Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Политика (архив до 22.02.2013 г.)
Collapse
Заключена.
X
X
-
Долу ръцете от Черноморието!
Днес от 17:30 ще има нов протест срещу бетонирането на морето - елате, за да покажем на мутрите и политическите им марионетки, че не вярваме на празни обещания, и няма да търпим да ни лъжат и да рушат България и нашата природа!
Досега участие са потвърдили над 2300 човека!
Ето фейсбук групата на протеста (линк)Last edited by Pavlik Morozov; 17.01.2013, 16:58."Если б захотеть одним словом выразить, что делается в России, то следует сказать: воруют!"
Коментар
-
БОЙКО БОРИСОВ НЕ ИСКА ВЕЧЕ ДА Е СЛОН
Хората едва ли ще простят на премиера-бодигард, който уж има сто очи и уши, че е позволил поетапното разграбване на България
http://argumenti-bg.com/22242/boyko-...che-da-e-slon/
Коментар
-
Първоначално изпратено от съни(тя) Разгледай мнениеDori da ne bqha lyja, tezi dumi, kazani ot premier sa sram ili bich za naciqta, koqto toi upravlqva
Добре ѝ каза премиера ни, защо след като има златни пръстени госпожата му праща лук, а не златните пръстени? Щото лук си има, ама пръстени няма.Last edited by Radoslava; 17.01.2013, 11:57.
Коментар
-
НАЧАЛО | НОВИНИ | Заговорът на Милиционерите назад
2013-01-17 09:17:03
Заговорът на Милиционерите
Ако перифразираме думите на Перикъл за политиците, ще се сдобием с най-краткото обобщение на генезиса, еволюцията и метаморфозите на българската полиция, пише Еми Барух в коментара си и дава конкретни примери.
“Това, че ти не се интересуваш от милиционерите, които днес наричат себе си полицаи, не означава, че полицаите, които до вчера наричахме милиционери, не се интересуват от теб.” Тази перифраза на казаното от Перикъл за политиците е може би най-краткото обобщение на генезиса, еволюцията и метаморфозите на “родната” българска полиция.
Нейното родословие, както знаем, води началото си от милиционерската школа в Симеоново - именно в този местен “Харвард за висши държавници” са възпитани едни от най-ловките фокусници на днешното еднопартийно управление. И ако се съди по интересните постове, които заемат те, няма как да не признаем, че смяната на милиционерската дреха с полицейска униформа е маскарад за наивници, нещо като завера за участие в един доста успешен римейк на някогашното време. За това напомнят действията на няколко от най-известните милиционери, които стратегически бяха издигнати на ръководни постове. И то какви постове!
Милиционерският картел
Двама от най-прочутите възпитаници на милиционерската школа в Симеоново
Интригантски простодушен и неприкрито тенденциозен, директорът на ГДБОП Станимир Флоров заяви в началото на седмицата, че само малките деца не знаят кой сложи бомбата под колата на Сашо Диков от “Канал 3” и пред входа на вестник “Галерия”, визирайки за виновни именно жертвите на покушението.
Същият индивид се прочу и с друго откровение. Пред камерата на една от водещите телевизии той заяви: „Единственият начин да се оправят нещата е, ако се върнат нещата отпреди 1989 година. Това е единственото решение на проблема”.
Тези негови “проникновения” нито са израз на оригинално мислене, нито са новост. Подобни инсинуации внушаваха думите и на други двама национално прочути възпитаници на милиционерската школа в Симеоново. По повод взрива в редакцията на вестник “Галерия” Бойко Борисов и Цветан Цветанов допуснаха възможността журналисти от вестника да са замесени в случилото се.
Това, впрочем, е устойчив тренд в отношенията между милиционерите и журналистите. Преди десет години за взривения Мерцедес на издателя Петър Блъсков беше лансирана абсурдната версия, че самият той го е направил. Не по-малко абсурдно звучаха и твърденията на “родната” полиция, “уличаващи” в някаква садо-мазо-демонстрация бития пред Съдебната палата от полицаи репортер Емил Иванов. А нямаше ли резервна подводна (в смисъл “тюленова”) версия и за заплахите, отправени срещу варненския колега Спас Спасов, чиято активната позиция срещу застрояването на Алея Първа беше сред катализаторите на протестите в града това лято?
Именно този мутуализъм между действащи висши полицаи, техните политически покровители, услужливите представители на прокуратурата и добре известните креатури на българската организирана престъпност позволява на въвлечените в процеса да съществуват в динамично равновесие, настръхнали срещу опитите на малцина журналисти да осветят връзките и зависимостите на техния картел.
Няма как да не се съгласим с Перикъл...
Навсякъде са
Заговорът на милиционерите е извън обществения контрол. Ако четем правилно бюджетните тенденции, които отразяват приоритетите на това правителство, бихме могли да кажем, че в страната наистина са създадени прекрасни условия за тях.
Е, няма как да не се съгласим с Перикъл: това, че ти не се интересуваш от милиционерите, които днес наричат себе си полицаи, не означава, че полицаите, които до вчера наричахме милиционери, не се интересуват от теб. В тази перифраза се съдържа едно важно предупреждение. И едно още по-важно следствие. Предупреждението е, че Те могат да бъдат навсякъде - могат да слушат какво си говорим, да четат какво си пишем, да наблюдават какво правим. А следствието е, че макар да не бива да забравяме, че сме им в полезрението, това не бива да ни стряска. Нека слушат, нека четат, нека гледат. Току виж разберат, че униформата е само дреха - временна, както всичко в този материален свят.
Автор: Е. Барух; Редактор: Д. Попова-Витцел
http://www.infobulgaria.info/news.php?itm=18130
Коментар
-
Първоначално изпратено от коки Разгледай мнениеТИШИНАТА В СКОТОБОЙНАТА.Жената от ВМЗ Сопот разгневи премиера и той излъга. Партии, синдикати и НПО-та останаха безмълвни за лъжата
...
„На госпожата, която ми пращаше лук, всичките й пръсти са със златни пръстени. А ми праща лук. Аз нямам пръстени и никога не съм имал”, рече той, визирайки една жена от Сопот...
Противникът в случая бе една слаба и гладна жена, работеща в едно предприятие, собственост на държавата на Борисов и в което не се плащат заплати с месеци
Борисов излъга. Нагло, безкомпромисно, така както се полага за война.Вместо златни ланци и бижута на всеки пръст, жената носеше брачната си халка на едната си ръка и една скъсана ръкавица на другата. Часовникът й бе прикрепен към ръката с ръчно плетена „верижка” и, слава Богу, бе с относително здрави дрехи, без видими кръпки.> http://argumenti-bg.com/imgs/bulgaria/protestVMZ.jpg
...
Коментар
-
Vania Georgieva
"Една сутрин на Бойко Борисов
Премиерът се събуди с неприятно усещане.
Беше сънувал, че Станишев се връща на власт и увеличава пенсиите, които той след това ще трябва да плаща.
Потрепери от ужас.
Заради това веднага се прекръсти. За здравето на Барозу и за еврокомисарите. Себе си остави най-накрая - помоли Началника и днес да му прати лентички за рязане и си пусна телевизора.
По телевизията антиправителствени журналисти пуснаха 5 секунден репортаж за протест за неизплатени заплати. Борисов се разгневи. Какво ли не направи за този народ - магистрали, метро, полицейски акции, а те - гладни били!
Звънна на Цветан Цветанов.
- За какъв глад говорят бе, Цецоу?! Нали имат дрехи на гърба си - ами ще си продадат якетата и ще заложат учебниците на децата в заложни къщи, пък ще нахранят. Аз като нямам учебници, някой пита ли ме как живея?
Затвори телефона гневен. После си спомни, че не е споменал другото си божество днес. И веднага му написа есемес. На руски. Той гласеше: "Здравствуй, Анжела". Реши, че това е достатъчно. На немската канцлерка щеше да й хареса.
Все пак дори и тя не изпълняваше немската конституция по-съвестно от него .
Пусна си друг сутрешен блок.
Отново изтръпна от възмущение.
Някакъв от опозицията говореше по телевизията. Премиерът се разгневи. От проклетата опозиция твърдяха, че нямало свобода на словото. И то, въпреки че той лично се бе разпоредил един път на две години да им дават думата за по 15 секунди. Неблагодарнци.
Разстроен, Борисов реши, че няма да ходи на работа. Отиде направо на обедното мачле. Ама не се качи в метрото с простолюдието.
Да не е луд."
Коментар
-
Първоначално изпратено от Стамболов Разгледай мнениеДиан Червенкондев, ГЕРБ: Ако строим АЕЦ "Белене" сега, вкарваме страната в национална катастрофа
...
Коментар
-
Диан Червенкондев, ГЕРБ: Ако строим АЕЦ "Белене" сега, вкарваме страната в национална катастрофа
http://www.dnevnik.bg/intervju/2013/...c_belene_sega/
Каква е позицията на ГЕРБ по въпроса на референдума: "Да развива ли България ядрената си енергетика чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала?"
- По конкретния въпрос на референдума нашият отговор е категорично "не". Което означава "не" на новата финансова катастрофа на България чрез изграждането на проекта "Белене", тъй като той и неговата сянка, която тегне над България и българската енергетика, са пагубни за финансовата стабилност на страната.
Защо е пагубно? И междинният доклад на комисията за проверка на всички данни и обстоятелства около АЕЦ "Белене", и документите в Народното събрание доказват, че този проект струва над 10 млрд. евро. Това е 20-21 млрд. лв. България и българската икономика не може да си позволи да участва самостоятелно в такъв проект, тъй като ще бъде нужен заем от над 20 млрд. лв. Тези пари ще тежат на икономиката и на българския данъкоплатец с над 1 млрд. лв. годишно само лихвени плащания.
Като се има предвид, че АЕЦ "Козлодуй" дава ефект на българската икономика чрез печалба и амортизационни отчисления около 100 млн. лв. годишно, всеки гражданин, който на 27 януари отиде до урните на референдума, трябва да прецени - 1 млрд. лв. лихвени плащания и 100 млн. лв. печалба от евентуалната АЕЦ "Белене".
Категорично казваме "не", защото привържениците на проекта и инициативният комитет, който внесе над 770 хил. подписа, успяват да внушат в българското общество, че референдумът е единствено и само за проекта "Белене". Не можем да бъдем вкарани по никакъв начин в този капан и ако призовем нашите симпатизанти да гласуват с "да", да ни свържат с рестартирането на пагубния за финансовата стабилност проект "Белене".
Само цената ли е аргументът ви "срещу" втора АЕЦ?
- Водеща е цената, защото проектът е започнал с необосновано големи и ненужни разходи, което вдига и цената. Когато един проект е скъп, и неговият продукт ще бъде скъп. Затова и на база на доклада на най-големия консултант в ядрената енергетика - лондонската банка HSBC, която е прогнозирала над 10 млрд. евро цена и 75 евро продажба на електроенергията. Тоест - 150 лв. или три пъти по-скъпо от тока на АЕЦ "Козлодуй", която продава на 50 лв.
Именно затова продължаваме да развиваме по-изгодните за България проекти като АЕЦ "Козлодуй" - удължаване на срока на 5-ти и 6-ти блок и започнахме процедурата за изграждане на 7-ми брок. Много по-ниска цена, много по-евтин проект, продължаваме да развиваме ядрената си енергетика и то абсолютно активно.
Това е истината, защото 7-ми блок ще има изградена инфраструктура, енергийни съоръжения, които ще бъдат от основните на АЕЦ "Козлодуй", ще има обща охрана и квалифицираният персонал.
Сега за "Белене" се говорят врели-некипели - 4 млрд. евро цена и 5 ст. електроенергия. Никой не си задава въпроса: "А ако тези цифри не се сбъднат, кой ще плаща?" Ако продължим да наливаме милиарди, както е започнато, в един проект, за който нямаш осигурено достатъчно финансиране, а и прогнозите ти са едни - за 4 млрд. евро, ами ако ги вкараме и сме на половината или една трета от него, кой ще носи политическата отговорност, че България ще бъде на дъното на финансова криза. Тоест тя ще влезе в национална катастрофа.
- Българската енергетика е изключително зависима от Русия. В момента имаме много добри отношения, което е нормално. Добри партньори сме, но това не трябва да ни успокоява. Въпреки нашите много добри търговски отношения, бяхме жертва на проблем с трета страна - Украйна, който навреди сериозно и на нашата икономика.
В момента чрез "Южен поток" диверсифицираме това трасе, но е добре и в национален интерес да имаме още един доставчик. Затова направихме сериозни стъпки и към активизиране на проекта НАБУКО, за да имаме различен доставчик на газ. Ние няма да бъдем прът в колелото на развитието на този проект, напротив - ще го стимулираме, доколкото можем.
Коментар
-
Вестник Стандарт
"Суиспорт" плаши с оттегляне от България"
"Суиспорт", един от наземните оператори на летище София, заплашва, че ще се изтегли от България. Компанията е подала две жалби в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) за нелоялна конкуренция и неустойчива бизнес среда на летище София. "Ако не бъдат предприети мерки, жалбите бъдат неглижирани и нелоялната конкуренция продължава, компанията ще бъде принудена да напусне българския пазар", твърди Марк Скинър, член на борда на "Суиспорт България". Ние сме за конкуренцията, твърдят от компанията. Първата жалба е срещу дъмпинга на гръцката "Голдеър хендлинг". Втората е за съмнения за доминираща пазарна позиция на наземния оператор на летище София. От ръководството на аеропорта контрираха, че всички наземни оператори са равнопоставени. Предстои КЗК да се произнесе по жалбите.
Коментар
-
Вестник 24 часа
"Общини се стягат за фалити"
Сопот и Карлово нямат пари за социални програми за съкратените. Това е сценарият, който се задава заради провалената приватизация на ВМЗ. Вече се обсъжда варианта 800 оръжейници да напуснат завода, но да бъдат веднага обвързани с различни програми, които се финансират от Европейския съюз.
Коментар
-
Ами така си е!
Как най-сигурно да фалира едно предприятие? Прати държавата да го спасява
ВМЗ-Сопот е класически пример за провала на политиците в опитите им да правят бизнес с антипазарни средства
.
Все още за много българи твърдението, че "държавата е лош собственик", е невярно и силно дразнещо клише. Все още те искат държавата да се грижи за тях и да не ги дава в ръцете на лошия частник. Дали пък историята на Вазовските машиностроителни заводи в Сопот - накратко ВМЗ, няма да промени светогледа им? Защото това е класически пример за пълен провал на държавата във всичките й роли - като собственик, закрилник, кредитор, посредник и продавач.
След дълги години на спасяване, оздравяване, директорски смени и стачни трусове се оказа, че никой не иска да вземе държавното предприятие - дори и за левче. Не е чудно. ВМЗ е тежко губеща фирма и дължи над 150 милиона лева, при това с огромни просрочия. Единственият кандидат-купувач - "Емко", се отказа, като разбра, че всъщност профсъюзите ще управляват завода вместо него - те смятат да му диктуват броя на работните места и съдържанието на бизнес плановете. А един от многото кредитори вече е поискал съдът да обяви ВМЗ във фалит.
От БСП сега злорадстват, че ГЕРБ се проваля с ВМЗ. Странно, защото и при кабинета "Станишев" положението беше окаяно. Тогавашният червен директор Иван Иванов бе толкова съсипан от бизнес несполуки, боричкания на лобита и стачки, че хвърли оставката си и реши да излезе в пенсия. На изпроводяк инж. Иванов изплака: "Ужасно е да видиш едно фалирало предприятие и да се чудиш как всеки месец да плащаш на доставчиците". Можем да се върнем и по-назад от кабинета "Станишев", но картинката ще е същата.
Когато пое изпълнителната власт, Бойко Борисов на свой ред установи, че "десетилетия наред ВМЗ е било ограбвано" и е трупало загуби, докато на негов гръб частни дружества печелели по 50 до 100 млн. лв. годишно. Не че не е вярно, но и в държавата на ГЕРБ ВМЗ си остана инкубатор на дългове и стачки, вместо да си върне славата на колос в оръжейния бизнес. Борисов (както и други преди него) обещаваше натовски поръчки с подкрепата на военен и външен министър. Преди месец той дори се направи на Дядо Коледа и нареди на оръжейния търговец "Кинтекс" да поръча и плати на ВМЗ стока за 1 млн. лева - за да има пари за заплати. Подобно нещо се случи и миналата пролет, когато пак пожарогасителна поръчка по нареждане на премиера трябваше да потуши бунтовете на гладните в Сопот. Само че с премиерски укази и министерски намеси не става - така пожар може да се угаси, но сериозен бизнес не се прави
Трябват договори - постоянни, сигурни, доходоносни, каквито дори всемогъщият Борисов очевидно не може да уреди - както впрочем не можаха Станишев, Сакскобургготски и другите преди тях. Държавата се провали дори в уреждането на споровете с Русия за оръжейните лицензи. Това е отдавнашен проблем за ВМЗ-Сопот (и не само за него). Правителства идват и си отиват, а решение няма.
Малък, но показателен детайл за държавната импотентност са неуредените сметки на ВМЗ с Държавния резерв, датиращи от...1999 г. Тогава предприятието е изпълнявало поръчки с материали от държавните запаси. Обаче после не ги възстановило. След години Държавният резерв решил да си вземе дължимото - около 1 млн. лева, и блокирал сметките на ВМЗ. През 2005 г. се подписва споразумение за уреждане на въпроса, но държавното предприятие не го изпълнява. През 2009 г. дългът още си виси, та пак се стига до запор. Той е част от много борчове на сопотските заводи и до днес. Къде точно е държавата в това безобразие?
Така обгрижвано от плеяда министри от разни кабинети, предприятието стигна до логичния финал - неизбежен фалит След като три правителства сътвориха 4 помпозни, но ялови стратегии за приватизация, оня ден Борисов призна, че поне 700-800 работници от ВМЗ-Сопот трябва да бъдат съкратени, защото никой не го иска с 3200 души състав. Беше ясно, че стратегия, която диктува на бъдещия собственик веднага да извади десетки милиони - за да плати хронично закъсняващите заплати, данъци, осигуровки - и да поддържа над 3000 работни места, при положение че сродни фирми произвеждат същата продукция с 500, ще изгони всеки инвеститор. Собственикът на "Емко" честно обяви, че ще съкрати 70% от персонала, ако вземе ВМЗ. Мярка жестока, но неизбежна - поне 30% от хората ще имат шанс за работа и за заплати. Но както винаги, тук скочиха профсъюзите, които настръхнаха и защото научили, че частната фирма иска да вземе вазовските заводи само за 1 лев. Но при положение че левчето купува над 150 млн. лева борчове, цената не е толкова лоша. При това от кандидат-купувача се очакваше спешно да погаси борчовете на ВМЗ за данъци, осигуровки, държавни помощи, а отделно да започне тежки пазарлъци за над 100 млн. лева с банки, партньори и доставчици за отсрочки и нови погасителни планове.
Над 3000 души във ВМЗ са заложници на илюзията, че държавата е добър собственик Факт е, че частната "Емко" се справя далеч по-добре от държавния ветеран ВМЗ. Оцеляват - на същия труден пазар, събратя на ВМЗ като "Дунарит", "Аркус", "Арсенал", които като държавни фирми също често боледуваха от загуби, дългове и стачки, но след приватизацията работят добре. И, между другото, точно свалените от синдикатите директори на държавните военни фирми днес са начело на печелившите частни оръжейни фирми. Николай Ибушев например ръководи приватизирания "Арсенал", Банко Банков е начело на лясковския "Аркус". Преди приватизацията тези фирми бяха в един кюп с ВМЗ - и те неуморно трупаха борчове, загуби и социално напрежение. Какво по-добро доказателство, че клишето е вярно - държавата не трябва да управлява фирми, защото не може.
Дали политиците са помъдрели и ще престанат да творят безсмислени стратегии за приватизация, в които да диктуват какво трябва да прави бъдещият собственик? Почти няма сделка за проблемно "стратегическо" предприятие, в която купувачът да е изпълнил всички измислени от държавата и синдикатите условия. Да не би БТК да запази персонала? Да сте чули някой министър да използва златната акция там или в "Нефтохим", за да защити по някакъв повод държавния интерес? Намери ли се сила, която да принуди Валентин Захариев или малките братя на големия Митал да направят обещаните инвестиции в "Кремиковци"?
В последните дни Борисов и министрите дават сигнали, че са узрели - твърдят, че читав частен инвеститор е единственото спасение за ВМЗ. И обещават да убедят парламента, че е необходима спешна и лесна приватизация - без измислени стратегии, заробващи условия и фалшив държавен контрол. Дори след приватизацията ВМЗ може да не оцелее, но поне ще му се даде шанс да случи на собственик.
Някой ще възрази, че ВМЗ е частен случай, а и оръжейният бизнес е по-особен. Оня ден Сметната палата обяви, че от 120 фирми, в които икономическото министерство като пазител на държавния интерес държи 50 и повече процента участие, 80 са в несъстоятелност или в ликвидация. Между тях са някогашни гиганти като "Булгаргеомин" и "Агрополихим". Това са фактите. Коментарите май са излишни.
http://www.segabg.com/article.php?id=632550
И какво иска жената с пръстените. Аз да й плащам непрекъснато високата заплата! Съжалявам, не става!
Коментар
-
Вестник Сега
"Български пощи" поиска близо 23 млн. лева помощ заради загуби"
Държавните пощи са поискали от държавата близо 23 милиона лева помощ заради понесени загуби в предни години. Това съобщи директорът Деян Дънешки вчера. Предприятието има право на държавна помощ по закон, защото е длъжно да доставя пощенски услуги и до малки селища, което излиза скъпо. Внушителната сума била одобрена от Комисията за регулиране на съобщенията. "Български пощи" завърши 2011 г. с 9.2 млн. лв. загуба. Финансовият отчет за 2012 г. още не е готов, но към полугодието на 2012 г. фирмата бе на минус с близо 6 милиона.
Коментар
Коментар