IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Изгоден ли е добивът на шистов газ за България?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от citizen_bg Разгледай мнение
    Той уточни, че геоложкото проучване ще бъде направено на 4 км под земята, под водоносните пластове. „Казвам го, за да успокоя хората, за да не се поддават на паникьорски решения”.
    Вече казах, че Трайчо се превръща в най-неадекватно държащият се министър в това правителство... Да подписваш концесия. Да отговаряш на въпроси в Парламента. И да не знаеш, че между 30 и 50% от химическия разтвор се връща обратно през отвора на сондажа и се излива на повърхонста... Това на нищо не прилича! Какво значение има, че било на 4 км?! И на 40 км да е пак тая!

    Оносно забележката му към опозоцията че защитавали "тръбата от Север" трябва определено да се каже че ще се ползва активно дори и да се намерят хиляди, милиарди, билиони кубици шистов газ... Само че вместо газ по тази тръба ще ни пращат питейна вода, което ще е и много по-скъпо.
    Седерастите, сините талибани, соросоидите и НПО простетата са безочливо нагла зомбирана сган!

    Коментар


    • "...коментира Трайчо Трайков. И добави, че спечелилата договора за проучване компания „Шеврон” е била класирана на първо място, защото е предложила работа под минималната на терена. „Процедурата беше проведена по закон. Фирмата, която спечели с най-доброто си предложение. Даже бих казал уникално предложение”, обясни Трайчо Трайков."

      Сигурно има впредвид 30-те млн. дадени авансово. На това му викат и рушвет.

      "Той уточни, че геоложкото проучване ще бъде направено на 4 км под земята, под водоносните пластове. „Казвам го, за да успокоя хората, за да не се поддават на паникьорски решения”."

      Какви 4000 метра, какви глупости и лъжи ...???
      Пак цитирам J. Daniel Arthur, P. E., ALL Consulting; Bruce Langhus, P. G., Ph.D., ALL Consulting; David Alleman, ALL Consulting:

      "Because the development of gas shale is new in some areas, these water needs may challenge supplies and infrastructure. As operators look to develop new shale gas plays, communication with local water planning agencies can help operators and communities to harmoniously coexist and effectively manage local water resources.
      ....
      After a hydraulic fracture treatment, when the pumping pressure has been relieved from the well, the water‐based fracturing fluids begin to flow back through the well casing to the wellhead. This water is referred to as flowback water and consists of spent fracturing fluids and, in some cases, dissolved constituents from the formation itself (minerals present in the shales as well as brine waters that may be present within any natural pore space contained in the shale). The majority of flowback water is produced in a range of time from several hours to a couple of weeks. In various basins and shale gas plays, the extent of this volume of flowback water may account for less than 30 ercent to more than 70 percent of the original fracture fluid volume. In some cases, production
      of flowback water can continue for several months after gas production has begun."

      Всичко се връща обратно през водоносните пластове!
      Да не говорим, че в североизточните райони и сега няма вода!


      И като намерят шистов газ, какво?
      Няма ли да разработват, ако технологията е доказано опасна?
      Че тогава защо се натискат да проучват?


      КАКВО СТЕ ИМ ОБЕЩАЛИ, ПРОДАЖНИЦИ НЕЩАСТНИ ???
      Last edited by citizen_bg; 24.06.2011, 20:31.

      Коментар


      • А данО, ама нАдали.

        Коментар


        • [QUOTE=marketleverage;1059111225] "Това е защото няма да се добива с хидравлично разбиване, а е просто най обикновен соднаж които да извади проба от скали от различна дълбочина да се види дали има шистов слои или няма....."
          Навремето преди борда фирмите,теглести лоши кредити в валута,имахa приходи от търговия с "червен живак",или направо залагаха ампули;-)))Та за проучването: Сондажа дава информация за всичко-за нефт,злато,рении и др.Успоредно с него се прави сеизмично проучване.Тежки "подкачасти валяци" с GPS привързване пращат на спътник отклик за геологическата структура за обработка,траеща месеци.Е,после отчета може да е луксозва кожена папка с 5 листа. "Шистов газ" мaлко се родее с проекта "Енрон".По ефтино да се разузнава геологията,\"патентна тайна\" прикрива използвани химикали и стойността им,политици да осигурят максимална степен на свобода в следващи етапи.Все АФТ(авангарден финансов тарикатлък)Дано еkспертите на Правителството са в час и независими.
          Last edited by Minavast; 24.06.2011, 19:13.

          Коментар


          • Това е защото няма да се добива с хидравлично разбиване, а е просто най обикновен соднаж които да извади проба от скали от различна дълбочина да се види дали има шистов слои или няма

            Както написах съвсем обикновен сондаж като тези които правят Проучване и добив на нефт и газ АД (4O1 / GAZ) почти всяка година по няколко (всъшност не съм гледал кога са правили за последно но бяха 2009 мисля предните които обявиха публично)

            както казах всичко може да е един голям балон както се оказа например в Унгария

            пп на 8 март 2011 в квебек канада започва 2 годишно еко проучване на технологията на хидравличното разбиване като излезе тази оценка тогава да се съобразим с това изследване... мисля че е есъвсем подходящо умерено мнение...
            mWPCloud.com

            Коментар


            • "Шеврон" ще копае за проучване на шистов газ без екооценка

              24.06.2011 12:55
              Американската компания „Шеврон”, която получи 5-годишно разрешение за проучване на шистов газ на територията на Североизточна България, няма да прави екологична оценка за въздействието върху околната среда. Това обясни министърът на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков в отговор на въпроси на депутати в парламента.

              „ОВОС на този етап не може да се прави, защото той се прави при желание за инвестиция и добив. Този етап ще дойде, ако има инвестиционен проект. А сега конкурсите са на етап за търсене и проучване”, коментира Трайков.

              Представителите на „Коалиция за България” и „Атака” настояха, че екологична оценка за въздействието от такива проучвания върху природата трябва да се направи още в най-ранния етап на проучването. Георги Божинов от левицата обясни, че на територията на България никога досега не са правени подобни проучвания за добив.

              „Проучването на шистов газ носи всички белези на добива. Трябва да се разцепят скалите, в сместа, която се нагнетява дълбоко в почвата, има пясък и химикали. Никой не дава гаранции, че тези вещества няма да достигнат до питейните води на р. Янтра”, коментира Георги Божинов.

              Според депутата никой не може да поеме отговорност на добра дума, че този процес на проучване няма да наруши природното равновесие в района.

              Именно затова била необходима предвидената в Закона за околната среда екологична оценка. Думите на депутата от левицата подкрепи и колегата му от „Атака” Любомир Владимиров. Който обясни, че оценката е важна, за да стане ясно какви химикали ще се ползват при проучването на територията на една от най-плодородните почви на България и какви гаранции се дават, че тя няма да бъде замърсена.

              „В щатите, където се добива шистов газ, това се прави в пустинна територия, където няма питейна вода”, добави депутатът от „Атака”. Владимиров извади и още един аргумент против добива. „В тези райони екологията се съсипва, а тежките злокачествени заболявания сред хората са многократно увеличени”.

              „Ако това проучване застрашава едно екологично равновесие за 1/4 от територията на България, кой ще носи отговорност? Освен някаква гаранция от 4 млн. в банка за допълнителни екологични мерки?”, подкрепи колегата си и Георги Божинов.

              Според представителите на „Атака” обезпокоително е, че вместо да има оценка на независими експерти за екологията в района, американската компания е готова да покрие всички разходи. Любомир Владимиров попита министър Трайков защо за няколко месеца, от края на 2010-а до сега, е променил позицията си за добива на шистов газ.

              „Какво промени решението ви, когато критикувахте американския посланик Джеймс Уорлик и неговия лобизъм и сегашната ви позиция? Защо се обръща политиката на правителството на 180 градуса?”, попита Владимиров.

              Министърът на икономиката обясни, че нищо в позицията на правителството не се е променило. Допълни, че цялата геоложка информация от проучването американците ще предоставят безвъзмездно на държавата. Ще предоставят бонус от 30 млн. евро и ще се развие пазарът на труда в района, като се открият нови работни места.

              „Отнасям се сериозно към повдигнатите от вас въпроси. Но не приемам да се играе със страха на хората”, коментира Трайчо Трайков. И добави, че спечелилата договора за проучване компания „Шеврон” е била класирана на първо място, защото е предложила работа под минималната на терена. „Процедурата беше проведена по закон. Фирмата, която спечели с най-доброто си предложение. Даже бих казал уникално предложение”, обясни Трайчо Трайков.

              Той уточни, че геоложкото проучване ще бъде направено на 4 км под земята, под водоносните пластове. „Казвам го, за да успокоя хората, за да не се поддават на паникьорски решения”.Трайков не пропусна да уязви левия депутат Божинов, като заяви: „Вие искате мораториум за всичко, което не води друг газ освен този, който от тръбата от Север”. http://www.dnes.bg/politika/2011/06/...oocenka.122258
              http://www.youtube.com/watch?v=ABSXJiYQFuI&NR=1
              Всеки има право да изразява мнение и да го разпрост

              Коментар


              • Който държи да е гел - да жупа желатин с кофите, 'баси

                Коментар


                • Пак да постна два линка, че много спорове станаха относно технологията на добив.
                  http://www.slideshare.net/beartoothm...as-development
                  http://www.all-llc.com/publicdownloa...PaperFINAL.pdf

                  А това е част от материала от втория ( http://www.all-llc.com/publicdownloa...PaperFINAL.pdf)
                  Няма да превеждам защото ме мързи.

                  1. Използвани вода и добавки .
                  Добавените химикали (0.005%) на сондаж при използвана вода 11,400-15,000м3 са 57–75m3. В сондажа/земята остават 30-70%.
                  Какви са химикалите е търговска тайна, но някой писа, кои химически елементи се откриват във водата в сондажните райони.

                  For gas shales individual fracture treatment stages typically include multiple sub‐stages, during which different fluids and concentrations of proppants are pumped into the well.
                  • Initial sub‐stages are typically performed as a flush and often may simply include pumping fresh water into the wellbore.
                  • Following the fresh water flush is an acid flush to clean cement from the perforations and near the wellbore area to facilitate the flow of fluids during the fracturing process.
                  • Following the acid flush is typically a spacer which pushes the acid into the formation and begins the propagation of fracturing.
                  • After the spacer is pumped, the next sub‐stage is typically a well shut‐in during which the fracture gradient for the formation is calculated.
                  • When the well is opened again, a clean fracture fluid pad is injected to lubricate well tubing and formation fractures aiding in the delivery of the proppant sub‐stages.
                  • The next sub‐stages are a series in which proppant is used to create and maintain fractures.

                  2. Използвана техника.

                  The following is a brief description of some items that are typically utilized during a horizontal shale gas well fracture treatment.
                  • Fracture or “frac” tanks are large trailer tanks which are designed to hold several hundred barrels of fresh water which is used as the base fluid for slickwater fracture treatments.
                  • Chemical trucks are flat bed trucks used to transport chemicals from site to site. Chemical additive trucks may also be used to transport some of the additives to the site, but these trucks also contain pumps which are used to pump additives to the blenders. Acid is typically transported to the job site by an acid transport truck, which can hold up to 5,000 gallons of acid. Acid transport trucks may have multiple compartments to allow transport of several different acids or additives. Acid can also be transported with an acid fracturing or backside pump, which is a unit that pumps and holds pressure on the casing or to pump acid jobs.
                  • Sand storage units are large tanks which are used to hold the proppant (typically sand), these units feed sand to the blender via a large conveyer belt. A sand storage unit may contain as much as 350, 000 to 450,000 pounds of proppant48.
                  • A blender takes fresh fluids from the frac tanks using suction pumps and combines the water with the proppant in a hopper. Fluids and proppant are blended with other additives at the programmed concentrations; the slurry is then pressurized and transferred to frac pumps.
                  • Frac pumps are high pressure pumps that pull fracturing fluids from a blender and pressurize the fluid via a positive displacement pump prior to discharging the fluid into the manifold trailer48.
                  • The manifold trailer is a large manifold system which acts as a transfer station for all fluids, mixed fluids from the blender pumps move through the manifold on the way to the pump trucks.
                  • Similarly, pressurized fluids from the frac pumps are pumped through the manifold into the ground lines which transfer the fluids to the frac head.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Cleo Разгледай мнение
                    Бунищата постоянно генерират метан.
                    Вярно. Но, потреблението е стотици пъти повече, т.к натрупаните запаси са преобразувана енергия, а човекът използва много повече, отколкото би могъл да концентрира, прихващайки дори всички емисии на метан от биогенни източници. Ще ми се да беше иначе, признавам

                    Коментар


                    • Ето малко за размисъл относно изгодите:

                      http://borsi.blog.bg/politika/2011/0...tov-gaz.769570


                      Не знам дали е вярно естествено, но ако е - попарва и последната ми надежда, че можем да сме нормална страна.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от master of the seven seas Разгледай мнение
                        Спор САМО над информация в уикито,сори ама заприличваме на идиотокрация
                        Това е защото не можете да четете! Дори и в единственият за вас справочен източник го пише черно на бяло...

                        Chemicals are added to the water to facilitate the underground fracturing process that releases natural gas. Only about 50% to 70% of the resulting volume of contaminated water is recovered and stored in above-ground ponds to await removal by tanker. The remaining "produced water" is left in the earth where it can lead to contamination of groundwater aquifers.
                        http://en.wikipedia.org/wiki/Shale_gas
                        Седерастите, сините талибани, соросоидите и НПО простетата са безочливо нагла зомбирана сган!

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от marketleverage Разгледай мнение
                          ако си говорим смеси за омасляване при сонадажа те се ползват при какъвто и да е сондаж вкл. конвенционален сондаж за нефт да пазаят от срутване преди да му сложат тръбите...

                          аз си го преведох че пясъка навлиза в мико пукнатините и ги държи отворени като е попусклив за газ





                          това с леда може и да стане знам ли освен ако не е топло

                          @ФМ чист физичен процес е извличането на газ няма никаква химична рекация

                          В любимата ти статия на едно място пише:
                          The injected fluid mixture is approximately 99 percent water, with 1 percent proppant(пясък, обяснено е по-горе)

                          На друго са описани химикалите които са използвани и били така добър да ми обясниш ОТ КЪДЕ идват тези химикали?????
                          Спор САМО над информация в уикито,сори ама заприличваме на идиотокрация

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
                            Това което внушават , че нефта и метана няма да свършат са глупости.
                            Бунищата постоянно генерират метан.
                            Мнението е лично - не препоръчвам нищо.

                            Коментар


                            • marketleverage

                              Няма капацитет за добив по конвенционални технологии , това е истината . Природните рекурси са силно поизчерпани и едно възтановяване и растеж на икономиката в глобален мащаб ще им се отрази шоково..ще има прекъснали доставки.Това което внушават , че нефта и метана няма да свършат са глупости.Колко ли скъпо е да се добива шистов петрол и шистов газ ? Със сигурност не е евтино.
                              D.Y.F-091066

                              Коментар


                              • ако си говорим смеси за омасляване при сонадажа те се ползват при какъвто и да е сондаж вкл. конвенционален сондаж за нефт да пазаят от срутване преди да му сложат тръбите...

                                аз си го преведох че пясъка навлиза в мико пукнатините и ги държи отворени като е попусклив за газ


                                A hydraulic fracture is formed by pumping the fracturing fluid into the wellbore at a rate sufficient to increase the pressure downhole to a value in excess of the fracture gradient of the formation rock. The pressure causes the formation to crack, allowing the fracturing fluid to enter and extend the crack farther into the formation. To keep this fracture open after the injection stops, a solid proppant, commonly a sieved round sand, is added to the fracture fluid. The propped hydraulic fracture then becomes a high permeability conduit through which the formation fluids can flow to the well.

                                това с леда може и да стане знам ли освен ако не е топло

                                @ФМ чист физичен процес е извличането на газ няма никаква химична рекация
                                Last edited by marketleverage; 22.06.2011, 01:40.
                                mWPCloud.com

                                Коментар

                                Working...
                                X