IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Русия се готви за война!

Collapse
Заключена.
X
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Вие се смеете но сега сериозно.
    Имам приятел който работи в техните полицейски специални части.
    Днес се чух с него, каза че на всички са им отменили отпуските и са командировани в областите където стана нападението. От Омон също били мобилизирани, и отделно имало команда допълнителни ракетни части да тръгнат на там.
    И това ако не е доказателство че не става въпрос за метеорити...
    Да се поучим от п-р Петров, да прегърнем дори и враговете си за да живеем в мир и разбирателство.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Muller Разгледай мнение
      1, Войната в афган
      2, Чернобил загуба от милярди тогавашни долари и милиарди от пропуснати ползи
      3 и накрая барела основният източник на валута изкуствено беше сринат газта тогава не се котираше
      4 на ГРУ командирите им дойде на акъла че тая система няма да издържи и гепиха кинтите и ги дадоха на КГБ тата да ги развартят по цялата планета по всяка точка може да се пише много ама това е основата

      Може би СССР е станал излишен със създаването на ЕС
      "Only when the dusk starts to fall does the owl of Minerva spread its wings and fly."

      Коментар


      • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение
        защо си мислите се случи перестройката
        1, Войната в афган
        2, Чернобил загуба от милярди тогавашни долари и милиарди от пропуснати ползи
        3 и накрая барела основният източник на валута изкуствено беше сринат газта тогава не се котираше
        4 на ГРУ командирите им дойде на акъла че тая система няма да издържи и гепиха кинтите и ги дадоха на КГБ тата да ги развартят по цялата планета по всяка точка може да се пише много ама това е основата

        Коментар


        • Има един елементарен начин да се смени властта в Русия, но засега САЩ и компания не искат да ги използват, защото ако дойдат хардлайнерите ще стане още по-зле.

          Начинът е следния - траен и сериозен спад на цената на петрола и природния газ.

          Русия не е конкурента икономика, а разчита на природните си богатсва. Ако се окаже в положение на намалени парични потоци да речем за 2-3 години.... системата ще рухне, а с нея и властта.

          защо си мислите се случи перестройката
          това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

          Коментар


          • [QUOTE=Черкезов;1059392325]Руски националист: Метеоритите са американско оръжие

            [url]

            Понякога в безумните на пръв поглед твърдения се крие част от истината

            Коментар


            • Руски националист: Метеоритите са американско оръжие

              http://www.novini.bg/news/119356-%D1...%B8%D0%B5.html
              Да се поучим от п-р Петров, да прегърнем дори и враговете си за да живеем в мир и разбирателство.

              Коментар


              • Голяма глупост в статията е че парите се изнасяли и се кредитирала САЩ. Сащ сами се кредитират, и кредитират целия свят, нали ФЕД и банките на Г8 се контролират от ФЕД.
                Да се поучим от п-р Петров, да прегърнем дори и враговете си за да живеем в мир и разбирателство.

                Коментар


                • Четиво за размисъл.

                  ..........На вълната на подготовката за президентските избори Путин искаше да се огрее и в пламъците на славата на руския спортист Александър Йемеленко, който победи своя американски противник в смесените видове борба ММА. Но вместо аплодисменти Путин получи освиркване и дюдюкане. Ситуация, на пръв поглед банална, но при Путин - показателна. Това беше първото освиркване.

                  Второто беше по време на изборите, в който "Единна Русия" загуби няколкодесетки процента спрямо предишните и регистрира "само" 49,3 на сто от гласовете. Но ако се вземе предвид, че изборите бяха фалшифицирани и че реално резултатите за "Единна Русия" бяха около 30 процента (толкова, колкото и за комунистите), паниката започна да расте.

                  Всъщност тя започна още на конгреса на "Единна Русия" в Лужники, на които Дмитрий Медведев преждевременно издигна кандидатурата на Путин за президент. Но резултатите от изборите на 4 декември показаха, че потенциалът на неоспорвания досега лидер започва да се изчерпва като протестът възприема остра форма.

                  Той се изяви на митингите срещу фалшифицирането на изборите, организирани от различни групи, не само от така наречените "либерасти", но и от патриотичните сили и компартията.

                  Това съвпадна със спецоперацията срещу Путин и Русия, осъществявана от американските и някои западни централи.

                  Получи се ситуация като в блатото, когато на повърхността всичко е спокойно, но отдолу прониква мириса на разложението и гниенето от периодично изхвърлен нагоре метан. С една дума, руският народ повече не иска да гние и иска така наречения "елит" и лично Путин да превърнат това смърдящо плато в чист водоем.

                  Не е трудно да се разбере, че по-голямата част от протестите бяха предизвикани от три обстоятелства: от положението в икономиката (промишленост като такава Русия вече няма и зависи напълно от доходите от износа на нефт и газ); от корупцията; и от олигарсите, ограбващи руския народ и изнасящи богатството му в чужбина вече над 20 години.

                  Протестиращите показаха, че крадците, корупционерите и продажните чиновници като пиявици са окупирали цялата страна и че управляващата клика с техния либерално-дясноконсервативен курс претърпя поражение. Заради това в повечето крупни градове хората гласуваха за комунистите.

                  Започна да се говори за кризисна или за революционна ситуация, срещу която веднага се обяви патриарх Кирил, който призова Русия към световно лидерство. Патриархът каза, че Русия няма да издържи още една революция и че лимитът на разкола на нацията е изчерпан. В този контекст думите на Кирил за необходимостта от корекция на властта следва да се разбират в национално-патриотичен смисъл.

                  В интерес на истината признаци за остра битка в елита се забелязаха доста преди парламентарните избори, когато Медведев поиска отстраняване от постовете в държавните корпорации на държавните висши чиновници. Именно тези корпорации са хранилка на корупцията.

                  И именно от "либералната опозиция" започнаха да говорят за "оранжева революция". Това съвпадна с американската атака срещу Путин като в Белия дом отново залагат на такива прононсирани ционисти като Немцов, Каспаров, Шендеревич, Шевчук, Кудрин, Венедиктов, Парфенов, Акунин, Горбачов и др. Връзката е ясна. Поколението и техните ментори на Запад, разрушили СССР, сега предават щафетата за разрушението на Русия на така наречените "либерал-реваншисти", които говорят за "снежна революция в Русия", за "революция на белите лентички" и т.н.

                  Изявленията на държавния секретар на САЩ Хилъри Клинтън, че "изборите в Русия не бяха нито свободни, нито справедливи" не бяха изненада. Изненадата беше, че те бяха намеса във вътрешните работи на Русия, която ни върна към времената на Студената война, когато на Запад действаше "фабриката за мръсотии", тоест информационна матрица за подстрекаване на деструктивните процеси на Изток.

                  Срещу Путин започна да играе и част от неговия "елит". След Елцин, Путин зае позицията на гарант на баланса между групите на "елита". Но постепенно този баланс беше разбалансиран. Борбата между груповите интереси се засили, особено за контрола над финансовите потоци от природните ресурси, газа и нефта.

                  Това е и целта на Запада - да постигне контрол над колосалната ресурсна база на Русия чрез своята "пета колона", предимно либералите, които са кресливо малцинство, обслужващо чуждия, антируски проект.

                  От тази гледна точка Путин стана неудобен за САЩ, които не искат той да се върне в Кремъл. САЩ не искат консолидирана Русия, още по-малко, около Путин.

                  Заради това не трябва да се изключва и сценарият, в който ситуацията в Русия може да премине в държавна криза и в атака срещу целостта на страната.

                  След 1991 г. в Москва си затваряха очите, че САЩ са противник номер едно. Но кризата на западната икономика и балансирането на ръба на пропастта сега принуждава Запада да форсира атаката срещу Русия. От гледна точка на интересите на САЩ деградирането на Русия върви с твърде бавни темпове. Заради това Западът форсира сценария в две модификации - издигане във властта на откровени прозападни колаборационисти, и дестабилизиране на обстановката с цветна революция, тоест "руска зима".

                  Но тук се появява отново проблемът с Путин и неговата заявка за връщане на президентския пост. При всичките свои грешки и недостатъци Путин е неудобен за САЩ, защото връщането му като президент, на фона на околния хаос в целия свят, ще означава относително стабилизиране на Русия. Ами, ако тя изгради съюз с Китай? Кошмар за САЩ и Запада.

                  Западът е в смъртна агония, човечеството е на кръстопътя на най-сериозната криза в своята история.

                  Разбира се, тази тактика за износ на хаоса крие колосални рискове на самите САЩ и техните съюзници, тъй като влече след себе си срутване на цялата международна политическа архитектура. Но те възприеха стратегията "всички ще мрем, но най-напред - другите".

                  Заради това мащабите и динамиката на ставащите по света процеси, в това число и в Москва, показват че те вече са регулирани в оперативен режим, като някои от тях излизат въобще извън контрол.

                  Западът си е въобразил, че може да се измъкне от пропастта на кризата с война, както правеше с Първата и Втората световна.

                  Но по този път основният противник продължава да е Русия, поне дотогава, докато притежава целия спектър ядрени заряди - от тактическите до стратегическите, и цялата пълноценна ядрена триада носители.

                  Заради това основна задача на Запада през отминалите 20 години беше лишаването на Русия от статута на водеща ядрена държава.

                  Операцията върви в два паралелни сценария.

                  Първият е лишаването на Русия от ядреното оръжие и се разиграва по две направления. Едното е компрадорската власт в Русия сама да унищожи промишления потенциал на страната, като направи невъзможно поддържането на стратегическите ядрени сили в необходимия обем и готовност. По същество до реализацията на тази цел остават само няколко години, тъй като повечето междуконтинентални ракети на Русия ще бъдат "пенсионирани" и изтеглени от въоръжение.

                  Второто направление в същия сценарий е идването на власт в Русия на още по-компрадорски "елит", който ще предаде под външен контрол на САЩ всичките тези руски ядрени "играчки".

                  Вторият сценарий е лишаването на Русия от възможността да използва своето стратегическо ядрено оръжие като САЩ максимално бързо и ефективно изградят около нейните граници антиракетната ограда, наречена ПРО. И тогава на Русия ще бъде поставен ултиматум. Или може да не бъде поставен. Просто ще бъде принудена да стане третостепенен играч в еднополюсния англо-американски нов световен ред. В този контекст Путин наистина може да повтори съдбата на Кадафи.

                  И така, Русия навлезе в новата година в момент, когато е очевидно, че курсът наложен преди 20 години е банкрутирал. Епохата на "реформите" и "перестройките" приключи. Моделът на Горбачов-Елцин се оказа фатален. Ако Русия продължи по курса на либерално-криминалната икономика, ще се разпадне както СССР през 1991 г. Ясно е, че има необходимост от смяна на курса.

                  За да се разбере по-добре същността на ставащото, ще приведем няколко реда от обръщението на Олга Зиновиева, вдовицата на Александър Зиновиев, под мотото "Стига сме хранили Уол Стрийт"…

                  "От крушението на СССР, най-крупната катастрофа на XX век, изминаха 20 години.

                  20 години нашата страна е колониална демокрация. Соковете, жизнените сили на Русия се източват капка по капка от онези, които стреляха по комунизма, но уцелиха Русия.

                  През това време изнесеният от Русия капитал надмина 3 трилиона долара. Това е страшна сума. За тези пари бихме могли 5 пъти напълно да възстановим разрушенията от Великата отечествена война, войната с фашизма. Стабилизационният фонд на Русия се държи в празни държавни облигации на САЩ, а самият фонд е неподконтролен на народа. Всички пари отиват за кредитиране на най-богатите страни на света, вместо да се строят в Русия нови пътища, мостове, училища, болници и достойно финансиране на науката и образованието, всичко което се нарича инвестиции в своя народ.

                  Всяка изнесена рубла на сметките на Уол стрийт е рубла от колониалния данък. Това е предателство спрямо собствения народ. Бедната страна, в която над 20 милиона деца гладуват и живеят под чертата на бедността, която всяка година намалява с 1 милион, днес е сред 10-те най-големи кредитори на САЩ.

                  Цялата страна работи за световните финансови мошеници от Уол стрийт. Парите, изработени с труда от целия народ отиват в мошеническия сапунен балон в историята на човечеството.

                  Такова ограбване на руския народ не е имало от времето на татаро-монголското иго… Народът плаща непомерен колониален данък, с който е обложена нашата страна, окупирана от глобалния капитализъм."


                  Източник:

                  http://strogosekretno.com/index.php?...e&id=201&aid=2

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Черкезов Разгледай мнение
                    Така е Бобане, скоро ще пламне целия регион.
                    Включително косово-Сърбия! Само ние дремем...
                    Поне да се концентрираме Македония да възвърнем към истинската и родина, или най-малкото териториите които ни бяха откраднати от Сърбите!
                    Ех защо не съм премиер в момента, мога да направя с няколко хода България наистина уважавана страна. Набързо ще сключа договори с Русия и Китай за военна помощ, ще се въоръжим за кратко време и ще си върнем отнетите ни територии от Балканските войни!
                    Гърция, Румъния - финансови кризи и външнополитически проблеми, по-слаби са от всякога.
                    Сърбия - няма да посмеят да ни се репчат, защото имат опит а и албанците не спат.
                    Турция няма да я закачаме, но в случай на нужда можем да помагаме на Русите, ако опре ножа до кокала, или ако анадолците решат пак да стават империя.
                    Въпреки че армията ни е доморализирана в момента, аз считам че с подходяща патриотична дейност и обучение, можем да върнем славата и отново. И да не забравяме че имаме братята руси, които имат нужда от нас, а и ние от тях, и винаги ще си помагаме.
                    Еее досега разправяше поне 300 поста, как ще изнесеме Турците, са па нема да ги закачаме - егати фурнаджийската лопата си, бетер Болен Лидеров

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Черкезов Разгледай мнение
                      Така е Бобане, скоро ще пламне целия регион.
                      Включително косово-Сърбия! Само ние дремем...
                      Поне да се концентрираме Македония да възвърнем към истинската и родина, или най-малкото териториите които ни бяха откраднати от Сърбите!
                      Ех защо не съм премиер в момента, мога да направя с няколко хода България наистина уважавана страна. Набързо ще сключа договори с Русия и Китай за военна помощ, ще се въоръжим за кратко време и ще си върнем отнетите ни територии от Балканските войни!
                      Гърция, Румъния - финансови кризи и външнополитически проблеми, по-слаби са от всякога.
                      Сърбия - няма да посмеят да ни се репчат, защото имат опит а и албанците не спат.
                      Турция няма да я закачаме, но в случай на нужда можем да помагаме на Русите, ако опре ножа до кокала, или ако анадолците решат пак да стават империя.
                      Въпреки че армията ни е доморализирана в момента, аз считам че с подходяща патриотична дейност и обучение, можем да върнем славата и отново. И да не забравяме че имаме братята руси, които имат нужда от нас, а и ние от тях, и винаги ще си помагаме.
                      И слава на Бога че не си.За теб по подходящото място е Карлуково

                      Коментар


                      • Така е Бобане, скоро ще пламне целия регион.
                        Включително косово-Сърбия! Само ние дремем...
                        Поне да се концентрираме Македония да възвърнем към истинската и родина, или най-малкото териториите които ни бяха откраднати от Сърбите!
                        Ех защо не съм премиер в момента, мога да направя с няколко хода България наистина уважавана страна. Набързо ще сключа договори с Русия и Китай за военна помощ, ще се въоръжим за кратко време и ще си върнем отнетите ни територии от Балканските войни!
                        Гърция, Румъния - финансови кризи и външнополитически проблеми, по-слаби са от всякога.
                        Сърбия - няма да посмеят да ни се репчат, защото имат опит а и албанците не спат.
                        Турция няма да я закачаме, но в случай на нужда можем да помагаме на Русите, ако опре ножа до кокала, или ако анадолците решат пак да стават империя.
                        Въпреки че армията ни е доморализирана в момента, аз считам че с подходяща патриотична дейност и обучение, можем да върнем славата и отново. И да не забравяме че имаме братята руси, които имат нужда от нас, а и ние от тях, и винаги ще си помагаме.
                        Да се поучим от п-р Петров, да прегърнем дори и враговете си за да живеем в мир и разбирателство.

                        Коментар


                        • На руската армия и трябва пълководец като Жириновски http://www.youtube.com/watch?v=2kjJ_...eature=related
                          Да се поучим от п-р Петров, да прегърнем дори и враговете си за да живеем в мир и разбирателство.

                          Коментар


                          • http://e-vestnik.bg/13418

                            Русия щяла да отговори на удар срещу Техеран

                            Геополитическата обстановка около Сирия и Иран кара Русия усилено да модернизира военните си групировки в Кавказ, Каспийския регион и териториите край Средиземно и Черно море, пише руският в. “Независимая газета”. Изданието се позовава на източници от министерството на отбраната в Москва.

                            Според тях, Кремъл получил данни, че Израел подготвя с подкрепата на САЩ удар срещу ядрените обекти на Иран. “Ударът ще е внезапен и ще бъде нанесен съвсем скоро в деня “Х”. Техеран вероятно няма да закъснее с ответните мерки. Възможна е пълномащабна война с непредсказуеми последици”, посочва всекидневникът.

                            Проблемът е сред приоритетните, които ще бъдат обсъдени на днешната среща на високо равнище Русия-ЕС с участието на президента Дмитрий Медведев. В навечерието на форума Кремъл заяви чрез руския посланик в ЕС Владимир Чижов, че евентуален удар на Израел или на САЩ срещу Иран ще доведе до “катастрофален развой на събитията”, отбелязва “Независимая газета”.

                            САЩ явно са навлезли в толкова конфликтни отношения с Иран, че може да се стигне до война с “катастрофални” последици, предупреди вчера и Збигнев Бжежински - бивш съветник на президента Джими Картър. Русия започна да взема мерки за намаляване на своите загуби от евентуални военни действия срещу Техеран преди повече от година. Сега подготовката почти е приключила, твърди “Независимая газета”.

                            Според неговите източници тази есен е изцяло “оптимизирана” руската военна база в Армения - семействата на личния състав са изтеглени в Русия, а части от руския гарнизон край Ереван са преместени по-близо до границата с Турция, откъдето “войски на САЩ може да нанесат удари срещу обекти в Иран”.

                            В пълна бойна готовност са поставени руските войски в базите, разположени в Южна Осетия и Абхазия. А кораби от руския Черноморски флот са легнали в дрейф близо до границата с Грузия, която може да се включи в конфликта на страната на антииранските сили, пише изданието. Вестникът съобщава и за други размествания на руски части в южните региони на страната.

                            Освен това, тези дни група руски кораби начело с тежкия крайцер самолетоносач “Адмирал Кузнецов” се е насочила към Сирия, а нейният флагман се предвиждало да посети сирийското пристанище Тартус. “Източниците от министерството на отбраната в Москва не потвърдиха, но и не опровергаха, че надводната групировка е съпровождана от атомни подводници”, добавя “Независимая газета”.

                            В случай на пълномащабна война срещу Иран може би ще се наложи Русия да пробие грузинската транспортна блокада и да осигурява с военни средства транспортни коридори, за да снабдява базата си в Армения, заявява пред вестника Юрий Неткачев, руски военен експерт.

                            Руското военно командване явно се тревожи и заради Азербайджан, който за три години увеличи двойно военния си бюджет и дразни Техеран и Ереван с покупки на модерна разузнавателна техника, посочва Анатолий Циганок - друг специалист, цитиран в статията. Според него обаче е малко вероятно Баку да подкрепи една антииранска военна кампания или да започне бойни действия срещу Армения.

                            Напълно е възможно азербайджанската армия да нанесе превантивни удари срещу Армения и Нагорни Карабах, за да реши най-сетне в своя полза териториалния спор в региона, смята обаче трети военен аналитик - Владимир Попов. “Ако на фона на евентуална война в Иран Азербайджан, подкрепен от Турция, нападне Армения, Русия естествено ще отбива всички въздушни атаки на противника срещу Армения” съвместно с арменската противовъздушна отбрана. “Трудно е да се каже дали това ще бъде смятано за участие на Русия в бойните действия”, заявява наблюдателят.

                            Руски войски със сигурност няма да участват в бойни действия в Нагорни Карабах, но ако се появят военни заплахи в Армения - например от страна на Турция или Азербайджан, Русия вероятно ще участва в сухопътни сражения, прогнозира той.

                            Анализаторът не изключва Русия да участва и в евентуален конфликт в Иран. “При най-неблагоприятен сценарий, ако Техеран бъде заплашен от пълно военно поражение в противодействието срещу сухопътно нахлуване на войски от САЩ и НАТО в Иран, Русия ще му предостави военна помощ. Поне на военнотехническо равнище”, твърди Владимир Попов пред “Независимая газета”.

                            БТА

                            Коментар


                            • http://e-vestnik.bg/5017

                              Руският военен флот - стар, но смъртоносен


                              Ройтерс

                              Моряк седи пред руския боен кораб “Москва” в украинското черноморско пристанище Севастопол. Снимка: РойтерсРуският боен кораб “Москва” е излязъл от корабостроителницата преди 25 години и това личи: електронните конзоли напомнят музейни експонати, а корпусът му е покрит с дебела кора от пластовете боя, нанасяни при многобройните ремонти. Слабостите му отразяват редицата проблеми на руския военноморски флот, които отново привлякоха вниманието след трагедията с ядрената подводница, в която загинаха 20 души.

                              Външността обаче може и да заблуждава. Под палубата на крайцера “Москва” са скрити 16 управляеми ракети “Базалт”, които се движат със скорост, по-висока от скоростта на звука и могат да нанесат удар на самолетоносачи, отдалечени на 500 километра. “Москва” - флагманът на Руския черноморски флот - символизира руския военен флот изобщо: въпреки че с лека ръка може да бъде отписан като вехто ръждясало корито, той още крие в себе си чудовищна мощ.

                              Боеспособността на военноморския флот сега е по-важна от когато и да било от Студената война насам, тъй като Кремъл го използва, за да проектира преоткритата самоувереност на Русия далеч отвъд териториалните й води, изправяйки го лице в лице с бойните кораби на НАТО. “Смятам, че ни уважават”, отговори капитанът на “Москва” Игор Смоляк, застанал пред 130-милиметрово оръдие на носа на крайцера, на въпрос на група журналисти какво мислят на Запад за кораба му. “Отнасят се с респект към флага, кораба, а следователно и към страната ни”, заяви той при посещението ни в края на септември.

                              Обект на насмешки
                              Когато Русия прати тази година атомния ракетоносен крайцер “Петър Велики” до Венецуела (първите подобни маневри близо до американски брегове от Студената война насам), Вашингтон го удари на присмех. “Много интересно как са намерили кораби, които да пратят чак до Венецуела”, отбеляза саркастично говорителят на американския Държавен департамент Шон Маккормак.

                              Шегите не са съвсем неоснователни. Години след като Съветският съюз престана да съществува, финансирането на флота пресъхна почти напълно. Строежът на нови плавателни съдове беше оставен “на изчакване”, а съществуващите бяха зарязани да гният в пристанищата поради липса на гориво. Единственият повод светът да си спомни за Руския военноморски флот, беше трагедията с потъването през 2000 година на руската подводница “Курск” и смъртта на 118 души в нея.

                              Споменът за това нещастие беше възкресен на 8 ноември, когато 20 души загинаха от задушаване с газ в руска ядрена подводница, участваща в учения в Тихия океан. “Загубихме 15 години”, каза капитан Игор Дигало, помощник-командир на руския военноморски флот, докато “Москва” пускаше котва в украинското пристанище Севастопол, където е разположен Черноморският флот. “Бойните кораби не са танкове. Те са много по-сложни машини и изискват съответните грижи”.

                              Възрастта не е порок

                              Крайцерът “Москва” изглежда безнадеждно стар, но на борда му се крият ракети, които могат да поразяват цели на 500 км. Снимка: РойтерсВоенни анализатори обаче твърдят, че във военноморските сили е важна не възрастта на кораба, а какво се крие във вътрешността му. Офицерите на крайцера “Москва” (който при пускането си на вода през 1983 година се е казвал “Слава”) твърдят, че електрониката, сензорите и въоръжението му постоянно се осъвременяват. Той е един от трите ракетни крайцера от този клас в руския военноморски флот и бъка от оръжия, включително бомби за борба с подводници, зенитни ракети, шестцевни зенитни оръдия “Гатлинг”, торпеда и палубен хеликоптер.

                              “Благодарение на ударната му оръжейна мощ, в НАТО наричат “Москва” “унищожителят на самолетоносачи”, казва капитанът. Ник Браун, главен редактор на специализираното списание “Джейн’с интернешънъл дифенс”, отбелязва, че възрастта на руския флот не означава непременно, че той не е боеспособен. “Всичко зависи от това как е бил поддържан”, посочва той в коментар. “Най-старите американски крайцери клас “Тикондърога” датират от началото на 80-те години на миналия век и в тях има още много хляб, отбелязва той. Не съм сигурен, че същото може да се каже и за Черноморския флот, тъй като поддръжката и модернизирането му са извършвани малко напосоки. Което не значи, че флотът е безкрайно морално остарял, той все още е могъща бойна сила”, добавя Браун.

                              Жестоко съперничество
                              По официални данни днес Руският черноморски флот разполага с около 50 бойни кораба и други съдове, към 80 самолета и хеликоптера и около 13 000 военнослужещи. Обещани са му и по-нови кораби, тъй като Русия харчи за военната машина част от грамадната сума, натрупана в годините, когато цените на петрола бяха високи.

                              Президентът Дмитрий Медведев нареди на министерството на отбраната да подготви програма за изграждане на самолетоносачи и атомни подводници, като уточни, че сега цената не е толкова важна. Офицерите от Черноморския флот знаят, че трябва да са в бойна готовност, тъй като противникът е все по-близо.

                              През август на “Москва” беше поставена задача да проследи кораби на НАТО, изпратени веднага след руско-грузинската война. НАТО заяви, че корабите на алианса доставят хуманитарна помощ на Грузия, но Русия възприе това като посегателство върху сферата й на влияние. Дори и в базовото пристанище, което украинското правителство (кандидат за членство в НАТО) с неохота предлага под наем на Руския черноморски флот, военната мощ на Запада трудно може да се пренебрегне. Докато “Москва” беше на пристан в Севастопол, американският изследователски военен кораб “Патфайндър”, поканен от украинските военни, изпусна пара и отплава в открито море.

                              Коментар


                              • Мнението не е препоръка за търговия с ценни книжа!

                                Коментар

                                Working...
                                X