IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Изгодно или не е превалутиране на кредит от Швейц. франк в Евро

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от хръм Разгледай мнение
    Тук мисля, че правителството на Кунева (следващият парламент тя ще е балансьора) ще го направят.
    доста промити мозъци все още има

    я, кажи какво направи куневицата като комисар за да защити потребителите измамени чрез подписаните договори за кредити...

    кога ли ще започнете да мислите сами, а не да чакате някой да ви оправи ............................. отзад

    Коментар


    • http://kendov.wordpress.com/2012/03/...D1%81%D1%82-2/

      В Унгария държавата е задължила банките да опростят поскъпването на CHF
      Тук мисля, че правителството на Кунева (следващият парламент тя ще е балансьора) ще го направят.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от $ Разгледай мнение
        Гърция фалира на 12 или 23 март

        Според предварително обявените планове на 12 март ще приключи сделката за отписване на 107 млрд. евро от гръцкия дълг. В резултат на това експертите твърдят, че Гърция може да бъде обявена във фалит до края на търговската сесия на Европейския съюз този ден.
        Фалит по плащанията на дълговете на Гърция, с който отчаяно се борят европейските лидери почти една година, ще бъде обявен на 23 март, пише британският журналист Джон Уорд в блога The Slog. Следващия понеделник, 26 март, гръцките банки ще бъдат затворени, след което гръцките финансови власти ще пуснат националната валута – драхмата, казва той. Световните финансови пазари ще реагират на този шок с паника, само банките от Wall Street ще бъдат готови за този обрат на събитията.
        Документът, който определя конкретни дати и подробен план за действие по време на планирания гръцки фалит е в ръцете на ръководителите на чуждестранните отдели за обмен в две големи банки на Wall Street още през януари,“ – казва Уорд. – The Slog има данни от няколко източника, потвърждаващи помежду си съществуването на документа и увереността на топмениджърите, че това е точно плана за действие, а не един от възможните сценарии. Планът уточнява точната дата на фалита- 23 март, когато ще бъде обявен след приключването на търговете.

        ----------------------

        По пазара се носят разни такива слухове.
        Това ако стане факт ще има няколко месечно цунами по валутните пазари.
        Моя съвет и мнение - се покриват с това на НАИВНИК - стой си на франка и не предприемай никакви ходове с превалутиране!
        Ако искаш ги пробвай тези банкстери с един такъв въпрос: Съгласен съм да превалутиране НО в долари! - Още от сега съм сигурен,че те няма да искат!
        А ти си отговаряш с това - в чии интерес е такава сделка!
        Някой нещо да е чул ?

        Коментар


        • Абе пич, обяснявам ти вече няколко пъти, че доходите в момента не отговарят на това което изчисляваш ти, защото в частния сектор работата значително намаля. Като съм теглил кредита не съм имал проблеми с плащанията.Освен това, всички банки, в следствие на кризата, увеличиха лихвените проценти с около 20-30 %. Осигуровките, които аз плащам се покачиха с около 40 %. Покачиха се и материалите за производство,също и ток, вода, парно, горива, а цените в тази криза е немислимо да се вдигат.
          Изброих ти с около 100 % увеличение на разходите, като даже и не включвам франка в това число.
          Та за какви 27 % ми говориш???
          Last edited by kgroup; 04.03.2012, 18:37.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от kgroup Разгледай мнение
            Да бе приятел, сигурно вече разбра, че съм в частния сектор, а там нещата както вече писах изобщо не са добри. Оборотите в почти всички отрасли, не само на микро, а и на макро равнище са 2-3 пъти по-ниски. Така че какво значение има какво е било процентното съотношение тогава. Тази криза, пак се повтарям, не се отрази само на мен.
            От най-ниската си стойност спрямо еврото през 2008г. до фиксинга през последните няколко дни, швейцарският франк е поскъпнал с около 37%.

            В случай, че първата ти вноска се е равнявала максимум на 20% от брутния ти доход тогава сега ще е около 27% и това при доста негативното условие, че получаваш същата заплата сега както и през 2008г.

            Обаче ако първата ти вноска е била например 40% от брутния ти месечен доход тогава сега вноската ти ще е почти 55% от брутния ти доход.

            Така, че за съжаление има значение какъв дял от твоя доход отива за изплащане на заема освен разбира се ако нямаш нищо против все по-голяма част от дохода ти да отива за изплащане на заема.


            http://sdw.ecb.europa.eu/browse.do?node=2018794

            Коментар


            • отговор

              Първоначално изпратено от Inform Разгледай мнение
              И още нещо - в САЩ върнаха вече изискването месечните плащания за жилищен заем да не са повече от 29% от брутния месечен доход на кредитополучателя.

              Предполагам, че ти консервативно си преценил и поне в момента на първата ти месечна вноска през 2008г. тя не е била повече от 20% от брутния ти месечен доход.


              http://www.fha.com/fha_requirements_debt.cfm
              Да бе приятел, сигурно вече разбра, че съм в частния сектор, а там нещата както вече писах изобщо не са добри. Оборотите в почти всички отрасли, не само на микро, а и на макро равнище са 2-3 пъти по-ниски. Така че какво значение има какво е било процентното съотношение тогава. Тази криза, пак се повтарям, не се отрази само на мен.

              Коментар


              • Според мен ще е по изгодно да плащаш вноски в евро отколкото е Франк защото франка е в много по добро състояние и ще си остане силно. Зависи как ще въртиш валута. Ако зимаш левове и ги мениш в евра е по добре от да ги мениш в Франкове щото Франка ще е по скъп!

                Коментар


                • Първоначално изпратено от kgroup Разгледай мнение
                  Да, ако съм на държавна работа със заплата 400 лв. сигурно сега щеше да ми е станала 550 лв Частния сектор, който около 30 % е фалирал, поскъпнали са цените с около 20 %, потреблението на населението е спаднало сигурно с 50 %, май нещата не са толкова розови.
                  И още нещо - в САЩ върнаха вече изискването месечните плащания за жилищен заем да не са повече от 29% от брутния месечен доход на кредитополучателя.

                  Предполагам, че ти консервативно си преценил и поне в момента на първата ти месечна вноска през 2008г. тя не е била повече от 20% от брутния ти месечен доход.


                  http://www.fha.com/fha_requirements_debt.cfm

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от kgroup Разгледай мнение
                    Да, ако съм на държавна работа със заплата 400 лв. сигурно сега щеше да ми е станала 550 лв Частния сектор, който около 30 % е фалирал, поскъпнали са цените с около 20 %, потреблението на населението е спаднало сигурно с 50 %, май нещата не са толкова розови.
                    Надявам се, че не си мислел, че ще бъде много лесно да се изплаща кредит за 150 хиляди лв.? Тъй като в случай, че беше лесно стотици хиляди домакинства щяха да изтеглят заеми за поне 150 хиляди лв.
                    За тези, които не знаят ето колко бяха кредитите на стойност над 100 хиляди лв., които домакинствата дължат:
                    1)
                    - в края на 2007г. бяха 14,195 кредита
                    2)
                    - в края на 2011г. бяха 24,035 кредита
                    Въпреки, че според преброяването през 2011г. населението на възраст над 19 години беше над 6 милиона души едва 24,035 кредита бяха на стойност над 100 хиляди лв.


                    http://www.nsi.bg/otrasal.php?otr=19
                    http://bnb.bg/Statistics/StMonetaryI...Rate/index.htm

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от ivativ Разгледай мнение
                      Ще изкажа и още едно противоречиво на първото ми мнение:
                      1.През есента банката премахна наказателната лихва при предсрочно погасяване. Лично аз се възползвах. Имах франкове купени на по ниски курсове.Бях се самозастраховал.
                      2.Не смятате ли, че все пак банката предпочита да си "закове" едни стабилни вноски в евра или лева, отколкото да рискува да притежава имоти - трудно продаваеми.Освен това ще чака и едни пари докато се изравни сметката до нивото на отпуснатия кредит, което може и да не стане или да се проточи неимоверно много. Има много причини:Несквестируем доход, напускане на страната и т.н.
                      3.Разбира се т.2 може да се изпълни при много различни ситуации една от които например е EUR/CHF -- 0.76 !!! Дотам бяха стигнали нагласите в графиките на OANDA FOREX миналата година.Как ви се вижда това?
                      Самият аз до последно ще следя коментарите и колкото повече пишете толкова по добре за нас "изпържените"
                      Дори и сега нагласите са за надолу, поне към 1,10 ЕUR/CHF. Малко са мераклиите за тези нива, ама ги има.Дайте мнения доколко може да се вярва на OANDA

                      http://fxtrade.oanda.com/analysis/fo...r-book#EUR/CHF
                      Аз съм дал мнение вече, но ще се повторя. Не мисля , че графиката ще ти помогне, относно това до къде ще стигне тренда надол на EURCHF , каквито и да са мненията там. Трябва ти хедж за спокойствие, за да работиш ефективно и за да изплащаш вноските, па били те и в лв или евро. Ето го моето предложение!
                      Според мен е добре да останеш на франкове. АКО курса падне под 1.19, за защита може да купиш няколко месечна пут опция EURCHF със размер кредита и да я затвориш около паритета , ако е достигнат.(или по надолу ако мислиш че в Оандата разбират повече от тебе). В противен случай от този момент, ако курса върви нагоре си само на печалба(относително казано). Това е според мен стратегията за такива като вас с кредит във франкове в сегашната ситуация..

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от ivativ Разгледай мнение
                        Здравейте! Нов съм тук, но също потърпевш от франка. На мен също ми предложиха да се превалутирам.На въпроса на Kgroup: Кредита ти отдавна не е 150К лв. от момента когато франка мръдна от 1.27. Ще стане пак токлова, ако се върне курса.На 20.02 2012 ходих до Пощенска и си поисках разпечатка за евра и лева.Значи нещата се правят по фиксинг.Реалното намаление / 1година -12.48%/ за остатъка 9.05% , ако съм в евра.Ако съм в лева :1г- 8.90%,за остатъка 5.39%. ТОВА СА НАМАЛЕНИЯ, А НЕ РЕАЛНИ ПРОЦЕНТИ. При така направената калкулация излиза, че мога да "върна" времето назад. т.е заковавам се на 1.4847лв, респ.1.3173EUR/CHF- ако съм в евра.Ако съм в лева -1.53лв., респ.EUR/CHF -1.278. Дали тези нива ще бъдат възстановени? Време за размисъл има още,въпроса е дали съм съгласен да купя франкове за винаги на тези нива. Основната ми мисъл винаги е била:Нещо, колкото и хубаво да е ,тикат ли ти го в ръцете, значи е далавера за тях, но не и за нас, значи "измама". Веднъж вече се изработихме през 2008г. предлагам да не се предаваме и да си стоим така във франкове, пък каквото сабя покаже!!

                        Ще изкажа и още едно противоречиво на първото ми мнение:
                        1.През есента банката премахна наказателната лихва при предсрочно погасяване. Лично аз се възползвах. Имах франкове купени на по ниски курсове.Бях се самозастраховал.
                        2.Не смятате ли, че все пак банката предпочита да си "закове" едни стабилни вноски в евра или лева, отколкото да рискува да притежава имоти - трудно продаваеми.Освен това ще чака и едни пари докато се изравни сметката до нивото на отпуснатия кредит, което може и да не стане или да се проточи неимоверно много. Има много причини:Несквестируем доход, напускане на страната и т.н.
                        3.Разбира се т.2 може да се изпълни при много различни ситуации една от които например е EUR/CHF -- 0.76 !!! Дотам бяха стигнали нагласите в графиките на OANDA FOREX миналата година.Как ви се вижда това?
                        Самият аз до последно ще следя коментарите и колкото повече пишете толкова по добре за нас "изпържените"
                        Дори и сега нагласите са за надолу, поне към 1,10 ЕUR/CHF. Малко са мераклиите за тези нива, ама ги има.Дайте мнения доколко може да се вярва на OANDA

                        http://fxtrade.oanda.com/analysis/fo...r-book#EUR/CHF
                        Last edited by ivativ; 01.03.2012, 15:15.

                        Коментар


                        • Ти си преглътнал цялото поскъпване на швейцареца до сега (има няма 35-40 фигури)... Факт...
                          Твоят въпрос е, ще успее ли швейцарската банка да удържи напъна на спекулантите...
                          Ако не успее, CHF ще отнесе 1.20... И ?
                          Ще поскъпне още ... И ? Ми нищо... (още малко ще ти се качи вноската.. )
                          НО и да поскъпне още, на фона на това, дето си преживял до сега, ще ти се види детска игра...
                          Личното ми неангажиращо мнение, е стой си на швейцарци...
                          Нали не вярваш, че някой е седнал в банката да мисли, как да ти помогне ???
                          ..
                          Успех
                          Ходя по въже.Не ръкопляскайте, това е моят път.С костюм на клоун съм, да ми се смеете, когато падна

                          Коментар


                          • отговор

                            Да, ако съм на държавна работа със заплата 400 лв. сигурно сега щеше да ми е станала 550 лв Частния сектор, който около 30 % е фалирал, поскъпнали са цените с около 20 %, потреблението на населението е спаднало сигурно с 50 %, май нещата не са толкова розови.
                            Last edited by kgroup; 01.03.2012, 13:03.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от kgroup Разгледай мнение
                              24.02.2012 г.
                              Здравейте, искам да ви задам няколко въпрса, които вълнуват не само мен, а сигурно доста хора в България.
                              През 2008 година теглих жилищен кредит от Пощенска банка в Шв. франкове при курс около 1.27 лв. за 1 шв. франк за 35 години. Тогава това беше много изгоден кредит. Сега курсът на франка е 1.64 лв. за 1 франк. Едвам успявам да си внасям вноските.
                              Тези дни ми се обадиха от Пощенска банка с оферта "смяна на кутиите" ,ако искам да превалутирам кредита в евро или в лева, като за първата година лихвата е 6 %, а до края на кредита 6.5 %. Ако се съглася да го превалутирам месечните вноски ми падат с около 100 -150 лв. Освен това няма да платя нищо за изповядване на сделката пред нотариус. Банката поема всичко.СТРАННА РАБОТА. Голяма изгода сигурно имат от това да ми паднат вноските.
                              Ето малко числа:
                              Размер на кредита 150 000 лв. платим в шв. франкове
                              Срок 35 години
                              Месечна вноска при курс 1.27 около 800 лв.
                              Месечна вноска сега около 1300 лв.
                              Ако превалутирам кредита вноската ми ще падне с около 150 лв на месец, но размера на кредита ми вече няма да бъде 150 000 лв, а по днешния курс на франка около 200 000 лв. Тоест ако реша да го прекратя предсрочно, ще платя не 150 000 лв., а 200 000 лв.
                              Та въпросите ми са:
                              Дали е изгодно да превалутирам кредита от франкове в евро сега/ до 31 март е промоцията/ или да изчакам франкът да падне?
                              Ако франка падне примерно с 20 стотинки вноската ми ще се намали с 150 лв.
                              Дали банката не е разбрала, че франкът ще се срине и затова да се опитва да превалутира всички кредити?
                              Все пак Швейцарската банка изкуствено държи курса на франка спрямо еврото, но дали ще устиска?
                              Дали да не потърся рефинансиране от друга банка?
                              Препоръчайте такава.
                              На тези въпроси сигурно ми трябва гадател, но все пак дайте мнение.
                              Благодаря предварително на отзивчивите.
                              Фиксинга на ЕЦБ за 2008г. показва, че швейцарският франк варира от 1.4438 франка за евро до 1.6529 франка за евро.
                              От началото на 2012г. до 29 февруари 2012г. според фиксинга на ЕЦБ швейцарският франк варира между 1.2046 франка за евро и 1.2196 франка за евро.

                              Тоест 1.37 пъти е спаднал фиксинга на еврото и лева спрямо швейцарският франк (1.6529/1.2046).

                              Средната годишна заплата (надявам се и твоята също) се повишила с повече от 29% от 2008г. (6,538 лв.) до 2011г. (8,487 лв.).

                              Така, че повишаването на заплатата значително е намалило негативния ефект от поскъпването на швейцарския франк.


                              http://www.nsi.bg/otrasal.php?otr=26
                              http://sdw.ecb.europa.eu/browseTable...l3=4&DATASET=0

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от kgroup Разгледай мнение
                                И аз това мисля да направя, ДА НЕ ИМ СЕ ДАМ.
                                Народе за бога, дръж франка.....
                                Поне за сега де....
                                или на банката нещо не им изнася с тези франкове (или с подписания с теб договор) или с подписване на новия договор смятат, че ще спечелят повече ......................... така си обяснявам това неустоимо предложение което са ти направили

                                ти си знаеш какво да направиш -> ти си взел кредита и ти ще го връщаш в края на краищата

                                Коментар

                                Working...
                                X