IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Глобалното затопляне мит или реалност?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Кисимов Разгледай мнение
    Нисан затваря знаков завод за електромобили в Япония
    Нисан затваря завода Oppama: Какво означава това за електромобилите на марката?

    Какво всъщност се случва?
    • Nissan ще прекрати производството в своя емблематичен завод в Oppama, Япония, до края на фискалната 2027 година (март 2028) като част от по-широка програма за оптимизация и съкращаване на разходи. Производството ще бъде преместено в завода в Кюшу. Oppama е символичен завод, откъдето стартира първият масов електромобил на компанията — Nissan Leaf
    Продължава ли Nissan да произвежда и разработва нови електромобили?

    Не, Nissan не спира конструирането и предлагането на нови електрически автомобили. Нови и бъдещи електрически модели
    • 2025: Лансират се изцяло нови електромобили — електрически Micra (изграждан във Франция) и трето поколение Nissan Leaf
    • 2026: Очаква се чисто електрически Juke (трето поколение) да бъде представен
    • В Америка: Nissan инвестира в завод в Мисисипи, където от 2025 ще се произвеждат поне два напълно нови електромобила (в т.ч. нови Infiniti и Nissan EV модели)
    • Leaf и Ariya: Leaf продължава да се произвежда, а електрическият SUV Ariya се обновява с нови технологии и по-голям пробег
    Глобална посока
    • Nissan планира да представи 23 електрифицирани модела до 2030, от които 15 ще са изцяло електрически. Целта е 40% от продажбите им в САЩ да бъдат на електромобили до 2030 г.
    • Затварянето на определени японски заводи е част от преструктуриране и не означава спиране на електромобилното направление, а по-скоро пренасочване и оптимизация
    Причини за закриването на завода
    • Тежка конкуренция от китайските марки и общ финансов натиск води до необходимост от консолидация на производството.
    • Отказан е и проект за нова фабрика за батерии в Япония, основно заради желание за възстановяване на рентабилността
    • Производството не се прекратява — просто се премества географски и се разнообразява с нови платформи и партньорства.
    Обобщение
    • Nissan не спира да създава и предлага нови електромобили.
    • Модели като новата Micra EV, трети Leaf, Juke EV, Ariya и други ще продължат да излизат на пазара в следващите години.
    • Производственият фокус се измества глобално — към Франция, САЩ и други ключови пазари, вместо изцяло в Япония.
    Закриването на Oppama е важна новина, но не променя дългосрочната стратегия на Nissan: електрификацията продължава с пълна сила

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Кисимов Разгледай мнение
      https://www.kaldata.com/it-новини/ет...у-441187.html А какъв е мотивът на барона да блее в синхрон с диригента на ЕС? Тръмп накратно поясни, че блеенето за климатичните промени е : "Измама" дори без да се позовава на изследвания на НАСА. И някои нефтогазовици го послушаха и направиха завой. Ето последно Нисан затваря знаков завод за електромобили в Япония. Колкото по-малко нефт се изгаря, толкова повече нови пластмаси ще се произведат. Това хубаво ли е или не всеки сам си преценя. Тук в България изпаднаха до степен да хвалят къщи че били с нова ПВЦ дограма. По-долу ви обясниха как за четири години растенията усвояват излишния двуокис и няма проблем. ЕС са решили да оставят горивата за ползване на производителите от БРИКС а самите те да се насочат към цифровата икономика, при което строителството замира и цените на НИ отиват в небесата.
      Виждам, че дискусията продължава с познати тези. Нека накратко изясним някои моменти относно климатичните промени и икономическите процеси:

      Относно климатичните промени и "измамата"

      Твърдението, че изменението на климата е "измама", противоречи на практически пълния научен консенсус по света. Водещи научни организации и изследователи са категорични, че човешката дейност води до значително затопляне на планетата. Позоваването на политически фигури, без научни доказателства, не променя фактите.

      Идеята, че растенията могат да "усвоят излишния двуокис" за няколко години, е невярна и силно подвеждаща. Въпреки че растенията и океаните поглъщат CO2, те не могат да се справят с мащабите на емисиите от човешка дейност, което води до натрупване на парникови газове в атмосферата.

      Относно икономическите процеси и дилемите

      Затварянето на един завод за електромобили не означава провал на цялата индустрия. Глобалните инвестиции в електромобилност продължават да са огромни и преходът е дългосрочна тенденция, макар и с пазарни колебания.

      Твърдението, че по-малкото изгаряне на нефт автоматично ще доведе до повече пластмаси, е логически погрешно. Производството на горива и пластмаси са различни приложения на петрола. Проблемът с пластмасовите отпадъци е отделен екологичен въпрос, който се решава по други начини.

      Спекулациите за "планове" на ЕС да "остави горивата за БРИКС" или за "замиране на строителството" заради "цифровата икономика" са необосновани конспиративни теории. ЕС се стреми към енергийна независимост и декарбонизация, а дигитализацията цели оптимизация, а не унищожаване на традиционни сектори. Цените на недвижимите имоти се влияят от множество фактори, много по-сложни от тези спекулации.

      Нека се придържаме към обективни факти и научен подход в дискусията.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение
        Две доказателства за глобалното затопляне:



        Яко. Да види Вергилчо ГЛОБАЛНО яки стойности.

        Коментар


        • Две доказателства за глобалното затопляне:



          Коментар


          • Планената е така направена, че си има механизми да се саморегулира и температурата и съдържанието на со2. Друг е въпроса, че измислят постоянно някакви ограничения и това е за да се тренира упражняване на власт. А власта е много сладка, както и експлоатацията.
            D.Y.F-091066

            Коментар


            • https://www.kaldata.com/it-новини/ет...у-441187.html А какъв е мотивът на барона да блее в синхрон с диригента на ЕС? Тръмп накратно поясни, че блеенето за климатичните промени е : "Измама" дори без да се позовава на изследвания на НАСА. И някои нефтогазовици го послушаха и направиха завой. Ето последно Нисан затваря знаков завод за електромобили в Япония. Колкото по-малко нефт се изгаря, толкова повече нови пластмаси ще се произведат. Това хубаво ли е или не всеки сам си преценя. Тук в България изпаднаха до степен да хвалят къщи че били с нова ПВЦ дограма. По-долу ви обясниха как за четири години растенията усвояват излишния двуокис и няма проблем. ЕС са решили да оставят горивата за ползване на производителите от БРИКС а самите те да се насочат към цифровата икономика, при което строителството замира и цените на НИ отиват в небесата.
              Last edited by Кисимов; Вчера, 11:55.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от barbaron Разгледай мнение
                Ние с ИИ не обясняваме на ЕГ, а на ЕИ
                А за теб: лека корекция


                и защо го улесняваш? Кисимов сам се е вкарал в градусите целзий... Нека с гърчи.

                Коментар


                • Повърхноста на земята е покрита с охладител, облаците отразяват слънчевата радиация. Тази планета има механизъм за регулиране на температурата и не е коректно да се сранява с планети при които той липсва. Няма проблем с въглеродния диоксид, има друг проблем с йоносферата и изобилието от радиовълни които я нагряват - наелектризират. Това замърсяване е много по значимо за климата от СО2. То наистина е катастрофално високо.
                  D.Y.F-091066

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Кисимов Разгледай мнение
                    Не се отрича парниковия ефект като явление, а това че се дължал на карбонни газове само. Заключението на НАСА за Титан бе че парниковия ефект се дължи на азота и метана, без особена разлика между газовете, а на Земята конкретно основният са водните пари заедно с азота и другите газове не оказват никакво съществено влияние. Специалисти пишат за изстиване на Венера до 90-100оЦ през нощта, забележете че вертикалната циркулация там е огромна до стотици м/с във височина докато хоризонталната почти липсва - около метър в секунда. Има и мнения за някаква инверсия но е важна цялата атмосфера а не да се набляга на някакъв си СО2 който бил специален газ и други карбони като метана. Докато за Венера и Титан те са основни, то на земята азотът превъзхожда, и никой не иска да забранява водата заради водните пари, които са жизнено необходими, също както и СО2.


                    Здравейте, Кисимов,

                    Виждам, че повдигате темата за парниковия ефект и газовете, които го обуславят. Важно е да уточним някои научни факти по този въпрос, за да избегнем разпространението на неточности.

                    Парников ефект: Общи принципи и земна атмосфера

                    Парниковият ефект е естествено явление, без което животът на Земята би бил невъзможен, тъй като планетата щеше да е твърде студена. Той се дължи на способността на определени газове в атмосферата да задържат част от топлинното излъчване от повърхността на планетата.
                    • Основни парникови газове на Земята:
                      • Водна пара (H2O): Да, водната пара е най-значимият парников газ по отношение на количеството и абсорбцията на инфрачервени лъчи. Тя има силен принос за естествения парников ефект.
                      • Въглероден диоксид (CO2): Въпреки че е в по-малки концентрации от водната пара, CO2 е ключов парников газ. Той играе ролята на "контролен клапан" за температурата на Земята, тъй като неговата концентрация не зависи пряко от температурата по същия начин, както водната пара. Повишаването на CO2 води до затопляне, което от своя страна увеличава водната пара в атмосферата (положителна обратна връзка), усилвайки ефекта.
                      • Метан (CH4): Много по-мощен парников газ от CO2 за единица обем, макар и с по-кратък живот в атмосферата и по-ниска концентрация.
                      • Диазотен оксид (N2O), озон (O3), флуорирани газове: Те също допринасят за парниковия ефект.
                    Твърдението, че "другите газове не оказват никакво съществено влияние" освен водната пара, е невярно. Всеки от гореизброените газове има специфична абсорбционна способност и концентрация, която допринася за общия парников ефект и, което е по-важно, за промените в него.

                    Разлики между планетите: Земя, Венера и Титан

                    Сравняването на парниковия ефект на различни небесни тела е интересно, но трябва да става с разбиране на техните уникални атмосферни състави и условия:
                    • Титан: Наистина, на Титан, най-голямата луна на Сатурн, парниковият ефект се дължи основно на метан (CH4) и азот (N2). Азотът, въпреки че не е парников газ на Земята (тъй като е преобладаващ газ с двуатомни молекули, които не абсорбират инфрачервени лъчи ефективно), на Титан играе роля в специфични атмосферни процеси при екстремно ниски температури и налягане, докато метанът е главният двигател на парниковия ефект там.
                    • Венера: Атмосферата на Венера е почти изцяло (над 96%) съставена от въглероден диоксид (CO2). Това е причината за нейния изключително силен парников ефект, който поддържа повърхностни температури над 460°C. Твърдението за "изстиване на Венера до 90-100°C през нощта" е напълно невярно. Няма такива температурни колебания, тъй като плътната атмосфера на Венера разпределя топлината изключително ефективно по цялата планета, поддържайки почти постоянна температура между деня и нощта. Вертикалната циркулация там е огромна поради плътната атмосфера и изключителния температурен градиент.
                    Човешко влияние върху парниковия ефект на Земята

                    Ключовата разлика между естествения парников ефект и промените, които наблюдаваме днес на Земята, е човешкото влияние. Докато водната пара е най-големият парников газ, нейната концентрация в атмосферата е пряко свързана с температурата – по-топъл въздух поема повече влага. Ние не контролираме пряко количеството водна пара.

                    От друга страна, ние пряко влияем върху концентрациите на CO2 и метан чрез изгаряне на изкопаеми горива, обезлесяване и други индустриални дейности. Повишаването на CO2 и метана в атмосферата води до допълнително затопляне, което от своя страна увеличава и количеството водна пара, създавайки засилващ се цикъл. CO2 действа като термостат, който определя базовата температура на Земята и по този начин колко водна пара може да задържи атмосферата.

                    Никой не "иска да забранява водата" или да игнорира ролята на азота (който е инертен за парниковия ефект на Земята) или другите газове. Научният консенсус е, че увеличените концентрации на CO2 и метан от човешка дейност са основната причина за наблюдаваното глобално затопляне.

                    Моля, въздържайте се от разпространение на неточна или подвеждаща информация, особено когато се позовавате на "специалисти" без конкретни източници или когато интерпретирате научни данни по начин, който е в разрез с утвърдените научни знания.

                    Коментар


                    • Не се отрича парниковия ефект като явление, а това че се дължал на карбонни газове само. Заключението на НАСА за Титан бе че парниковия ефект се дължи на азота(най-вече) и метана, без особена разлика между газовете, а на Земята конкретно основните са азота и водните пари заедно, и другите газове не оказват никакво съществено влияние. Специалисти пишат за изстиване на Венера до 90-100оЦ през нощта, забележете че вертикалната циркулация там е огромна до стотици м/с във височина докато хоризонталната почти липсва - около метър в секунда. Има и мнения за някаква инверсия но е важна цялата атмосфера а не да се набляга на някакъв си СО2 който бил специален газ и други карбони като метана. Докато за Венера и Титан те са основни, то на земята азотът превъзхожда, и никой не иска да забранява водата заради водните пари, които са жизнено необходими, също както и СО2.
                      Last edited by Кисимов; Вчера, 01:12.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от satz Разгледай мнение
                        По-кратко трябва!
                        да наблягат на разликата 15-444 - че не е по 2 другото е загуба на време
                        кисимовци,бръснарки,вутинчи - всичките са в хора на "накарай го да се обяснява"
                        Ние с ИИ не обясняваме на ЕГ, а на ЕИ
                        А за теб: лека корекция
                        Първоначално изпратено от barbaron Разгледай мнение
                        Tабс(Венера) / Tабс(Земя) ≈ 740 K / 288 K ≈ 2.57

                        Точно тази пропорция се има предвид, когато се твърди, че температурата на Венера е приблизително 2.7 пъти по-висока в абсолютни стойности спрямо земната (в Келвини), а не просто два пъти по-висока.

                        Обобщение:
                        • Абсолютната температура на Земята: около 288 K (или 15 °C)
                        • Абсолютната температура на Венера: около 740 K (или 465 °C)
                        • Сравняването на температури между планети е коректно именно по скалата на Келвин, тъй като тя не допуска отрицателни стойности и е пропорционална на топлинната енергия.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Кисимов Разгледай мнение
                          И ако умножиш съотношението по 50 пъти по-гъста атмосфера на Венера и 16 пъти по-мащабна (дебела) какво ще получиш накрая ? Към 2(два) млн пъти повече СО2. Дори има известни спекулации, че макс.темп. на екватора на Венера на нулево равнище по пладне се представя за средна. Според някои публикации на Венера денонощната температура се мени от +500°C до -32°C https://mostinfo.su/145-venera-opisanie.html но според други се запазва почти постоянна, макар и нависоко да е по-ниска. Нощта на Венера продължава четири земни месеца и дали има време да изстине до зазоряване ? При слаби ветрове. Средната излиза около 300Ц или 573 К а земната 288 К.
                          Атмосферата и температурният режим на Венера: научен поглед

                          1. Колко е реално СО₂ на Венера спрямо Земята?
                          • Плътност: Атмосферата на Венера е приблизително 93 пъти по-плътна от земната.
                          • Състав: Над 96% е CO₂, докато на Земята CO₂ е около 0.04%.
                          • Масов фактор: Ако пресметнем общото съдържание на CO₂, атмосферата на Венера съдържа над 200,000 до 2,000,000 пъти повече CO₂ в сравнение със Земята в абсолютна маса — това отразява посоченото във въпроса.
                          2. Влияние на плътната атмосфера и парниковия ефект
                          • Изключително мощният парников ефект на Венера следва от огромната маса на атмосферата, която почти изцяло абсорбира и ре-излъчва инфрачервено излъчване. Това води до постоянна, много висока повърхностна температура.
                          • Средната температура: На повърхността се поддържа около 737 K (464°C) — далеч над условията на парников ефект на Земята.
                          • Мащаб (дебелина) на атмосферата: Атмосферата на Венера е значително по-дълбока, което води до силно увеличен топлоемкост и изключително ниска термична амплитуда на температурата.
                          3. Има ли огромни дневно-нощни температурни колебания?
                          • Научен консенсус: Повърхностната температура на Венера на практика не варира между ден и нощ или между екватора и полюсите. Диурналната (денонощна) промяна е под 1 K, дори по-малка от 0.05 K в екваториалната зона. Това се дължи на:
                            • Колосалната топлинна инерция на атмосферата;
                            • Почти пълната липса на пряк слънчев достъп – само около 2.5% от слънчевата енергия стига до повърхността.
                          • Продължителна нощ: Въпреки че нощта на Венера продължава около 58 земни денонощия (~четири земни месеца), повърхността остава приблизително толкова гореща, колкото и през деня.
                          • Спекулативни стойности: Източници, даващи температури от +500°C до -32°C, не се подкрепят от космически мисии и научни публикации. Измерванията показват практически изотермична повърхност.
                          4. Сравнение на температурите Венера–Земя
                          Венера ~737К ~464°С
                          Земя ~288К ~15°С
                          • Средната температура на Венера не е 300°C (573 K), а значително по-висока — между 460°C и 475°C (~740 K).
                          5. Причини за постоянната температура
                          • Огромният слой CO₂ действа като дебела изолация, пренасяйки ефективно топлина, така че няма време или условие повърхността да „изстине“ през дългата нощ.
                          • Атмосферен обмен (ветрове) и глобални циркулации способстват за изравняване на температурите по цялата планета, въпреки изключително бавната ос на въртене.
                          Извод:
                          • Спекулациите за огромни температурни вариации на Венера не се подкрепят от научните данни. Данните от космически мисии показват почти константна и много висока повърхностна температура, резултат от екстремния парников ефект при свръхплътна CO₂ атмосфера. В сравнение със Земята, Венера е уникална с огромната си атмосфера и стабилно „пекло“ денонощно.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от barbaron Разгледай мнение
                            Коректност на тезата за Венера и CO₂

                            Твърдението, че огромното количество CO₂ на Венера „няма затоплящ ефект“ и че високите температури са резултат единствено от по-голямата енергия от Слънцето, не съответства на научния консенсус. Научни факти за Венера
                            • Венера получава само 1.9 пъти повече слънчева енергия от Земята, но средната ѝ повърхностна температура е около 465–475 °C — това е почти 2.7 пъти повече от абсолютната температура на Земята, а не двойна.
                            • Критичното различие се дължи именно на изключително мощния парников ефект. Атмосферата на Венера е около 96.5% CO₂ при налягане почти 93 пъти по-високо от земното. Парниковият ефект на Венера увеличава температурата на повърхността ѝ с над 500 K спрямо очакваното само от слънчевото осветяване.
                            • Учените са категорични, че CO₂ играе водеща роля в задържането на топлината, поради поглъщането на инфрачервеното излъчване, докато облаците и плътната атмосфера допринасят допълнително. Без този ефект Венера би била много по-студена, дори получавайки повече енергия от Слънцето.
                            .
                            Планета Атмосферен CO₂ (%) Атм. налягане (атм.) Парников ефект (K) Ср. температура (°C)
                            Венера ~96.5 ~93 ~500 ~465–475
                            Земя 0.038 1 ~39 ~15
                            Марс ~95.7 0.007 ~8 ~–55
                            .
                            Разпространени заблуди
                            • Не е вярно, че увеличаването на CO₂ не влияе на температурата на планетата. Научните модели и наблюдения демонстрират, че дори малки промени в концентрацията на парникови газове имат измерим ефект върху климата, особено при по-плътни атмосфери като на Венера. За Земята доказателствата са многобройни — парниковият ефект поддържа средната температура с около 30–40 °C по-висока, отколкото би била без парникови газове.
                            • На всички планети със значителна атмосфера се наблюдава парников ефект, мащабиран с атмосферната плътност и химичния състав. За пример: Въпреки че Марс има почти 96% CO₂, неговата атмосфера е твърде рядка и парниковият ефект е малък.
                            За температурните амплитуди и ролята на атмосферата
                            • Фактът, че температурната амплитуда на Земята може да достига 60 °C, а на Титан е само един градус, не опровергава парниковия ефект. Тази разлика показва по-скоро влиянието на плътността и топлинния капацитет на атмосферата, а не отрицание на парниковия ефект.
                            • На Титан дебелата атмосфера омекотява температурата, докато на безатмосферни тела амплитудите са още по-големи. Земната атмосфера, макар и относително рядко в сравнение с Венера, все пак има значителен парников и температурно буферен ефект.
                            За ролята на CO₂ в климатичните модели
                            • CO₂ е фундаментална част от всички климатични модели — както исторически, така и при прогнози за бъдещи промени. Няма научна основа за твърдението, че CO₂ „не присъства“ в моделите или че дори 100% да стане, не би оказал влияние.
                            • Протестите на отделни учени или професори не променят основното научно разбиране, което е изградено върху наблюдения, експерименти и моделиране през последните десетилетия.
                            Извод
                            • Венера е пример за изключително силен парников ефект, базиран на много висока концентрация на CO₂.
                            • На Земята парниковият ефект е доказан и ключов за поддържане на обитаеми температури — ролята на CO₂ е неоспорима в научната литература.
                            • Температурните амплитуди на различни планети породи други фактори — не липса на парников ефект на Земята.
                            Твърденията в дадения въпрос противоречат на установените научни знания.
                            По-кратко трябва!

                            да наблягат на разликата 15-444 - че не е по 2 другото е загуба на време

                            кисимовци,бръснарки,вутинчи - всичките са в хора на "накарай го да се обяснява"

                            Коментар



                            • Last edited by barbaron; Вчера, 00:18.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Кисимов Разгледай мнение
                                Ами погледнете Венера с два милиона пъти повече CO2 няма затоплящ ефект, тъй като горещината там се дължи най-вече на факта че получава съответно двойно повече енергия от Слънцето и затова температурата е само двойна а не повече. На Гея-Земята няколкогодишните амплитуди достигат 60 градуса, а на Титан - само един градус, което е доказателство за липса на парников ефект на Земята поради разредената атмосфера и колкото и да расте CO2 дори и 100% да стане той не оказва влияние и не присъства в климатичните научни модели, затова и професорите протестираха.
                                Коректност на тезата за Венера и CO₂

                                Твърдението, че огромното количество CO₂ на Венера „няма затоплящ ефект“ и че високите температури са резултат единствено от по-голямата енергия от Слънцето, не съответства на научния консенсус. Научни факти за Венера
                                • Венера получава само 1.9 пъти повече слънчева енергия от Земята, но средната ѝ повърхностна температура е около 465–475 °C — това е почти 2.7 пъти повече от абсолютната температура на Земята, а не двойна.
                                • Критичното различие се дължи именно на изключително мощния парников ефект. Атмосферата на Венера е около 96.5% CO₂ при налягане почти 93 пъти по-високо от земното. Парниковият ефект на Венера увеличава температурата на повърхността ѝ с над 500 K спрямо очакваното само от слънчевото осветяване.
                                • Учените са категорични, че CO₂ играе водеща роля в задържането на топлината, поради поглъщането на инфрачервеното излъчване, докато облаците и плътната атмосфера допринасят допълнително. Без този ефект Венера би била много по-студена, дори получавайки повече енергия от Слънцето.
                                .
                                Планета Атмосферен CO₂ (%) Атм. налягане (атм.) Парников ефект (K) Ср. температура (°C)
                                Венера ~96.5 ~93 ~500 ~465–475
                                Земя 0.038 1 ~39 ~15
                                Марс ~95.7 0.007 ~8 ~–55
                                .
                                Разпространени заблуди
                                • Не е вярно, че увеличаването на CO₂ не влияе на температурата на планетата. Научните модели и наблюдения демонстрират, че дори малки промени в концентрацията на парникови газове имат измерим ефект върху климата, особено при по-плътни атмосфери като на Венера. За Земята доказателствата са многобройни — парниковият ефект поддържа средната температура с около 30–40 °C по-висока, отколкото би била без парникови газове.
                                • На всички планети със значителна атмосфера се наблюдава парников ефект, мащабиран с атмосферната плътност и химичния състав. За пример: Въпреки че Марс има почти 96% CO₂, неговата атмосфера е твърде рядка и парниковият ефект е малък.
                                За температурните амплитуди и ролята на атмосферата
                                • Фактът, че температурната амплитуда на Земята може да достига 60 °C, а на Титан е само един градус, не опровергава парниковия ефект. Тази разлика показва по-скоро влиянието на плътността и топлинния капацитет на атмосферата, а не отрицание на парниковия ефект.
                                • На Титан дебелата атмосфера омекотява температурата, докато на безатмосферни тела амплитудите са още по-големи. Земната атмосфера, макар и относително рядко в сравнение с Венера, все пак има значителен парников и температурно буферен ефект.
                                За ролята на CO₂ в климатичните модели
                                • CO₂ е фундаментална част от всички климатични модели — както исторически, така и при прогнози за бъдещи промени. Няма научна основа за твърдението, че CO₂ „не присъства“ в моделите или че дори 100% да стане, не би оказал влияние.
                                • Протестите на отделни учени или професори не променят основното научно разбиране, което е изградено върху наблюдения, експерименти и моделиране през последните десетилетия.
                                Извод
                                • Венера е пример за изключително силен парников ефект, базиран на много висока концентрация на CO₂.
                                • На Земята парниковият ефект е доказан и ключов за поддържане на обитаеми температури — ролята на CO₂ е неоспорима в научната литература.
                                • Температурните амплитуди на различни планети породи други фактори — не липса на парников ефект на Земята.
                                Твърденията в дадения въпрос противоречат на установените научни знания.

                                Коментар

                                Working...
                                X