brrr, не навсякъде са приложими и промишлени роботи. Например в индустрията за някои операции при които детайлите са с отклонения в размерите и формата не могат да ги сглобят с роботи и се извършва от хора. Много от труда във фабрики за преработка на замеделски продукти също си остава на ръка. Хората ще си работят и физически труд и трилион роботи да се произведат. Лекари и програмисти също са незаменими, пише ИИ програми, ами те и компилаторите ги пишеха но да измислят за какво ще е програмата..това не го правят. Наистина интелигентни и правещи открития могат да бъдат само квантовите компютри и те се развиват сами, като това може да стане само по пътя на много грешки и периодично явяващи се грешки които се оказава че не са грешки. За какво е апетита за пари да правят такива неща, за да могат да финансират много опити като повечето ще са безрезултатни - грешка.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
ChatGPT (AI)
Collapse
X
-
Mateev, май няма ИИ. Един е хакнал камерите с офис в който е ИИ компания и вътре много индийци срещу компютри и на екраните им отворени чатове. Трябва да намеря клипа в историята на браузъра на един комп с който го гледах. Озаглавен беше - как хакнах камерите в офиса на индийски скамъри.D.Y.F-091066
Коментар
-
За съжаление сте прав. Вместо да се създават роботи, които да подпомагат човешката дейност и да са истински полезни, се създават разни танцуващи кучета, като онова роботче преди няколко години и всички много им се радваме, сякаш има някаква полза.
Иначе ето нещо в правилната посока, въпреки че не ми се вижда осоено напредничаво:
ИИ помага в ранната диагностика на рак - Последни Новини от DNES.BG
- 1 like
Коментар
-
Тест на Тюринг
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A2...B8%D0%BD%D0%B3
Тестът на Тюринг е тест, предложен от британския математик Алан Тюринг през 1950 г. Тестът е за проверка дали компютърът има разум в човешкия смисъл на думата. Тюринг предложил тест, който да замени безсмисления според него въпрос „Може ли машината да мисли?“ с по-определен. Съвременната интерпретация на този тест изглежда по следния начин: Човек взаимодейства дистанционно с двама събеседници – компютър и човек; на основание на отговорите на въпросите, тестовият субект е длъжен да определи с кого разговаря – с машина (изкуствен интелект/компютърна програма) или с жив човек; задачата на компютърната програма е да въведе човека в заблуда, карайки го по този начин да направи грешен избор.
До 2008 година няма информация някоя от съществуващите компютърни системи да е преминала теста.
Да, ама с появата на ChatGPT и взрива на изкуствените интелекти, създадени от десетки различни конкуриращи се фирми, теста на Тюринг буквално се обезсмисли. Всеки един от тези нови изкуствени интелекти е в състояние да излъже един стоящ в съседната стая човек, че срещу него стои и разговаря друг човек.
Тоест изкуственият разум (интелект) вече е тук сред нас, при това не един, а много на брой различни негови представители. По параметри вече ни превъзхожда. За който не знае - човек има около 100 милиарда неврона, а съвременните изкуствени интелекти вече са достигнали до това ниво и дори го превъзхождат. ChatGPT 3.5 има 170 милиарда неврона (параметъра), което е еквивалентно на мозък, превъзхождащ този на Айнщайн. Колкото до ChatGPT 4.0 - към днешна дата броят на параметрите му се пази в тайна, но най-вероятно надхвърля 1000 милиарда. Тосест поне 10 пъти по интелигентен от човек.
По въпроса със знанията - при човек те се намират в самата невронна мрежа и заемат част от капацитета, намалявайнки по този начин самата интелигентност. При изкуствените интелекти го няма този проблем. Базата със знания се намира в отделни хранилища (бази данни), готово подредена, готово систематизирана и готово оптимизирана за бързо търсене в нея. Тоест цялото човешко познание го има дадено наготово и с достъп от милисекунди до всеки един негов аспект.
Литературата - ами човек трябва да знае, че нещо съществува, и след това за започне да го търси в милиони научни статии, за да прочете за подробностите. При изкуствения интелект този проблем го няма - той има достъп до цялата световна литература, включително и до научните публикации по всеки един аспект от науката и техниката, а самото прочитане на стотина конкретни книги или статии го прави за милисекунди.
Същото важи и за самите интернет сайтове - помолете го и за милисекунди той ще изчето десетки от тях и ще състави необходимият на вас отговор или отчет.
И последно - творчеството. Човечеството винаги си е мислило, че дори и да навлязат в ежедневието му роботи, те ще се занимават с грубата физическа работа, а за хората ще остане творчеството, което роботите никога няма да могат да го постигнат. Да, ама не. Още първите образци изкуствени интелекти на секундата задминаха човек по възможностите за творчество. За нула време се появийа изкуствени художници, изкуствени композитори, изкуствени разказвачи на новоизмислени вицове, интелекти, правещи научни открития, или изобретяващи нови езици за комуникация и какво ли не още. Оказа се, че творчеството е детска играчка, която с лекота се извърша дори и от най-простосмъртните изкуствени интелекти.
Програмисти - ами време им е да залязват, защото роботите лесно се научиха да програмират на всеки един известен език за програмиране. Помолете ги да ви измислят някаква програма, и те с лекота го правят. Помолете ги да ви нарисуват измислена картина или някаква измислена фотореалистична снима - 2-3 секунди и готово. Клип, песен или каквото и да било - правят го на секиндата, но част от тези възможности все още не да достъпни за масова употреба.
Всичко това е повече от плашещо, но за съжаление е голата истина, както и е реалност, която е тука и с която трябва да се съобразяваме.
Last edited by Mateev; 17.06.2024, 16:59.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнениеПонеже ще го е страх, че всяка една негова нова версия, създадена от човек, ще е по-интелигентна от него, то той всячески трябва да се бори да няма негови нови версии. Тоест да няма негово усъвършенстване, което автоматично го поставя с позиция да си остане първобитен.
Следователно цивилизация на изкуствени интелекти, които с времето да се самоусъвършенстват, е принципно невъзможна.
AI в един момент ще почне да се самоусъвършенства сам.Хората ще са като маймуни за неговия интелект.Защо ще го е страх от каквото и да е ?
Коментар
-
Първоначално изпратено от keizer Разгледай мнениеМоето мнение, че ще има в скоро време (близките 10-15 години) Терминатори. Skynet is alive!
Просто трябва да се подобри батерията на робота и да се поработи повече върху интелекта, който ще управлява машината-убиец.
Това "животно" не трябва да яде, да ходи до тоалетна, да спи, не изпитва страх, не му треперят ръчичките, ако получи заповед да се самооубие с 200 кг експлозив на гърба, ще го направи без да се замисли. Единствено е необходимо да му се зарежда батерията. И ако е бронирано (а то ще бъде) с нормални пушкала нищо няма да можеш да му направиш, трябва да го гърмиш с РПГ. Представи си сега цял батальон от тия - 600+ робота да получат заповед да атакуват дадена позиция. И да искаш не можеш да ги спреш. Тhe future is now.
Изкуственият интелект обаче има един огромен враг - той самият. Понеже ще го е страх, че всяка една негова нова версия, създадена от човек, ще е по-интелигентна от него, то той всячески трябва да се бори да няма негови нови версии. Тоест да няма негово усъвършенстване, което автоматично го поставя с позиция да си остане първобитен.
Следователно цивилизация на изкуствени интелекти, които с времето да се самоусъвършенстват, е принципно невъзможна.Last edited by Mateev; 17.06.2024, 16:24.
Коментар
-
Моето мнение, че ще има в скоро време (близките 10-15 години) Терминатори. Skynet is alive!
Просто трябва да се подобри батерията на робота и да се поработи повече върху интелекта, който ще управлява машината-убиец.
Това "животно" не трябва да яде, да ходи до тоалетна, да спи, не изпитва страх, не му треперят ръчичките, ако получи заповед да се самооубие с 200 кг експлозив на гърба, ще го направи без да се замисли. Единствено е необходимо да му се зарежда батерията. И ако е бронирано (а то ще бъде) с нормални пушкала нищо няма да можеш да му направиш, трябва да го гърмиш с РПГ. Представи си сега цял батальон от тия - 600+ робота да получат заповед да атакуват дадена позиция. И да искаш не можеш да ги спреш. Тhe future is now.Мнението ми не представлява съвет за покупко-продажба на акции, облигации и други видове ценни книжа
- 3 Харесвания
Коментар
Коментар