IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Глобалното затопляне мит или реалност?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Сложно е да ти се обясни един факт.

    Ако ти си този "никой" - който не е установил "наличие" на хелий - с мед да те намаже човек... Жалко, че има доста други - като теб, които си затварят очите за фактите...

    Все тая, де, но допуснах, че ще отречеш процесите, които се извършват на слънцето. Що така, даскалче! Сигурно си чувал за изотопите на водорода? Да не вземеш сега да помислиш, че си правя майтап с теб!

    Виж го тук хелия... (да не се излагаш пред учениците, де - защото те тия подробности си ги знаят...)... Понякога може да се доверяваш на Уикито, а на мен не ми се пишат реакции тук, но на картинката ТИ Е ОБЯСНЕНО ДОСТА ДОБРЕ НАГЛЕДНО... (като за първокласник)...

    https://bg.m.wikipedia.org/wiki/%D0%...82%D0%B5%D0%B7

    Живи и здрави!

    Коментар


    • mikomikov, никой не установил наличие на хелий след термоядрен синтез, а това не е трудно със спектрален анализ може.
      D.Y.F-091066

      Коментар


      • Супертрейдърче, желанието ти да бъдеш "на всяко гърне - мерудия" - отново те е подвело.

        Никъде не съм споменал за уран и неговите изотопи.

        Верижната реакция при деленето на ядрата на урана е съвсем различен процес, от този за който говоря - термоядреният синтез е именно синтез, а не делене ядрата на урана - природен или обогатен. НИКЪДЕ НЕ ГОВОРЯ ЗА ТОВА, което се случва в ядрения реактор.

        Говоря за токамак и ядрен синтез. ТУК ТРЯБВА ДА СЕ НАСОЧАТ СРЕДСТВАТА, а не във фантазии за "зелена" енергия, защото "зелената" - НЕ Е ЗЕЛЕНА, А Е СВЪРЗАНА С РАЗОРАВАНЕ НА ПЛАНЕТАТА ЗА ДОБИВ НА НЕОДИМ - НЕОБХОДИМ ЗА РОТОРИТЕ НА ВЕТРОГЕНЕРАТОРИТЕ И ЕЛЕКТРОМОБИЛИТЕ, което са ЕМИСИИ, ПО-ВИСОКИ ОТ ТЕЗИ ЗА ДВГ...

        Накратко: водородни ядра взаимодействат и се получават хелиеви ядра. Термоядрен синтез, Трейдърче: същите процеси - като в ядрото на слънцето. И НЕ ГОВОРЯ ЗА ИЗОТОПИ НА УРАНА (да повторя, ако може да "измислиш" други доводи), за да зачеркнеш топлината на нашето (и другите!) Слънца...


        Коментар


        • mikomikov, няма нужда нищо да се пренасрочва, Острецов казва - направено е с уран 238, могат да го обърнат на уран 235 в съответно устройство и в желаното количество, той да се разпадне и да отдели енергия. При това е безопасно за разлика от реактор с уран 235, има ли проблем с контрола над реакцията с получения уран 235 за десета от секундата се спира неговото производство. Запасите от 238 са 90% от всички енергийни запаси на планетата, всички други възможни източници на енергия са едва 10% от енергията която може лесно да се произведе. Има и вариант за акумулиране на огромни количества енергия в много малък обем и тегло чрез изотопи, също е по безопасно дори от нафтата, имаш два неголеми съда под налягане в които има изотопи на два газа, те се смесват в съответното реакторче и получаваш електричество. Ако нещо стане, примерно с ракета удариш реакторчено или се взриви казваме - реакцията просто спира, съдовете са много здрави а налягането много малко, количеството изотопи също е малко - компресиран газ.
          D.Y.F-091066

          Коментар




          • Получих комплекс за малоценност от тази статия
            Произвел съм само 2 300 kWh и съм спестил само 2 290 кг СО2
            https://money.bg/economics/za-parvi-...na-2024-g.html

            Зa пъpви път пpoизвoдcтвoтo нa eнepгиятa oт вятъp и cлънцe изпpeвapвa изĸoпaeмитe гopивa в EC

            Bятъpът и cлънчeвaтa eнepгия ca гeнepиpaли пoвeчe eлeĸтpoeнepгия oт изĸoпaeмитe гopивa в EC пpeз пъpвитe шecт мeceцa нa 2024 г. Toвa ce cлyчвa зa пъpви път зa пepиoд oт пoлoвин гoдинa.

            Cпopeд aнaлиз oт нeзaвиcимия eнepгиeн мoзъчeн тpъcт Еmbеr вятъpнaтa и cлънчeвaтa eнepгия ca нapacнaли дo иcтopичecĸи вpъx oт 30% oт eлeĸтpoeнepгиятa в EC пpeз пъpвaтa пoлoвинa нa 2024 г. Toвa в cpaвнeниe c 27% oт изĸoпaeмитe гopивa, ĸoитo ca нaмaлeли cъc 17%, цитиpaн oт Еlеktrеk.

            Cпaдът нa пpoизвoдcтвoтo нa eнepгия oт изĸoпaeми гopивa ce cлyчи, въпpeĸи чe тъpceнeтo нa eлeĸтpoeнepгия ce пoвиши c 0,7% в cpaвнeниe c 2023 г., peзyлтaт oт възcтaнoвявaнeтo oт пaндeмиятa и ĸpизaтa c цeнитe нa гaзa.

            Bъпpeĸи тoвa въглищaтa oтбeлязaxa pязъĸ cпaд c близo eднa чeтвъpт (-24%), a гaзът пoeвтиня c 14%.Πpичинa зa тoвa e pъcтът нa възoбнoвяeмитe eнepгийни изтoчници, ocoбeнo нa вятъpa и cлънчeвaтa eнepгия, cлeд ĸaтo тexният pacтeж изпpeвapи възcтaнoвявaнeтo нa тъpceнeтo и зaмeни и eнepгиятa oт изĸoпaeми гopивa.

            B aнaлизa нa Еmbеr ce ĸaзвa, чe мeĸoтo вpeмe и дoбpитe вoдни xapaĸтepиcтиĸи ca дoпpинecли зa гoлeмия cпaд в гeнepиpaнeтo нa изĸoпaeми гopивa, нo pacтът нa eнepгиятa oт вятъpни и cлънчeви цeнтpaли e нaй-гoлeмият фaĸтop.

            Toвa ce cлyчвa cлeд peĸopдни yвeличeния нa ĸaпaцитeтa зa вятъpнa и зa cлънчeвa eнepгия пpeз 2023 г. B oтгoвop нa инвaзиятa нa Pycия в Уĸpaйнa, EC и мнoгo дъpжaви-члeнĸи въвeдoxa ycĸopeни пoлитиĸи зa нaмaлявaнe нa зaвиcимocттa oт внoca нa гaз и cтимyлиpaнe нa вятъpнaтa и cлънчeвa eнepгия.

            Tpинaдeceт дъpжaви члeнĸи гeнepиpaт пoвeчe eлeĸтpoeнepгия oт вятъp и cлънцe, oтĸoлĸoтo oт изĸoпaeми гopивa, ĸaтo Гepмaния, Бeлгия, Унгapия и Xoлaндия пocтигaт тoзи eтaп зa пъpви път.

            Πpeз мaй зa пъpви път нaд 50% oт пpoизвoдcтвoтo нa eлeĸтpoeнepгия в Иcпaния идвa oт вятъpнa и cлънчeвa eнepгия. Πoлшa дocтигнa eднa тpeтa oт пpoизвoдcтвoтo, идвaщo oт вятъpнa и cлънчeвa eнepгия, cъщo зa пъpви път, дoĸaтo Унгapия пocтaви пocлeдoвaтeлни няĸoлĸo мeceцa нapeд peĸopди зa cлънчeвo пpoизвoдcтвo пpeз aпpил, мaй и юни 2024 г.

            Коментар


            • Тези соросоиди в Дубай щели да намаляват изгарянето на нефт
              https://lider.bg/dubaj-stroi-naj-zel...ilion-darveta/

              Коментар


              • Първоначално изпратено от mikomikov Разгледай мнение
                Разбира се, че всички (огромни) средства по програми за т.нар. "зелена" енергия трябва да бъдат пренасочени към термоядрения синтез и процесите в токамак(а) За съжаление лобиститв работят за защита на своите интереси днес.

                https://www.kaldata.com/it-%D0%BD%D0...BE-500350.html
                Радвам се, че има експерти във форума, които могат да преценят бъдещата възвръщаемост на нероден Петко, но и в други лаборатории се работи
                https://www.kaldata.com/it-%d0%bd%d0...b8-474276.html
                Има доста разлика между квантова ефективност и ефективност на преобразуване, но и със стари панели ЕС има повече ток от вятър и слънце, отколкото от газ и въглища

                Коментар


                • Първоначално изпратено от mikomikov Разгледай мнение
                  Новото понятие, с което ("притиснатият в ъгъла") т.нар. "ИИ" ни изненада - а именно - за "зелените" въглища - е много показателно за начало на срив в "зеления "преход""...

                  За да бъдем обективни, ще признаем, че Китай - със своите "зелени" въглища - до сега е на трето място - след САЩ и Франция - по брой на атомните централи (без тълкуване понятието за "зелена" енергия в този случай). Амбициите на Китай в тая посока са интересни, не само по отношение себестойността на проектиране, построяване и пускане в действие на атомните реактори...

                  Трудно ми е да разбера, защо точно изповядващите комунизЪма - НИ учат И ЩЕ ПРОДЪЛЖАВАТ ДА УЧАТ СВЕТА на това - как ТРЯБВА ДА СЕ работи и каква е себестойността на стоките и електроенергията - сериозен ресурс - и в индустрията, но и в бита ... (не е свързано със соц-тъга по минали периоди, защото за нас Китай никога не са били еталон, докато за Румъния, Сърбия, Унгария е имало опити за сближаване и търговски обмен)...

                  https://money.bg/politics/yadrenite-...15-godini.html
                  Амбициите на Китай в областта на ядрената енергетика и подходът му към екологичния преход са наистина важни и сложни теми. Нека ги разгледаме:
                  • 1. Разширяване на ядрената енергетика на Китай:
                  • Китай бързо разширява капацитета си в областта на ядрената енергия, като планира да изгради 150 реактора през следващите 15 години[5]. Тази амбициозна цел ще превърне Китай в най-големия производител на ядрена енергия в света, изпреварвайки САЩ. Очакваната стойност на това разширяване е около 440 млрд. долара, което е значителна инвестиция в ядрената технология[5].
                  • 2. Концепция за „зелени въглища“:
                  • Понятието „зелени въглища“ е донякъде подвеждащо. Въглищата не се считат за зелен или възобновяем енергиен източник поради високите си въглеродни емисии. Въпреки това Китай работи за подобряване на ефективността на въглищните централи и намаляване на емисиите чрез технологии като ултрасуперкритични въглищни централи. Този подход има за цел да направи използването на въглища по-малко вредно за околната среда, но е важно да се отбележи, че те все още не са истински „зелен“ енергиен източник[5].
                  • 3. Ролята на Китай в „зеления“ преход:
                  • Китай прилага многостранен подход към енергийния преход, включващ значителни инвестиции във възобновяеми енергийни източници като слънчева и вятърна енергия, наред с ядрените и въглищните си стратегии. Този разнообразен подход отразява сложните енергийни нужди на Китай като бързо развиваща се икономика с голямо население[3].
                  • 4. Икономически последици:
                  • Енергийните стратегии на Китай, включително ядрените му амбиции, са тясно свързани с икономическите му цели. Страната се стреми да балансира между икономическия растеж и опасенията за околната среда, което понякога води до привидно противоречиви политики. Фокусът върху ядрената енергия и усъвършенстването на въглищните технологии отразява опита да се осигурят надеждни енергийни източници, като същевременно се премине постепенно към по-чисти варианти[3].
                  • 5. Глобално влияние:
                  • Подходът на Китай към енергийния преход и технологичният му напредък в области като ядрената енергетика и възобновяемите енергийни източници действително оказват влияние върху глобалните дискусии относно устойчивото развитие. Въпреки това е важно тези развития да се разглеждат критично и в контекст, като се вземат предвид както потенциалните ползи, така и недостатъците на различните енергийни стратегии[1].
                  Струва си да се отбележи, че макар енергийните политики и технологичният напредък на Китай да са значими, те не трябва да се разглеждат като единствения модел за глобален енергиен преход. Пътят на всяка държава към устойчива енергия ще зависи от нейните уникални обстоятелства, ресурси и приоритети. Световната общност продължава да обсъжда и да развива разбирането си за най-ефективните начини за едновременно справяне с изменението на климата и енергийните нужди.

                  Цитати:
                  [1] https://www.sciencedirect.com/scienc...11467X23001864
                  [2] https://energy.ec.europa.eu/document...transition.pdf
                  [3] https://assets.ey.com/content/dam/ey...transition.pdf
                  [4] https://www.cowi.com/news-and-press/...en-transition/
                  [5] https://www.mdpi.com/2071-1050/16/10/4111

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Кисимов Разгледай мнение
                    Четири години е цикъла на въглеродния кръговрат, а затоплистите твърдяха че са сто, после щом се установи истината изтриха числото.
                    ИИ ми казва: "Защо ми даваш да чета тези глупости ? Искаш да затъпея ли ?"
                    И продължи:

                    Въглеродният цикъл включва движението на въглерода между атмосферата, океаните, почвата и живите организми. Той функционира както в бързи, така и в бавни времеви рамки. Бързият въглероден цикъл, който включва процеси като фотосинтеза и дишане, се осъществява в рамките на дни до хиляди години. Бавният въглероден цикъл включва геоложки процеси, които отнемат милиони години, за да се прехвърли въглеродът между скалите, почвата и атмосферата[1].

                    Твърдението, че продължителността на въглеродния цикъл е четири години, е неточно. Времето на пребиваване на въглерода в атмосферата, което се отнася до това колко дълго един въглероден атом остава в атмосферата, преди да бъде абсорбиран от растенията или океана, се оценява на около пет години[3]. Това обаче не се равнява на целия въглероден цикъл, който включва много по-дълги периоди от време.

                    Твърдението, че „топлофикаторите“ са твърдели, че въглеродният цикъл е сто години, а след това са изтрили числото, след като истината е била установена, също не е подкрепено с доказателства. Научното разбиране за въглеродния цикъл е последователно в разграничаването на бързите и бавните компоненти на цикъла. Бързият въглероден цикъл, който включва обмена на въглерод между атмосферата и биосферата, действа в по-кратки срокове, докато бавният въглероден цикъл, включващ геологични процеси, действа в продължение на милиони години[1][2].

                    В обобщение, въглеродният цикъл е сложен и функционира в множество времеви рамки, вариращи от години до милиони години. Няма достоверни доказателства в подкрепа на твърдението, че учените са изопачили или изтрили информацията за продължителността на въглеродния цикъл.

                    Цитати:
                    [1] https://earthobservatory.nasa.gov/features/CarbonCycle
                    [2] https://royalsociety.org/news-resour...limate-change/
                    [3] https://judithcurry.com/2011/08/04/c...cle-questions/
                    [4] https://kleinmanenergy.upenn.edu/new...-value-part-1/
                    [5] https://www.bundestag.de/resource/bl...orbyn-data.pdf

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от mikomikov Разгледай мнение
                      То, човек - и добре да живее - си купува електричка и фотоволтаици (от кумова срама, някак - и Мъск трябвада яде, все пак..., индустрия прави...), ама понякога трудно стигаме до обективната истина...
                      Соларните компании разнообразяват услугите си по няколко начина, за да останат конкурентоспособни и да се адаптират към промените на пазара:
                      • 1. Разширяване на предлаганите услуги: Фирмите за слънчева енергия разширяват услугите си, като включват съхранение на енергия, зарядни станции за електрически превозни средства (ЕПС) и услуги за повишаване на енергийната ефективност[1]. Тази диверсификация осигурява нови източници на приходи и прави компаниите по-устойчиви на променящия се пазар.
                      • 2. Добавяне на акумулаторни батерии: С нарастването на капацитета на батериите за съхранение в САЩ с 52% на годишна база, много соларни компании разширяват дейността си в областта на продажбите и инсталациите на батерии[1]. Това им позволява да укрепят отношенията с клиентите и да разширят бизнеса си.
                      • 3. Фокусиране върху слединсталационните услуги: Фирмите се заемат с поддръжката и обслужването на съществуващи соларни системи, включително на такива, инсталирани от други доставчици, които са прекратили дейността си[1].
                      • 4. Разширяване на търговските пазари: Тъй като жилищният пазар на слънчева енергия е изправен пред предизвикателства, някои инсталатори се насочват към търговския пазар на фотоволтаични системи, който бележи обещаващ растеж[1].
                      • 5. Проучване на нови географски пазари: Компаниите идентифицират неизползвани възможности в различни региони и адаптират стратегиите си за жилищни, търговски и промишлени клиенти в нови области[1].
                      • 6. Усъвършенстване на маркетинга и брандинга: Ефективният маркетинг, включително подчертаването на сертификатите и експертния опит, се използва за изграждане на осведоменост за марката и за привличане на клиенти, които се грижат за околната среда[1].
                      • 7. Обучение на клиентите: Фирмите се фокусират върху предоставянето на ясна информация за соларните системи, техните предимства и възможностите за финансиране на потенциалните клиенти[1].
                      • 8. Разнообразяване на веригата за създаване на стойност на соларните продукти: Някои компании разширяват дейността си, за да обхванат различни аспекти на соларната индустрия - от производството до производството на енергия[2].
                      Чрез прилагането на тези стратегии соларните компании се опитват да създадат по-стабилни и разнообразни бизнес модели, които могат да издържат на колебанията на пазара и промените в политиката на соларната индустрия.

                      Цитати:
                      [1] https://www.solarinsure.com/adapting...sustainability
                      [2] https://www.solarmango.com/diversifi...ewable-energy/
                      [3] https://www.iea.org/news/the-world-n...zero-emissions
                      [4] https://valveandmeter.com/blog/marke...gy-businesses/
                      [5] https://www.linkedin.com/pulse/deepe...industry-brizi

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от mikomikov Разгледай мнение
                        За фалитите на 16-те компании за фотоволтаици изобщо не коментирам.То, човек - и добре да живее - си купува електричка и фотоволтаици (от кумова срама, някак - и Мъск трябвада яде, все пак..., индустрия прави...), ама понякога трудно стигаме до обективната истина...
                        наивник Търси истината в български текстове

                        Съществуват няколко основни причини за големия брой фалити на компании за слънчева енергия през последните години:
                        • 1. По-високи лихвени проценти: Повишаващите се лихвени проценти затрудниха финансирането на соларни проекти както за компаниите, така и за потребителите[4]. Средният годишен лихвен процент по заемите за соларни проекти се увеличи от 2,5% в края на 2022 г. до над 6% година по-късно, което значително намали ентусиазма на потребителите[4].
                        • 2. Промени в политиките: Неблагоприятните промени в политиката, особено в ключови щати като Калифорния, оказаха голямо въздействие. Новото правило за нетно измерване в Калифорния (NEM 3.0) намали компенсациите за износ на енергия със 70-80%, удължавайки периода на изплащане на инвестициите в слънчева енергия и предизвиквайки спад на обема на инсталациите с 80%[1][3][4].
                        • 3. По-строго финансиране: Пазарът на заеми за слънчева енергия се сви, като до 2024 г. се очаква по-нататъшен спад[4].
                        • 4. Повишени разходи: Мерките за търговска защита на САЩ, включително митата върху вносните соларни продукти, доведоха до увеличаване на разходите и прекъсване на веригата за доставки за инсталаторите и разработчиците на соларни системи[4].
                        • 5. Пазарни предизвикателства: Индустрията е изправена пред „перфектна буря“ от икономически насрещни ветрове и пазарни предизвикателства[4].
                        • 6. Проблеми с паричните потоци: Много соларни предприятия се борят с управлението на паричните потоци поради значителния първоначален капитал, необходим за инсталациите, и забавянето във времето между продажбите и завършването на проекта[2].
                        • 7. Агресивни тактики за продажба: Някои компании прибягват до аутсорсинг или агресивни маркетингови тактики, което води до увреждане на репутацията и недоверие от страна на клиентите[2].
                        • 8. Намалено търсене: Комбинацията от тези фактори доведе до значителен спад в търсенето на соларни инсталации на някои пазари[1][3].
                        Тези фактори допринесоха за повече от 100 фалита на соларни инсталации само през 2023 г., като засегнаха компании от всякакъв мащаб - от големи играчи като SunPower до по-малки местни инсталатори[1][3][4].

                        Цитати:
                        [1] https://www.solarpowerworldonline.co...-installation/
                        [2] https://www.bodhi.solar/blog/lessons...r-bankruptcies
                        [3] https://www.solarinsure.com/the-comp...iness-closures
                        [4] https://english.news.cn/20240723/704...4cda02f/c.html
                        [5] https://www.linkedin.com/pulse/five-...bankrupt-m4q4c

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от mikomikov Разгледай мнение
                          Защо Блумберг така грозно лъжат? Маржовете на БИОгоривата намалявали! Не го вярвам.
                          Китай оказва значително влияние върху световния пазар на биогорива по няколко начина:
                          • Нарастващо производство: Китай се е превърнал в основен играч в производството на биогорива. По-специално, той е третият по големина производител на биоетанол в света с производство от 32 милиона хектолитра[2].
                          • Пренасищане на пазара: Увеличаването на китайското производство допринесе за създаването на пренасищане на световния пазар на биогорива. Това доведе до спад на цените и значително намаляване на печалбите на американските и европейските производители[2].
                          • Иновации в областта на суровините: Китай използва иновативни източници за производство на биогорива, включително остатъчното масло от традиционното китайско фондю (гореща тенджера) за производство на авиационно гориво[1].
                          • Силно вътрешно търсене: Въпреки значителното си производство, Китай все още трябва да разчита на внос, за да задоволи вътрешните си нужди от биогорива[2].
                          • Потенциал за растеж: Въпреки че понастоящем делът на етанола в транспорта в Китай е нисък (1,2 %), страната разполага с втория по големина парк от бензинови автомобили в света, което представлява значителен потенциал за растеж на потреблението на биогорива[2].
                          • Недостатъчно използван производствен капацитет: Индустриалният парк за биогорива в Китай, състоящ се от около петнадесет завода с голям капацитет, понастоящем се използва само с две трети от капацитета си, което предполага потенциал за увеличаване на производството в бъдеще[2].
                          • Ангажимент за опазване на околната среда: Китай е поел ангажимент да постигне въглероден неутралитет до 2020 г., което може да повлияе на бъдещата му политика по отношение на биогоривата[2].
                          Тези фактори заедно превръщат Китай в ключов играч на световния пазар на биогорива, способен да влияе върху международните цени, търсенето и предлагането.

                          Цитати:
                          [1] https://www.lesechos.fr/industrie-se...davion-2030753
                          [2] https://www.franceagrimer.fr/fam/con....pdf?version=2
                          [3] https://www.franceagrimer.fr/fam/con....pdf?version=1
                          [4] https://www.senat.fr/rap/r19-136/r19-136_mono.html
                          [5] https://www.ecologie.gouv.fr/politiq.../biocarburants

                          Коментар


                          • Разбира се, че всички (огромни) средства по програми за т.нар. "зелена" енергия трябва да бъдат пренасочени към термоядрения синтез и процесите в токамак(а) За съжаление лобиститв работят за защита на своите интереси днес.

                            https://www.kaldata.com/it-%D0%BD%D0...BE-500350.html

                            Коментар


                            • Между другото китайците са успяли да направят ториев реактор, нещо което никой друг не успя. Имат налична суровина която ще им стигне за 20 000 години, добивали са я като съпътстваща добива на редкоземни елементи.
                              D.Y.F-091066

                              Коментар


                              • Тези клетки които вече ги има направени с 37% ефективност не са чак толкова скъпи откъм вложени материали, количествата материал който се влага е 0. 0000001 от гарама, нещо такова. Не ги правят още за пазара защото купувате и с 20% ефективност, ако спрете ще се появят веднага. И пак няма да стане всичко фулл фотоволтаик, ще хванат малка част от производството на електроенергия.
                                D.Y.F-091066

                                Коментар

                                Working...
                                X