IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Глобалното затопляне мит или реалност?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Пермафростът (или вечно замръзналата почва) заема значителна площ в северните региони на планетата, включително и в Русия. Ето някои данни за площта на пермафроста в света и в Русия:

    В световен мащаб:
    Пермафростът покрива приблизително 22.8 милиона квадратни километра, което представлява около 24% от сухоземната повърхност в Северното полукълбо[2]. Това включва големи части от Аляска, Канада, Гренландия, Скандинавия и Русия.

    В Русия:
    Русия има най-голямата площ на пермафрост в света. Приблизително 65% от територията на Русия е покрита с пермафрост[1][2]. Това се равнява на около 11 милиона квадратни километра, което е почти половината от световната площ на пермафроста.


    Важно е да се отбележи, че площта на пермафроста намалява поради глобалното затопляне. Зоната на вечна замръзналост се свива в регионален и глобален мащаб през последните десетилетия в резултат от повишаването на глобалните температури[2]. Това намаляване на площта на пермафроста има сериозни последици за околната среда, включително освобождаване на парникови газове като метан и въглероден диоксид, които са били "заключени" в замръзналата почва.

    Размразяването на пермафроста води до значими промени в релефа и екосистемите на засегнатите региони[1]. Това включва образуване на кратери, промени в хидрологията и потенциално освобождаване на древни микроорганизми, които са били замразени в продължение на хилядолетия[5].

    Citations:
    [1] https://debati.bg/misterioznite-krat...alata-planeta/
    [2] https://www.climateka.bg/permafrost-iztochnik-gazove/
    [3] https://futurist.bg/the-effects-of-c...nge-on-nature/
    [4] https://momichetata.com/neseser/znae...ermalnata-voda
    [5] https://www.nationalgeographic.bg/a/...iya-permafrost

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение
      Колкото и да си чешете езика в тази тема, глобалното затопляне си го има, и това е неоспорим факт. от повече от 40 години.
      Топят ли се ледниците? Топят се ...
      Вдига ли це нивото на световните океани и морета? Вдига се ...
      Какво повече искате, за да повярвате?

      Има обаче един много неприятен факт, който едва ли всеки го знае. Става въпрос за езера, които излъчват метан.
      С топенето на ледниците тези езера се оголват и започват интензивно да изпускат метан, а той е много по-страшен парников газ от въглеродния диоксид.
      С нашия си кеф ние обричаме нашите деца и внуци на адски мъки за оцеляване.
      Има по-страшно от блатата и тези езера ! Термафростът !!!

      Термафростът, блатата и езерата, които излъчват метан, имат значително влияние върху климата и околната среда:
      • Излъчване на метан: Термафростът (вечно замръзналата почва) и някои езера са важни източници на метан в атмосферата. При размразяване на термафроста и затопляне на езерата се освобождава метан, който е мощен парников газ[2]. Съдържанието на метан в атмосферата се е увеличило значително от 700 части на милиард (ppb) през 1750 г. до около 1800 ppb през 2008 г.[2]
      • Усилване на глобалното затопляне: Метанът е много по-ефективен в задържането на топлина от въглеродния диоксид. Увеличаването на метановите емисии от размразяващия се термафрост и затоплящите се езера може да ускори глобалното затопляне, създавайки положителна обратна връзка[2].
      • Промени в екосистемите: Освобождаването на метан от езерата и термафроста може да доведе до значителни промени в местните екосистеми. Това може да повлияе на водните организми, растителността и цялостния баланс на екосистемата[1].
      • Влияние върху водните ресурси: Размразяването на термафроста може да промени хидрологията на региона, влияейки върху нивата на езерата и потоците вода. Това от своя страна може да повлияе на достъпността и качеството на водните ресурси[1][4].
      • Предизвикателства за инфраструктурата: В районите с термафрост, неговото размразяване може да доведе до нестабилност на почвата, което да застраши съществуващата инфраструктура и да създаде предизвикателства за бъдещото развитие[1].
      • Научни изследвания: Влиянието на термафроста и метановите езера е обект на интензивни научни изследвания. Учените се стремят да разберат по-добре механизмите на освобождаване на метан и да прогнозират бъдещите последици от този процес върху климата и околната среда[1].
      Разбирането на тези процеси е от ключово значение за прогнозиране на бъдещите климатични промени и разработване на стратегии за смекчаване на последиците от глобалното затопляне.

      Citations:
      [1] https://nauka.offnews.bg/zemiata/kak...na-173541.html
      [2] https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C...82%D0%B0%D0%BD
      [3] http://elea.bg/nauchete-ot-tuk/prakt...abva-da-znaete
      [4] http://ntne.phys.uni-sofia.bg/BG/Manuals/ENFC/XIV.htm
      [5] https://momichetata.com/neseser/znae...ermalnata-voda

      Коментар


      • Първоначално изпратено от drainlan21 Разгледай мнение
        През 1928 г. на вчерашната дата температурата е била 37,4 градуса в София. Вчера за София бяха измерени 34 градуса.
        Само че през 1928 не е имало червени и пембяни кодове, не е имало розови понита в хоум офиси, ами е имало истински мъже, които след 5 или 6 дневна работна седмица са отивали в почивката да работят в градините си, каквито са имали 90% от софиянци тогава, без да обръщат внимание на глупости като глобалното "затопляне"
        ...
        Мога да задръстя сървъра на форума с видеа на честни климатолози, които си казват че глобалното затопляне е измама, но няма смисъл.
        По-добре да си попълня игнора с още полезни и-ти като новия Байдърон тпихчука
        Огромното мнозинство от климатолозите са съгласни, че глобалното затопляне се случва и е причинено предимно от човешки дейности, особено изгарянето на изкопаеми горива. Множество проучвания, публикувани в рецензирани научни списания, показват, че тенденциите на затопляне на климата през последния век се дължат на човешки дейности.

        Проучване от 2021 г., публикувано в Environmental Research Letters,
        анализира над 88 000 свързани с климата изследвания и установи,
        че 99,9% от тях са съгласни, че хората причиняват климатичните промени.
        Това надгражда предишни изследвания, като например проучване от 2013 г.,
        което установи 97% консенсус сред рецензираните климатични изследвания.


        Вярно е, че малък брой учени не са съгласни с този консенсус, но те представляват незначително малцинство в научната общност. Много от подписалите такива писма често нямат експертиза конкретно в климатичната наука. Например, "Световната климатична декларация", твърдяща, че няма климатична спешност, беше подписана от лица с различен произход, но много малко от тях всъщност бяха климатолози.

        Също така си струва да се отбележи, че множество групи, популяризиращи климатичния скептицизъм, са свързани с интереси на изкопаемите горива.

        Относно призива за икономическа ефективност на климатичните политики, това е валидна точка за обсъждане. Въпреки това, много икономисти и политици твърдят, че дългосрочните разходи от бездействието по отношение на климатичните промени далеч надхвърлят разходите за мерки за смекчаване и адаптация.

        Преобладаващите научни доказателства и консенсус подкрепят реалността на причинените от човека климатични промени и необходимостта от действия. Политическите дискусии трябва да се основават на това установено научно разбиране, като същевременно се вземат предвид икономическите и социалните фактори.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от drainlan21 Разгледай мнение
          През 1928 г. на вчерашната дата температурата е била 37,4 градуса в София.
          Вчера за София бяха измерени 34 градуса. ...
          Чудя се какви ли професии имат "специалистите" по климатология, които се подвизават тук
          За един разбрахме - адвокат е

          А ти до какво ниво си учил, каква ти е професията?

          Коментар




          • Промених си малко репликата, защото Айнщайн е прав:
            Айнщайн: Само две неща са безкрайни − Вселената и човешката глупост
            и го коригирам: "Вселената, човешката глупост и невежеството са безкрайни
            Та да попитам "експертите" тук:
            • Вие графики можете ли да четете ?
            • Локален и глобален максимум знаете ли какво е ?
            • Статистически анализ знаете ли какво е ?
            • "Глобално" знаете ли какво обозначава ?
            • Земята плоска ли е ? ?
            Затова предлагам: Vergil1975 да набере кадри от тази тема
            и да създаде център по климатология,
            който ще наблюдава само температурите в България
            и ще изследва литературни произведения от последните 3 века.
            Заседанията си да провеждат на плажа от 13:00 до 15:00,
            само когато температурите са над 54°С

            Прогнозите им ще са валидни за целия свят.
            Всичките останали климатолози по света трябва
            да си посипят главите с пепел и да си търсят друга работа


            Коментар


            • Първоначално изпратено от 1984- Разгледай мнение


              Разлика между 1991–2020 и 1982–2011 зонални средни дневни SST климатологии (единици: °C). Левият панел е времевият ред от 1991–2020 минус 1982–2011. Десният панел е тежестта, която всяка географска ширина допринася за глобалната средна стойност. Теглото се изчислява чрез произведението на водната част и косинуса на географската ширина.
              Чудесна графика Който я е разбрал, да си мръдне лявото ухо

              Очевидно е, че затоплянето е по-слабо около полюсите,
              слабо около Северния полюс поради циркулиращата вода,
              най-слабо в Антарктида - сигурно поради земните скалисти маси.

              Най-голямо е затоплянето в Северното полукълбо (0.5°С),
              и по-слабо в Южното полукълбо (0.3°С), сигурно пореди близостта на Антарктида.

              Коментар


              • През 1928 г. на вчерашната дата температурата е била 37,4 градуса в София. Вчера за София бяха измерени 34 градуса.
                Само че през 1928 не е имало червени и пембяни кодове, не е имало розови понита в хоум офиси, ами е имало истински мъже, които след 5 или 6 дневна работна седмица са отивали в почивката да работят в градините си, каквито са имали 90% от софиянци тогава, без да обръщат внимание на глупости като глобалното "затопляне"


                Иначе - от 1887 до 2011 статистиката показва, че няма промяна в средната температура в София.
                1 2011 средна тем. => -1.3 0.2 5.1 9.9 14.7 19.0 21.8 21.4 19.5 9.4 2.7 1.2 -0.2 9.9 20.7 10.5 10.3
                125 1887 средна тем. =>- 0.2 -2.6 5.7 8.5 17.8 18.1 21.6 21.9 17.2 11.0 4.90 .0.0 -1.4 10.7 20.5 11.0 10.3


                https://www.stringmeteo.com/synop/sf...90%D0%96%D0%98

                Данните са от НИМХ,
                1887год. - средна годишна температура в София 10.3 градуса. 2011год., 125 години по-късно - средна годишна температура - ПАК 10.3 градуса. Средна годишна температура за целия период от 125 години - 10.2 градуса. За 125 години средногодишната температура е една и съща.

                Повишеното ниво на морското равнище. Plymouth Rock си стои на същото място, където стъпват пилигримите от Мейфлауър преди повече от 400 год. Най-скъпите имоти са на самия бряг на морето/океана. Ако имаше някаква реална опасност от повишаване на морското равнище в обозримо бъдеше, нямаше да е така. Грета и Ал Гор живеят в мултимилионни имения на брега на океана, докато проповядват повишаване на морското равнище,като последният го прави вече повече от 30 години.

                Нямало такива жеги в София през юли: Да, ама НЕ, както обичаше да повтаря Петко Бочаров,
                https://www.stringmeteo.com/synop/bg...0%96%D0%98#sel

                4-5 юли 2000г. в София последователно са измерени 39 градуса, докато в сегашната апокалиптична жега, в която както при Кромида, всички ША ОМРЕМ, се очертава да се достигне до 37 градуса за 2 дни на 17 и 18 юли.
                Тогава нямаше климатична истерия както сега. Може би, защото процента LGBTQ през 2000г беше значително по-малък отколкото е сега.

                Мога да задръстя сървъра на форума с видеа на честни климатолози, които си казват че глобалното затопляне е измама, но няма смисъл.
                По-добре да си попълня игнора с още полезни и-ти като новия Байдърон тпихчука



                Attached Files
                Last edited by drainlan21; 13.07.2024, 18:51.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение
                  Колкото и да си чешете езика в тази тема, глобалното затопляне си го има, и това е неоспорим факт. от повече от 40 години.

                  Топят ли се ледниците?
                  Топят се ...

                  Вдига ли це нивото на световните океани и морета?
                  Вдига се ...

                  Какво повече искате, за да повярвате?

                  Има обаче един много неприятен факт, който едва ли всеки го знае. Става въпрос за езера, които излъчват метан. Тези езера досега са били под ледниците и излъчване на метан е нямало. С топенето на ледниците тези езера се оголват и започват интензивно да изпускат метан, а той е много по-страшен парников газ от въглеродния диоксид.

                  В един момент уплашеното човечесто може и да спре да изпуска парникови газове, но ще е вече късно, защото изпуснатия от езерата метан е предостатъчен да вдигне температурата с толкова много, щото да се сварим в собственото си величие - ние, и милиони други растителни животински видове. Вижте Венера.

                  Земята няма да загине, но ще има поредното, 6-то на брой масово измиране.
                  Ако успееш да обясниш това на Вергилчо, те признавам.

                  Коментар


                  • Колкото и да си чешете езика в тази тема, глобалното затопляне си го има, и това е неоспорим факт. от повече от 40 години.

                    Топят ли се ледниците?
                    Топят се ...

                    Вдига ли це нивото на световните океани и морета?
                    Вдига се ...

                    Какво повече искате, за да повярвате?

                    Има обаче един много неприятен факт, който едва ли всеки го знае. Става въпрос за езера, които излъчват метан. Тези езера досега са били под ледниците и излъчване на метан е нямало. С топенето на ледниците тези езера се оголват и започват интензивно да изпускат метан, а той е много по-страшен парников газ от въглеродния диоксид.

                    В един момент уплашеното човечесто може и да спре да изпуска парникови газове, но ще е вече късно, защото изпуснатия от езерата метан е предостатъчен да вдигне температурата с толкова много, щото да се сварим в собственото си величие - ние, и милиони други растителни животински видове. Вижте Венера.

                    Земята няма да загине, но ще има поредното, 6-то на брой масово измиране.

                    И най-лошото - това ще се случи още със следващите 1-2 поколения. С нашия си кеф ние обричаме нашите деца и внуци на адски мъки за оцеляване.
                    Last edited by Mateev; 13.07.2024, 17:40.

                    Коментар


                    • В Аржентина замръзнали животни и станали като ледени скулптури, кучета има замръзнали. Джек Лондон описва на какви екстремно ниски температури издържат кучетата, може да е минус 35, то ще се движи 10 дена докато си изразходва всичката енергия и когато отслабне и стане кожа и кости и се изтощи, чак тогава ще падне и ще замръзне. Някой ни показва какво може да ни се случи, ще ни пратят при динозаврите.
                      D.Y.F-091066

                      Коментар




                      • Пратете малко топло че тук измръзнахме на 20°С

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
                          Будалкам го, бе. А виж, осреднена, средно претеглена годишна температура има и именно за нея става дума.
                          Кажи им го по-простичко, адвокатите и бившите военни всичко знаят и разбират


                          Но не може да се отрече, че адвокат Вергил прави много умни коментари в темата за Украина
                          Last edited by barbaron; 13.07.2024, 11:09.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Tepix Разгледай мнение
                            Да, така е
                            Между тях има безброй артисти, много известни учени, дори гении.
                            Този ми е любимец, жертва на средновековни английски диваци:
                            https://en.wikipedia.org/wiki/Alan_Turing

                            Коментар


                            • Руските учени казват че ултравиолетовия фактор екстремно висок- 9 по скалата, не е бил толкова висок никога. 5 минути на слънце и изгаряш.Предизвиква мутации на днк и рак на кожата или жлезист, този който е на белия дроб и жлезите.
                              Last edited by supertrader; 13.07.2024, 08:28.
                              D.Y.F-091066

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Tepix Разгледай мнение

                                Нямаме данни какви са били жегите за Елин Пелин или Иван Вазов. В едно поле по обяд и 35 градуса са смъртоносни.
                                Но щом народа ни е оцелял, или не е било 45 градуса цяло лято, или са жънели само нощем. Пък разказите друго показват.

                                Междувременно днес три общини в Софийска област забраниха ползването на питейна вода за поливане и миене. 12 юли е, мама му стара.
                                Кога точно пък е било в София 45 градуса цяло лято?Според сайта accuweather.com през юли и август 2023г в София е имало 20 дни с максимална температура над 30 градуса от общо 62.А летата на 2021г и 2022г пък бяха много по-хладни.

                                Коментар

                                Working...
                                X