните и ще видиш, че няма да падне конструкцията.

                            Дебелината на стените и височините са за вътрешен комфорт, т.е. 3.20 е да се "диша" в това помещение, а дебелината е за топло,хидро и шумо изолация.

                            Пробвай някой ден и разкарай стените при гредоред - да видиш, че пак ще стои и ще носи 2-ия етаж ( като хоби ) - ( смигам ).

                            Единствено пази основите да не почне да тече вода под тях, т.е. следи да няма влага в мазето, която да избива и то в пода или встрани близо до пода. Тогава не е добре.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от marandi Разгледай мнение

                              Пробвай някой ден и разкарай стените при гредоред - да видиш, че пак ще стои и ще носи 2-ия етаж ( като хоби ) - ( смигам ).
                              За мен изобщо не е хоби. Мой съсед направи точно това - реновира си къщата, като махна всички стени. Къщата му изглеждаше много зловещо по време на ремонта.

                              Та и аз съм се замислил върху тази процедура.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от marandi Разгледай мнение
                                Мадам Шъ,

                                стените при толкова малка конструкция са ограждащ елемент ( декоративен ), а не носещ.

                                Разликата е огромна!
                                И аз това си мисля...

                                Спомням си румънското земетресение (Вранча). Цялата ни къща скърцаше на..... дърво. Та това според мен трябва да е носещото в старите гредоредни къщи.

                                Коментар

                                Working...
                                X