If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
Какво хладно,ти нормален ли си.На очите ли си да вярвам или на някви статистики от нумбео и подобни шитни
Според специализираният сайт AccuWeather.com от 24 юлски дни в Лондон е имало само 9 дни с максимална температура над 20 градуса и нито един с над 30.Само в два дни максималната температура е била над 25 градуса,но под 30.
Направо са изпукали от жега.
Повишените нива на въглероден диоксид (CO₂) в атмосферата имат сложни и често противоречиви въздействия върху земеделското производство. Докато CO₂ е основен компонент за фотосинтезата и може да стимулира растежа на растенията, съществуват и редица негативни последици от повишените концентрации на този газ.
Положителни ефекти
Увеличена фотосинтеза: Повишените нива на CO₂ могат да подобрят фотосинтезата, което води до по-бърз растеж на растенията и увеличена продуктивност на някои култури[2][4].
По-голяма биомаса: Някои растения могат да развият повече листна маса и корени, което може да увеличи добивите в краткосрочен план[4].
Негативни ефекти
Климатични промени: Повишените нива на CO₂ допринасят за глобалното затопляне, което води до промени в температурните режими и валежите. Тези климатични промени могат да имат сериозни негативни последици за земеделието, включително засушавания, наводнения и екстремни метеорологични явления[4].
Намалено качество на посевите: Въпреки че някои култури могат да растат по-бързо, качеството на продукцията може да се влоши. Например, повишените нива на CO₂ могат да намалят съдържанието на протеини и минерали в зърнените култури, което влияе негативно на хранителната стойност[4].
Увреждане на растенията: Повишените температури и промените в климатичните условия могат да доведат до разпространение на болести и вредители, които увреждат посевите и намаляват добивите[4].
Ерозия и обезлесяване: Интензивното земеделие и обезлесяването за освобождаване на земя за култури допринасят за освобождаването на въглероден диоксид, съхраняван в дърветата и почвата, което допълнително влошава климатичните промени[5].
Заключение
Въпреки че повишените нива на въглероден диоксид могат да стимулират растежа на някои култури чрез увеличена фотосинтеза, негативните последици от климатичните промени и други свързани фактори често превишават тези ползи. Земеделското производство се изправя пред значителни предизвикателства, включително засушавания, екстремни метеорологични явления и намалено качество на посевите, които могат да компрометират продоволствената сигурност в дългосрочен план.
... Това ми отговори ИИ на моя въпрос...Естествено не пропусна в последното, заключетелно изречение да спомене и политкоректната версия!
И един скромен извод от моя страна .След като в последните десетилетия ,чрез сателитни снимки се наблюдава "озеленяване" на планетата Земя ,това до каво ще доведе?Ами ...логично - до намаляване ,или по-скоро естествено регулиране на нивата на този лош въглероден двуокис.....
А пък Барба-ИИ отговори:
Наблюдаваното напоследък чрез сателитни снимки „позеленяване“ на Земята се дължи до голяма степен на повишените нива на въглероден диоксид (CO₂) в атмосферата, който засилва фотосинтезата и растежа на растенията. Това явление е документирано през последните няколко десетилетия и включва значително увеличение на листната площ на растителните земи, равняващо се на два пъти площта на континенталната част на САЩ[1][2][3][4][5].
Последици от глобалното озеленяване
Регулиране на въглеродния диоксид
Повишено усвояване на въглерода: Ефектът на позеленяването е довел до това, че повече растения и дървета поглъщат CO₂ по време на фотосинтезата, което временно съхранява въглерод в растителната биомаса. Този процес е допринесъл за увеличаването на поглъщането на въглерод на сушата, като е спомогнал за компенсирането на част от емисиите на CO₂ от човешката дейност[1][2][4].
Временно съхранение**: Докато растенията абсорбират CO₂, голяма част от този въглерод в крайна сметка се освобождава обратно в атмосферата чрез процеси като дишане на растенията, разлагане и консумация от тревопасни животни. По този начин регулирането на нивата на CO₂ не е постоянно, а циклично[2][4].
Изменение на климата и въздействие върху екосистемите
Смекчаване на последиците от изменението на климата: Увеличената растителност може да смекчи затоплянето на повърхността, като повиши ефективността на преноса на топлина и водни пари към атмосферата. Този ефект обаче е сложен и варира в зависимост от региона и вида на растителността[5].
Аклиматизация на растенията: С течение на времето ефектът на торене на CO₂ може да намалее, тъй като растенията се аклиматизират към по-високи нива на CO₂, което потенциално намалява дългосрочните ползи от озеленяването[1].
Биологично разнообразие и екосистемни услуги**: Не всяко озеленяване е еднакво полезно. Монокултурите, които често са резултат от интензивно земеделие или усилия за възстановяване на горите, може да не предоставят същите екосистемни услуги като разнообразните естествени гори, като регулиране на водите, опазване на почвите и поддържане на биоразнообразието[2][4].
Заключение
Въпреки че озеленяването на Земята поради повишените нива на CO₂ доведе до временно съхраняване на повече въглерод в растителната биомаса, то не осигурява трайно решение на проблема с повишаването на нивата на CO₂ в атмосферата. Ползите от увеличаването на растителността се компенсират от временния характер на съхранението на въглерод и потенциалната аклиматизация на растенията към по-високите нива на CO₂. Освен това видът на растителността и практиките за използване на земята играят решаваща роля при определяне на цялостното въздействие върху околната среда и климата[1][2][3][4][5].
Науката не е за предубедени хора, а за търсещи.
Имаме геофизик и астроном от световна величина, увлекателно и убедително говорещ - Борис Комитов.
Но и той не е застрахован от грешни прогнози - през 2010г. очакваше, че от 2013 ще има хладни, дъждовни лета и студени зими. Най-студено трябваше да е около 2020г... https://www.chambersz.com/boris-komi...-studeno-31395
Ами какви бяха летата на 2020г и.2021г?Доста хладни.
А и имай предвид, че в България бе жега ,ама в Западна Европа това лято е много хладно.
Това са разпоредби от юли тази година. Така че със сигурност сега тоя автомобил няма да мине ГТП.
А иначе ти уж се представяш за политик, който мисли за хората,а пееш в хора на затоплистите. Поне другите русофили във форума имат разум на чия страна да застанат.А ти заемаш страната на големите корпорации, които единствено печелят от това.
Ако действително мислиш за хората инициирай да се променят разпоредбите,щото стотици хиляди бедни хора ще са потърпевши.
Повишаването на въглеродния двуокис води ли до повишаване на зелени растения?
ChatGPT
Повишаването на въглеродния диоксид (CO2) в атмосферата може да доведе до увеличаване на растежа на зелените растения, но този ефект е сложен и зависи от множество фактори. Механизми на въздействие:
Фотосинтеза:
CO2 е основен компонент в процеса на фотосинтеза, който растенията използват за производството на глюкоза и кислород. При повишени нива на CO2, фотосинтетичната активност може да се увеличи, водейки до по-бърз растеж на растенията.
Водна ефективност:
Повишените нива на CO2 могат да подобрят водната ефективност на растенията. С по-малко отворени устички (стомати) за прием на CO2, растенията губят по-малко вода чрез изпарение.
Ограничения и фактори:
Наличност на хранителни вещества:
За да се възползват от повишените нива на CO2, растенията се нуждаят от достатъчни количества хранителни вещества (азот, фосфор, калий и др.). В почви с ниско съдържание на тези елементи, положителният ефект от повишения CO2 може да бъде ограничен.
Вода:
Въпреки че растенията могат да станат по-водноефективни при високи нива на CO2, те все пак се нуждаят от достатъчно количество вода. Недостигът на вода може да ограничи потенциалния растеж.
Температура:
Повишаването на температурите, свързано с увеличаването на парниковите газове, може да има негативни ефекти върху растежа на растенията, особено в региони, които вече са близо до температурните граници за оптимален растеж на определени видове.
Климатични условия:
Изменението на климата води до екстремни климатични явления (засушавания, наводнения, бури), които могат да повредят или унищожат растенията.
Доказателства и наблюдения:
"Озеленяване" на Земята:
Сателитни наблюдения показват увеличаване на зелената покривка на планетата през последните десетилетия, феномен известен като "озеленяване". Това до голяма степен се дължи на повишените нива на CO2, както и на подобрените селскостопански практики и възстановяването на гори в някои региони.
Лимитиращи фактори:
Въпреки че има увеличение на растежа на някои растителни видове, ефектът не е универсален и зависи от споменатите по-горе фактори. Някои екосистеми могат да изпитат ограничен растеж поради недостиг на вода или хранителни вещества.
Заключение:
Повишаването на нивата на въглероден диоксид в атмосферата може да стимулира растежа на зелените растения, но този ефект е сложен и зависи от наличието на хранителни вещества, вода, температурни условия и други климатични фактори. Въпреки някои положителни ефекти, глобалното изменение на климата, предизвикано от повишените нива на CO2 и други парникови газове, представлява сериозна заплаха за екосистемите и биологичното разнообразие."
Това ми отговори ИИ на моя въпрос...Естествено не пропусна в последното, заключетелно изречение да спомене и политкоректната версия!
И един скромен извод от моя страна .След като в последните десетилетия ,чрез сателитни снимки се наблюдава "озеленяване" на планетата Земя ,това до каво ще доведе?Ами ...логично - до намаляване ,или по-скоро естествено регулиране на нивата на този лош въглероден двуокис.....
Сега нашумяха нещата. Важното е,че ще засегне стотици хиляди хора.Заради идиотската "зелена политика". В която нищо зелено няма.Щото според затоплистите СО2 бил вреден.И на това му викат наука.
Науката не е за предубедени хора, а за търсещи.
Имаме геофизик и астроном от световна величина, увлекателно и убедително говорещ - Борис Комитов.
Но и той не е застрахован от грешни прогнози - през 2010г. очакваше, че от 2013 ще има хладни, дъждовни лета и студени зими. Най-студено трябваше да е около 2020г... https://www.chambersz.com/boris-komi...-studeno-31395
Съгласно определението на Световната метеорологична служба (WMO) климатът описва средните метеорологични условия за определено място и за дълъг период от време.
Какъв "климат на Земята* може да се променя... Вече дори не обмисляте безсмислиците на пропагандата
Вярваш или не, все тая: В МОМЕНТА, климатът се затопля. КЛИМАТЪТ НА ЗЕМЯТА, В СРЕДНО-И ДЪЛГОСРОЧЕН ПЛАН, А. Е ВРЕМЕТО ТУК, ТАМ, ИЛИ НА ТРЕТО МЯСТО С НЯКАКВА ДНЕВНА ТЕМПЕРАТУРА В ОПРЕДЕЛЕН МОМЕНТ.
Дефиниция на климата
Съгласно определението на Световната метеорологична служба (WMO) климатът описва средните метеорологични условия за определено място и за дълъг период от време.
Какъв "климат на Земята* може да се променя... Вече дори не обмисляте безсмислиците на пропагандата
Най-отчайващото в цялата net zero религия е, че дори всички безумни цели да бъдат изпълнени, ефектът върху глобалните температури ще е неизмеримо малък. Може би ще може да се измери след 100 години, но с по-голяма сигурност след 200. Милиони из развития свят ще бъдат обречени на бедност, но нито те, нито децата им ще доживеят да се радват на положителен резултат от обедняването.
Християнството поне обещаваше щастие на всеки вярващ, комунизмът - на децата. А новата религия обещава единствено страдания. Превърнахме ли се в общество от страхливи мазохисти?
Имах колебания дали да ти го споделя лично или да го изпляскам като гербова марка върху брошура на Кауфланд.
Интригата е, че освен теб, може да го разбере и трети, а тогава цялата конспирация отива по дяволите. Но по дяволите, кой нормален човек би прочел цели десет реда в интернет форум?
Има едно готино филмче за влака "Снежен снаряд" , който обикаля в кръг по една затворена ЖП линия по света, приютил в себе си последните оцелели след глобална катастрофа. Във влака има всичко необходимо за физическото оцеляване за неограничено време, макар, че в началото са необходими известни усилия и най-вече време. Това, което липсва в началото е някакъв общ вектор, ако щеш наречи го и религия или просто вяра.
Липсва ли това - алтернативата е канибализъм.
Та в този филм двама чичака, единият е шефа на влака, а другия е просяк от последния вагон организират цяло шоу за клетия народ, само и само хората да имат нормален социален живот и времето да минава :-)
Коментар