Първоначално изпратено от Director
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Докога ще им търпим своеволията??? (архив до 7.03.2012 г.)
Collapse
Заключена.
X
X
-
Първоначално изпратено от ИмператорътДиректоров - тия закони не са отменени. И по-добре социалистически морал, отколкото никакъв морал.
"Не е общественополезен трудът който се полага в забранени професии или дейности, като незаконна търговия, предприемачество, комисионерство, спекула, хазарт и др."
С тоя текст могат да ни заключат всичките, дето търгуваме на борсата Страхотен морал, няма що.
Коментар
-
Специално за Красимира и нейната псевдохуманна дружинка, които очевидно предпочитат да говорят с лозунги, а не с конкретика.
Е, ние предпочитаме конкретиката и ето малко доказателства за това.
Наказателният Кодекс и съпътстващата я съдебна практика са наистина едно много интересно четиво.
Ето какво гласи чл. 329 от НК (http://lex.bg/laws/ldoc.php?IDNA=1589654529)
Чл. 329. (Изм. - ДВ, бр. 95 от 1975 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 92 от 2002 г., изм. - ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.) Пълнолетно работоспособно лице, което продължително време не се занимава с общественополезен труд, като получава нетрудови доходи по непозволен или неморален начин, се наказва с лишаване от свобода до две години или с пробация.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 92 от 2002 г.) Който системно се занимава с просия, се наказва с пробация за срок до две години.
Този член регламентира състава на т.нар “тунеядство”,наричан още в правната литература и като безделничество (на англ. е parasitism, a на немски си е направо секси -“Schmarotzertum). В “социалистическа” България, СССР широко е намирал приложение. За съжаление през последните 20 години няма и едно заведено дело по този член, независимо, че не е отменян.
Ето малко “класика” от екзотичната ни съдебна практика:
Решение № 507 от 10.Х.1977 г. по н. д. № 534/77 г., II н. о.
Съдебна практика на ВС - наказателна колегия, 1977 г.
чл. 329, ал. 1 НК
За привличане към отговорност по чл. 329, ал. 1 НК не е достатъчно само продължително неучастие на пълнолетно трудоспособно лице в общественополезен труд. Необходимо е да се установи също така, че подсъдимият използува като източник на средства за съществуване нетрудови доходи, получаването на които е забранено от закона или противоречи на норми на социалистическия морал. Не може да се счита осъществен съставът, ако източникът на средствата за съществуване са трудови доходи (лични спестявания, наследство и пр.).
----------------------------
Обект на защита от престъплението по чл. 329 НК е общественият ред. Съгласно Конституцията трудът в НРБ е основен общественоикономически фактор и дълг и чест за всеки работоспособен член на социалистическото общество. Виновните в това престъпление не изпълняват своя пръв граждански дълг - да се трудят според способностите си, и използуват като източник на средства за съществуване нетрудови доходи, получаването на които е забранено от закона или противоречи на норми на социалистическия морал. Живот, който действува отрицателно на околните и особено на младежите и създава благоприятна почва за антиобществена и престъпна дейност както за самите тях, така и за други лица.
От обективна страна съставът на чл. 329, ал. 1 НК изисква: 1) продължително неучастие на пълнолетно трудоспособно лице в общественополезен труд и 2) използуване като източник на средства за съществуване нетрудови доходи, получаването на които е забранено от закона или противоречи на норми на социалистическия морал.
За наличието на състава от обективна страна е необходимо тези признаци да са кумулативно дадени. Липсата на един от тях изключва наказателната отговорност. Затова не може да се счита осъществен съставът, ако източникът на средствата за съществуване са трудови доходи (лични спестявания, наследство, изработени от други членове на семейството и пр.).
от субективна страна е необходим пряк умисъл. Лицето съзнава и не желае да работи и ползува нетрудови доходи за съществуване.
Откъс от Тълкувателно решение № 29 от 29.XI.1984 г. по н. д. № 20/84 г., ОСНК
По някои въпроси на безделничеството по чл. 329 НК.
Върховният съд, ОСНК, за да се произнесе по поставените въпроси, взе предвид:
1. При тълкуването на употребения в закона израз "общественополезен труд" едни съдилища приемат, че общественополезен е само трудът, полаган от работниците и служителите в държавни предприятия, учреждения, кооперации или обществени организации. Други приемат, че всеки труд е общественополезен, независимо къде се полага и разрешен ли е или не.
Върховният съд, ОСНК, намира, че общественополезен е трудът, който се влага в държавни предприятия, учреждения, в кооперации или обществени организации и разрешени свободни професии - художници, композитори, писатели, музиканти, регламентирани занаятчии, лица, които упражняват разрешени производства, търговска или друга дейност. Общественополезен е и трудът, положен в дейности, които не са регламентирани и не са забранени като работа в домакинството за отглеждане и възпитание на децата в семейството, в производството на селскостопанска продукция в личното стопанство и др.
Не е общественополезен трудът който се полага в забранени професии или дейности, като незаконна търговия, предприемачество, комисионерство, спекула, хазарт и др., а също така и трудът, влаган в професии и дейности, които са регламентирани, но за които лицето няма съответно разрешение. Следователно пълнолетни и трудоспособни лица не се занимават с общественополезен труд по смисъла на чл. 329 НК не само когато не работят въобще, но и когато упражняват забранени професии и дейности или регламентирани професии и дейности, за които няма съответно разрешение. По неморален начин са придобити доходите от водене неморален начин на живот, като проституция, сводничество, просия и др.
2. Съгласно чл. 40 и 59 от Конституцията на Република България всеки български гражданин има право на труд и е задължен да работи и да създава материални и духовни блага за обществото, за своите и за членовете на семейството му нужди. Държавните органи и обществени организации са задължени със 136-то Постановление на Министерския съвет от 31.XII.1974 г. да осигуряват работа на младежите от 15 до 30-годишна възраст съобразно техните способности и да им съдействат за придобиване на подходяща квалификация.
Когато пълнолетни трудоспособни лица не упражняват това си право, а получават доходи от своите родители или от други близки чрез изнудване, насилие, заплашване или по други начини, отговарят по чл. 329 НК, защото начинът на получаването им е неморален.
Ако средствата за издръжката на пълнолетните трудоспособни лица се дава доброволно от техните родители или други близки, не е престъпление по чл. 329 НК , защото не съществува забрана родителите да издържат децата си и след като са навършили пълнолетие.
3. Разграничителният критерий между административната и наказателната отговорност за безделничество е степента на обществената опасност на деянието и дееца. Престъпление по чл. 329 НК ще има, когато деянията са обществено опасни. От значение на наказателната отговорност са начините и средствата за получаването на доходите, техния размер, продължителността на времето, през което лицето е живяло от нетрудови доходи, и съдебното му минало, извършил ли е друго престъпление наред с престъплението по чл. 329 НК, за което не е осъден, и др.
За престъплението по чл. 329 НК не е необходимо деецът предварително да е санкциониран по административен ред - чл. 40а ЗНМ, защото може да има деяния, които разкриват висока степен на обществена опасност и без деецът вече да е санкциониран по административен ред.
4. Продължителността на срока за административното нарушение по чл. 40а ЗНМ е определена над четири месеца в продължение на една година. Следователно времето, през което деецът не е положил общественополезен труд, за да се приеме, че е извършил престъпление по чл. 329 НК, не трябва да бъде по-кратко, тъй като престъплението разкрива по-висока обществена опасност. Без значение за административната и наказателната отговорност е дали срокът е с прекъсване или не, тъй като степента на обществената опасност, когато има или няма прекъсване, е една и съща.
5. Когато нетрудовите доходи са получени от лице, което не упражнява обществено полезен труд, извършване на престъпление по чл. 194, 197, 233, 234, 242, 250 - 255, 209 - 211, 327 и др. НК, то осъществява освен престъплението по чл. 329 НК и другото престъпление при условията на съвкупност. Това е така, защото с деянията му се посяга върху различни групи обществени отношения, т.е. имат различни обекти. Обстоятелството, че неправомерният доход е елемент от състава на чл. 329 НК и на някои от другите престъпления, не дава основание да се приеме, че чл. 329 НК включва и останалите престъпления.
6. Лицето, което е настанено по реда на чл. 40а ЗНМ в друго населено място, е длъжно да полага общественополезен труд, тъй като това е целта, която се преследва с настаняването му извън населеното място, където живее. То трябва да привикне да се труди и чрез труд да изкарва прехраната си. Ако без основателни причини откаже да работи, осъществява състава на чл. 329 НК, тъй като с поведението си показва, че принудителното му настаняване не е постигнало целите си.
Решение № 991 от 24.IV.1972 г. по гр. д. № 807/72 г., II г. о.
Съдебна практика на ВС на НРБ - граждански отделения, 1972 г., С., Наука и изкуство, 1973 г.
чл. 80 СК ,
чл. 14, б. "а" УНМ
Не се освобождават от задълженията за издръжка лицата, които неоправдано не работят и са трудоспособни. Установените на ново местожителство по реда на чл. 14, б. "а" от Указа за народната милиция лица не са лишени от правото да работят и затова не се освобождават от задължението да дават издръжка.
----------------------------
Съгласно чл. 80 СК и т. 11 от Постановление № 5/70 г. на Пленума на Върховния съд не се освобождават от задълженията за издръжка лицата, които неоправдано не работят и са трудоспособни.
Основанието на ищеца да иска освобождаване от плащане на присъдената издръжка е, че за времето от 6.VIII.1971 г. до 15.II.1972 г. е бил изселен от София в родното му село Бойка, Русенско, и е лишен от правото да работи по професията си и изобщо каквато и да е работа. Това твърдение на ищеца обаче не е подкрепено от данните по делото. От приложените към делото писмени доказателства се вижда, че жалбоподателят действително е бил изселен съгласно чл. 14, б. "а" УНМ, в с. Бойка, но от същите не се вижда той да е бил лишен от правото да работи. Нещо повече, съгласно § 36, б. "г" от Правилника за приложение на чл. 14 УНМ установените на ново местожителство лица са задължени да работят и онези, които не работят, се предават за търсене отговорност по чл. 329 НК . Така че жалбоподателят не само не е бил лишен от правото на труд, но е и бил длъжен да работи и плаща издръжка на децата си.
Решение № 311 от 29.VI.1978 г. по н. д. № 296/78 г., II н. о.
Съдебна практика на ВС - наказателна колегия, 1978 г.
Върховният съд на НРБ намира предложението за основателно.
От фактическа страна Б. районен съд е приел за установено, че подсъдимата П. И. Ч., след като излязла от затвора в гр. С. през м. февруари 1976 г., вместо да се прибере в гр. К., където е местоживеенето й, заминала за гр. Б. и влязла в компания на момичета с лек начин на живот и лош морал. Започнала да води разгулен и неморален начин на живот. Повечето от времето си прекарвала в компании с чуждестранни туристи и гръцки и югославски моряци, с които имала полови сношения, срещу които получавала различни подаръци, дрехи, пари и заплащане консумации в различни заведения. Така през времето от м. февруари 1976 г. до м. януари 1977 г. тя, макар и пълнолетна и работоспособна, не се занимавала с общественополезен труд и живеела от нетрудови доходи, придобити от неморалния й начин на живот. През това време майка й гледала малолетното й дете.
Тези фактически положения са правилно установени и те се подкрепят от събраните доказателства и от признанията на подсъдимата, съдържащи се в нейните обяснения.
Квалификацията на деянието й по чл. 329, ал. 1 НК е правилна.
Наказанието е правилно определено и то съответствува на обществената.. опасност на деянието и на подсъдимата и е справедливо. Съдът обаче неправилно е определил кумулативното наказание задължителното заселване да се изтърпи в с. Д. Б. окръг, а впоследствие местоизпълнението му заменено със с. Л., Б. окръг.
Задължителното заселване представлява установяване на осъдения на досегашното му местоживеене или на друго определено населено място за определен от съда срок в рамките, предвидени в закона. То се изтърпява без лишаване от свобода и се придружава с подходяща работа. Съгласно чл. 48, ал. 5 НК по отношение майки с малолетни деца наказанието задължително заселване може да се постанови само по досегашното им местоживеене.
Установено е по делово, че към датата на постановяване на присъдата местоживеенето на осъдената е в гр. К., Б. окръг, а детето й е било малолетно. При това положение съдът, като е постановил изпълнението на наложеното й наказание задължително заселване да се изтърпи в друго населено място, е допуснал особено съществено нарушение на закона - чл. 48, ал. 5 НК.
Откъс от Решение № 283 от 25.V.1972 г. по н. д. № 210/72 г., II н. о.
Съдебна практика на ВС - наказателна колегия, 1972 г.
чл. 329, ал. 1 НК
Законът преследва онези работоспособни и пълнолетни лица, които в нашето социалистическо общество съзнателно не желаят да се трудят; безделниците, паразитните елементи, тунеядците, които искат да живеят на гърба на други трудещи се граждани, т. е. от нетрудови доходи, които може да са резултат и на различни непозволени или неморални действия.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Императорът..........
А за решението на проблема: твоите предложения ще свършат работа със сигурност, ама май вече е късно - друго е времето.
Така че държавата трябва да се заеме с прилагането на законите - тях си ги има и по отношение на нас ги прилага, но тя се прави на разсеяна - политици, избори, Брюксел и т.н.
Коментар
-
Директоров - половината махала Факултето живее от търговия на дрога, щото куките не смеят да влязат там и да направят обиск. Виждал съм мангали да продават дрога в училищните дворове в Западна София. А в каналите за трафик на жени няма хъхрещи, само бели хора, така ли?
Сотби, тия наивни австрийци са глупави, за да вярват, че чернокраките щели да си изплащат постепенно дълговете. Има само един изход - да бъдат изведени от Столипиново неколцината плащащи си семейства и да им се дадат жилища другаде - нека ги изплащат на дългосрочен кредит. После на цялото Столипиново централно им се спират и ток и вода - или да събират пари и да си плащат борчовете, или да живеят като в каменната ера, или да изпукат. Друг избор не виждам.
Или по-добре да им се даде срок 1 година да си изплатят задълженията - който не ги - съд по бързата процедура и - в някоя тухларна или каменна кариера или мина - да работи като роб по 12 часа на ден, та да му дойде мозъкът във въшливата кофа.
А тия камери за наблюдение, дето щели да монтират ВИК в Столипиново ме скъсаха от смях - още преди да ги включат, хъхрещите ще ги откраднат барабар със жиците. И защо някой трябва да чисти каналите на тия свини? Те са срали в тях, те да си ги чистят. Ако пламне епидемия - ще измрат, на кой му пука?Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)
Коментар
-
Първоначално изпратено от DirectorИ стига с тоя ток - ЕРП са частни повече от година
Пловдивските ВиК, "Обелос" и ЕVN поискаха помощ от Брюксел
от Ваня НЕДЕВА, Пловдив ,Светла НЕНОВА [897 прочитания]
26 март, 18:51
Австрийската ЕVN, мажоритарен собственик на електроразпределителното дружество в Пловдив, местното ВиК и компанията за поддържане на уличното осветление в града "Обелос" поискаха от правителството и Европейския парламент да изработят програма и да отпуснат помощ за приобщаване на ромите от кв. "Столипиново", за да започнат да си плащат сметките.
Компаниите подписаха декларация за сътрудничество. В нея се посочва готовността им да предприемат действия срещу незаконното използване на комунални услуги, но се изтъква и липсата на ефективен механизъм за събиране на дълговете. Компаниите отчитат ниския жизнен стандарт и високата безработица сред жителите на ромския квартал. Според трите фирми решаването на проблема в "Столипиново" със сметките за ток и вода може да послужи за пример в европейски мащаб.
Заедно с декларацията в Брюксел ще бъде връчена и документация с историята на проблема и прилаганите начини за решаването му. В момента дългът на ромските семейства към австрийската компания за тока е 12.1 млн. лв., а събираемостта е едва 3%, съобщи председателят на управителния съвет на ЕVN Щефан Шишковиц. Около 20 абонати в ромския квартал си плащат сметките, но са потърпевши от режима на тока, наложен за длъжниците. Доскоро потърпевши бяха 52-ма души и те планираха да заведат дела в европейските съдебни институции. ВиК отчита загуби от 8.5 млн. лв., каза управителят на дружеството в Пловдив Красимир Цветков. Той обясни, че загубите на вода са 60%, от които 15% са в "Столипиново".
ЕVN предвижда нова схема за плащане на енергията, която частично ще реши проблема с дълга - всеки абонат ще плаща по 10% над сметката си за ток и така дълговете ще се покрият до 10 години. Разпределителното дружество получи подкрепата на общината, че бързо ще издаде разрешение за строителството на нова мрежа .
От ВиК заявиха, че проблемът с водоснабдяването на квартала няма да се реши с подмяната на водомерите и ремонта на канализационните отклонения, защото практиката е населението на "Столипиново" да разбива и краде уредите. Компанията предлага да се монтират камери за наблюдение. Каналите в квартала трябва да бъдат почистени, защото се задръстени с отпадъци, и вече е готов графикът за това.
-------------------------------------------
Не знам докъде са стигнали със събирането, но не вярвам да са се променили нещата
Коментар
-
ЕРП са частни, ама краставите получовеци пак не плащат и пак някой друг (сиреч ний) плаща заради тях "загуби по преносната система" или както там го водят.
Съни - надали е нужно да повтарям, че бих побил свинята Азис на кол, ако имах тая власт. Съвсем бавно, разбира се.
А чалгата трябва да бъде обложена с 48% данък, какъвто в Гремания, чувал съм, плащали производителите на похотливи филми. А когато някой пусне полугола чалга-курва да се кълчоти пред деца - да си понася наказателната отговорност.Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)
Коментар
-
Първоначално изпратено от ИмператорътДиректоров - не оправдавам никой престъпник от никой етнос. Но както казах - престъпници има навсякъде, но между хъхрещите те са огромно мнозинство.
А и с проституция се занимават главно чернокраки.
И това е само един пример. Да не говорим за наркотрафика, кражбите на коли и т.н. А случая с 20-годишното месо? Роми ли бяха санитарните инспектори, които са го допуснали? Ако ти или детето ти яде колбас с такова месо и му стане нещо, няма ли да побеснееш? Няма ли да искаш да го набучиш накол тоя, дето го е позволил? Ще, но няма да започнеш да викаш "българите - на сапун" нали?
Правилата са си правила, а етносите - етноси. Никой няма право да обяви цял етнос за животни, престъпници или каквото и да било и на тази база да го третира дискриминационно.
Коментар
-
Първоначално изпратено от ИмператорътКакто казах - искам ред и законност ЗА ВСИЧКИ. И ако имах власт нямаше да дискриминирам чернокраките - просто щях да ги поставя при равни условия с белите хора.... Много ли искам?Първоначално изпратено от ИмператорътЕТО - ТАКИВА СА МАНГАЛИТЕ - В МОРАЛНО ОТНОШЕНИЕ СТОЯТ МНОГО ПО-НИСКО И ОТ ЖИВОТНИ. ЗАТОВА И КАТО ЖИВОТНИ ТРЯБВА ДА СЕ ТРЕПЯТ БЕЗ МИЛОСТ.
Коментар
-
да бе, Ванко 1 не е циганин, но пък цяла поправка в закон заради него сътвориха))...да може на воля да се разправя със свидетелката, която лично кмета на Рим взе под закрилата си...
Но пък Азис е циганин и поклониците му - чет нямат - няма българи, няма цигани - да живее Чалгата. Чалгата в Държавата!
Коментар
Коментар