Първоначално изпратено от ravnovesie
Разгледай мнение
Ето едно интересно допълнение към темата:
Съседите на Русия не са във възторг от идеята за Евразийски съюз
http://www.dnevnik.bg/analizi/2011/1...ot_ideiata_za/
Путин даде тласък на идеята, но тласък от икономика за 1.48 трилиона долара БВП годишно (по данни на Световната банка) към страни като Казахстан (149 млрд. долара БВП) и командното стопанство на Беларус (17 млрд. долара БВП). Киргизстан и Таджикистан са още по-малки.
Без Украйна, която предпочита да съхрани възможността един ден да стане член на ЕС, съюзът губи по-големия дял от европейската част на планирания алианс.
"Беларус е необходима, защото е на западния фланг. Ако искаме да си част от Европа, трябва да открием подходящ начин да сътрудничим с Беларус и Украйна", продължава Затулин. "И да не забравяме, че Беларус и Украйна са наша кръв, нашите най-близки роднини във всеки смисъл на тази дума."
Наследството
След обявяването на идеята в статия през октомври Путин я направи своя предизборна платформа и я прокарва на партийния конгрес на управляващата партия "Единна Русия". Според някои политически експерти тя се е превърнала в една от неговите "големи идеи" - нещо, което може да се пробутва за отвличане на вниманието от вътрешните проблеми, докато Путин е изправен пред протести и призиви за оставката му заради парламентарните избори.
Популярността му намаля след изборите и расте съмнението, че още на първия тур ще си осигури над 50% от гласовете на президентския вот на 4 март.
Президентът на Казахстан също има проблеми. Бунтовете в един от центровете за добив на петрол след вълна от уволнения повдигнаха въпроси за стабилността на авторитарния му режим преди парламентарните избори през януари.
"Това е инстиктивен опит да се спаси общото наследство от СССР и може би да се вкара то в някаква организация с неясни перспективи за бъдеще", коментира Лилит Геворгян, анализаторка по въпросите на Русия и ОНД, в лондонския IHS Global Insight. "И Путин, и Назърбаев се смятат за исторически фигури, осигурили си място в историята на своите страни, но все още смятащи, че са велики мислители, способни да сглобят един по-голям проект. Силата им е слабото място на тази инициатива. Тя е движена от визията за засилване на собственото им държавническо завещание, отколкото за съвместното икономически и политическ объдеще на техните страни."
"Символично погледнато, идеята има широка подкрепа, но в действителност руснаците не вярват в нея, не са готови за сериозни разходи", обяснява Алексей Левинсон, ръководител на отдела за обществено-културни изследвания в социологическата агенция "Левада център" в Москва. "Продажбата на газ с отстъпка за Украйна и Беларус не се радва на много одобрение. При всичките разговори за славянското братство, парите са си пари."
За Казахстан може би е по-важно да поддържа добри добросъседски отношения и може би да намали заплахата от един непредвидим Китай. "Смятам, че една от причините правителството да се реши на тази интеграция, е глобалният свят с растящи икономики като САЩ и Китай. Китайците са много силен съсед и ние никога не можем да кажем какво точно си мислят", обяснява Андрей Ершов, вицепрезидент по търговските и външноикономическите въпроси в завод за локомотиви край казахстанската столица Астана. "Един ден може да отправят някакви претенции и в такава ситуация Казахсатн ще е по-добре защитен в съюза."
Без детайли, без подкрепа
Предприятието на Ершов е в авангарда на усилията на Назърбаев да разнообрази икономиката отвъд традиционния износ на природни ресурси. Бизнесменът казва, че не знае дали новият съюз ще помогне на компанията, зависима от внос извън региона. Всъщност, той изобщо не знае какво може да последва.
"Като бизнесмен не съм получил никаква информация от властите, от която да разбера какви са промените и ползите. Тези инициативи се обсъждаха от много време в правителството, но доколкото знам и други бизнесмени не са информирани."
Това е характерно за Путин, който - според някои руски медии - не се е консултирал с колегите си от ОНД за плановете да предложи Евразийски съюз. Сякаш двамата с Назърбаев си мислят, че могат да привлекат другите държави само с личностите си, казва Геворгян. "Тези лидери вече оставиха своя следа, но вместо да напуснат политиката, излязоха с тази нова идея. Щом техните собствени избиратели вече са уморени, въпросът е защо другите държави да се присъединят. Как да ги вдъхновиш?", допълва тя.
Коментар