Първоначално изпратено от 1984-
Разгледай мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Глобалното затопляне мит или реалност?
Collapse
X
-
Първоначално изпратено от Vergil1975 Разгледай мнениеhttps://www.britannica.com/science/Yangtze-River-floods
Енциклопедия "Британика "говори за 3.7 милиона жертви.
- 1 like
Коментар
-
Първоначално изпратено от 1984- Разгледай мнение
Правите ли разлика между изкуство и наука
Какви са средствата и целите на едното и друготоLast edited by Vergil1975; 13.01.2025, 16:37.
- 1 like
Коментар
-
Първоначално изпратено от Trakatrak Разгледай мнениеТова с 4-те милиота жертви е печатна грешка. Всъщност грешката е с 3 млн. в наш учебник по история за средния курс, а те са били 300 хиляди.
Енциклопедия "Британика "говори за 3.7 милиона жертви.
- 1 like
Коментар
-
Първоначално изпратено от 1984- Разгледай мнениеПравите ли разлика между изкуство и наука
Какви са средствата и целите на едното и другото
Това са много сложни въпроси за Retro_696 и много други тук
- 1 like
Коментар
-
Първоначално изпратено от Retro_696 Разгледай мнение
".......Над селото и навред по околията се бе застояла страшна суша, която изпогори всичко, изпосуши кладенци и извори, измори добитъка за вода. Животворящата и бъблива селска речица, която извира изпод големите каменни чуки над сами селото, от ден на ден почна чувствително да намалява и да съхне. Като че някоя триглава хала смучеше хладните и бистрите и струи, които почнаха немощно да се цедят от извора и жадно да се поглъщат от запалената земя. По коритото надолу шаварът и тревата пожълтяха и се сплазиха, като очукани от град. Всякога влажните й брегове сега се напукаха.
И един ден живото и весело кречетене на толкова си воденици, което пълнеше дола с шумно и радостно ехо — замлъкна.
Разтъжи се угрижено селяшкото сърце. Уплаши го това онемяване на водениците, чиито тежки, доскоро бръмчащи камъни не можеха вече да стрият на брашно сухото житно зърно....."
Горното си го е изсмукал от пръстите Елин Пелин в далечната 1902г....А може би,предусещайки бъдещото глобално затопляне,Елин Пелин е написал научно-фантастичен разказ за това,как той вижда бъдещето след 100-на години...?!Знам ли?!
Какви са средствата и целите на едното и другото
Коментар
-
Първоначално изпратено от Vergil1975 Разгледай мнение
Подобни явления ВИНАГИ е имало. Но сега затоплистките медии хиперболизират всяко подобно явление и го изкарват чудо невиждано.
Най-голямото наводнение в света е било плез 1935 г в Китай и е имало 4 милиона жертви.ПРЕДИ глобалното затопляне.
Колкото до България сега язовирите са на 54 процента пълни.Тия от каскадата "Арда "на 87 процента.Данните ги взех от ежедневния бюлетин на МОСВ.Тук влияние оказва и безконтролното източване, щото как така при засушаване през зимата трите големи язовира от каскадата "Арда "са почти пълни?През пролетта ще се наложи да ги източват. Та странно е това засушаване в България. Още повече "Студен кладенец "и"Кърджали"са големи язовири.
- 1 like
Коментар
-
Първоначално изпратено от cyclop Разгледай мнение
Отнесе ги, понеже са преместили реката СЛЕД ПРЕДИШНОТО ОГРОМНО НАВОДНЕНИЕ - преди 70 години е било! И след това са позасипали лагуната и там, в ниското, са направили нови кварталчета! Които сега следващото наводнение, от преместената река към ниското до лагуната, отнесе! НЕ Е КЛАЙМЪХЧЕНЧ! А как не те е срам да се изказваш непрекъснато по вмъпроси, за които си отделил нула внимание да се поинтересуваш! Само ретранслираш най-базовата клаймъхченч пропагандичка! За няколкото евроцентчета, толкова, а?
Коментар
-
bertram, а кой дава на онези в Киев оръжие, като ви кажат че има господ не вярвате. Там хора се избиват с него и то същите като нас. Не суша и когато вали само потоп, а още по лошо заслужваваме ние. Така че наказал ни е който трябва, а тези неща китайските без които не можем с какви количества въглища изгорени на ура се правят, там въздуха им бил мазен от изгорените въглища. Батериите - акумулаторите са едно от най мръсните и токсични неща, а решиха всички коли да минат на батерии и после тези химикали къде отиват ако не във водата ?Още ще теглим.D.Y.F-091066
- 2 Харесвания
Коментар
-
Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнениеколко от вас имат кладенци
аз имам няколко и определено мога да кажа, че за последните години нивото на подпочвените води спадна значително ( дебитът също) , но ще седнат някакви смешни клавиатурни копейки да ми обесняват как няма засушаване и глобално затопляне
да има места (не в България) с люти наводнения, но това не е много вода целогодишно,а просто порой, който не е съизмерим с хубави валежи през годината.
И един ден живото и весело кречетене на толкова си воденици, което пълнеше дола с шумно и радостно ехо — замлъкна.
Разтъжи се угрижено селяшкото сърце. Уплаши го това онемяване на водениците, чиито тежки, доскоро бръмчащи камъни не можеха вече да стрият на брашно сухото житно зърно....."
Горното си го е изсмукал от пръстите Елин Пелин в далечната 1902г....А може би,предусещайки бъдещото глобално затопляне,Елин Пелин е написал научно-фантастичен разказ за това,как той вижда бъдещето след 100-на години...?!Знам ли?!
- 3 Харесвания
Коментар
-
Първоначално изпратено от barbaron Разгледай мнениеЕто няколко примера за снимки, илюстриращи промените в крайбрежието, причинени от глобалното затопляне:- 1. Въздушните снимки на Ла Тремблад показват рекордно отстъпление на дюните от 7,9 м годишно между 1945 и 2010 г. Сравнението на снимки от 1957 г. и 2018 г. разкрива напредването на океана върху обраслите с растителност дюни[1].
- 2. Срутването на скалите в Нормандия, особено в Етретат, се вижда на последните снимки, показващи влиянието на морето, което „атакува подножието на скалите по по-отчетлив начин“[2].
- 3. Снимки на ледника в североизточната част на Гренландия илюстрират отстъплението на ледения фронт, като в края на лятото околните земи са напълно голи, подчертавайки последиците от глобалното затопляне[5].
- 4. Поредица от снимки, направени в Денвър, показва силна буря, илюстрираща отприщването на стихиите, свързано с изменението на климата[4].
- 5. Снимки на Атина, направени в разстояние на два дни, показват драстични промени във времето, потенциално свързани с глобалното затопляне[4].
- 6. Поразителна снимка показва вълни, които се разбиват в крайбрежните къщи в Сидни, илюстрирайки покачването на морското равнище и ерозията на бреговете[4].
Цитати:
[1] https://www.francetvinfo.fr/monde/en...l_4187797.html
[2] https://www.bfmtv.com/environnement/...211140026.html
[3] https://france3-regions.francetvinfo...e-3050560.html
[4] https://hitek.fr/42/changement-recha...le-terre_10286
[5] https://images.cnrs.fr/photo/20180012_0010
[6] https://www.youtube.com/watch?v=eauxQiR7_cc
[7] https://www.adaptation-changement-cl...ions-en-images
[8] https://factuel.afp.com/doc.afp.com.34WF2WG
- 1 like
Коментар
-
Климатичните промени оказват влияние върху валежите в България, като се наблюдават някои забележителни тенденции:
1. Средните годишни валежи в България са около 630 мм[5]. Тази средна стойност обаче прикрива значителни регионални различия.
2. Наблюдава се увеличаване на честотата на екстремните метеорологични явления, особено на по-дългите периоди на засушаване, последвани от проливни дъждове и наводнения[2][3].
3. Моделите на валежите се променят:
- Лятните валежи имат тенденция да намаляват, което увеличава риска от засушаване[2].
- Общото годишно количество на валежите се увеличава, както и честотата на екстремните явления[2].
4. Неотдавна страната беше засегната от катастрофални наводнения:
- През септември 2022 г. проливни дъждове причиниха големи наводнения в района на Карлово[7].
- През 2023 г. в крайбрежния район на Царево за 24 часа са паднали валежи, равностойни на няколко месеца[7].
5. Климатичните модели предвиждат за България :
- Увеличаване на летните засушавания и горещите вълни[3].
- Промяна в режима на валежите през определени месеци [3].
- Общо повишаване на температурите, което може да засили валежите по време на екстремни събития[3][6].
6. Естествената бариера на Балканите оказва влияние върху разпределението на валежите: Северна България получава средно 192 mm повече валежи от Южна България[5].
Тези промени в режима на валежите поставят големи предизвикателства пред България, особено по отношение на управлението на водите, селското стопанство и предотвратяването на риска от наводнения.
Цитати:
[1] https://www.meteoblue.com/fr/climate...ulgarie_732800
[2] https://www.mediaterre.org/education...153852,13.html
[3] https://bnr.bg/fr/post/101765278/les...es-en-bulgarie
[4] https://www.liberation.fr/environnem...BRFD42THDFAOA/
[5] https://fr.wikipedia.org/wiki/Climat_de_la_Bulgarie
[6] https://archive.ipcc.ch/pdf/technica...apter_3_fr.pdf
[7] https://www.rfi.fr/fr/europe/2024061...-m%C3%A9moires
[8] https://climate.ec.europa.eu/climate...mate-change_fr
[9] https://meteofrance.com/meteo-bulgarie
- 1 like
Коментар
-
Глобалното затопляне и интензивността на валежите са тясно свързани. Ето кои са основните моменти, които трябва да се имат предвид:
1. Повишаването на температурите увеличава способността на атмосферата да задържа влага. Според зависимостта Клаузиус-Клапейрон атмосферата може да задържа около 7% повече влага на всеки градус по Целзий затопляне[1][3].
2. Това увеличение на атмосферната влажност води до по-интензивни валежи по време на дъждовните епизоди. Бурите и интензивните валежи могат да станат по-силни в условията на затопляне[1].
3. Рискът от наводнения се увеличава поради интензифицирането на екстремните валежи[1].
4. Ефектите варират в зависимост от региона и сезона:
- В Централна Европа най-влажните зими са свързани с по-високи от средните температури[2].
- В Съединените щати най-влажните зими настъпват, когато температурите са по-ниски от средните за сезона [2].
- И в двата региона най-влажните лета съвпадат с необичайно хладни летни сезони [2].
5. В континентална Франция глобалното затопляне вече е достигнало 1,7 °C в сравнение с прединдустриалната епоха през последното десетилетие [4].
6. В няколко региона на Франция се наблюдават по-интензивни екстремни валежи, като в Средиземноморието и Бретан увеличението е до 20%[4].
Важно е да се отбележи, че връзката между глобалното затопляне и валежите е сложна и може да варира в зависимост от региона и сезона. Общата тенденция обаче показва увеличаване на риска от екстремни валежи и наводнения в контекста на изменението на климата.
Цитати:
[1] https://factuel.afp.com/doc.afp.com.36KJ8DU
[2] https://www.futura-sciences.com/plan...-pluies-97956/
[3] https://theconversation.com/pluies-i...-rapport-60519
[4] https://www.ecologie.gouv.fr/sites/d...ence-TRACC.pdf
[5] https://reporterre.net/La-science-co...luies-extremes
Коментар
-
Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение
да добавя
във Валенсия като валя и ги отнесе - дали може да се каже ето има валежи
.
- 1 like
Коментар
-
Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение
да добавя
във Валенсия като валя и ги отнесе - дали може да се каже ето има валежи
защо му обръщате внимание този човек
Ето ти за Валенсия-опустошително наводнение през 1957г.С почти 90 жертви. И тогава ли е имало глобално затопляне?
Last edited by X_Y; 13.01.2025, 13:24.
Коментар
Коментар