IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кой е най-прекият път България да се развие и как да спомогна за това?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Tantum Разгледай мнение
    Здравейте. Възнамерявам да започна да отделям повече време и ресурси за каузи, които са в полза на обществото, и в момента обмислям по какъв начин да организирам усилията си, така че да дадат най-добрия възможен резултат.

    Отправна точка са въпросите каква е разликата между България и най-развитите държави в света, как можем най-бързо да ги настигнем и какво мога да направя аз и всеки друг обикновен гражданин по въпроса. Какви са вашите отговори на тези въпроси?

    Разликата между България и други държави е в мисленето ни. Как ще ги "настигнем" - не е възможно, докато не променим мисленето си. Този процес не е лек. Нещо повече - той е невъзможен.

    Оптимистично: ШЕ си опраИм!

    Коментар


    • Ти гледаш формалния елит, който се е окопал във власт и пари и е загубил връзка с реалността, както и способност да върши полезна функция в обществото. Един такъв “елит” се превръща в спирачка за общественото развитие. Това не е елит, а банда самозванци. В такава ситуация идва нуждата да се появи нов истински елит, който да изрине стария елит, който вече не е елит. Или пък старият елит може да дойде на себе си и сам да еволюира.

      Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
      Сега, като се замисля, излиза че, от едно 20-25 години, и лично, га раздавам като частица от този елит. Учасста му, явно, ежда разбива стени /често, с глава/ след което...ами, да се чалне, не е точно нито невъзможно, нито неочаквано. И „елит”, вече наготово, на свършена работа, стават проходимците.
      Накратко, тежка е царската корона...
      ...а желаещи, ама на всяка цена, да я носят - бол.

      Коментар


      • Вероятно си прав, че тук се събира определена прослойка. Хората, които въртят голям успешен бизнес едва ли биха имали времето да кибичат по цял ден в investor-a и да показват самодоволство.

        За промяната сме на едно мнение, че идва от малка група хора. Това може да е текущия елит, който осъзнава нуждата от промяна, а може и да са “обикновени” хора, които виждат немощта на псевдо елита и взимат инициативата.

        Но успехът зависи и от това дали масите ще последват носителите на промяната. Понякога нещата трябва да назреят.


        Първоначално изпратено от Tantum Разгледай мнение

        В този глобализиран свят българите пътуват, комуникират и работят с когото си искат и за добро или лошо начинът ни на мислене малко по малко се "западизира". Мисля, че това е актуалният тренд в момента.



        Според мен промяната в обществата идва от една малка група инициативни хора, като масите в последствие и те се присъединяват към каузата, когато видят резултата и сами се убедят, че промяната е за добро. Затова съм напълно съгласен с тезата за положителния пример. По мои наблюдения се случват нещата, макар и по-бавно, отколкото ми се иска.

        За мен Инвестор далеч не е показателен за начина на мислене на богатите българи. Тук по-скоро се събира една специфична прослойка от обществото, която според мен е много по-близо като манталитет до потребителите на YouTube, Vesti и други подобни, отколкото до богатите българи.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от HSBC Разгледай мнение
          Промяната трудно може да започне от “обикновените” хора. Ето ти казваш, че се опитваш да промениш нещо, но нищо не става и дори няма смисъл да го правиш. Много “обикновени” хора са пробвали нещо да променят и са си казали същото, че няма смисъл, и са се отказали.

          Но ако ти не се отказваш, ако “неуспехът” те стимулира да търсиш нови начини, ако чрез личната си харизма или по друг начин дадеш пример и вдъхновиш други хора, значи ти ставаш “необикновен” човек. Реално ти ставаш истинския елит. Елитът е динамична величина и авангарда на елита са хората, които носят промяната.

          Не мога напълно да изключа чисто “спонтанната” промяна в обществото. Но според мене това е “поколенческата” промяна. Примерно вие милениълс сте по-различни от нас Gen-X като цяло и носите спонтанна промяна в начина на мислене.

          Но аз мисля, че тук говорим за това как да генерираме “непоколенческа”, а да форсираме нещата и те да станат тук и сега.

          Сега, като се замисля, излиза че, от едно 20-25 години, и лично, гуа раздавам като частица от този елит. Участта му, явно, ежда разбива стени /често, с глава/ след което...ами, да се чалне, не е точно нито невъзможно, нито неочаквано. И „елит”, вече наготово, на свършена работа, стават проходимците.
          Накратко, тежка е царската корона...
          ...а желаещи, ама на всяка цена, да я носят - бол.
          Last edited by Pyramid; 02.06.2018, 10:38.

          Коментар


          • Промяната трудно може да започне от “обикновените” хора. Ето ти казваш, че се опитваш да промениш нещо, но нищо не става и дори няма смисъл да го правиш. Много “обикновени” хора са пробвали нещо да променят и са си казали същото, че няма смисъл, и са се отказали.

            Но ако ти не се отказваш, ако “неуспехът” те стимулира да търсиш нови начини, ако чрез личната си харизма или по друг начин дадеш пример и вдъхновиш други хора, значи ти ставаш “необикновен” човек. Реално ти ставаш истинския елит. Елитът е динамична величина и авангарда на елита са хората, които носят промяната.

            Не мога напълно да изключа чисто “спонтанната” промяна в обществото. Но според мене това е “поколенческата” промяна. Примерно вие милениълс сте по-различни от нас Gen-X като цяло и носите спонтанна промяна в начина на мислене.

            Но аз мисля, че тук говорим за това как да генерираме “непоколенческа” промяна, т.е. да форсираме нещата и те да станат тук и сега.

            Първоначално изпратено от blqblq Разгледай мнение

            Според мен е малко по-сложно - промяната би следвало да започне от обикновените хора. Всеки народ си заслужава "елита", което значи, че в съответната среда се насърчава подбор на определени качества и "успяват" най-приспособимите към нея. Подражанието е вторичен елемент - инерцията от една вече установена норма.

            Исторически подобни тенденции рядко се обръщат. Обществата сами избират да умрат. Обикновено сбирщината индивиди се обединяват и стават пак общество след голям катаклизъм (природен или социален), който им помага да открият общото помежду им, да загърбят безумните си различия и да постигнат единомислие относно целта и посоката.
            Last edited by HSBC; 02.06.2018, 10:38.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
              Промяната може да стане като някои хора, примерно богати българи, влиятелни политици и други хора на отговорни места дават положителен пример. Хората са като стадо и вървят там накъдето ги водят.

              Но ако съдим по форума богатите българи имат манталитета на лузъри и парвенюта и насаждат откровено краен цинизъм, а народа им се радва, възхищава им се и иска да им подражава.

              За мене примерно темата за “Успеха” показва, че сме общество в състояние на разложение и разпад.
              +110.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                Промяната може да стане като някои хора, примерно богати българи, влиятелни политици и други хора на отговорни места дават положителен пример. Хората са като стадо и вървят там накъдето ги водят.

                Но ако съдим по форума богатите българи имат манталитета на лузъри и парвенюта и насаждат откровено краен цинизъм, а народа им се радва, възхищава им се и иска да им подражава.

                За мене примерно темата за “Успеха” показва, че сме общество в състояние на разложение и разпад.
                Според мен е малко по-сложно - промяната би следвало да започне от обикновените хора. Всеки народ си заслужава "елита", което значи, че в съответната среда се насърчава подбор на определени качества и "успяват" най-приспособимите към нея. Подражанието е вторичен елемент - инерцията от една вече установена норма.

                Исторически подобни тенденции рядко се обръщат. Обществата сами избират да умрат. Обикновено сбирщината индивиди се обединяват и стават пак общество след голям катаклизъм (природен или социален), който им помага да открият общото помежду им, да загърбят безумните си различия и да постигнат единомислие относно целта и посоката.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Tantum Разгледай мнение
                  Тук съдим българите малко повече от необходимото. Ние сме млада пазарна икономика, където важността на невероятното обслужване не е приета като философия от всички хора. Не можем да очакваме за 30 години да сме придобили бизнес практики, които други нации са имали възможността да отработват векове наред. Но за щастие нещата се променят в положителна посока и си идват на мястото. А и честно казано, аз не мога да си спомня кога беше последният път, когато не бях доволен от обслужването някъде (с изключение на администрацията) - сигурно е било преди години.


                  То човек би казал... че комунизма е продължил векове... нали преди това и ние уж сме били капитализъм.

                  Е може и да си бил "доволен" от обслужването, но това е защото не си им видял кухнята и как там хлебарките се надбягват. То доброто обслужване не е само келнерката да ти се усмихва. Старият Български маниер още от преди соц. време, да замитаме всичко под килима все още е "жив" на всички нива. Някак много "удобно" наследихме всички лоши страни на соца и после бързичко придобихме всички негативи на капитализма, но позитивите ги избягваме.


                  Но да оставим това на страна, това са някакви дребни проблеми. На фона на зараждащия се уродлив полуфеодализъм в България... нещо което прави почти невъзможен живота в провинцията и особено в малките населени места. В провинцията има някакви супер мутирали мутри, които са се сдушили с местните власти (или самите те са местните власти... примерно кмета е роднина на мутрата) и са превърнали малките населени места в техни лични владения. Хората разбира се мизерстват и се омитат по възможно най-бързия начин от там. До кога ще продължава това... никой не знае... и нещата стават все по зле, а журналистите не смеят много много да раздухват проблема... защото нали имаме "свобода на словото".

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                    Подобрение има. (Примерно шофьорите спират на зебра - не че е директно свързано с бизнеса, но показва някаква промяна на мисленето.) Но това подобрение е от едно много ниско ниво. Няма никаква гаранция, че това леко подобрение, тук таме, е началото на един дългосрочен тренд.

                    В този глобализиран свят българите пътуват, комуникират и работят с когото си искат и за добро или лошо начинът ни на мислене малко по малко се "западизира". Мисля, че това е актуалният тренд в момента.

                    Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                    Промяната може да стане като някои хора, примерно богати българи, влиятелни политици и други хора на отговорни места дават положителен пример. Хората са като стадо и вървят там накъдето ги водят.

                    Но ако съдим по форума богатите българи имат манталитета на лузъри и парвенюта и насаждат откровено краен цинизъм, а народа им се радва, възхищава им се и иска да им подражава.

                    За мене примерно темата за “Успеха” показва, че сме общество в състояние на разложение и разпад.
                    Според мен промяната в обществата идва от една малка група инициативни хора, като масите в последствие и те се присъединяват към каузата, когато видят резултата и сами се убедят, че промяната е за добро. Затова съм напълно съгласен с тезата за положителния пример. По мои наблюдения се случват нещата, макар и по-бавно, отколкото ми се иска.

                    За мен Инвестор далеч не е показателен за начина на мислене на богатите българи. Тук по-скоро се събира една специфична прослойка от обществото, която според мен е много по-близо като манталитет до потребителите на YouTube, Vesti и други подобни, отколкото до богатите българи.
                    Last edited by Tantum; 02.06.2018, 00:35.

                    Коментар


                    • Промяната може да стане като някои хора, примерно богати българи, влиятелни политици и други хора на отговорни места дават положителен пример. Хората са като стадо и вървят там накъдето ги водят.

                      Но ако съдим по форума богатите българи имат манталитета на лузъри и парвенюта и насаждат откровено краен цинизъм, а народа им се радва, възхищава им се и иска да им подражава.

                      За мене примерно темата за “Успеха” показва, че сме общество в състояние на разложение и разпад.

                      Коментар


                      • Подобрение има. (Примерно шофьорите спират на зебра - не че е директно свързано с бизнеса, но показва някаква промяна на мисленето.) Но това подобрение е от едно много ниско ниво. Няма никаква гаранция, че това леко подобрение, тук таме, е началото на един дългосрочен тренд.

                        Първоначално изпратено от Tantum Разгледай мнение

                        Тук съдим българите малко повече от необходимото. Ние сме млада пазарна икономика, където важността на невероятното обслужване не е приета като философия от всички хора. Не можем да очакваме за 30 години да сме придобили бизнес практики, които други нации са имали възможността да отработват векове наред. Но за щастие нещата се променят в положителна посока и си идват на мястото. А и честно казано, аз не мога да си спомня кога беше последният път, когато не бях доволен от обслужването някъде (с изключение на администрацията) - сигурно е било преди години.

                        Относно комунизма и капитализма, повечето хора в света, дори и в най-капиталистическите държави, не са особено наясно с икономика, бизнес и държавно устройство. Това е в редът на нещата и българите не са изключение.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Xman1 Разгледай мнение



                          Това е вярно... но как ще се случи?! Българина мрази капитализма но едновременно с това го обича фанатично. Когато попитам някой от моите приятели и познати... обичате ли си работата... повечето казват "не". Като им кажа, през социализма по-добре ли беше, повечето започват да злобеят срещу мен и да ме наричат комунист... като ги попитам съвсем неочаквано (и привидно несвързано с темата) защо се държат лошо с клиентите си... ми казват, че работата им е досадна и затова понякога си го изкарват на клиентите (става въпрос за служители, не за собственици)... е хайде кажете ми как хора които обичат капитализма, мразят комунизма и смятат, че повечето клиенти са им "досадници"... ще успеят някога... и защо същите тия хора, като отидат на запад, стават по-ниски от тревата и по-мазни от масло... и успяват. Те и тук ще успеят, но трябва да се държат малко по-добре с околните, за съжаление се държат и действат като тотални говеда (без извиниение).


                          Според мен няма да се оправим, просто в един момент, някой ще ни завладее... и той ще ни определя правилата. Но ние сами да се оправим, никога. Българина се прекланя само пред по-силните (по-богатите) и тъпче всеки който му изглежда (дори привидно) по-слаб (по-беден).
                          Тук съдим българите малко повече от необходимото. Ние сме млада пазарна икономика, където важността на невероятното обслужване не е приета като философия от всички хора. Не можем да очакваме за 30 години да сме придобили бизнес практики, които други нации са имали възможността да отработват векове наред. Но за щастие нещата се променят в положителна посока и си идват на мястото. А и честно казано, аз не мога да си спомня кога беше последният път, когато не бях доволен от обслужването някъде (с изключение на администрацията) - сигурно е било преди години.

                          Относно комунизма и капитализма, повечето хора в света, дори и в най-капиталистическите държави, не са особено наясно с икономика, бизнес и държавно устройство. Това е в редът на нещата и българите не са изключение.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от blqblq Разгледай мнение
                            Ако опознаеш от първо лице реалностите, ще си абсолютно сигурен, че шанс за промяна няма. Поне докато не се промени мисленето на въпросния средностатистически българин. В случая няма дори пътечки в подобна насока, камо ли пък преки пътища.


                            Това е вярно... но как ще се случи?! Българина мрази капитализма но едновременно с това го обича фанатично. Когато попитам някой от моите приятели и познати... обичате ли си работата... повечето казват "не". Като им кажа, през социализма по-добре ли беше, повечето започват да злобеят срещу мен и да ме наричат комунист... като ги попитам съвсем неочаквано (и привидно несвързано с темата) защо се държат лошо с клиентите си... ми казват, че работата им е досадна и затова понякога си го изкарват на клиентите (става въпрос за служители, не за собственици)... е хайде кажете ми как хора които обичат капитализма, мразят комунизма и смятат, че повечето клиенти са им "досадници"... ще успеят някога... и защо същите тия хора, като отидат на запад, стават по-ниски от тревата и по-мазни от масло... и успяват. Те и тук ще успеят, но трябва да се държат малко по-добре с околните, за съжаление се държат и действат като тотални говеда (без извиниение).


                            Според мен няма да се оправим, просто в един момент, някой ще ни завладее... и той ще ни определя правилата. Но ние сами да се оправим, никога. Българина се прекланя само пред по-силните (по-богатите) и тъпче всеки който му изглежда (дори привидно) по-слаб (по-беден).

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                              Ако допуснем, че форума показва как мисли средностатистическият българин, не мисля, че има реален шанс нещо съществено да се промени в България.
                              Ако опознаеш от първо лице реалностите, ще си абсолютно сигурен, че шанс за промяна няма. Поне докато не се промени мисленето на въпросния средностатистически българин. В случая няма дори пътечки в подобна насока, камо ли пък преки пътища.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от redcretin Разгледай мнение

                                Няма да стане доброволно. Става, като се върне примерно законът за притежанието и употреба на оръжие - да може честните граждани да опушнат крадците Ама тогава първи ще паднат политиците, та затова и не го виждаш да се случва...

                                ПП: идват интересни времена, да видим как ще преразпределят новите ЕС пари - които стават все по-малко...
                                Са Дони кат ви изрита от американския пазар ше виеш като кучка връзана у дръвник

                                Коментар

                                Working...
                                X