IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Прогнози и развитие през 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Jay да не си чел книгата на Талеб за Черните лебеди.Остави ги тези глупости ако това се случи човечеството ще намери начин да се справи и можеби ще излезе по-силно от тази ситуация.По-добре кажи нещо за евро-долар отдавна не си писал за това.
    Състраданието не е добродетел

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Батя
      момци, е..хте мамата на хубавата тема с тоя комунизъм
      Карай. За разпускане.. Само за пазари ако говорим ще се мумифицираме. Който го интересуват прогонози, ей ги назад.

      Между другото, писах нещо по един проблем засега извън обхвата на други освен радиолюбители и астрономи, но мисля много по важен отколкото "проблем 2000" който бе много шум за нищо, един голям и очакван от разумните хора кьорфишек.
      Когато това обаче се случи, в зависимост от силата му, проблема може да стане сериозен.
      И понеже тук има инженери, хора запознати много по-добре от мен с електрониката и астрономията моля да ми се прости невежеството ако някъде съм го проявил. Интересно ще бъде които промишлености и бизнеси биха били пряко засегнати от подобен проблем и които биха направили пари от него - Когато започне периода на възстановяване някой компании биха имали доста работа?

      ...........

      Соларна криза

      Представете си, че сте модерен човек ползващ всички или повечето блага на 21 век и изведнъж света ви се обръща и се връщате в 1970 година, но без да сте подготвен за това. Или пък още по-назад, в 50-те години, 20-те или направо в 19 век.
      Как ще реагирате? Как ще реагират хората около вас, близките ви, политиците, банкерите и пазарите?
      Смятате, че не е възможно ли? Въпроса е не дали, а кога това ще се случи.

      Представете си следната ситуация:

      Излизате от работа и искате да се обадите на жена си, а вашия мобилен телефон или не иска да работи или се чува само отчайващо пукане и пращене или пък ви свързва с други абонати, но не и със съпругата ви!
      Зарязвате опитите си и отивате до близкия банкомат за да изтеглите пари за вечеря. Банкоматът обаче не работи! Отивате до друг, той работи, но вместо исканата от вас сума от 50 лева изплюва 400 след което на порции започва да бълва пари докато те не свършат в търбуха му. Ще сте изумен нали? Изумлението ви обаче няма да свърши до тук. Изведнъж усещате, че света около вас не е същия! Светофара на познатото старо кръстовище не работи, няколко нови автомобила са запречили улицата, а собствениците им се суетят безпомощно около тях. Пристигналия полицай се опитва да се свърже с колегите си по радиостанцията си, но отново безполезно. Гледате известно време суматохата, а после бавно тръгвате към къщи, а света около вас е все по-странен. Спрели по платното автомобили, изнервени или учудени лица на хора опитващи се да се свържат с пътна помощ или близките си. Уплашени погледи. Влизате в близкия супер решил да пазарите вечерята, пълните количката си и решавате да платите на касата с карта.
      Невъзможно! Картата показва, че нямате наличност или апарата въобще не работи. Докато плащате в брой тока изведнъж спира. Вътре свети само все още дневното слънце. Десетките хладилни витрини и осветление не работят. "Какво става?" - питате вие а всеки около вас вдига рамене.
      Влизате в близката банка за да съобщите за проблемите с дебитната или кредитната ви карта. Вътре обаче е тъмно и само изплашените погледи на служителките ви показват, че и тук нещата не са наред.
      Отивате си в къщи и когато след няколко дни пускат тока се оказва, че електрониката у вас - телевизори, компютри, плеъри, дори домофона ви и електронната ви ключалка не работи.

      Какво всъщност се случва?

      Отдавна съм се интересувал от влиянието на слънцето върху живота ни, търсейки зависимости, които биха ни засегнали като борсови спекуланти.

      Тези дни в разговор с мой приятел и ученик, служител в IBM обсъждахме хипотетични ситуации за влиянието на слънчевите бури върху хората и икономиката.
      Сам запален анализатор, познатия ми сподели следния факт - При висока слънчева активност имат много работа и проблеми (той е компютърен специалист по професия), при слаба, нямат работа или е слаба.
      С интерес ще следя неговите наблюдения, още повече той се закани да напише една дълга и подробна статия върху влиянието на слънцето с електрониката, която сигурно ще прочетем с интерес.

      Нищо ново под слънцето

      Както се знае от древни легенди и исторически записи, човешките дейности, институции и технологии винаги са били жертва на неблагоприятните природни условия.
      Около средата на 19-ти век, обаче, обществото в развитите части на света, става уязвима към различен вид на екстремно явление.

      От 28 август до 2 септември, множество петна и слънчева факли са били наблюдавани на слънцето. В 11:18 часа, в безоблачно хубаво утрото, четвъртък, 1-ви септември 1859 година, 33-годишният Ричард Карингтън, астроном от Англия е в частната си обсерватория. Както обикновено във всеки слънчев ден, телескопа проектира на 11-инча широк-образ на слънцето върху екран. Нея сутрин Карингтън, наблюдава огромна група от слънчевите петна. Изведнъж пред очите му, две блестящи мъниста на ослепително бяла светлина се появяват през слънчевите петна, много бързо, и след миг стават бъбрековидни. Осъзнавайки, че е бил свидетели на нещо безпрецедентно, объркан и изненадан Карингтън по-късно пише - "Аз се завтекох да намеря някой който да види това заедно с мен. На връщане, в рамките на само 60 секунди, бях изумен да открия, че явлението вече е много променено и отслабва."

      Точно преди зазоряване на следващия ден, небето над планетата Земя, избухва в червено, зелено и лилаво така брилянтно, че вестниците могат да се четат толкова лесно, колкото и през деня.
      Зашеметяващи северни сияния се наблюдават дори и в тропическите ширини над Куба, Бахамските острови, Ямайка, Ел Салвадор, и Хавай.
      Сиянието над Скалистите планини в САЩ е толкова силно, че миньорите златотърсачи се събуждат и започват да си правят закуска защото мислят, че утрото настъпва.
      Светлината била така силна, че можело нощем да се чете вестник без проблем по улиците на Лондон, все едно е обед.

      Още по-объркващо!

      Телеграфни системи по цял свят са побъркват.
      На места, в офисите на телеграфистите в Европа и САЩ прехвърчат искри и пламва хартиената лента, стават пожари и дори когато телеграфистите откачат батериите по кабелите индуцира електрически ток в проводника, до степен още да се изпращат съобщения.

      Това е най-силното слънчево изригване през последните 500 години.

      За щастие на хората от 1859 година електрическо оборудване е грубо и електромагнитни импулси (ЕМИ) причиняват малко щети.
      Днес мили от кабели опасват земята и ние сме много по зависими от техниката и електрониката от всеки друг път. По-зависими и по-уязвими.

      Телефони - В 7:04 ч. на 15 май 1921 година САЩ. Цялата система изляла от строя, последвана от пожар в контролната кула на ул. "57-ми и Парк Авеню. Пламък обхваща таблото и запалване на цяла сграда със загуба от $ 6,000. Зад океана, в Швеция, телефонна станция изгаря като освен това прекъсва телефона и телеграфа с по-голямата част на Европа оставяйки Швеция изолирана.
      През 1942 година слънчева буря нарушава работата на съюзническите радари в Англия. Mоже би само подобни проблеми и липсата на информация са спрели Луфтвафе да атакува.
      В 1960 г., слънчевата буря е отразена големи радио смущения и аномалии забелязвани и в България.
      На 4 август, 1972, много по слабо изригване нокаутира телекомуникациите в Илинойс. Подобни пристъпи на 13 март, 1989, провокирани от геомагнитни бури, прекъсват електрическа мощност Квебек, оставяйки 6 милиона души в тъмнина, в продължение на 9 часа.
      Геомагнитна буря, през месец май 1921, която е десет пъти по-силна от бурята поразила в 1989 Квебек, подпалва старите вече забравени от нас телефонни централи, прекъсвайки връзките, предизвиквайки пожари и хвърляйки в паника телефонистките.
      Друга слънчева буря удря до разтопяване и пожар трансформатори в Ню Джърси.
      През декември 2005 г., друга слънчева буря прекъсва спътник и изкарва от строя Глобалната система за позициониране (GPS) като навигационните сигнали спират за около 10 минути.

      Вече предполагам ви е ясно, че повторение на събитието от 1859, може да причини катастрофа в размери които светът никога не е виждал и това ще е криза точно обратното на това което ще сме свикнали да виждаме. Обикновено по-слабо развитите региони на света са най-уязвими на природни бедствия, но този път жертва ще бъдат технологиите, дори от много по-слабо изригване в сравнение с това от преди 150 години.
      Според проучване, едно изригване би нокаутирало 300 ключови трансформатори в рамките на около 90 секунди, прекъсвайки електроенергията на повече от 130 милиона души в САЩ. От този момент, часовникът ще тиктака за Америка, Европа и за цивилизования свят въобще.

      Слънчеви бури са изблици на енергия и материя, която избяга от слънцето и може да се насочете към Земята, където дори и слаб бури могат да повредят сателитите и електрическите мрежи, смущения комуникации, ел. захранване и GPS.
      Един силен взрив на "слънчевия вятър" може да застраши националната сигурност, транспортни, финансови услуги и други основни функции.
      Необичайно дългото, дълбоко затишие на слънцето последните години, можем лесно да обясним с дъното на слънчевия цикъл, като пика по прогнози ще е в края на 2011 или средата на 2012. По прогнози следващия цикъл ще бъде "умерено слаб" и с не много изригвания. По прогнози пак, през май 2013 година ще имаме 90 изригване средно на ден.
      Най-честите мерки за интензивност на един слънчев цикъл е броят на слънчевите петна. Повече петна и до Земята достига повишена магнитна дейност. Колкото повече петна има, толкова по-вероятно е, че слънчеви бури ще се случват, но и може да се случи голям ураган по всяко време.

      Ами ако магнитна буря подобна на тази от май 1921 възникне днес?

      Проблемът започва с електрическата мрежа. "Електрическата енергия, е крайъгълен камък на цивилизацията ни, от която зависят почти всички други инфраструктури и услуги. За съжаление тя е особено уязвима към геомагнитни бури. Те могат да предизвикат топене на медните намотки в трансформатори и да са в основата на много енергийни системи и за дистрибуцията на електроенергия.
      Електрическите мрежи днес са по-уязвими от всякога. Проблемът е, взаимосвързаност. Взаимосвързаността прави системата, податливи на големи каскадни прекъсвания.

      Проблеми

      Проблем 1 веднага и за някои хора е питейна вода.
      Всеки, който живее в апартамент на високо и където водата трябва да се изпомпва за да го достигне, ще бъде отрязани веднага.
      За останалите, питейна вода все ще идва може би за половин ден. При липсата на електричество за изпомпване на вода от язовири или от кладенци водния проблем е сигурен.
      Транспорт и храни. Ще спрат влаковете, а много възли управляващи транспорта ще са извън строя. В наше време, когато се стремим да сме максимално ефективни, това ще означава, че рафтовете в супермаркетите ще се опразнят много бързо. Камионите може би ще вървят, но в мига когато горивото им свърши няма да могат да зареждат защото помпите в бензиностанциите няма да работят.
      За болниците, това би означавало смърт за някой пациенти, спиране на жизненоважни уреди, а лекари и технически персонал ще са безпомощни.

      Истински шокиращо заключение е, че цялата тази ситуация не би се подобрило в продължение на месеци, може би и години. Разтопените и изгорели трансформатори не могат да се поправят, а само могат да се заменят. Дори да има няколко резервни трансформатора наоколо, инсталирането на ново отнема на добре обучен екип седмица или повече. А ако няма екип на близо или той е претрупан с работа (както и би било)?
      В рамките на един месец максимум, резервните трансформатори (ако въобще ги има) ще бъдат изчерпани. Останалите ще трябва да бъдат построени по поръчка, нещо, което може да отнеме до 12 месеца!

      Дори когато някои системи са способни да получават власт отново, няма гаранция, ще има кой да дава. Почти всички тръбопроводи за природен газ и гориво изискват електричество за да работят. Въглищните електроцентрали, обикновено държат резерви въглища за 30 дни, но без транспортните системи (работещи с гориво), ще бъдат без ток във втория месец.
      При липсата на енергия за отопление, охлаждане или хладилни системи за запазване на храните, хората биха могли да започнат да умират в рамките на дни.
      Има непосредствена опасност за тези, които разчитат на медикаменти. Бързоразвалящите се лекарства, като инсулин например, скоро ще бъдат с дефицит. В Европа има може би около един милион хора с диабет. Без производство, разпространение и съхранение на инсулин живота им е изложен на огромен риск.

      Електропреносните мрежи в Европа, тези в САЩ и Канада са силно свързани помежду си и изключително уязвими към каскадни спирания. Спиранията на тока в средата на десетилетията го показаха, когато едно спиране на електричеството в Италия засегна и Франция и Швейцария.
      Шансовете за повторение на събитието от 1859 година са 1 на 500, но и много по-слаби като това в 1921 година могат значително да засегнат нас, света от който сме се обградили както и финансовата ни система, много и силно зависима от електрониката.

      Загуби

      Общият икономически ефект загуби в първата година след бурята може да достигне 2 трилиона долара.

      А може и много повече.

      Някои от проблемите ще се коригират сами с избледняване на бурята (зависи колко би била силна).
      Радиото, телевизията и GPS системите може да се възстановят сравнително бързо, но пак зависи от размера на бурята и пораженията които е нанесла и върху електрониката.

      Силна буря би могла да извади електрониката въобще от играта.
      В днешния свят така силно обвързан с високите технологии това ще е удар с ужасна сила.
      Мисля много от вас са запознати с въздействието на силен електромагнитен импулс върху електронните компоненти.

      Това ще означава, че много от днешните автомобили няма да могат да запалят. Мобилните телефони ще са безполезни. Вън от строя ще телевизори, радио, системи за сигурност, противопожарни системи, болнично оборудване, електронните ключалки на входните врати на жилището ви. Буквално може да изпържи спътниците в орбита и да прекъсне комуникациите ни за години напред. Компютърните сървъри, настолния ви домашен компютър и лаптопа който носите. Такъв удар ще остави хората в асансьорите, в хотелските стаи с електронно заключване. Ще удари модерните компютъризирани и технологични ферми, от което последствията за селското стопанство ще са значителни. Ръчния часовник на ръката ви също може да спре, а по липса на съобщения пожарните и без това претоварени с работа няма да могат да получат информация за хилядите пожари избухнали едновременно.
      Ако самите противопожарни служби могат да работят въобще! Как би реагирала електрониката в стотиците хиляди самолети пълни с пасажери и намиращи се във въздуха?

      Горната сума със загубите е само приблизителна и чисто теоретична.
      Как ще се отрази на пазарите подобно природно явления трудно може да предвидим.
      И докато в 1921 година, или в 1859 сделките на борсата се извършват по телефона, лично или по телеграфа, а банковите преводи в брой или с чекове, то в днешно време, с компютърните терминали, банкови преводи, за търговия, електронни платформи прехвърлящи милиони за секунди положението може да се окаже фатално за милиони хора. Самите борси ще замрат, банковите преводи също, но ако това би било по-малката беда, то кой би се заел да разплете стотиците хиляди сделки изпарили се за секунда, или грешките които биха се допуснали, заради бурята?
      Как би се възстановила информацията при брокери и банкери?
      Къде биха били личните ви спестявания, банкови сметки, акциите ви, облигациите ви, парите ви, ако подобен удар се стовари?
      Какво би станало с информацията за тях?
      Да приемем обаче, че една такава буря би била по-слаба и подобна на тази от 1960 година.
      Тогава е имало на моменти сериозни смущения в радиопредаванията и телевизията, както и са наблюдавани странни аномалии.
      И ако в 1960 година електрониката не е така навлязла в бита на хората, то днес положението е съвсем друго.
      Мобилни оператори, комуникационни и информационни компании - всички те ще са с нарушена работа, а какво отражение може да даде това на бизнеса им, на техните акционери и на техните клиенти тепърва може да се мисли.

      Надеждното прогнозиране е от ключово значение

      Ако спътниците ни предупредят то може да се вземат мерки за намаляване на щетите - например, прекъсват се кабели, екранира се уязвимата електроника или се прекъсва захранването към важен хардуер. По-добре няколко часа без електричество, отколкото няколко седмици или месеца.
      В момента НАСА има флотилия от космически кораб за изследване на слънцето и неговите изригвания който могат да ни предупредят. Проблема е готови ли сме да посрещнем тази опасност и готови ли сме да се справим с нея? Ще имаме броени мунути за реакция.

      В момента никой не знае кога следващата супер слънчева буря ще избухне. Тя може да бъде след 100 години, или само след 100 часа.
      Идващия слънчев цикъл ще бъде от 30 до 50% по-силна от последния. Какво точно ще се случи не знаем.
      http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Батя
        момци, е..хте мамата на хубавата тема с тоя комунизъм
        100x

        Коментар


        • момци, е..хте мамата на хубавата тема с тоя комунизъм

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Бате Пешо
            И знаеш ли мои познати са ми казвали аз в испания показах на моя чорбаджия къщата не село и апартамента в града казах му че имам 100 декара земя а той в потрес ме пита и какво правиш тук??????????//!!!!!!!!!!!
            За съжаление, това е една голяма истина, а не е частен случай. Аз също знам едно момче, което от много години бачка строителна работа в Италия, а има собствен апартамент в областен град, две големи обзаведени фамилни къщи в бивше благоустроено село (с кино, стадион, болница, АПК и пр.), с големи дворове, селскостопанска механизация, камион, а навярно и със земи в землището. Много негови връстници от селото са също работници в чужбина. Цели региони са така. Младите, ако не в чужбина, бягат в София. Производство практически няма, останаха само търговията и услугите.
            Та, да се върнем към темата - прогнозите са песимални. Излизане от кризата ще има едва, когато потече свежа ликвидност (пари). Когато на запад глътнат чист въздух, ще почнем да чакаме и нашия ред да изплуваме.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от никол
              Нима не знаеш , че много българи работят на полето/ ниви, парници/ , грижат се за стари и болни хора, но не в България....... Защо ли?
              То е ясно защо.Българина не става за предприемач.Той не смее да рискува не може да се кооперира с други хора затова ще бъде ратай.И знаеш ли мои познати са ми казвали аз в испания показах на моя чорбаджия къщата не село и апартамента в града казах му че имам 100 декара земя а той в потрес ме пита и какво правиш тук??????????//!!!!!!!!!!!Защо вече толкова години не могат да се създадат външнотърговски фирми които да сключват договори с ясни цени и количества и да изнасят плодове и зеленчуци в Европа.Толкова запустели военни летища има.В едно съм убеден нашите плодове и зеленчуци са в пъти по хубави от европейските.За комунизма трябва да се пише истината и без емоции.Да се каже и хибавото и лошото.Да лошо беше че границите бяха затворени.

              Коментар


              • Ей, разгеле, тонът се уравновеси. Вместо крайни емоционални изблици се изказаха куп аргументи и факти. За да покажа и аз, че не съм краен привърженик на черното или бялото, ще си позволя следната забележка:
                Безсмислено е да съдим себе си дали добре или зле сме живяли преди или живеем сега - просто нас никой не ни пита. Нито са ни питали на 9.9 към кой лагер искаме да се определим, а са ни изтъргували на ангро, нито след това 45 години са ни питали какво и срещу какво искаме да получаваме. По стечение на обстоятелствата сме били доста глезен любимец на СССР, което ни е изиграло и лошата услуга да израстнат алчни и мързеливи поколения. Дори имаме дързостта да се мерим и сравняваме с американците, "кога най-после ще ги стигнем".
                Също и 10.11 настъпи, защото се разпадна съветската империя, а не защото у нас нещо е станало съзнателно. И 20 години след това живеем пак наготово, нищо конкурентно не произвеждаме и не изнасяме. Харчим натрупаното през десетилетията, гледаме жадно ЕС за фондове и щедро харчим на вересия - при това не се шегуваме - "инвестираме" в недвижими имоти (тук американците сме ги стигнали; ). Но никой не ни пита, много сме малки, при това сме на място, където все някому пречим.

                Коментар


                • Един от големите пороци на комунизма е ниската производителност на труда. Всички знаем как се работеше тогава и колко е произвеждал през 80-те един западен германец и един българин. А производителността е била ниска, заради липсата на конкуренция. Когато имаш примерно 1 завод, дето произвежда хладилници и на него му спускаш годишен план 50 000 хладилника, които ще бъдат изкупени по 200 лв. твърда цена, то къде е стимула на завода да оптимизира разходите, да направи производството по-ефективно и т.н. При свободна конкуренция, същия завод ще има стимул да намали разходите и да увеличи производството, чрез вкарване на нови технологии, промяна на производствения процес, допълнително обучение на персонала и т.н., ако не иска да фалира и да се задържи на пазара. Ерго, ще има развитие и със същите фактори за производство ще се произвежда повече продукция. Това значи и по-висок БВП.

                  Големия проблем в днешни дни е липсата на законност и на държавни органи, които да следят прилагането на правилата. Другия основен проблем е пак ниската производителност на труда. Като основната вина за това е в бизнеса. Каквото и да си говорим в България почти няма добри мениджъри. Повечето на тази позиция разбират твърде малко от правене на бизнес и съответно и понятие си нямат как да вдигнат производителността на труда.

                  Коментар


                  • Jay, прав си на 100 процента. Въпреки това е безсмислено да спориш. Това го осъзнах преди няколко години по време на разгорещен спор с мой колега. Оказа се, че веднага след 9 септември 1944 година изкарали най-богатия човек на съответния провинциален град от кщата му и въвели баща му. Така, че човека е израснал щастливо в чужда къща. До края на живота си баща му се биел със всеки който кажел лоша дума за другаря Сталин. Напълно разбираемо и логично. Същевременно дядо ми е бил лишен от адвокатски права и имуществото му е било систематично отнемано до 1968 година. Единствената причина да се спрат тогава е, че не еостанало почти нищо. Естествено, че към края на седемдесете репресиите срещу хората силно намаляха. Нямаха имущество което да се открадне. Тогава се предприе по-хитра схема. Правиш вноска за жилище или кола и чакаш 20 години. Някои хора изобщо не са чували за стойност на парите във времето. Отделно даже не отчитат, че най хубавата част от живота им е минала безвъзвратно. Според вас партията щеше ли да предостави предплатените автомобили и жилища? Според мен никога. Срока на чакане постоянно растеше. Абсурда беше стигнал такива нива, че стоките втора употреба бяха по-скупи от новите. Просто нови нямаше.
                    Има и доста заблуди, че през социализма не е имало инфлация. Имаше скрита инфлация. Цените бяха фиксирани по-ниско от равновесната им точка. Също така не е вярно, че не е имало безработица. Това, че някой се е подписвал на фиш не означава,че е вършил работа. Кипи безсмислен труд е най-точното описание на социализма.
                    Само с едно нещо не съм съгласен с Джей. През социализма всички планове се преизпълняваха защото в края на съответната годинма се актуализираха надолу. Прдстави си следната ситуация планираш производство 100 еденици. Декември става ясно, че изпълнението ще е 95, коригираш плана на 90 и си готов. Баща ми беше плановик и твърдеше, че нямало неизпълнен план а неправилно коригиран план. Отплеснах се. Какво мислите за пазара? все пак това е темата. според мен консолидация между 460-490 в следващите 3 седмици. После пак нагоре.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Ташунко със сапа
                      Първоначално изпратено от anon6706
                      Първоначално изпратено от Ташунко със сапа
                      Айде стига с тоя социализМ че ша одрайфам шатрата
                      Пийни си една ИНКА и ша са опраиш.
                      Ама да я пиеш, не да я ядеш. Току-виж младото решило, че те правя канибал.
                      Ма дъл го знаят кво е туй Инка . Тряба да питаме с каймак или без каймак
                      Ей сега го потърсих в гугъла Оказа се, че още го произвеждали

                      КАФЕ ИНКА - INKA FE Ltd
                      Разтворим екстрат на кафе от ръж, ечемик и цикория.
                      Кафето се произвежда от отбрани натурални продукти. Не съдържа никакви допълнителни вещества.
                      Начин на приготвяне: 2-3 лъжички от кафето залейте с горещо мляко или вода, добавете захар на вкус. Може да употребите студена вода и получавате айскафе. Съдържание: ечемик, ръж, цикория и захарно цвекло
                      ))) Кафе без кафе )

                      http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от anon6706
                        Първоначално изпратено от Ташунко със сапа
                        Айде стига с тоя социализМ че ша одрайфам шатрата
                        Пийни си една ИНКА и ша са опраиш.

                        Ама да я пиеш, не да я ядеш. Току-виж младото решило, че те правя канибал.


                        Ма дъл го знаят кво е туй Инка . Тряба да питаме с каймак или без каймак

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Бате Пешо
                          ..Малко си се пооляла ама ще ти простим.За социализЪма трябва да се пише честно и почтено.Да вярно е че по магазините нямаше готини работи за кола и апартамент се чакаше по 20-30години и то ако партийния те посочи.Но никой не ти е пречел да си построиш къща ако имаш парцел или в някое близко до града селце.Аз така и не разбрах защо селяните се натискаха за 63 квадрата панелен боклук и си зарязаха китните къщички на село.Честно си написала само че престъпността беше наистина много ниска и народната милиция и съдебната система не си поплюваха разни тарикати не можеха да се разболяват.Образованието също беше на ниво спорта.Здравното обслужване в пъти беше по добро от сегашното.Всеки можеше да отиде където си иска на лекар без да плаща и да чака ред освен ако няма опашка пред кабинета.Нямаше безработица всеки можеше да отиде на почивка на море или планина.Отидеш в стола на завода и там за 40-50 стотинки супа две три кюфтета крем карамел и швепс.Заплатите по 200-300лв ама за ток 2-3 кинта на месец 1.50 за телефон 1 левче за вода и 10-15 кинта за парно и се стоеше на отворен прозорец.Пенсионерите ходеха на минерални бани.И с активните борци си се пооляла доста.Само най висшето ръководство на БКП е имало привилегии на другите им спираха тока и нямаше Кореком за тях.Нямаше стрелби и убийства по улиците наркотици ХОРАТА ЖИВЕЕХА СПОКОЙНО.Никой не си е лягал гладен.Имаше градинки по градовете и нямаше презастрояване.Нямаше такива катастрофи и ужас по шосетата.Трафика в градовете не създаваше проблеми.Но народа прост крадлив и тарикатскине оцени какво има затова дойде сегашното.Работа и в събота за мизерна заплата.Не съм фен на комунизма.Обаче трябва честно да се пише какво е било и предимствата и недостатъците.Според мен ужасите на комунизма са били до към 1960-1962г.
                          Излъглал ли съм за нещо дори малко?
                          Не!

                          Трафика не създаваше проблем по една проста причина.
                          Нямаше автомобили.
                          За кола се чакаше ред с години!
                          Със жилищата бе същото. Питаш защо не съм строил ли? Ами много просто. За да строиш бяха нужни материали, а и тях ги нямаше. Повечето материали от вилите и къщите строени тогава бяха уреждани по втория начин. Хайде да не си говорим басни понеже доста мои близки строиха още тогава.
                          Да строиш къща си бе живо приключение. Ту тухли няма, ту бетон или камион да ги докара
                          Не само нямаше свободен пазар, а въобще пазар на нищо нямаше.
                          Иначе и аз съм казвал не веднъж. В държавата имаше ред, но той се разпадна след края на 70-те години. И не казвай, че нямаше привилегии защото ги имаше.
                          Докато в магазините нямаше нищо то ония имаха за плюскане всичко.
                          След пенсията си майка ми бе взета на работа в УБО , на Златните (днешния комплекс Ривиера) та съм малко на ясно с какво разполагаха
                          Ако някъде имаше построен комунизъм бе за тях.
                          Забравяте да споменете и друго - Бе изрично забранено да се ходи в чужбина или те пускаха на добре контролирана екскурзия след дълго-дълго проучване.
                          Нека Бат Пешо си казваме и двете страни на медала. За мен обаче най-голямата грешка бе не свалянето на социализма (той беше бита карта по всички линии), а разрошването на всичко строено 45 години!
                          Срутиха стените и разбиха портите, а врага остана вътре. Ако бе проведена една чистка като в Румъния (Там разстреляха Чаушеско, фамилията му и някой негови приближени), или бяха вкарани в затвора някой хора като в Германия, Чехия и Унгария, положението щеше да е като в тези страни, а не като в Уганда.
                          На хората трябва да е пределно ясно - Там където свърша закона, започва хаоса, деградацията и мизерията. За всяко престъпление е необходимо наказание и приказките за "мирен преход" са само начин да им бръкнат в джоба и да посегнат на живота им.

                          Едно обаче признавам и той напълно ясно.
                          Гонения поне през моя живот почти не е имало.
                          Майка ми и вуйчо ми са били интернирани в Добричко заедно с родителите си, няколко години. Въпреки това, после това никога не е пречило на майка ми да учи, работи и да се развива. Б
                          аща ми никога не е бил пък член на партията (не искаше) въпреки, че неговия баща (другия ми дядо) бе такъв (Учредител на ТКЗС - гонил е турчолята из делормана с пушката си за да ги вкарва в ТКЗСТ-о и все недоумяваше защо най-бедните са се опъвали най-много от влизане в кооператива(?), дълги години кмет и т.н.), но това не му е попречило да стигне сравнително висок пост във Варненска област. Лично моя милост, бе един от малкото например които възразиха открито срещу възродителния процес, но това не ми е пречило да имам отлични отношения с партийния секретар на предприятието си или не е било пречка в кариерата ми тогава.

                          Това което тогава бе положително бе:

                          Задължително образование! Безплатно!
                          Законите се прилагаха, имаше ниска престъпност, а МВР, прокуратура и съд работиха. На средно и ниско ниво никой не ти гледаше произхода.
                          Способните младежи, които обаче не са учили като им е било времето бяха поощрявани да се зпишат в университетите с (РАПФАГ), където упоритите от тях наваксваха с образованието си, а тези които не могат или мързеливите отпадаха. По този начин се осигуряваха управленски кадри започнали от най-ниското стъпало и минали по всички нива. Защото едно е един началник започнал от работник, друго е някой направо от университета, но без стаж, опит и само с теоретични познания.

                          Дефицит на стоки обаче имаше и той бе най-сериозния проблем при социализма. Според мен това се дължеше на плановата икономика.
                          Планирането е полезно нещо, но когато се превърне в самоцел и политика на всяка цена, води задължително до дефицит.

                          Първоначално изпратено от Netisan
                          [...някои хора имаха у дома даже персонални компютри - за разлика може би от повечето европейски страни. По-брой на Мерцедеси бяхме най-крупният клиент на Даймлер-Бенц.
                          Ехеее.. А вземи се спри .. Съвсем за канарчета ни взе )) Да не казвам, че за телефонен пост и въобще телефон в къщи можеше също да се чака с години
                          Коли.. Ха... Една Шкода на един колега към 2 години я карахме със спирт 95%, понеже нямаше и бензин вече в края на 80-те, пък ние поне спирт имаше от къде да отмъкваме
                          http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

                          Коментар


                          • Живяла съм при социализма, ама чак толкова страшен не беше:
                            1.режим на така имаше една или две зими
                            2.дефицит имаше само на вносни стоки, а не на салам, захар както пише по долу
                            И тия големи недостатаци като ги сравня с това дето преживяхме за 20 години демокрация.....везните натежават в полза на социализма.Но най-лошото му е че той просто нямаше бъдеще.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Ташунко със сапа
                              Първоначално изпратено от salaga
                              Netisan, доколкото разбирам, не си живял в "прекрасното"време на социализЪма, затова пишеш глупости.
                              "Просто хората разполагаха с прекалено много пари" - по-голяма глупост не съм чувал.
                              "Имало е работеща промишленост, затова не е стигал тока" - мощностите на централите бяха по-големи от сегашните, АЕЦ-а работеше с 6 реактора. А тока го продаваха в Турция и къде отиваха парите само ТЕ си знаеха.

                              Един руски цветен телевизор , тежащ 70 кила струваше пак 3 средни заплати, само че нямаше откъде да го намериш. Пък Philips, Grundig, Sony, охоооооо.... немам думи.
                              На един племенник, раждан 87 се опитвах да му обясня що е дефицит.
                              Казвам му в магазина нямаше нищо, той вика ми що не идеш в друг да си го купиш.
                              Никога сегашните младежи няма да разберат какво беше, дай боже да не им идва до главите.


                              Ава не тъй с лошото ва бледолики.Отдя да знай бледоликото момченце за социализма.Чуло го е явно от чичко Сержо.Имоло по магазините...........имаше цървули.Още си спомням зелените банани покрай нова година дет и магарето не ги яде ма нъл ги нямаше ко да прайм слагахме ги на топло че да позасладят малко .Па га ги изкараш кат седмото чудо на масата дан ви говоря .........те бананите станали едни черни се едно стадо бизони са къкали отгоре им.Айде стига с тоя социализМ че ша одрайфам шатрата
                              Нещата са твърде предсказуеми. Както очаквах, намериха се "трибуни", които със страст да ми лепнат етикет и услужливо да изпеят арията на аутсайдера. Най-силният аргумент срещу "глупостите", които съм написал е да се маркират в червено...
                              На мен отново ми стои въпросът: от какво се оплаквате, че работите без пари, или че не можете да си похарчите парите? Струва ми се, че не правите разлика между тези противоположни неща.
                              През ония времена и китайците не са правили по-добри телевизори, както и досега не могат да направят по-добър автомобил. Финансовата политика не е била да се купуват западни стоки, защото това би било стимулиране на икономическия конкурент.
                              От друга страна, не сме били толкова диви - някои хора имаха у дома даже персонални компютри - за разлика може би от повечето европейски страни. По-брой на Мерцедеси бяхме най-крупният клиент на Даймлер-Бенц.

                              Коментар


                              • Нима не знаеш , че много българи работят на полето/ ниви, парници/ , грижат се за стари и болни хора, но не в България....... Защо ли?

                                Коментар

                                Working...
                                X