IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Изгоден ли е добивът на шистов газ за България?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • "Изгоден ли е добивът на шистов газ за България?" - Да, само за някои!
    Last edited by съни(тя); 25.06.2011, 21:16.

    Коментар


    • ...а говорехме за газ...

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Cleo Разгледай мнение
        Направи търсения в Гугъл

        "missiles depleted uranium"

        "Libiya depleted uranium"

        Всъщност в Либия са май най-вече бомби.

        Ако не знаеш английски и на български все ще ти излезе някаква информация.

        Ти на колко си години, не знаеш ли че такива ракети пакнаха тук-таме из България дори, по време на войната в Сърбия?

        Може би е крайно време да преразгледаш маниера си в този форум.
        просто знам за какво се ползва обеднения уран - голяма атомна маса за еденица обем ( голяма кинетична енергия голяма пробивана сила като се удари в бронята (снаряда от 30 мм оръдие не може да носи толкова много експлоузив (като обем) за да пробие броня няма смисъл ракета /бомба да се прави с обеднен уран те си носят достаъчно експлоузив по скоро би била глупава идея



        кадър на унсс си нали ? тези неща не си ги учила ... лошо няма... но питаи някои близък си инженерно образование за използването на обеднения уран с цел голямата му атомна маса и съответно кинетичната енергия да пробиват бронята - сигурен съм ще потърди (даже си мисля че и други спецялности където е наблягано на химия като лекари фармацефти ще им е съвсем ясна концепцията )

        не казвам че е безопасен защото не съм проучвал въобще но ти казвам къде и защо се ползва и че няма смисъл да е в бомби защото тои просто тежи не прави нищо друго ...

        пп това което падна в горна баня мисля че беше противорадарна ракета те експоладират над целта с цел да пометът антените няма ниакаъв уран вътре

        ама хората като чуят уран радиация и паника... както казах непознаването на материята ...
        Last edited by marketleverage; 25.06.2011, 19:35.
        mWPCloud.com

        Коментар


        • Ето тук нещо любопитно за бомбите с обеднен уран:

          http://www.epochtimes-bg.com/2010-01/2010-02-02_03.html

          Ирак ще съди САЩ и Великобритания за бомбите с обеднен уран

          2000-те тона такива бомби предизвикали ръст на раковите заболявания и малформациите сред иракските деца

          Министерството по правата на човека на Ирак ще подготви колективен иск срещу САЩ и Великобритания с настояване за финансови компенсации заради използваните в страната бомби и снаряди с обеднен уран, съобщава арабският ежедневник As-Sabah цитирайки изявления на иракския министър по правата на човека Виждан Михаил Салим (Wijdan Mikhail Salim), цитиран от иранската телевизия Press TV.

          За иска ще бъдат изпълзвани данни на Министерството на науката и околната среда на Ирак, според които през първата година след нахлуването в страната през 2003 г., войските на САЩ и Великобритания използвали редовно боеприпаси с обеднен уран.

          Иракските военни експерти уточняват, че през първите няколко години от военната операция в Ирак, над страната са хвърлени 2000 тона бомби с обеднен уран. Радиацията от тях предизвикала рязко увеличение на раждането на деца с малформации и увреждания, особено в южните провинции на Ирак.

          По-рано американската армия използва подобни боеприпаси през 1995 г., по време на конфликта в Босна, както и по време на бомбардировките над Югославия през 1999 г. В резултат се появи зловещият “балкански синдром”, довел до смъртта от рак на стотици войници или появата на загуба на паметта, безсъние и възпаление на ставите и дихателните пътища у ветераните от войната.

          Ръководството на НАТО призна използването на боеприпаси с обеднен уран в Югославия едва през 2000 г., в писмо на тогавашния генерален секретар на Алианса Джордж Робъртсън до генералния секретар на ООН Кофи Анан. Според документа, в хода на около 100 бойни операции, войските на НАТО използвали около 31 000 такива снаряди, съдържащи почти 10 тона обеднен уран.

          По време на операцията “Пустинна буря” през 1991 г. в Ирак и Кувейт срещу танкове и бункери са използвани боеприпаси с 320 тона обеднен уран, усилващ бронебойната сила на снарядите. Предполага се, че тогава контакт в различна степен с урановия прах от боеприпасите или заразена военна техника са имали до неколкостотин хиляди войници. В организмите на някои от ветераните впоследствие са открити следи от уран, но връзката между ръста на заболеваемостта сред тях и престоя им облъчените с радиация райони е трудно доказуема. Много от американските войници, сражавали се в първата война в Ирак се оплакват от бързо настъпваща умора, болки в главата и мускулите, загуба на паметта и проблеми с дишането. Здравословните проблеми получиха определението “Синдром на войната в Персийския залив”.

          Пентагонът не крие използването на бомби и снаряди със сърцевина от обеднен уран и в хода на активните бойни действия в Афганистан. Вашингтон оправда използването на подобни боеприпаси с необходимостта от “унищожаването на подземните комуникации и добре укрепените цели на противника”.

          Специалисти от канадския Медицински център за изследвания на урана установиха, че бомбардировките с уранови боеприпаси е предизвикало ръст на онкологичните заболявания сред децата в Афганистан. Учените посочват, че кръвните проби, взети от местното население в поразените райони през 2002-2003 г. показали концентрация на урана в тях 100 пъти над допустимата норма.

          Обедненият уран или уран-238, е страничен продукт на преработката на горивото за ядрените реактори. Неговата плътност надвишава 1,7 пъти тази на оловото, поради което той се използва широко в производството на военна техника, в т. ч. в танковата броня, в корпусите на атомните бомби или като ядрено гориво на многостадийните водородни бомби. Основното военно приложение на обеднения уран обаче са бронебойните снаряди, куршуми и бомби.

          Боеприпасите със сърцевина от обеднен уран с невероятна лекота пробиват броните на танковете и железобетонните тавани на подземните бункери. По време на Войната в Персийския залив те позволили на американската армия да “разбие на пух и прах” иракските танкови подразделения, гордо отбелязва началникът на артилерията в сухопътните сили на САЩ, полк. Джеймс Ноутън. Години след “Пустинна буря” на местата на обмбардировките са отчетени 9 пъти повече случаи на левкемия и други ракови заболявания.

          Основната опасност от радиационно заразяване от обеднения уран е свързана с попадането му в организма под формата на прах. Според предположенията на специалистите, микрочастиците уран, които се образуват се при взрива на боеприпаса, засядат в дихателните пътища, белите дробове и хранопровода, влизат в контакт с кожата или могат да попаднат в организма заедно с хратната и водата, повишават риска от развитието на рак и водят до увреждания на потомството на изложените на действието му хора.

          Тъй като оръжията, съдържащи обеднен уран, са сравнително нови, все още няма международна договореност, регулираща, ограничаваща или забраняваща използването им.

          Представители на Международната коалиция за забрана на урановото оръжие, включваща над 90 международни неправителствени организации призоваха за забрана на производството и използването на оръжия с обеднен уран, резолюции с подобно съдържание нееднократно бяха приемани и от Европейския парламент. Сред противниците на мораториума върху подобно оръжие, освен САЩ, са и Великобритания и Франция, които посочват, че използването му не противоречи на международните норми, а твърденията, че носи рискове за човешкото здраве са напълно неоснователни.

          Пентагонът посочва, че вредното въздействие на уран-238 е краткосрочно и в този смисъл може да се разглежда по-скоро като “химическо замърсяване”, отколкото като радиоактивно излъчване. Според експертите на американското министерство на отбраната, обедненият уран става напълно безопасен за околната среда 7 години след използването му.

          Въпреки това, на американските военнослужещи е разпоредено да не се приближават до бойна техника, поразена от снаряди с обеднен уран, като в случаи на крайна необходимост това може да става само в защитни костюми, след което носилите ги се подлагат на щателна водна баня.


          Някой преди месеци писа из форума, май в темата за Белене, че тук в базата на НАТО се утилизират такива бомби.
          Last edited by Cleo; 25.06.2011, 19:09.
          Мнението е лично - не препоръчвам нищо.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от marketleverage Разгледай мнение
            няма ракети с обеднен уран
            Направи търсения в Гугъл

            "missiles depleted uranium"

            "Libiya depleted uranium"

            Всъщност в Либия са май най-вече бомби.

            Ако не знаеш английски и на български все ще ти излезе някаква информация.

            Ти на колко си години, не знаеш ли че такива ракети пакнаха тук-таме из България дори, по време на войната в Сърбия?

            Може би е крайно време да преразгледаш маниера си в този форум.
            Мнението е лично - не препоръчвам нищо.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от marketleverage Разгледай мнение
              няма ракети с обеднен уран
              MODERATOREEEEEEEE
              Last edited by Eti_; 25.06.2011, 12:15. Причина: Моля, пишете на кирилица!
              Mнението не е препоръка за търговия с ЦК!

              Коментар


              • мен ме притеснава нивото на форума по инженерните въроси, а неразбирането води до ненужна паника

                няма ракети с обеднен уран

                обеднен уран се ползва само при снаряди като на самолетни и хеликоптерните оръдия и скоростните гатлинг ордъдията на корабите които пазят от ракети... като идеята е проста - голяма маса - голяма кинетична енергия енергия на снаряда така че да пробива броня...

                най вероятно никакъв такъв не е използван защото едва ли са прострелвали танкове с оръдията на самолетите ако имаше таква мисия 100% щяха да пуснат кадри (красота е да се гледа ) на 10 секунда и на една минута и 50 прострелва танк с оръдието

                http://www.youtube.com/watch?v=9hy2oahqZiE

                ето още едно клипче
                http://www.youtube.com/watch?v=OXg6J9upaCg

                европеиските пилоти нямат такава тактика като пилиотите на а10 почти да гледаш врага в очите... те хврълят бомбите от виско
                Last edited by marketleverage; 25.06.2011, 02:48.
                mWPCloud.com

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
                  Ами, защото, днес се цени консумацията на продукти, а не опазването на ресурси. Да си ебем и времето, и нравите.
                  Нали се писа, че войната в Либия е заради водата, а не за петрола, защото се оказа, че има много водни ресурси. Любопитно ми е, обаче, какво ще е състоянието на тази вода след като там се изсипаха тонове ракети с обеднен уран.
                  Израел и Палестина всъщност също са на нож заради реката, която напоява региона...

                  Е ето една друга статия от днес:
                  http://sinoptik.bg/?tid=40&oid=2551249
                  Война за водата заплашва Централна Азия

                  ...Авторът се опасява, че "войната за вода е само върхът на айсберга - може да бъдат застрашени голям брой енергийни проекти в региона, богат на петрол и газ".

                  Изводите на германския журналист може и да са прекомерно песимистични. Водният проблем на планетата обаче наистина се изостря. И не само в Централна Азия.

                  Да си припомним, например, обтегнатите отношения в Африка заради разпределението на водите от Нил и постепенното раздухване на проблема с басейна на Амазонка....
                  Last edited by Cleo; 24.06.2011, 23:15.
                  Мнението е лично - не препоръчвам нищо.

                  Коментар


                  • Ами, защото, днес се цени консумацията на продукти, а не опазването на ресурси. Да си ебем и времето, и нравите.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
                      А...ако намерят други източници на вода, тогава?
                      Всъщност питейната вода все повече става рядък ресурс в планетарен мащаб. Освен че на много места пустините настъпват и се усеща суша, теренът все повече се изпъстря с бунищата на 7 милиарда души, радиоактивни, химични отпадъци. В питейната вода вече има антибиотици, антидепресанти, дори изкуствени подсладители, които пречиствателните станции не могат да премахнат. При това от тези пречиствателни станции се генерира концентриран боклук, който остава в природата.
                      Ето една днешна статия за сукралозата в питейната вода:
                      http://sinoptik.bg/?tid=40&oid=2551250
                      Не разбирам как все още може да има хора, които не са схванали, че в момента най-ценният ресурс са нещата, които са породили и поддържат живота - природа, вода, чист въздух и т.п.
                      Мнението е лично - не препоръчвам нищо.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от clearly Разгледай мнение
                        "Шеврон" ще копае за проучване на шистов газ без екооценка

                        24.06.2011 12:55


                        „ОВОС на този етап не може да се прави, защото той се прави при желание за инвестиция и добив. Този етап ще дойде, ако има инвестиционен проект. А сега конкурсите са на етап за търсене и проучване”,...
                        СЛЕД КАТО НЯМАТ НАМЕРЕНИЕ ДА ДОБИВАТ, ДА ИМ ПЛАТИМ НИЕ НА ТЯХ, ЧЕ НИ ГО ТЪРСЯТ
                        ЗООС-Чл. 95. (1) (Изм. - ДВ, бр. 77 от 2005 г.) Възложителят на инвестиционното предложение информира в най-ранния етап на своето инвестиционно намерение компетентните органи и засегнатото население, като го обявява писмено.

                        Е.ати и държавата, щом аз съм министър... Трайчо, трайчо, майка ти и баща ти са имали превдид нещо, когато са те кръщавали...
                        Mнението не е препоръка за търговия с ЦК!

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Forex Master Разгледай мнение
                          Ти си типична жертва на англосаксонската пропаганда и превъзходство в областа на СМИ. Само при тяхната бройна система на милиарда му казват билион!
                          И тук, и там, бройната система е десетична. Просто, наистина, при нас се казва милиард - използваме тази дума за числото 10^9 /хиляда милиона/. Иначе, логиката е проста "милион"= "хиляда хиляди", "билион"="хиляда хиляди на степен 2"/би/. И т.н.
                          А на англосаксонската система не съм жертва - още мърдам, както виждаш

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
                            "милиард" и "билион" е едно и също
                            Ти си типична жертва на англосаксонската пропаганда и превъзходство в областа на СМИ. Само при тяхната бройна система на милиарда му казват билион!
                            Седерастите, сините талибани, соросоидите и НПО простетата са безочливо нагла зомбирана сган!

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Forex Master Разгледай мнение
                              Оносно забележката му към опозоцията че защитавали "тръбата от Север" трябва определено да се каже че ще се ползва активно дори и да се намерят хиляди, милиарди, билиони кубици шистов газ... Само че вместо газ по тази тръба ще ни пращат питейна вода, което ще е и много по-скъпо.
                              Виж, само, какъв бизнес се отваря, а ?
                              "милиард" и "билион" е едно и също

                              Коментар


                              • Не ми допадат някои моменти в общуването на нашето правителство с чуждите фирми но, така е, откак се помним. За жалост.
                                Относно дълбочината на проучване, по-вероятно, са казали "ще проучим хоризонтите до ХХХ метра", а нашите "велики филолози" и пишман преводачи /или нарочно платени тъпанари/ са "превели смешно", разбрали грешно и публикували съвсем други тъпотии. Може и на по-плитко да открият, а, нищо чудно, и на по-дълбоко.
                                Търсенето на газови джобове става по сеизмичен път, обаче. Е, и директно, ако, случайно, улучиш някой от тях. Нека се изясним, първо, как стоят нещата /за кой ли път го казвам/. Технологии може да има повече от една и две. Хайде да не се юркаме. А...ако намерят други източници на вода, тогава?

                                Коментар

                                Working...
                                X